Máte pocit, že jste pořád v jednom kole? Stále se za něčím honíte a stejně máte pocit, že to nejdůležitější vám tak nějak uniká?
Náš způsob života je všeobecně čím dál hektičtější. Tento problém tíží stále více lidí. Jak se tomuto trendu vzepřít? A jak nalézt vnitřní vyrovnanost a pravé životní štěstí?
Plnit dlouhodobě a na jedničku všechny své pracovní i rodinné závazky, to dá pořádnou práci. A tak není divu, že má dnes většina lidí pocit, že to zkrátka nezvládá. Pro všechny totiž platí stejná pravidla.
Den má pouhých 24 hodin a jakmile jen na chvíli polevíme v našem životním tempu, hned se nám to vymstí v jiné oblasti našeho života. Je to i váš případ? Pak nezoufejte. Způsob, jak dosáhnout opravdové spokojenosti, existuje.
Pátrání po příčině
Povinností, které každý z nás musí denně plnit, neustále přibývá. Průzkumy ukazují, že zaměstnavatelé často nutí své zaměstnance pracovat přesčas. Postupně se zvyšují také všeobecné společenské nároky.
Žijeme v představě, že musíme dosáhnout určitého životního standardu, což ovlivňuje to, v jakém domě žijeme, jakým autem jezdíme, co si oblékáme, jak trávíme volný čas a co kupujeme svým dětem.
A tak není divu, že se mnozí cítí být pod stálým, nepolevujícím tlakem. Chceme totiž všechno stihnout.
Vystudovat prestižní školu. Vybudovat si skvělou kariéru. Procestovat spoustu zemí. Postavit si krásný dům. Dát svým dětem to nejlepší vzdělání. Jezdit drahým autem. Naučit se co nejvíce nových sportů. Věnovat se řadě koníčků. Dobře se postarat o své stárnoucí rodiče.
A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. A přitom ani jeden ze jmenovaných cílů není ve své podstatě špatný. Tak v čem je tedy problém?
Opravdu se dá všechno stihnout?
Základní příčinou problému zvaného „životní nespokojenost“ je především náš přístup.
Když se totiž neustále snažíme stihnout vše, co nám život nabízí, dostáváme se do časového presu. Ten v nás vyvolává stres a bere nám veškerou radost z aktivit, kterými trávíme svůj čas.
Pod velkým tlakem jsou často i děti. Jako rodiče, kteří jim chtějí dopřát v životě ten nejlepší možný základ pro budoucí život, je často zatížíme obrovským množstvím aktivit.
První krok ke změně
Co tedy dělat, pokud se chceme z prokletí v podobě neustálého se honění za tím nejlepším, co nám svět nabízí, jednou provždy vymanit? Odpověď je jednoduchá: začít hledat vyrovnanost.
Chceme-li svůj život prožít spokojeně a bez zbytečného stresu, potřebujeme získat životní nadhled, díky kterému budeme na řadu svých okolností pohlížet úplně novým způsobem.
Pohnutky, které nás vedou ke snaze vše zvládnout, nemusí být nutně špatné. Obvykle nám jde o to dobře se postarat o svou rodinu, zabezpečit se na horší časy nebo se zavděčit svým blízkým. Jenže i takto dobře míněná pohnutka obvykle vede k nadměrnému stresu, zdravotním problémům, zadlužení a v poslední době velmi často i k rozpadu manželství a celých rodin.
Pokud se tedy rozhodneme se svým životem něco dělat, musíme hledat zcela nový pohled na své životní hodnoty.
Když méně znamená více
Starat se o svou rodinu rozhodně není nic špatného. Naopak jde o chvályhodnou věc. Kolik času bychom ale měli trávit prací? Opravdu potřebujeme peníze „navíc“, které si vyděláme přesčasy nebo víkendovými brigádami?
Zkusme se zeptat svých dětí, čemu by daly přednost – nové hračce, drahé dovolené, hezkému autu? Možná vás překvapí, že to nejcennější pro vaše děti, je čas, který stráví se svými rodiči.
Pokud se na úspěchy ve svém životě přestanete dívat přes materialisticky zabarvené brýle, pravděpodobně najdete skutečné štěstí.
Budete totiž zdravější, získáte čas na svou rodinu, budete rozumět svým dětem a předejdete celé řadě životních problémů.
Oprostěte se od názoru ostatních
Chtěli byste si svůj život zjednodušit, ale jste pod obrovským tlakem ze strany svého okolí? Přesvědčují vás rodiče, že se musíte v prvé řadě dostatečně finančně zabezpečit? Vyvíjí na vás kolegové v práci tlak, že byste si už konečně měli pořídit nové auto? Děsí vás zprávy o nadcházející finanční krizi? Nebo prostě jen chcete zapadnout a stát se součástí komunity, ve které žijete?
Ve skutečnosti neexistuje nic, co by vás mohlo omezit v tom, jaký způsob života si vyberete. Je jen na vás, jak si své hodnoty nastavíte. Tempo svého života můžete zpomalit. Ujasněte si své cíle. A pak se jimi nechejte vést po zbytek svého života.
Co to vlastně znamená se v životě zabezpečit? Kolik peněz musíte mít na svém účtu, aby to bylo „už dost“? Když zjistíte, že jste šťastnější, děláte-li věci jinak, nenechte si to nikým vzít. Pokud na vás někomu skutečně záleží, rozhodně vás nebude nutit, abyste neustále zvyšovali svou životní úroveň a honili se v životě za prázdnými a nehodnotnými věcmi.
Nenechte se ovládat reklamou
Přestaňte se srovnávat se svým okolím. Možná je pro vás názor ostatních důležitý. Jakmile se ale z vlivu ostatních vymaníte a přestanete se nechávat ovládat konzumní společností, zjistíte, že šlo jen o prázdné řeči.
Všechny nás do velké míry ovlivňuje reklama. Ze všech stran na nás křičí barevné fotografie usměvavých lidí, které se nám snaží vnutit názor, že pokud chceme být opravdu šťastní, musíme si pořídit právě tento produkt.
Zkuste se ale na chvíli zastavit. Skutečně tomu tak je? Nebude pro vás naopak mnohem jednodušší, když si nic takového kupovat nebudete? Když nebudete muset svou novou věc udržovat? A není to ve skutečnosti tak, že když si tu „dokonalou věc“ nekoupíte, vlastně se o ni ani nebudete muset bát, platit za její pojištění a řešit další problém, když se vám pokazí, ztratí, nebo vám ji někdo ukradne?
Zbavte se zbytečné zátěže
A to není ani zdaleka všechno. Životní standard lidí v našem okolí v kombinaci s tlakem reklamy nás často vedou k tomu, že se zadlužíme. Tím na sebe ale obvykle uvrhneme obrovské břemeno, které je jen málokdo schopen s lehkostí zvládat. Cílem, kterého se půjčkou snažíme dosáhnout, je zkvalitnit svůj život.
Ve skutečnosti nás však dluhy začnou tížit. Abychom je mohli splácet, musíme opět trávit mnohem více času prací. Stresuje nás už jen představa, že bychom neměli na zaplacení měsíční splátky. A tak se radost z vidiny lepšího života obvykle rozplyne již během prvních několika okamžiků poté, co si vysněnou věc či zážitek dopřejeme.
Stanovte si rozumné hranice
Jakmile si sami ujasníte, co od svého života očekáváte, pravděpodobně se vám změní pohled na celý váš život. Jak si ale své odhodlání začít dělat věci v životě jinak udržet?
Určete si jasné hranice. Kolik času budete denně trávit v práci? Čemu chcete dávat ve svém životě přednost?
O svých nových postojích si promluvte se svým nejbližším okolím. Vysvětlete jim, co to pro ně bude znamenat. Ukažte jim, co jim to přinese. Domluvte se na spolupráci. Pokud vaše rodina a přátelé budou rozumět tomu, proč chcete svůj život změnit, nejspíš vás ve vašich krocích k jednoduššímu životu rádi podpoří.
Naučte se využívat svůj čas
Uzpůsobíte-li svůj život podle nových hodnot, pravděpodobně získáte čas, na který jste dříve nebyli zvyklí. Dejte si ale pozor, abyste ho začali rozumně využívat. Nepromarněte ho u počítače nebo u televize. Život je příliš krátký na to, abychom ho promarnili prázdnými věcmi.
Dělejte to, co má skutečný smysl. Budujte vztahy ve svém okolí. Snažte se trávit co nejvíce času se svou rodinou. Povídejte si. Hledejte způsob, jak se bavit a zároveň si odpočinout. Jedině tak se budete moci jednou ohlédnout a na sklonku svého života říct, že jste s tím, jak jste prožili svůj život, skutečně spokojení.