Páry bychom v hrubých rysech mohli dělit na ty, které své rodičovství pečlivě plánují a přípravu na něj si detailně rozvrhují. A pak na ty, které pořízení přírůstku (v podobě malého človíčka, nikoliv čtyřnohého chlupáče) předem nijak nepromýšlejí. Prostě to přijde. Bum. Všichni ale víme, že skutečný život je složitější. S plánovači i nezkrotnými živly umí pěkně zamávat. Možná i proto se říká, že nejlepší cesta je ta prostřední. Ta, která z obou „škatulek“ bere to nej. Inspirujte se.
Přípraváři a detailisté
V červnu se zasnoubíme, za rok bude svatba. Stihneme dovolenou v Karibiku i výšlap na Milešovku. Do třech let postavíme dům, v práci si přilepšíme. Pak by mohlo přijít dítě. Ale ještě před ním pes, abychom si vyzkoušeli, jak se o dalšího strávníka dokážeme postarat.
Takhle nějak by s trochou nadsázky (a leckde i bez ní) mohly vypadat plány „přípravářů“. Cíl je jasný: zajistit pro sebe i dítě co největší pohodlí a „splněné sny“. Ty vlastní, samozřejmě. Přípraváři si chtějí životní štěstí dobrým plánem tak trochu pojistit. Typicky vědí, co chtějí, a svých met pomalu a systematicky dosahují.
Největší devizou plánovačů je uvědomělost, největšími limity vlastní představy a plány.
Dítě není hračka ani zábava na pár večerů či let. Bude s vámi vyrůstat, do jisté míry přebírat vaše názory, bude na vás závislé. Ale hlavně – bude potřebovat vaši lásku, důvěru, trpělivost i správně nastavené meze. A samozřejmě čas. Ten, který byste dříve věnovali sami sobě a o kterém jste před porodem ani nevěděli, že jej vlastně máte.
Promyšlené jednání je proto jen a jen chvályhodné. Vzájemně znáte své představy. Dítě nechcete přivést do squatu, nefungujícího vztahu ani chudoby (minimálně jedno auto v garáži je nutností – opravdu?). Všechno má svůj čas a na dítě si klidně počkáte. Sladký obláček se bohužel rozplyne ve chvíli, kdy si život „postaví hlavu“ a realizace začne zadrhávat. Když přijde nevěra, zdravotní problémy a jiné sny devastující okolnosti.
Nevěra a co s ní? Trochu jinak
|7 minut čtení
Neschopnost otěhotnět
Svatba proběhla, cestovali jste už dost, byt máte vybavený nebo dům postavený. V práci to také nevypadá špatně, nedávno jste povýšili a finančně si přilepšili. Správná chvíle na početí je tu. Až na to, že se chybička vloudila. Čekáte tři měsíce, půl roku, rok… A nic.
Nervozita pracuje na plné obrátky, pročítáte „zaručené“ tipy na otěhotnění, v diskusním fóru platíte za právoplatnou „snažilku“, počítáte plodné dny a zkoušíte nové polohy. A mysl vám pomalu ale jistě naplňuje otázka „Co když to nepůjde?“ spolu s představou asistované reprodukce. Myslíte na věk, ubíhající čas a na vše, co kvůli téhle prodlevě už možná nikdy nestihnete.
Babské rady k otěhotnění
|5 minut čtení
Nevýhody plánovačů
Jednou by mohla být právě ona životní rigidita, kterou si dláždí cestu ke štěstí. Hranice vlastních představ opásané vysokými zdmi a nedostatek spontánnosti. Té, která otevírá dveře do světa nových možností. Někdy nebývalých – v tom pozitivním slova smyslu – a zároveň nenaplánovatelných. Včetně ne zrovna příjemných životních zvratů. Ale abychom byli fér, ty mohou potkat každého z nás.
Nejsme Pýthie a náš obývák není věštírna v Delfách. Vše nelze předpovědět.
Životní rebelové, plusy a mínusy
Rebelové to oproti „přípravářům“ mají o dost snazší. Ne že by žádné plány neměli – otázky, na kterou túru se právě vydat, kam si zajet, jaké šaty obléct a které auto pořídit, se budoucnosti jistě týkají. Akorát ne té až tak vzdálené. Rebelové se nechtějí nechat svazovat okovy vlastních (ani cizích) představ. Život žijí a užívají.
O to složitější je v jejich případě vsadit na stabilní rodinnou konstelaci. Pokud vám nevadí značná míra nejistoty a oželíte i vhled, kde se pravděpodobně ocitnete až se rok s rokem sejde – a jestli budete ve svém rebelském vztahu vůbec spolu, čeká vás zajímavá a pestrá jízda. Odpověď na otázku, zda je tento stav věcí pro rodinný život dobrý, by si měl každý zodpovědět sám.
Mnoho miminek se rodí z neplánovaných partnerských radovánek
Už těhotenství může být pro ženu velmi náročné. Zejména, když je dítě neplánované a přijde tak trochu nevhod. Výhodu mají samozřejmě ti, kteří jsou na nový život defacto připraveni – nejen materiálně, ale i duševně. Na druhou stranu, za devět měsíců stihnete dost. Minimálně si zmasírovat psychiku.
Příchod dítěte znamená obrat o 180° v každé rodině.
Adaptace na zcela nový režim, nárazové omezení vlastních „svobod“, každodenní koktejl emocí, nové podněty i jistá míra společenské izolace. Radost, strach, psychické vypětí, výdrž a síla o které jste neměli ani potuchy, změna fungování rodiny i návyk na pracovní život po rodičovské dovolené. Změn, které budoucí rodiče čekají, je mnoho.
Zůstaňte flexibilní
Můžete být skvělá máma a skvělý táta, i bez auta v garáži a povýšení v kapse. Dobrými rodiči se totiž nerodíme. Těmi se postupně stáváme. Jak se nám to podaří se jednou dozvíme od svých dětí. Možná… Tak hlavu vzhůru a s úsměvem do toho.