Pro rodiče

Plánování rodiny

Plánování rodiny je zásadní krok ve vztahu. Partneři diskutují. Na místě je prožití obavy z velké změny a přicházející zodpovědnosti – té úplně nové rodičovské.

3 min na čtení

Autor:

Mnoho miminek se rodí z neplánovaných partnerských radovánek. Ti, kteří v dlouhodobých vztazích plánují. Zvažují celou řadu pro a proti a různě je prožívají, než k finálnímu rozhodnutí skutečně dojdou. Nejdříve řeší otázku bydlení, usazení, užívání života apod.

Jsem v tomto směru poměrně skeptikem. Na určité životní situace se prostě nelze připravit. Zvlášť na ty, které jsou nám přirozeně dány psychickým vývojem. Patříme-li ovšem mezi jedince, kteří založení rodiny vidí nějakou měrou jako své životní naplnění. Rodičovství je změna uspořádání rodiny taková, že veškeré vaše obavy buďto setře nebo potvrdí, ale rozhodně vás i řád rodiny změní. Upřímně řečeno, jednou to stejně přijde a jedno, jak dlouho budete své rodičovství odkládat, vyhýbat se mu, případně se na něj svědomitě připravovat. Dostatečně připraveni být ani nemůžete, byť se budete snažit sebevíc. Ani to nelze.

Je ale důležité znát sám sebe. Svoje hranice a svoje návyky a mít představu o tom, jak své dítě chcete vychovávat. Rodičovská shoda ve výchově je velmi důležitá. Ovlivňuje ji prostředí a rodinné zázemí, které partneři zažili. Ani v takovém případě ovšem nikdy nemůžete vsadit na tabulky. Pokud nejste kudlanka a nechcete svého oplodnovatele vystrnadit z hnízda hned po porodu.-

Děti jsou radost, řekl by optimista. Pesimista by řekl, že jen starost. Realista by obě tvrzení spojil.

Otěhotnět je poměrně jednoduché. Pokud vám není 40 let a nejste bez partnera. Věk žen se zřejmě i z důvodů masově dostupné antikoncepce zvyšuje. Je naprosto běžné, že hranice žen prvorodiček se posunuje daleko přes 30. Ženy i muži jsou v plánování rodiny daleko obezřetnější a s nadcházejícím věkem i zodpovědnější.

Při masové komunikaci a šíření různých zpráv, je pravda, že mateřství je ověnčeno mnoha vavříny a nebo mnoha tvrzeními o změně životního stylu a času na sebe. Dělá z něj status naprosto uzavřeného ekosystému, kam se nic dalšího nevejde.

Mateřství přináší změnu. To je fakt. Ženě během velmi krátkého intervalu otočí život o 180 stupňů a to hned několikrát. Poprvé otěhotní a situaci nějak prožívá. Pak porodí, čelí, hormonálním změnám, zůstává na mateřské dovolené, často od svých sociálních kontaktů, někdy i v izolaci, pečuje o miminko a některé dosavadní rodinné rituály utrží šrámy. Pak se vrací do zaměstnání a vše je zase jinak. Další režim rodiny běží v jiném tempu. Někteří skálopevní se nechtějí přizpůsobit, vznikají konflikty. To je všechno pravda, ale zároveň jde o takové výzvy, životní rytmus a situace, které lze zvládnout. A k životu prostě patří.

Osobně se přikláním k názoru, že by se nic nestalo, pokud by mě rodiče tolik nehlídali a byla bych matkou mladší třeba ve 23 letech. Daleko flexibilněji bych dokázala reagovat. Neměla bych tolik pocit, že o něco zásadního jde. Patřičná míra nevědomosti rozhodně v mateřství není na škodu.

Vede mě to k názoru, že pro mateřství je důležitá otevřená mysl, rozhodnost, flexibilita, štědrost, vřelá náruč, pocit bezpečí a tepla. Máte-li to, fakt, zda byt vlastníte nebo nevlastníte, z vás nečiní člověka jako rodiče méně připraveného. Jde jen o váš pocit mít větší jistotu anebo ještě s rodičovstvím sečkat. Nevím, přesně na co. To je otázkou. Možná až bude vaše vztahová situace klidnější, tak pak? Až bude klidná? Zjistíte, že jste ještě nebyli tam a tam. Odpovědi a postoje vůči mateřství hledejte zásadně u sebe a nesvádějte to na byt a hypotéku a strach, že rodinu neuživíte. Vaše dítě totiž s vámi poroste a dalších 20 let budete zajišťovat existenci nejen svou, ale i potomka. Myslíte si, že vás životní trampoty za těch 20 let nepotkají?

8
Newsletter

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku,