Výchova dětí

Jak udržet pořádek v domácnosti s malými dětmi?

Čistota půl zdraví. Rčení pravdivé a známé snad již po staletí. V domácnosti s dětmi samozřejmě platí dvojnásob. Hlavně s těmi malými. S těmi, které se plazí, lezou, vše zkoumají, ochutnávají.

5 min na čtení

Autor:

Je ráno. Při troše štěstí se probouzíte vedle stále spícího dítěte, s lehkým úsměvem na tváři. Zlehounka a potichu se vyplížíte z postele, následně se vám daří úspěšně opustit ložnici. Utíkáte do koupelny a užíváte si to ticho. Na oné místnosti si projedete v klidu Instagram nebo Facebook. Stále ticho? S radostí si tedy utíkáte uvařit kávu, připravíte snídani, posadíte se ke stolu. V euforii štěstí, že vaše zlatíčko chrupe ještě v sedm hodin, srkáte horkou kávu a vůbec vám nevadí spálený jazyk. Následně si vyčistíte zuby a uděláte ze sebe krásnou maminku, na kterou je radost pohledět. 

Pak je tu také druhá možnost. Po probdělé noci, kdy vaše mimčo trápilo bříško, zoubky nebo si prostě jen chtělo obyčejné noční probuzení zpestřit hrou, se vypotácíte z postele. Dítě v náručí. Instagram, Facebook či jiné sociální sítě budou muset počkat. Potřebujete se probrat. Dáte si do konvice vodu na kávu, do hrnku nasypete notnou dávku povzbudivého hnědého prášku. WC. Potřebujete. Náhle si uvědomíte, že už dlouho. Odložíte tedy dítě na hrací podložku a odcházíte. Ouha. Drží nohavici vašeho pyžama a vy jej táhnete za sebou. Jinak to nejde a berete si s sebou na onu místnost všudypřítomného společníka (to asi proto se vyrábějí dětské ohrádky). V hlavě vám bleskne: ,,Dala jsem si vařit vodu, musím si zalít kávu.“ Natěšeně se rozběhnete do kuchyně a … ,, Sakra. Zapomněla jsem zapnout konvici.“ Konečně se vám podaří uvařit vodu a dokončit proces přípravy. O tom, že byste si ji vypila v klidu, ještě teplou si však můžete nechat jenom zdát. Počká na vás do oběda. Dítě brečí. Nakrmíte. Stále brečí. Přebalíte. Pláč neustává. Pochováte, pohoupete. Pořád? Dobře, zuby nejsou podstatné. Obličej rychle opláchnete studenou vodou, neučesané vlasy stáhnete do gumičky. To zase bude den.

Jsou vám tyto situace známé? Určitě. Obě jsou totiž reálné a velmi časté. Děti jsou ten největší poklad, který nám život dopřeje. Milujeme je, chráníme je, živíme, šatíme, vychováváme, radíme jim a uděláme pro ně vše, co jim na očích uvidíme. Začátky však nebývají mnohdy snadné.

Jak udržet pořádek v domácnosti s malými dětmi?

Čistota půl zdraví. Rčení pravdivé a známé snad již po staletí. V domácnosti s dětmi samozřejmě platí dvojnásob. Hlavně s těmi malými. S těmi, které se plazí, lezou, vše zkoumají, ochutnávají. Ty ale nezajímá, jestli se ve vašem bytě lesknou okna, na komodě najdou zrnko prachu nebo jestli  jsou obtisky jejich malých ručiček ozdobou konferenčního stolku. Zajímá je pouze jedno jediné. Vy. Vy jako matka. Ne jako uklízecí robot, který přiběhne s vysavačem vždy, když na zem dopadne drobeček z rohlíku. Přitom stačí jen drobná organizace času a obojí lze jednoduše spojit dohromady.

Probouzejte se do uklizeného bytu

V domácnosti s malými dětmi se tato rada může zdát spíše jako sci-fi než jako reálně proveditelná možnost. Věřte ale, že to až tak složité není. Stačí večer, po usnutí těch malých andílků poklidit všechny hračky, povalující se na místech, kde nemají co dělat. Důležité je tuto činnost vykonat opravdu po úplném usnutí. V opačném případě se může jednoduše stát, že ji budete muset za pár desítek minut opakovat. Špinavé nádobí umyjte nebo naskládejte do myčky, otřete pracovní desku a máte napůl vyhráno. Před tím, než definitivně opustíte obývací pokoj po dokoukání oblíbeného seriálu či napínavého filmu, složte všechny deky, plédy a polštářky na svá místa. Buďte si jisté, že ráno se vám bude příjemněji probouzet s vědomím toho, že to co jste mohly udělat včera jste neodložily na dnešek.

Každý den ukliďte důkladněji jednu část bytu

Jsou činnosti, které patří k těm pravidelným a nezbytným. Za ty považujeme např. stlaní postele, větrání, mytí nádobí, luxování či vytírání frekventovaných prostor, jako jsou chodby atd.
Následně však můžeme k dojmu stále uklizeného bytu přispět důkladným úklidem jedné místnosti každý den. Je na vás, jaké místnosti si naplánujete na určité dny v týdnu. Pondělí může patřit kuchyni, úterý koupelně, středa dětskému pokoji, čtvrtek ložnici. Úklidu nebudete poté muset věnovat již tolik času, jelikož budete jen ladit nedostatky a za chvíli budete uklízet jako mávnutím kouzelného proutku. Vše stihnete během hodinky odpoledního spánku vaší ratolesti. Pokud máte doma nespavce, jistě oceníte jako pomocníka ergonomické nosítko či šátek.

Jako v restauraci

Určitě jste alespoň jednou v životě zavítala do restaurace. Není podstatné, zda to byla sklenička vína s kamarádkou nebo romantická večeře při svíčkách s přítelem či manželem. Podstatné je, že jste si jistě všimla práce servírky nebo číšníka. Nikdy nemají prázdné ruce. S každou cestou na plac odnášejí prázdné sklenky nebo dojedené talíře. A toto pravidlo se dá jednoduše praktikovat i v domácnosti. Když jdete zrovna do obýváku zkontrolovat, jestli vaše potomstvo nezdemolovalo celou místnost během chvíle, kdy jste připravovala oběd a uvidíte věc, která tam nepatří, odneste ji. To je vše. Tímto způsobem nikdy v místnostech nevznikne ten nepříjemný, neorganizovaný nepořádek a vy se nebudete muset obávat neohlášených návštěv.

Dopoledne zábava, odpoledne práce

Nebo naopak. Zorganizujte si vše podle toho, jak je to pro vás příjemné. Neřiďte se tím, co vám radí maminka, tchyně, sestra nebo kamarádka. Nečekaně vám mimčo usnulo dopoledne. Proveďte tedy úklid dopoledne a odpoledne se pak věnujte jemu. Hrajte si, rozvíjejte jej.

V tomto článku jste si mohli přečíst pár rad, které vám mohou dopomoci k relativně stále čisté a uklizené domácnosti s malými dětmi. Pamatujte ale, že jako matka nemusíte lámat rekordy v naleštěnosti podlahy a nábytku. Nic se nemá přehánět a věřte, že každá návštěva počítá s tím, že může šlápnout na kostičku z lega.

10
Newsletter

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku,