SDÍLEJTE ČLÁNEK

Naprostý chaos. Všude leží úplně všechno. Zmačkané oblečení na zemi se míchá se starými ponožkami. Ve školní tašce bude nejspíš plesnivějící svačina z pátku. Drobky po zemi a nánosy prachu na policích raději přehlížíte. Začne to ve vás zuřit a nejraději byste z pokoje utekli. Jak se tomu dá ideálně předejít?

Méně je více

Skoro každá maminka ráda nakupuje svým dětem oblečení. To je správné, aby se děti cítili pohodlně a dobře. Jenže ruku na srdce, nákupy se přehání. Musí mít dítě skutečně tolik oblečení? Nenosí náhodou hlavně ty nejoblíbenější? Když se otevře dětská skříň, nejčastěji na nás vypadnou chuchvalce oblečení. Nebo v ní je tolik věcí, že si dítě stejně neumí vybrat. Ze strachu z rodičů si samo nedovolí nic vyhodit. A tak oblečení stále jen přibývá. Není pak divu, že se ho po dětském pokoji tolik válí. A na klidné psychice to dítěti určitě nepřidá.

Zavaleni lavinou

Podobná situace je s hračkami. V dnešní době se dá koupit téměř cokoliv. Naše ratolesti stále škemrají a nedají pokoj, než jim něco koupíte. Chvíli si s novou věcí hrají, ale pak je omrzí. Hračka nebo hra končí někde zastrčená v koutě. A zase je o kus místa méně. Čím více věcí dítě v místnosti má, tím méně si s nimi bude hrát. Prostě nebude mít na všechny čas. A tak prostoru rychle ubývá. Za pár let se rodiče diví, proč je ten jejich pokojík v takovém chaosu. Není to jen vina dětí.

Radost pro druhé

Samozřejmě můžete věci začít vyhazovat bez vědomí dítěte. Pokud si náhodou časem na nějakou věc vzpomene, zkrátka jí nebudete moct najít. U maličkostí to může fungovat, ale u větších a oblíbených věcí to je špatně. Existuje lepší a užitečnější způsob. Společně s vaší ratolestí si řekněte, které hračky a hry se již nepoužívají. Chcete je dát pryč, aby v pokoji bylo místo a prostor pro nové věci. Nechcete je ale vyhodit do popelnice. Existuje mnoho organizací, které si rády vaše hračky či oblečení vezmou. Radost a užitek budou mít tak další děti, které v životě nemají takové štěstí. Můžete věci samozřejmě zkusit prodat přes internet, abyste z nich dostali část hodnoty zpět. Získané peníze z prodeje dejte dítěti, aby si šetřilo na nějakou novou věc.

Tohle se mi líbí

Hračky se většinou kupují jako překvapení, za odměnu nebo dárek. Ale oblečení? To kupují většinou maminky samy, bez svého dítěte. U malých dětí na tom samozřejmě příliš nezáleží. Malé děti to ještě neřeší. Ale co dospívající a větší slečny nebo skoro páni kluci? Po praktické, časové a hlavně finanční stránce se vyplatí udělat nákup s vaší ratolestí. Ať si sama vybere, co se jí líbí. Jako rodič opět dohlédnete nad morální a finanční stránkou. Máte velkou jistotu, že takové oblečení bude nosit. Bude mít z něj radost a neskončí zahrabané někde vzadu ve skříni. Ušetříte čas, nervy a peníze.

Hledání inspirace

Až váš miláček nebude doma, zajděte do pokojíčku a popřemýšlejte. Jak moc to tady má praktické, nechybí mu něco zásadního? Šlo by něco upravit a předělat, aby se cítil lépe? Napište si body, které vás napadnou a poraďte se. V rámci rodiny nebo se svými známými a přáteli. Prostředí silně ovlivňuje psychiku, která má na svědomí i pořádek či nepořádek v jeho království. Inspirujte se i vašimi známými, jak jejich děti mají zařízené pokojíčky. Od každého z nich si můžete „vzít“ jen maličkost, která vás v různých bytech zaujala. Doma pak popřemýšlejte a realizujte výběr toho nejlepšího, co jste porůznu viděli.

Naslouchání je matka moudrosti

Zeptejte se přímo dítěte, co mu na pokojíku nejvíc vadí. Co by chtělo předělat a změnit. Odfiltrujte nerealizovatelné nápady a přání od praktických. Leckdy může jít o maličkost, která dítěti zpříjemní život. Dokud mu sami tento nápad neřeknete, nikdy o něm nemusí přemýšlet. Kdo jiný by měl dětem usnadnit a zpříjemnit život, když ne právě vy.

Nebraňte se něco vyhodit

Mnoho rodičů si myslí, že co řeknou je svaté. Mají určitě pravdu, protože jsou starší se zkušenostmi. Takže potomek prostě musí poslouchat, chtějí pro něj přece to nejlepší. Pravdou je, že jsme jen lidé. Omylní lidé, kteří dělají chyby. Neúmyslně, ale prostě dělají.

Co když vaše dítě řekne, že tohle už nosit nechce? Že mu to v pokojíku překáží a jestli by to šlo dát pryč. Křiknete na něj, že to je nesmysl? Vždyť jste to přece draze kupovali. A tato věc byla dokonce dárek k narozeninám. Takže se prostě nic vyhazovat nebude. A konec debaty. Dítě samozřejmě poslechne a stáhne se. Věci si dá někam zpátky do pokojíku. Je tu ale problém. Příště vám už neřekne, že by něco chtělo dát pryč. Bude se jednoduše bát. Pravděpodobně si s těmito hračkami už nikdy hrát nebude, to oblečení už také nosit nechce. A tak se nepotřebné věci budou dál kupit v jeho pokojíku.

Řešení je přitom docela snadné. Pokaždé když za vámi dítě přijde, neodbijte ho. Jste jeho rodič, ne diktátor. Udělejte si pár minut čas a ptejte se. Proč by se to mělo vyhodit nebo dát pryč? Jaký je přesně důvod? Ta hračka nebo hra může být rozbitá. Už se na hračku cítí příliš staré. Možná je mu to oblečení už malé a vy ho schováváte pouze z nostalgie. Nebo mu jen nesluší a bojí se to říct.

Na barvách záleží

V dětském pokoji se zaměřte nejen na rozmístění nábytku, ale i na barvy. Nejsou tam příliš křiklavé a agresivní barvy, ze kterých je dítě zbytečně nervózní? Pro oko nepříjemné barvy samozřejmě ovlivňují chování. Křiklavé barvy se dají snadno a elegantně překrýt třeba tapetami. Těch kvalitnějších je na trhu dostatek a slušný výběr. Nákup tapety dělejte ale vždy s dítětem, aby mělo možnost rozhodovat. Dítě bude v prostředí žít a trávit čas, ne vy. Opět samozřejmě odfiltrujte nesmyslné a ztřeštěné vzory tapet. Snažte se pokaždé dohodnout na rozumném kompromisu.

Fungující motivace

I když slovo „motivace“ ve vás může vzbuzovat husí kůži, funguje bezpečně i na dětech. Těch menších i pubertálních. Každé dítě má svoji slabost pro něco, co miluje nejvíc. Po čem nejvíc touží, co by rádo zažilo? Jako rodiče to určitě víte nebo zjistíte. Zaměřte se na tuto slabost a motivujte dítě právě přes ni. Ne nadarmo se říká, že celý život je jako výměnný obchod. Záleží na každém z nás, jak moc jsme dobří a schopní „obchodníci“.

Zážitek a adrenalin

Pubertální a větší děti ocení určitě peníze nebo věci, ale co takhle zážitky? Něco, co vaše ratolesti skutečně chtějí. Pokud to je realizovatelné a dostupné podle vašich finančních možností, proč jim to nedopřát? Samozřejmě něco za něco. Když si uklidí to a to, budou udržovat pořádek. Na oplátku také pomůžou s tím a tím. Rozdíl této „odměny“ oproti finanční je, že se jí můžete zúčastnit i jako rodina nebo rodič. A klidně si vyberte zrovna akci, po kterých toužíte i vy. Takže spojíte příjemné s užitečným. Uděláte radost sobě a váš potomek bude nadšený. Potom o sobě můžete prohlásit, že jste úspěšní „obchodníci“.

Nejkřehčí materiál

Dětská psychika je jako velice křehká nádoba. Bude nejspíš vyrobená z toho nejtenčího možného skla na světě. My dospělí na to v dnešní hektické době a stresu téměř zapomínáme. Záleží hlavně na maličkostech, které pro své vlastní děti uděláme. Ne na těch velkých věcech. Maličkostí zažíváme během roku tisíce, těch velkých jen pár. Čemu je hodnotnější se věnovat? Děti jsou malí lidé, kteří jsou na nás dospělých naprosto závislí. Když už jsme je jednou chtěli na tento svět, je naší zodpovědností a povinností se o ně postarat. Snažit se jim život zpříjemnit právě v každodenních maličkostech. Tak ať se vám to daří a vaše děti mají každý den důvod alespoň k jedné radosti.

SDÍLEJTE ČLÁNEK

25
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Pokračováním souhlasíte s podmínkami.