Ocitli jste se nečekaně v životní situaci, se kterou si nevíte rady? Ať už jste v pubertě, právě se osamostatňujete, vaší aktuální starostí jsou manželské problémy, péče o děti, zestárlé rodiče, nebo jste již dosáhli vyššího věku, náš magazín vám přináší pravidelnou porci užitečných informací i nemalou dávku článků pro odlehčení.
Život. Pět písmen, která vyjadřují vše. Někdy znamená mnoho překážek a smutku, jindy dokáže vytvořit spoustu neočekávaných radostných okamžiků. Čas od času přinese nádherná přátelství či lásku, někdy nám zase znenadání vezme ty, na kterých nám skutečně záleželo.
V průběhu života se musí každý z nás vyrovnávat se situacemi, které jsme si předem nepřáli.
Cíl první: Proplout pubertou bez následků
Někdo ji má bouřlivou, jiný si ani povšimne a je z ní bez větších šrámů venku. Řeč je o pubertě. Nikoho nemine a každému přinese jiná úskalí. Mladý člověk, který právě pubertou prochází, může mít pocit, že jde o období samých povinností, příkazů a zákazů. Pubertu ale nakonec zvládne každý. Záleží jen na nás, co všechno nám období dospívání zkomplikuje a s jakou pověstí z něj vyvázneme.
S mládím je nerozlučně spjato i vzdělávání. Čím je dítě starší, tím větší samostatnost se od něj očekává. Jenže v dnešní době právě tato očekávání vyvolávají řadu problémů. O tom, jak zvládnout samostatnou přípravu na školní povinnosti, jsme psali v článku Od maturity ke státnicím: Ověřený návod, jak se samostatně naučit ke zkoušce. Inspirujte se.
Puberta: Jak ji můžeš přežít?
|8 minut čtení
Osamostatňování se s sebou nese zodpovědnost
První náročnou životní etapu máte za sebou. Zdá se, že už vás nemůže nic ohrozit ani překvapit. Jenže kolečka vašeho života se ve skutečnosti teprve roztáčejí. S osamostatněním se přichází na řadu mnoho změn, velká očekávání i odpovědnost.
Dospívání střídá období, kdy je vše nové. Přináší změny, očekávání i zodpovědnost. Některá rozhodnutí ovlivní náš život na mnoho let.
Čeká vás rozhodnutí, kde se usadit. Měli byste volit raději město, vesnici, nebo samotu? Měli byste investovat do vlastního bydlení, nebo se raději přidržet podnájmu? Je pro vás vhodnější bydlení v bytě, nebo v rodinném domě? Co obnáší vícegenerační bydlení? A co všechno by pro vás znamenalo, kdybyste se pustili do stavby svého vysněného bydlení?
To všechno jsou otázky, jejichž odpovědi ovlivní váš život na mnoho dalších let. Rozhodně se proto nevyplatí je podceňovat.
Město, vesnice, samota? Kde zakořenit a neprohloupit
|4 minuty čtení
Dům nebo byt? Pro co se rozhodnout (a nelitovat)
|6 minut čtení
Výhody a nevýhody mezigeneračního soužití
|9 minut čtení
Kolik času zabere stavba našeho vysněného domu
|8 minut čtení
Uživit se vs. jít si za svým snem
Neméně důležitá je i volba povolání. Směr, kterým se v životě chceme vydat, si volíme již na základní škole. V té době ale obvykle nemáme ponětí o tom, jaké hodnoty to či ono odvětví zastává, co daná pracovní pozice bude obnášet ani jaké benefity nám přinese.
A tak se mnohdy vydáme směrem, který pro nás není to pravé ořechové. Snažíme se adaptovat v neznámém prostředí, učíme se asertivnímu chování i způsobům, jak vycházet s kolegy, šéfem či zákazníky, abychom nakonec přišli na to, že cesta, kterou jsme si pro sebe vybrali, nás neuspokojuje.
V pracovním procesu procházíme v průběhu života mnoha obdobími. Pokud na sklonku svého života nechcete litovat toho, jak jste jej prožili, hledejte již dnes vyrovnanost. Nezapomeňte, že život není jen o práci. Patří k němu i odpočinek, záliby, vztahy, a především radost.
Osvojte si asertivní chování a komunikujte jako profík
|9 minut čtení
Jak oslnit šéfa, zákazníky a kolegy. Mluvte jako lídr
|4 minuty čtení
Žil jsem šťastný život, ale chtěl jsem pořád víc
|5 minut čtení
Vztahy, které naplní život
Samostatnou kapitolou je pak navazování mezilidských vztahů. Ať už jde o navazování hlubokého přátelství, nebo o vztah na intimní úrovni, do našeho života vnáší světlo, které všichni potřebujeme. Jsou to právě další lidé, kteří dokážou život obohatit a dopřát nám pocit, že život dává smysl.
Čím dříve přijdeme na to, které hodnoty mají v životě skutečný smysl, tím méně trápení si přivodíme.
Pokud navíc přátelství mezi dvěma lidmi přeroste ve skutečný vztah, obvykle to ovlivní i další oblasti života. Muži a ženy dávají své hluboké sympatie najevo odlišným způsobem. Odhalit zájem druhé strany tak nemusí být vždy snadné. A i v případě, že dva lidi začne pojit určité pouto, čeká je náročná cesta a mnoho důležitých rozhodnutí s nejistými výsledky.
Jednou ze zásadních otázek je například to, zda vstoupit do manželství, zda mít děti a pokud ano, tak kdy, ale také otázka toho, jak se na rodičovství připravit. Po letech navíc každý vztah zevšední. A tak pár musí stále hledat způsoby, jak své partnerství okořenit a zároveň odolat pokušení vnést do vztahu nevěru.
Jak se chová muž, když se mu líbí žena
|6 minut čtení
Vzájemná intimita jako základ fungujícího vztahu
|5 minut čtení
Máme se vzít? Předsvatební checklist
|4 minuty čtení
Plánování rodiny
|4 minuty čtení
Věrnost v manželství: Vyplatí se? A jak bojovat s pokušením?
|7 minut čtení
Obohacení i nové starosti – do života vstoupily děti
Nový, zcela odlišný kolotoč života se začne roztáčet s příchodem dětí. Situace se obrací a všechno to, co jsme doposud sami zažili, začínáme uplatňovat při výchově. Jenže na nic v životě se nemůžeme připravit méně než právě na starosti související s dětmi.
A tak nejen že v prvních měsících a letech rodičovské role přicházíme na dosud neobjevené vlastnosti a dovednosti, ale především se neustále učíme. Objevujeme nové způsoby komunikace, cesty, jak co nejlépe vést své děti, dosud neodhalené možnosti, jak se ovládat a stále jen nekřičet, i to, jak s dětmi zvládat oblasti života, kterých se kvůli nim nechcete vzdát.
Děti dokážou náš život obohatit a většina rodičů je považuje za největší dar, jaký mohli od života dostat. Vidět, jak se učí prvním krůčkům, jak poznávají svět, provést je nástupem do školky, do první třídy a později i výběrem zaměstnání, zažít s nimi ale i období, kdy jim jako rodiče musíte dovolit nechat dospět – to vše znamená spoustu náročných okamžiků, krůpěje potu a slzy. Člověk se nejednou ocitne v situaci, kdy má touhu utéct. Když se ale po letech ohlédne zpátky, zjistí, že mu právě tato období přinášejí největší radost, obohacení a hrdost.
Než začnete křičet na své děti
|6 minut čtení
Jak s dětmi cestovat autem a nezbláznit se z toho
|3 minuty čtení
Příprava do 1. třídy v klidu a s nadhledem. Co nevynechat?
|8 minut čtení
Nejtěžší úkol rodičů: nechat své dítě dospět
|4 minuty čtení
Rodina v „ponorce“: Jak to přežít bez újmy?
|9 minut čtení
Pokročilý věk přináší nové problémy i životní nadhled
Jak čas plyne, náš život se po letech začne ubírat opět novým směrem. Snad proto, abychom nezakrněli. Začínáme mnohem častěji a pečlivěji řešit své zdraví i to, jak se udržet ve formě. Přemýšlíme nad tím, jak stárnout s grácií. Na řadu přichází nabytá životní moudra, která se snažíme předávat dalším generacím, ale také pochopení, že radovat se dá i z maličkostí a že skutečný smysl života mnohdy spočívá ve zcela jiných hodnotách, než jsme si po mnoho let mysleli.
S příchodem stáří se potýkáme se situacemi, které jsme doposud znali jen z doslechu. Vyrovnáváme se s osamostatňováním našich dětí a učíme se být dobrými prarodiči.
Návyky, které vám pomohou zůstat ve formě i po čtyřicítce
|6 minut čtení
Nebojte se přijmout svůj věk aneb Stárnutí s grácií
|5 minut čtení
Životní moudra nadaná silou změnit váš život k lepšímu
|7 minut čtení
Naučme se být vděční za to, co máme
|6 minut čtení
Jak se mohou partneři vyrovnat s odchodem dětí z domu
|5 minut čtení
Život, který stojí za to
Starosti a překážky, které do našeho života vstoupí bez pozvání, neovlivníme. Mnohdy je ani nedokážeme překonat tak, jak bychom si přáli. A už vůbec je nezvládneme vlastními silami odstranit.
Pokud se nám ale podaří proplout životem bez větších šrámů, poradíme si s náročnými situacemi a udržíme si cenný nadhled a hluboká přátelství, pak si můžeme být jistí jednou věcí – totiž že náš život stál skutečně za to.