Rodiče jsou zvyklí dělat vše za ně a nevedou je k samostatnosti, kterou děti tolik potřebují získat. Čím to je? A jak to jednoduše změnit? Možná se sami sebe ptáte: „Jak se mi to vlastně stalo, že si ten můj puberťák po sobě ani neodnese talíř ze stolu?“ Odpověď je obvykle snazší, než se může na první pohled zdát.
Vše začíná už v době, kdy se vám narodí dítě. Přirozeně se o sebe nedokáže postarat, a tak děláte všechno za něj. A jak čas plyne, prostě si na to zvyknete. Ono je to totiž obvykle podstatně rychlejší udělat všechny povinnosti sám, než to své dítě učit a trpělivě dohlížet na to, aby u toho nic nerozbilo nebo nezničilo. A tak, aniž si toho mnohdy všimnete, se během několika málo let stanete otroky svých blízkých.
Pravdou však je, že tím škodíte svým dětem i sami sobě.
Se změnou začněte u sebe
Jednoho dne však pravděpodobně nastane okamžik, kdy se ve vás všechno vzpříčí. Povinností přibývá a den má stále jen čtyřiadvacet hodin. Dojdou vám síly. Nebo vás prostě jen naštve, že zatímco vy nevíte, kam dřív skočit, váš partner a děti si jen tak sedí a neví, co s volným časem.
Pokud jste v takové situaci, pak jste na dobré cestě „vyjet ze zajetých kolejí“. Změna totiž začíná ve vašem přístupu. Uvědomte si, že vašemu okolí nejspíš vyhovuje, že se nemusí o nic starat. Pokud tedy chcete nastolit nové pořádky, musíte v prvé řadě změnit sami sebe.
Nenechte se ale ovládnout emocemi. Dosáhli byste totiž akorát tak přinejmenším značné domácí nepohody a vaši změnu by ostatní nemuseli brát vážně. Raději si nejprve vše dobře promyslete a poté si s rodinou ve vhodnou chvíli sedněte a vše jim v klidu vysvětlete.
Jasná pravidla od prvních let
Má-li se u vás doma skutečně něco změnit, pak musíte svým dětem a partnerovi dát jasně najevo, kde jsou nové hranice. Ideální je, pokud své děti učíte samostatnosti už od útlého věku. Začít můžete už od velmi maličkých dětí. Jakmile se vaše dítě naučí chodit, můžete mu svěřovat první drobné úkoly.
Když vaše dítko dojí svůj oblíbený oplatek, nechejte ho, aby samo odneslo prázdný obal do odpadkového koše. Spadne mu něco na zem? Nechejte ho, ať si to zvedne sám. No a samozřejmě když si vytáhne nějakou hračku, ať si ji nejpozději před spinkáním také zase sám uklidí.
Nepodléhejte pocitům, že když to neuděláte vy sami, budete vypadat neschopně či příliš tvrdě. Smiřte se s tím, že vás vaše okolí zpočátku možná nepochopí.
Vaše úsilí se vám ale vrátí v podobě spokojených a samostatných dětí, které budou mít spokojenou a odpočatou mámu, jež má čas se jim věnovat.
Učení hrou
Jenže jak na to, aby dítko bylo ochotné své úkoly vykonávat? U malých dětí obvykle funguje, když je budete učit plnit povinnosti formou hry. Zapojte fantazii.
Vymyslete dobrodružnou cestu se zajímavým cílem a v činnosti ho tak podpořte. A když uvidíte snahu, pochvalte ho. Děti se obvykle snaží zavděčit. A když uvidí, že se vám líbí to, co dělají, budou chtít ve svém úsilí pokračovat.
Když se z dítěte stává dospělák
Jakmile vaše dítko jenom trochu povyroste, dokáže už plnit celou řadu dalších povinností. Pokud si chcete doma vychovat šikovného pomocníčka, smiřte se s tím, že se občas něco nepovede.
Pokud budete své dítě učit mýt nádobí, možná vám to zabere spoustu času a navíc přijdete o nějaký ten talířek nebo o svůj oblíbený hrnek. Jenže zatímco po letech už si na ono rozbité nádobí ani nevzpomenete, vaše děti vám v domácnosti budou pomáhat pořád. A to rozhodně stojí za to.
Když své dítě učíte vykonávat domácí práce, buďte důslední. Snažte se, aby vždy svůj úkol dokončilo. A to i v případě, že ho to nebaví. Zřejmě si budete muset vyslechnout spoustu řečí, kňourání a přemlouvání. Zůstanete-li ale pevní, váš syn či dcera si na své úkoly brzy zvykne.
Co hravě zvládne dvouleté dítě?
- Uklízet své hračky.
- Vytáhnout prádlo z pračky.
- Házet odpadky do koše.
- Dávat své oblečení do prádelního koše.
- Podávat vám vyprané prádlo.
- Zalévat s vámi květiny.
Co hravě zvládne pětileté dítě?
- Zamést podlahu.
- Ustlat si postel.
- Připravit si oblečení a obléct se.
- Zalévat květiny.
- Utírat prach.
- Vytáhnout nákup z tašky.
Co hravě zvládne desetileté dítě?
- Prostřít jídelní stůl.
- Uklidit nádobí z myčky.
- Krmit domácího mazlíčka.
- Vysát a vytřít.
- Vynášet odpadky.
- Uklízet svůj pokojíček.
Pozor na nevhodné odměňování
Máte-li doma už odrostlejší dítě, možná přemýšlíte nad tím, jak své dítě k novým úkolům správně motivovat. Láká vás odměňovat dítě penězi? Pak zpozorněte. Tato forma odměny se vám totiž může škaredě vymstít. Dítěti tím totiž dáte najevo, že domácí práce jsou něco nezáživného a nepřirozeného.
Budete-li jim za domácí práce platit, nenaučíte je, že plnit si své povinnosti je přirozená součást života. A rozhodně tím nedosáhnete jejich samostatnosti.
Motivujte zdravě
Raději se zaměřte na to, aby dítě domácí práce bavily a aby jasně vidělo užitek, který mu z nich plyne. Například že když si ráno ustele svou postel, bude mít v pokoji pořádek a večer se mu bude mnohem příjemněji uléhat.
Naučí-li se dítě radovat ze své vlastní seberealizace a z užitku, který mu domácí práce přinese, nebudete muset jeho motivaci neustále sytit. Domácí práce začne postupem času vykonávat dobrovolně bez ohledu na to, co po něm budete chtít vy.