Naprostý chaos. Všude leží úplně všechno. Zmačkané oblečení na zemi se míchá s hračkami. Ve školní tašce nejspíš najdete plesnivějící svačinu od pátku (Vždyť říkal, že ji snědl?). Drobky na zemi a nánosy prachu na policích raději přehlížíte. Při pomyšlení na úklid se vám obracejí oči. Jak lze nepořádku a chaosu předejít?
Méně je někdy více
Skoro každá maminka svým dětem ráda nakupuje oblečení. To je správné a důležité, aby se děti cítily pohodlně a dobře. Jenže ruku na srdce, nákupy se přeceňují. Skutečně musí mít váš potomek tolik oblečení? Nenosí náhodou neustále dokola jen ty nejoblíbenější kousky?
Když se otevře dětská skříň, nejčastěji vypadnou chuchvalce oblečení. Ať už proto, že se do ní oblečení nevejde, nebo proto, že máte doma malého nepořádníka. Projděte jednou za čas dětskou skříň a udělejte v ní pořádek – na pomoc si vezměte svého potomka a společně věci vytřiďte. Zjistěte, co v šatníku opravdu chybí a čeho je moc. Při příštím výletu do obchodního centra už budete vědět, na které kousky se zaměřit, a které naopak nekupovat.
Zavaleni lavinou hraček
Podobná situace nastává s hračkami. V dnešní době je možné koupit téměř cokoliv. Reklamy v televizi tomu navíc moc nepomáhají. Vykreslují hračky v tom nejlepším světle, a vy už předem víte, po čem váš potomek zatouží tentokrát. A tak začíná maraton škemrání, který ustane až ve chvíli, kdy hračku koupíte. S novou věcí si dítě chvíli hraje, ale pak jej omrzí a hračka skončí zastrčená někde v koutě. A zase je o kus místa méně.
Čím více věcí dítě v místnosti má, tím méně si s nimi bude hrát. Prostě nebude mít na všechny čas, a nakonec ani nebude schopno je spočítat. Za pár let se divíte, proč je pokojík v takovém chaosu. Není to jen vina dětí – lásku lze vyjádřit i jinak než materiálně. Odepřením některých věcí navíc učíte ratolest skromnosti a ušetříte také kousek prostoru.
Oblečení ani hračky se nebojte darovat
Děti mají mnohdy ve skříni tolik věcí, že k jejich kompletnímu vyprání a ožehlení by jedno odpoledne nestačilo. Někdy navíc při sezónním úklidu zjistíte, že ty šatečky, co se vám tehdy v obchodě tolik líbily, jsou nacpané vzadu ve skříni, protože je vaše dcera nesnáší.
Trhá vám srdce je vyhodit, a tak ji nutíte, aby si je alespoň jednou oblékla. Dětem se s věkem začíná formovat vlastní styl, takže se může stát, že jednoho dne vaše malá slečna vymění všechny ty krásné holčičí věci za volné kalhoty a mikinu. To stejné platí o hračkách. Děti rostou a postupně se z nich stávají puberťáci, pro které je vrcholem trapnosti vlastnit hračku z dětství.
Co když vaše dítě řekne, že tohle už nosit nechce? Že mu hračky v pokojíku překáží a chce je dát pryč? Křiknete na něj, že je to nesmysl? Vždyť to přece stálo tolik peněz!
Třebaže jste jako rodič pro dítě autoritou a hlavní slovo, které platí, je to vaše, zkuste někdy polevit a proměnit konfrontaci v debatu:
Proč by se to mělo vyhodit nebo dát pryč?
- Je to staré nebo rozbité? Jedná se o hračky pro menší děti? Nebo se snad chce vaše dítě zbavit hraček úplně? Rozhodně mu v jeho rozletu nebraňte, ale ani bezhlavě nevyhazujte vše, čeho se rozhodne zbavit. Zvlášť pro puberťáky je nepřípustné, aby u nich kamarádi našli nějaké infantilní hračky, ale vy máte s nostalgií a věcmi, které umí vrátit vzpomínky, zkušenosti. Některé věci tedy vyhoďte, jiné darujte a ty další uschovejte.
Proč to nechceš nosit, když je ti to dobré?
- Odpověď na tuto otázku může být vyhýbavá, ale skrývat se za ní mohou jednoduché důvody. Váš potomek se v daném kousku jednoduše nemusí cítit dobře, nebo myslí, že mu nesluší. Případně se mu daný kousek nikdy nelíbil, jen se bál to přiznat.
Oblečení ani hračky nemusíte hned vyhazovat. Je-li vám líto utracených peněz, zkuste věci nabídnout na některé z prodejních stránek na internetu. Pokud jen chcete, aby jej ještě někdo vynosil, někomu ho věnujte.
Jak přeměnit chaos na pořádek
Staré a rozbité věci vyhoďte
Jednoduchým krokem, jak se zbavit chaosu, je začít věci nenápadně vyhazovat. Pokud si váš potomek náhodou časem na nějakou věc vzpomene, zkrátka ji nebudete moct najít. U maličkostí a starších věcí to funguje, ale u větších a oblíbených hraček může nastat problém. V první řadě každá věc něco stojí, proto vyhazování omezte pouze na staré a poničené věci.
Nepotřebné darujte
Existuje jiný a užitečnější způsob, jak se zbavit nepotřebných hraček. Společně s dětmi si řekněte, které z nich již nepoužívají nebo je nechtějí. Stejně tak můžete vytřídit i oblečení. Existuje mnoho organizací, které si vaše hračky či oblečení rády vezmou. Radost a užitek tak budou mít další děti, které v životě nemají takové štěstí a blahobyt pro ně není samozřejmostí.
Prodejte věci přes internet
Pokud máte doma dražší věci, které byste raději prodali, než darovali, zkusit můžete internetový prodej. Díky němu se vám podaří získat část pořizovací ceny zpět. Získané peníze dejte dítěti, aby si samo šetřilo na nějakou novou věc.
Společné nákupy = více místa ve skříni
Hračky se většinou kupují jako překvapení, za odměnu nebo jako dárek. Ale oblečení? To obvykle pořizují maminky samy, bez svého dítka. U malých dětí na tom samozřejmě příliš nezáleží, ale co dospívající slečny nebo velcí kluci? Po praktické, časové, a hlavně finanční stránce se vyplatí udělat nákup s vaší ratolestí.
Ať si sama vybere, co se jí líbí. Jako rodič vybrané oblečení schválíte a dohlédnete na finance. I když bude nakupování možná trošku zdlouhavější, máte jistotu, že dítko vybrané oblečení unosí. Bude z něj mít radost a oblečení neskončí zahrabané někde vzadu ve skříni. Ušetříte čas, nervy, peníze i místo ve skříni.
Vytvořte prostor navíc
Zdá se vám, že pokojíček vašeho synka nebo dcerky zrovna neoplývá volným místem? Dostatek prostoru lze vykouzlit i opticky. Nemusíte nutně renovovat celý pokoj, někdy stačí přemístit nábytek nebo jen šikovně poskládat věci. Zeptejte se svého potomka, co se mu na pokoji líbí, a co naopak ne. Jeho požadavky si můžete sepsat na papír a přidat k nim i svoje.
Pokud si nevíte rady, omrkněte dětské pokoje u vašich přátel, nebo načerpejte inspiraci na internetu. Z každého nápadu si pak můžete vzít jen maličkosti, které vás zaujaly. Doma pak zrealizujte výběr toho nejlepšího.
Prostředí silně ovlivňuje psychiku, která má na svědomí pořádek či nepořádek v pokoji dítěte.
Zeptejte se přímo dítěte, co mu na pokojíku nejvíc vadí, co by chtělo předělat a změnit. Poté odfiltrujte nerealizovatelné nápady a přání od těch praktických. Zkuste také navrhnout nějaké své vlastní nápady. Leckdy může jít o maličkosti, které dítěti zpříjemní život. Kdo ví, třeba se setkáte s úspěchem. Kdo jiný by měl dětem usnadňovat a zpříjemňovat život, když ne rodiče.
Oživte prostor barvami
V dětském pokoji se zaměřte nejen na rozmístění nábytku, ale i na barvy. Nepříjemné a příliš výrazné odstíny mohou prostor opticky zmenšovat a ovlivňovat také psychiku. Křiklavé barvy, které by bylo těžké přemalovat, lze snadno a elegantně překrýt třeba tapetami. Těch kvalitnějších je na trhu dostatek a výběr je široký. Tapety nakupujte společně s potomkem, aby měl také možnost rozhodovat.
Dítě bude v prostředí trávit spoustu času a možnost rozhodnout o podobě pokoje je proto ideální. Přesto využijte svých zkušeností a snažte se výběr usměrnit a dojít ke kompromisu.
Úzkost u dětí: Jak ji rozpoznat a překonat
|10 minut čtení
Motivujte odměnou
Přesvědčit děti k tomu, aby si uklidily pokoj, srovnaly hračky nebo poskládaly věci ve skříni, může být někdy opravdu oříšek. Existuje však jedna věc, která platí na všechny: odměna. Každé dítě tajně touží po nějaké hračce nebo zážitku. Zjistěte, o co se jedná, a zaměřte se právě na to. Malá odměna může pomoci motivovat i pořádného lenocha.
Pozor však na to, aby odměny nebyly jen materiální podstaty. Zkuste je nahradit zážitky nebo výlety. Výhodou je, že na výlet můžete vyrazit společně jako rodina.
Maličkostmi ke spokojenému životu
Děti – ty malé i ty dospívající – jsou křehké bytosti, které potřebují nejen péči, ale také ochranu. Úkolem rodičů je poskytnout potomkům bezpečí, lásku i blahobyt. Při tom posledním se každému jistě napřed vybaví přehršel dárků a hraček, ale o tom to není.
Záleží hlavně na maličkostech, které pro své děti uděláme. Jemná pohlazení, úsměvy a pozornost. Protože to děti vyžadují především. Chtějí, aby na ně byli rodiče hrdí. Rodiče by se měli snažit dětem život zpříjemnit právě v každodenních maličkostech. Tak ať se vám to daří a ať vaše děti mají každý den důvod alespoň k jedné radosti.