Dostatek prostoru, vlastní soukromí a nerušené trávení volného času – kdo by si nedal říct? Zatímco je představa pro jednoho spojena převážně s domem, druhému evokuje spíše byt – nebo když už, majestátní vilu se zástupem služebnictva k tomu. Rozhodně ne běžný domek pod 150 m2 zastavěné plochy, na jaké u nás narazíte nejčastěji. Navíc na pozemku o rozloze 600 m2 a méně, ze všech stran obklopeném sousední zástavbou a veřejnou komunikací.
Prosíme o ticho a klid
Doma si nejspíš nikdo nepřeje slýchat zvuky od sousedů nebo venkovní hluk. Od rušivých elementů chceme být co nejlépe odizolováni. Zpozornět by tak měli zejména ti, kteří uvažují o koupi bytu v bytovém domě, rodinného domu v řadové zástavbě, nebo plánují stěhování do blízkosti hlučných prostor, restaurací a jiných provozoven.
Než podepíšete kupní smlouvu, vyptejte se na akustiku nemovitosti – a to nejen majitele, ale zejména sousedů (přestože to znamená zazvonit na několik zvonků). Můžete požádat také o provedení akustického testu. Sousední byt však v tomto případě musí být uvolněn alespoň na 45 minut, což není snadné vždy domluvit.
Podle normy ČSN 73 0532 je pro konstrukce, oddělující dva byty, vyžadována vzduchová neprůzvučnost (vážená stavební neprůzvučnost stěny nebo stropu) R’w = 53 dB a kročejová neprůzvučnost (vážená normovaná hladina kročejového zvuku) L’n,w = 55 dB.
Informujte se proto alespoň na skladbu podlah, tloušťku zdí a použitý stavební materiál. Zjištěné pak můžete konfrontovat s údaji jednotlivých výrobců na produktových stránkách a udělat si hrubou představu o akustických parametrech dané stavby. Pro přehled uvádíme laboratorní hodnoty vzduchové neprůzvučnosti nejčastěji používaných zdících prvků (mějte prosím na zřeteli, že uvedené údaje jsou pouze orientační a mohou se mezi konkrétními výrobci a produkty lišit):
- tvárnice z pórobetonu (tloušťky 250 mm): 38 dB
- vápenopískové tvárnice duté (tloušťky 200 mm): 49 dB
- vápenopískové tvárnice plné (tloušťky 200 mm): 54 dB
- plné cihly (tloušťky 240 mm): 50 dB
- broušené akustické cihly (tloušťky 250 mm): 53 dB
- duté tvárnice z betonu (tloušťky 240 mm): 56 dB
- litý beton (tloušťky 250 mm): 61 dB
Akustické vlastnosti použitých hmot je možné zlepšit např. instalací akustické předstěny. Výrazně pomůže také sejmutí televize instalované přímo na dělicí konstrukci mezi byty.
Žádné nevyžádané pohledy
Pakliže nechcete, aby vám sousedé hleděli pomalu až do talíře, a na oplátku vy jim též, poohlédněte se po bytu, rodinném domě na rozlehlém pozemku, nebo počítejte alespoň s vyššími náklady na zahradní úpravy a výsadbu vzrostlých dřevin. Ty vám dopomohou nejen k většímu soukromí, ale i ke stínu a příjemnějšímu mikroklimatu. Přesto není možné sadit cokoli kdekoli, jak by si vlastník pozemku mohl přát.
Výsadbu do jisté míry omezuje Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb. v platném znění), který v § 1017 odst. 1 stanovuje pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustnou vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
A sázejte teď napěstovaný vysokokmen, který má jednou dorůst výšky třeba 20 m a víc, do malé zahrady. Nechcete-li jej mít někde uprostřed, možná to s tou výsadbou nebude tak snadné.
Co to tu smrdí?
„A je to tu zas. Smrad, že by jeden pad,“ řeknete si možná, když už po x-té vycházíte na balkon nebo terasu a opět cítíte to, nač je váš čichový senzor dávno alergický. Cigaretový kouř linoucí se z bytu pod vámi či odvedle, nebo pach spáleného masa ze sousedovy grilované pečínky. Právě to jsou časté příčiny sousedských sporů, eskalujících zejména v letním období.
Občanský zákoník sice pamatuje i na nepřiměřené imise, důkazní břemeno „nepřiměřenosti“ však leží na stěžovateli. Což v praxi znamená spíše snahu o dohodu se sousedy než zapojení krajské hygienické stanice a podání žaloby, byť i k tomu může dojít.
§ 1013 odst. 1 zák. č. 89/2012 Sb. v platném znění stanovuje, že se vlastník zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Jsme si blíž
Před učiněním právních kroků k nabytí vlastnictví vysněné nemovitosti myslete též na běžný chod života mimo ni. Cestu do práce a z práce, rozvoz dětí do školky, školy a na kroužky, nákupy a vůbec na občanskou vybavenost daného místa. Zvládnou vaše ratolesti ujít trasu za povinnostmi a zábavou sami nebo jim budete dělat taxikáře? Jaké možnosti volnočasového vyžití vám nové místo nabízí? A myslíte si, že vám bude vyhovovat i za dalších pět deset let?
Město, vesnice, samota? Kde zakořenit a neprohloupit
|4 minuty čtení
Péče o vlastnictví
Čím rozlehlejší nemovitost zakoupíte, tím více času, energie a financí vás její údržba bude stát. Chcete-li, aby vaše obydlí vypadalo krásně i po měsících a letech užívání, počítejte s menšími (a časem i většími) opravami a udržovacími investicemi. Ty budou v případě bytu nejspíš o dost menší než u domu. Ale abychom nesrovnávali nesrovnatelné – takový nerekonstruovaný byt z 50. let 20. století bude ke „zlidštění“ na úroveň soudobých požadavků pravděpodobně vyžadovat větší práci než hotová novostavba rodinného domu.
Viděno s odstupem
V konečném důsledku se radost z nového domova a pohoda při jeho obývání ani tak neopírá o to, zvolíte-li rodinný dům nebo byt v bytovém domě, jako o vlastní priority. Zeleninu a ovoce můžete dnes v menším množství pohodlně pěstovat i na malém balkóně, a nepotřebujete tudíž velkou zahradu, vyžadující svou péči. Na druhou stranu, nemusíte být zapálený pěstitel, a přesto toužit po pozemku tak rozlehlém, abyste si na něm vysázeli vlastní malý „les“.
K čemu vás srdce táhne víc – je to dům nebo byt?
Ať upřednostníte jakýkoli typ bydlení, při výběru konkrétní nemovitosti zvažte parametry, které po nastěhování obtížně ovlivníte. Nezanedbatelnou položkou jsou náklady, a to nejen na pořízení a běžné užívání, ale i na budoucí údržbu. Informujte se na tepelné ztráty objektu i průměrné měsíční výdaje za vodu, teplo, plyn a elektriku. U bytových domů také na příspěvky do fondu oprav, splátky úvěru, režijní náklady a další.Zdroje: