Většina z nás zažívá denně řadu náročných situací, které přináší stres a úzkost. Jak vám může změna smýšlení a životních návyků pomoct se vyrovnat s okolnostmi, které nemůžete změnit? A jak můžete stresujícím situacím v mnoha případech předejít?


Obava ze ztráty zaměstnání a s tím související ekonomické problémy; boj se zákeřnou nemocí; strach o své blízké; starost o zabezpečení majetku nebo třeba náročné zkoušky ve škole – to vše ve vás může vyvolávat nepříjemné pocity spojené se stresem. Obvykle nedokážete ovlivnit okolnosti, vlivem kterých jste se do stresu dostali. Vždy ale máte možnost se rozhodnout, jak ke stresu přistoupíte. Ano, je to právě váš postoj, který ovlivní to, jak na vás náročné okolnosti působí, ale mnohdy ovlivní i vývoj situace samotné.

Stres přináší úzkost

Každodenní starosti patří k životu. Ať už jste chudí, nebo bohatí, žijete sami, nebo máte velkou rodinu, bydlíte v maličké místnosti v centru velkého města, nebo v luxusní vile uprostřed nádherné přírody, problémům a životním starostem se zkrátka nevyhnete. Pravdou je, že každý člověk je vůči stresu jinak odolný. A tak zatímco někteří se kácí z každé maličkosti, jiné nerozhodí ani skutečně dramatická situace.

Ať už se ale řadíte ke kterékoliv skupině, jisté je, že stres se čas od času nevyhne nikomu. Pokud se na něj připravíte a bude vědět, jak na něj správně reagovat, dokážete ho účinně eliminovat. A jsou situace, kdy se stresu dokonce můžete vyhnout úplně. Jak na to?

Zjistěte, co stres vyvolává

Prvním krokem v hledání správné cesty, jak se zbavit obav a úzkosti, je nalezení příčiny stresu. Dokážete-li rozpoznat, co konkrétně vás stresuje, jaké pocity ve vás tato situace vyvolává a jak obvykle reagujete, můžete se snáz připravit na to, jak podobnou situaci příště zvládnout lépe. Zamyslete se:

  • Šlo stresující situaci nějak předejít?
  • Mohli jste se stresující situaci nějak vyhnout?
  • Jak jste mohli zmírnit stres, který situace vyvolala?

Upřímným hledáním odpovědí na tyto otázky nejspíš dojdete k zajímavému zjištění: své pocity můžete ovlivnit.

Obvykle nezměníte své životní okolnosti. Mnohdy ale můžete změnit svůj postoj, díky kterému stresující situaci lépe zvládnete.

Rozhodující je přístup

Přemýšleli jste někdy nad tím, čím to je, že někteří lidé ve vašem okolí zůstávají v jakékoliv situaci nad věcí, zatímco vás stresuje už samotná představa, že byste měli řešit něco podobného? Tajemství úspěchu není v tom, že by snad druzí lidé zažívali méně náročné situace, ale v tom, jak k nim přistupují. Co vám tedy může pomoci se s vlastním strachem lépe vyrovnat?

  • Hledejte klid. Uvědomte si, že být rozčílený, nesoustředěný a vystresovaný vám v ničem nepomůže. Pokuste se nejprve zastavit, několikrát se zhluboka nadechnout a vydechnout a teprve poté začít situaci řešit.
  • Netrapte se tím, co nemůžete ovlivnit. Na každé situaci se snažte najít nějaká pozitiva. Pomůže vám to udržet si nadhled a rozlišit, co je skutečně důležité.
  • Stanovte si priority. Zdá se vám, že toho máte moc? Sepište si na papír vše, co musíte stihnout. A pak začněte úkoly bod po bodu plnit. Věnujte se vždy jen jedné záležitosti a nenechte se rozptylovat a stresovat těmi ostatními. Další úkoly řešte až poté, co na ně přijde řada.
  • Získejte reálný pohled. Uvědomte si, že věci většinou nedopadnou tak, jak se obáváte. Netrapte se proto něčím, co nejspíš ani nenastane. Snažte se získat nadhled a vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Každý den máte dost jiných starostí, nestresujte se tedy tím, co se týká vzdálené budoucnosti.
  • Stanovte si reálné cíle. Mnoho stresu si přivodíme sami – tím, kolik toho od sebe očekáváme. Naučte se odhadnout, kolik jste toho schopni zvládnout. Respektujte vlastní omezení a nenastavujte si příliš vysokou laťku.
  • Dobře plánujte. Nenechte si čas protéct mezi prsty. Správným plánováním dokážete předejít mnoha stresujícím situacím. Ve svém časovém plánu nezapomeňte ani na rezervu pro případ, že váš harmonogram někdo nebo něco naruší.
  • Přijměte pomoc druhých. Máte-li toho moc, dovolte druhým, aby vám pomohli. Někdy vám v tom může bránit vlastní ješitnost či povýšenost. Pracujte proto na pokoře a skromnosti. Stresující situaci vám tyto vlastnosti pomohou hravě zvládnout.
  • Zbavte se žroutů času. Zvykli jste si trávit příliš mnoho času u televize, svého mobilního telefonu nebo počítače? Rozhodnete-li se svůj zlozvyk odbourat, nejspíš zjistíte, že jste získali spoustu volného času, díky kterému za den stihnete mnohem více věcí než dřív.

Spokojenost s tím, co v životě máte, vám pomůže předejít mnoha rozhodnutím, která by vám v budoucnu přivodila řadu stresujících situací.

Stresu můžete předcházet

Většinu situací ve svém životě neovlivníte. Někdy jsou ale souvislosti mezi našimi rozhodnutími a starostmi mnohem hlubší, než si myslíme. A tak se vám může zdát, že stresu nemůžete nijak předejít, přestože jste si své problémy ve skutečnosti přivodili sami. Jak? Tím, jaký způsob života jste si vybrali.

Možná toužíte po tom, aby se měla vaše rodina dobře. To je jistě chvályhodné. Pokud se ale rozhodnete nastoupit do náročného zaměstnání, začít s přesčasy nebo přibrat ke své stávající práci další jenom proto, abyste vydělávali více peněz a mohli tak svým dětem dopřát ještě lepší mobilní telefon, manželce koupit ještě lepší auto a jet společně na ještě dražší dovolenou, co vám to ve skutečnosti přinese? Je váš úsudek správný? Svým nesprávným rozhodováním, které je ovlivněno zkreslenými pohnutkami, pravděpodobně sami sebe dostanete do mnoha stresujících situací, které ani zdaleka nejsou nezbytně nutné. A kdo ví, možná tím přijdete i o to nejcennější, co máte – totiž o krásné vztahy se svými blízkými.

Nebo přemýšlejte nad jinou situací. Jsou před vámi závěrečné testy v kurzu, který jste se rozhodli absolvovat. Už týdny dopředu víte, co vás čeká. Moc toužíte po tom, abyste získali certifikát o absolvování kurzu, přesto si ale necháte přípravu na test na poslední chvíli. Poslední momenty před testem jsou pro vás natolik stresující, že se rozhodnete svůj kurz úplně zbytečně vzdát. Skutečně se nedalo takové stresující situaci předejít lepším plánováním?

Učte se být spokojení s tím, co máte

Ano, váš životní postoj v mnohém ovlivňuje to, kolik stresujících situací si přivodíte a jak s nimi poté dokážete pracovat. Obavám a starostem můžete předejít už jen vlastní skromností. Spokojenost a vděčnost za to, co v životě máte, ať už je toho moc, nebo málo, je v boji se stresem základem úspěchu.

Vyrovnaný přístup k životu vám navíc pomůže i v mnoha jiných směrech. Váš život se pravděpodobně nebude točit jen kolem práce, honby za zábavou, starosti o majetek či snahy se někomu vyrovnat nebo zavděčit. Budete mít totiž správně poskládané životní hodnoty. Dosáhnete lepších vztahů s rodinou a přáteli, nebudete zanedbávat své zdraví, dokážete lépe plánovat a především si vždy budete jistí, že svou energii vkládáte do věcí, které mají skutečný smysl.

Naučme se být vděční za to, co máme

Lenka Bocková |6 minut čtení


SDÍLEJTE ČLÁNEK
9
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF