…pro Váš lepší zítřek
Mít dítě teď nebo později?
i
Pro rodiče

Mít dítě teď nebo později?

Myšlenky na založení vlastní rodiny se nevyhýbají nikomu z nás. I když intenzivněji doléhají zpravidla na ženy, vlastní jsou i jejich mužským protějškům. A je úplně jedno, zda jsou ti či oni právě single nebo tvoří pár. Většinou totiž nejde o to, „zda vůbec“, ale „kdy“. A pak samozřejmě „s kým“. Pojďme si to ujasnit.

Mgr. Lucie Vařechová,
26 prosince 2019 7 minut čtení


Podle lékařských statistik je plodnost žen nejvyšší mezi 20. a 25. rokem věku, dále klesá. Do 35 let pozvolna, poté prudce. Konec ohlašuje přechod, spjatý s útlumem funkce vaječníků a sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů: progesteronu a estrogenů. Finální tečkou je menopauza. K definitivní ztrátě menstruace a s ní spojené úplné neplodnosti dochází někde mezi 45. a 55. rokem.

To muži jsou na tom o poznání lépe. Sice své děti devět měsíců v břiše nenosí (nejsou-li čirou náhodou přeoperované ženy, které ještě neprošly kompletní změnou pohlaví a v mezičase se svým homosexuálním partnerem stihly počít), zato je mohou přirozeně zplodit i ve stáří. Příkladem jde řada známých osobností showbyznysu:

 • frontman skupiny The Rolling Stones, Mick Jagger, zplodil své osmé dítě v 74 letech,
 • George Lucas, režisér slavné ságy o Hvězdných válkách a filmů o Indiana Jonesovi, se biologickým otcem stal poprvé v 70 letech (předchozí tři děti adoptoval),
 • komediální herec Steve Martin si na prvního potomka počkal až do 67 let,
 • pátá dcera Bruce Willise poznala světlo světa v hercově 59 letech,
 • oproti nim se Hugh Grant dočkal čtvrtého dědice ještě coby mladíček, v pouhých 51 letech.

A zatímco jeden průzkum tvrdí, že staří otcové plodí úspěšné a ambiciózní syny, další predikuje jejich dětem spíše ošklivost (nežli krásu), a jiný pro změnu hrozbu genetických poruch. Téměř by se zdálo, jako by i vědecké studie podléhaly aktuálním módním trendům a korelovaly s náladami ve společnosti.

Nemožné ihned, zázraky do tří dnů

Na poli dohadů zůstává i nadále stabilní věk matky. Ačkoli… není žádným tajemstvím, že moderní medicína a výteční lékaři umí pověstné zázraky. Porod z transplantované dělohy, narození dítěte mozkově mrtvé matce, těhotenství po sterilizaci, znovuobnovení cyklu a otěhotnění po klimakteriu, anebo asistovaná reprodukce (nad kterou se dnes snad už nikdo nepozastaví). A tak dále.

Z biologického hlediska je pro ženu ideální počít dítě do pětatřiceti. Vyšší věk přináší více komplikací, ať z hlediska početí, samotného těhotenství, průběhu porodu i poporodní rekonvalescence.

Jenže biologické stáří není vše. Nežijeme v prvobytně pospolné společnosti a zdaleka nenasloucháme jen tikotu vnitřních hodin. Do harmonogramu ladně vměstnáme pracovní povinnosti i kariérní růst, čas na fitko, prostor pro vlastní zájmy, utužování přátelství, dobu vymezenou relaxaci, nezbytný čas pro domácnost, partnerské radovánky, péči o psa i další domácí zvěřinu.

A zatímco si svá přání a závazky plníme s grácií, 24 hodin je fuč jak pára nad hrncem. Dítě se do nabitého programu moderní ženy takřka nevejde. Nehledě na to, že někdy ani není, s kým ho mít. Máte to také tak? Bez ohledu na partnera si pojďme shrnout, co vám přinese dítě v mladším versus starším věku – protože jen mládí spokojenost nedělá.

Mít dítě ještě zamlada (≤ 35 let)

Jste plní sil, ve svých představách dobýváte svět a sníte o lepších zítřcích. Známý slogan „Nevaž se, odvaž se“ berete s lehkostí a nadsázkou, ale pořád vám ještě dobře zní. Tak uvěřitelně. A proč by ne, když je život stále z části hra a vy prvotřídní hráč. Přesto vám už (možná) není 20, první vzlety a pády máte za sebou a víte, že vše nemusí být tak bezstarostné, jak vám kdysi připadalo.

Výhody:
 • Podle statistik je nejlepší doba právě teď.
 • Pokud se „něco pokazí“, máte čas na mnoho dalších pokusů.
 • Nemusí vás děsit finanční nákladnost případného umělého, in vitro, oplodnění – pojišťovny výkon hradí zpravidla do 39-40 let věku ženy.
 • Máte víc fyzických sil a péči o dítě tak zvládnete snáz než v pozdějším věku.
 • Vaše tělo se lépe vypořádá se spánkovým deficitem.
 • Ve svém okolí jistě najdete i další maminky podobného stáří, s nimiž můžete sdílet obdobné prožitky.
 • Až dítě povyroste, zřejmě mu budete, co se pochopení týče, „blíže“ než ti o generaci starší – svět se mění až příliš rychle a kdo chce zůstat svému robátku nápomocen i jinak než fyzicky a emocionálně, bude se nejspíš muset i v dalších letech mnohému naučit – což v mladším věku jde vždy snáze.
 • Oslavu plnoletosti neprožijete v domově důchodců a za „bábi“ vás nebudou považovat ani na potomkově promoci.
Nevýhody:

Plynou z možné finanční nezajištěnosti a možná stále trochu naivních představ. Dalším negativem mohou být příliš krátké či povrchní vztahy, emocionální nestálost, nadmíru mlhavé představy o další budoucnosti nebo zkrátka jen to, že nerozumíte sami sobě a nevíte, co od života vlastně chtít. Zamýšlíte-li si s batoletem užívat života stejným způsobem jako před ním, mít dostatek času a energie na vlastní záliby, přátele, partnera, plánujete-li na rodičovské např. start nové pracovní kariéry… čeká vás zřejmě zklamání. A vystřízlivění.

Středobodem vašeho světa už nebudete vy sami jako dřív, ale malý uzlíček štěstí, radosti, obav a úzkosti, který si vás od první chvíle bezmezně zamiluje a pro něhož se na dlouhý čas stanete úplně vším.

Mít dítě později (> 35 let)

Zdolali jste již pěkných pár překážek a víte, zač je toho loket. Svět se netočí jen kolem vás a vašich přání, byť jim jdete naproti. Štěstí přeje připraveným a vy usilujete o obé. Máte utříděné priority a nejspíš víte, co od života chcete a co jste naopak ochotni upozadit. Dostatečně jste si „užili“ a teď byste rádi zapustili kořeny. Tak s chutí do toho.

Výhody:
 • S dítětem „omládnete“. Nejen že vás přivede na jiné myšlenky, ale společně se dostanete do míst, na která jste už dávno zapomněli. V neposlední řadě se myšlenkami vrátíte do vlastního dětství.
 • Je možné, že dítě pro vás bude číslo jedna, máte čas, chuť a finanční možnosti se mu dosyta věnovat.
 • Nejspíš se již tolik nehoníte za penězi. Znáte jejich hodnotu, ale víte, že kariéra, hmotné statky a dovolené na exotických místech nejsou vše.
 • Začnete se konečně víc hýbat. A velmi příjemně! Procházky s kočárkem udělají s postavou divy a vy můžete den za dnem plánovat, co nového s prckem objevit a kam na své výpravy vyrazit.
 • Starší rodiče bývají trpělivější a shovívavější.
 • Možná si svého uzlíčku štěstí budete víc vážit.
Nevýhody:

Sem tam si vás někdo splete za prarodiče a vaše dítka zvládnou za čas bravurně reagovat na všetečné otázky spolužáků, tázajících se na váš věk. Jistě, není žádná hrůza porodit v 37, ale je-li vám už přes 40, při osmnáctinách vašich ratolestí to bude plus mínus 60. A tak dále. Pojišťovny vesměs hradí náklady IVF (in vitro oplodnění) jen do věku 39-40 let ženy. A tak by šlo pokračovat dále.

Život, který vás zocelí

Děti jsou jednou z největších zkoušek manželství a partnerství. Prověří nejen váš vztah, ale i vás, jako samostatné bytosti. Vaši trpělivost, oddanost, lásku, rozvážnost, zuřivost, lítost… Každé je darem, jehož pravou hodnotu nepozná každý.

11

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Pokračováním souhlasíte s podmínkami.