facebook pixel
…protože na tom, kým JSME, záleží
Zpomalit život, může být mnohem jednodušší, než si myslíte
Pro rodiče

Zpomalit život, může být mnohem jednodušší, než si myslíte

Ostré tempo je synonymem moderní doby a životním stylem mnoha z nás. Pokud jste zatoužili zpomalit, máme pro vás několik tipů, jak toho efektivně dosáhnout. Nebojte, je to snazší, než si možná myslíte.

4 minuty čtení


Náš čas není nafukovací. I kdybychom si to přáli, nemůžeme se rozdvojit ani rozčtvrtit a stihnout tak vykonat všechny činnosti, které bychom rádi. Co ale můžeme, je změnit způsob nahlížení na své aktivity. Napadlo vás někdy, že klíčem k lepším výsledkům a pocitu větší životní spokojenosti je paradoxně nepokoušet se stihnout úplně vše?

Soustředit se jen na to, co je pro nás podstatné a důležité, přináší více volného času a větší pocit uspokojení. Jak je to možné? Jako břitva ostré životní tempo může zanechat řadu škod. Nejen na zdraví, které se nejprve zdá nezdolné, ale také ve vztahu s blízkými. Zpomalení přináší naopak harmonii, uvolněnost a tím pádem i větší chuť do života.

Jste připraveni na nový start?

Slibujte méně a vybírejte si

Ujasnit si, co je pro nás důležité, nemusí být vždy lehké. Není třeba ale řešit hned otázku celoživotního směřování. Začít se dá velmi jednoduše: obyčejným plánováním s týdenním výhledem. Zamyslete se, z čeho máte největší užitek? Které závazky jsou pro vás hlavní a které nejvíce perspektivní? Zkuste se soustředit primárně na ně a od ostatních pomalu upusťte.

Rozplánování aktivit životní tempo o něco zpomalí. Když vynecháte nepotřebné, zbyde vám více prostoru na činnosti, které vám přináší největší prospěch a potěšení.

Ušetřete čas při nakupování

Píšete si nákupní seznam? Lístek s nákupem si dopředu rozdělte podle sekcí – např. mléčné výrobky, ovoce, pečivo apod. Díky tomu nakoupíte rychleji než dříve. Nebudete se totiž muset vracet na místa, která jste již prošli.

Další čas vám ušetří i technika vizualizace. Někdy ani není nutné si nákupní lístek psát. Nakupujete-li malé objemy, třeba do 10 položek, zkuste si každou jednotlivou věc představit a v mysli pak ze všech složit jednoduchý obrázek. Např.:

Potřebujete koupit 2 papriky, 1 banán, 3 rajčata a sklenici zavařovaných okurek? Představte si je poskládané do tvaru obličeje. Papriky místo očí, banán místo nosu, rajčata vyskládaná do tvaru pusy a sklenici okurek coby krk. Budete-li se při nákupu řídit podobnými obrázky, hned tak na něco nezapomenete.

A pokud chcete uspořit ještě více času, máte možnost objednat si nákup přes internet a nechat si jej doručit až k domovním dveřím. V současné době je tak možné nakoupit i kompletní spektrum potravin a drogerie.

Vychutnejte si jídlo

Životní rytmus se dá zpomalit i stravováním. Vyškrtnutím aktivit, které jste vyhodnotili jako nepotřebné, vám zbude více času nejen na dobré jídlo, ale také na klid při stolování. Zvykněte si jídlo pravidelně vychutnávat s partnerem, rodinou nebo přáteli. Společně strávený čas s blízkými život zklidní jako nic jiného.

Pokud se navíc rozhodnete vynechat rychlé občerstvení ve fast foodech a raději si připravíte dobré jídlo doma, časem ušetříte. Nějaké peníze navíc jistě přijdou vhod. Vařit můžete společně s partnerem nebo staršími dětmi, komunikovat spolu a vzájemnou blízkostí se obohatit.

V klidu se připravte na další den

Předejděte hektickému začátku nového dne tím, že si některé nezbytnosti připravíte předchozí večer.

Může to být oblečení pro sebe i děti, boty, svačiny pro děti nebo třeba taška na jednání. Začnete-li den neuhoněnou snídaní a klidnou výpravou, nastartujete svůj den na vlně pohody, která se promítne do dalších činností.

I když jste dospělí, hrajte si

Hra přináší uvolnění, pocit klidu a bezstarostnosti. Není proto divu, že čas pro sebe, vymezený ke hře, urputné životní tempo zaručeně zpomalí. Zejména pak, pokud ze hry vyřadíte multimediální zařízení a pohrajete si hezky „po staru“. Na trhu je k dispozici obrovské množství deskových her jak pro rodiny s dětmi či věnované dětem samotným, tak celá řada her pro dospělé osoby (některé i s erotickou tematikou).

Zábava pro jednoho může být třeba i skládání obtížnějšího puzzle, ruční práce, montování apod. Zkrátka cokoli, co vás baví.

Začněte zase číst knihy

Četba je uklidňující aktivita. Na naši psychiku působí jako balzám, a to dokonce v případě, že zvolíte text s hororovým námětem. Zkuste méně času věnovat zkoumání zpráv na internetu (zejména černé kronice a bulváru) a raději sáhněte po zajímavé knize. Nezapomeňte se s ní pohodlně uvelebit. Odpočinete si, odreagujete se a možná zjistíte, že váš vlastní mikrosvět vůbec nemusí být uhoněný a tolik stresující.

Ostatně – dobře napsaná zápletka vás vtáhne do děje lépe než nejmistrnější filmové triky – a tempo vašeho života opět o něco zpomalí.

Nesnažte se být za každou cenu dokonalí

Na závěr to nejdůležitější. Není třeba být ve všem perfektní. Stačí, pokud to, co děláte, budete vykonávat s radostí a nadšením. Zdá se vám to nemožné? Pak se znovu zaměřte na závazky a aktivity, které považujete za prospěšné a důležité. Možná zjistíte, že si zaslouží ještě jedno přehodnocení. Život bez neustálého kvaltu za to přece stojí.

24

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Pokračováním souhlasíte s podmínkami.