„Pro dobrotu na žebrotu“, slýcháme často v našich končinách. Je to ale skutečně tak? Nebo dávání naopak naplňuje, obohacuje a přináší něco, co sobečtí lidé nikdy nezažijí? Možná vás překvapí, že z dávání můžete i těžit. Dnes vám odhalíme hned několik tajemství, která se za pomocí druhým skrývají.


Uvolnit v tramvaji své místo staršímu člověku nebo mu pomoct s nákupem. Uvařit pro tentokrát místo manželky večeři. Umýt nádobí, když to nikdo nečeká. Podržet někomu dveře. Nebo třeba navštívit příbuzného, který je nemocný. To vše jsou způsoby, kterými můžeme obohatit život druhých, ale i ten svůj.

Poslední dobou se však zdá, jako by se samozřejmost projevování jakékoliv vstřícnosti z našich životů vytrácela. A tak se čas od času možná setkáte s tím, že pro někoho uděláte nějakou maličkost a on vám je pak za ni neskonale vděčný ještě dlouho poté. A to je ta lepší možnost. Může se vám totiž také stát, že na svou dobrotu skutečně doplatíte a vyslechnete si přinejmenším nějaké to urážlivé slovo. Stojí tedy za to pomáhat druhým, nebo ne?

Tajemství první: Dávání přináší pocit štěstí

Ať už je doba jakákoliv, jedno pravidlo platí po celé období lidských dějin – totiž že vstřícnost a pomoc druhým přináší člověku radost, kterou lze jinak a jinde jen velmi obtížně získat. Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy udělali nějaký ten dobrý skutek. Jen tak, nezištně, aniž by to od vás někdo čekal. Možná už od té doby uplynul nějaký ten čas. Příjemné pocity, které to ve vás vyvolalo, si ale pravděpodobně při vzpomínce na onu událost vybavíte prakticky okamžitě.

Ano, je to tak. Dáváním uspokojujeme svou potřebu být někomu nápomocní. Naplňuje nás pocitem štěstí a radosti. A to bez ohledu na to, zda nám ten, komu jsme pomohli, projeví vděčnost v malé, či velké míře. Radost z pomoci druhým totiž pravděpodobně zažijete i ve chvíli, kdy se druhá strana nedozví, od koho se mu jí dostalo.

Tím, že se zaměřujete na potřeby a starosti druhých, se mnohem méně zaobíráte svými problémy. Díky tomu jste mnohem spokojenější a šťastnější.

Tajemství druhé: Pomocí druhým pomáháte především sami sobě

Jenže pocit štěstí není to jediné, čím svůj život při pomoci druhým obohacujete. Když totiž pro druhé uděláte nějaký ten dobrý skutek, roste i vaše sebevědomí. Jste poté mnohem jistější, dokážete snáz vyřešit řadu problematických situací a pro lidi ve svém okolí se stáváte podstatně sympatičtějšími. Kromě toho je mnohem snazší s vámi vyjít, dokážete se radovat ze života a svou mysl plníte pozitivními myšlenkami.

Navíc se zaměřujete na potřeby a starosti druhých lidí a tím se méně trápíte svými problémy. Získáváte nové přátele, prohlubujete vztah s těmi starými a často si u pomáhání užijete i spoustu legrace, kterou byste jinak nezažili. Jediný dobrý skutek z vás zkrátka může udělat lepšího člověka. A příležitostí se nám všem naskýtá celá řada.

Tajemství třetí: Jste zvyklí dávat? Budete i dostávat

Jste zvyklí druhým hodně dávat? Jste známí svou štědrostí a dobrým srdcem? Pokud druhým pomáháte z dobrých pohnutek, vaše úsilí se vám stonásobně vrátí. Lidé s vámi totiž budou jednat stejně, jako jednáte vy s nimi.

Pravděpodobně se sice nedočkáte obdobně vstřícného jednání od všech ve vašem okolí. Jakmile ale budete v úzkých, určitě se najde někdo, kdo vám ochotně pomůže téměř s jakýmkoliv problémem.

Způsobů, jak druhým pomoci, existuje celá řada. Je jen na vás, zda se těmto příležitostem budete systematicky vyhýbat, nebo je naopak budete vyhledávat.

Praktické příklady pomoci

Chcete okusit, jaké to je mít srdce plné radosti? Začněte od plnění malých cílů a postupně přecházejte k těm větším. Ať už jste dětmi, mladými, nebo jste pokročilého věku, pomáhat druhým můžete i vy. Jaké příležitosti můžete například bez ohledu na věk najít ve své rodině?

  • Umyjte nádobí, i když zrovna nejste na řadě.
  • Uvařte ranní kávu někomu, o kom víte, že ji má rád.
  • Zavolejte příbuznému, o kterém víte, že je osamělý.
  • Kupte malý dárek někomu, kdo je zrovna nemocný nebo ho něco trápí.
  • Pošlete děkovnou kartičku tomu, kdo pro vás v nedávné době něco udělal.

Pomoc ale nemusíte projevovat jen lidem ze své rodiny. Budete-li mít oči otevřené a zvyknete si přemýšlet o lidech kolem sebe, jistě vás napadne, čím můžete potěšit někoho, koho možná ani moc neznáte.

  • Podržte dveře komukoliv, s kým se potkáte u vchodu do obchodu, na úřad či kamkoliv jinam.
  • Ukažte někomu, kdo autem vyjíždí na silnici na nepřehledném místě, zda může jet.
  • Pomozte člověku, kterému se vysypala taška na chodníku, vše posbírat.
  • Navštivte někoho, kdo nemůže vycházet z domu.
  • Posekejte staršímu sousedovi trávník na zahradě nebo mu třeba pomozte odnést něco těžkého.

Způsobů, jak druhým pomoci, existuje celá řada. Je jen na nás, zda se těmto příležitostem budeme systematicky vyhýbat, nebo je budeme naopak vyhledávat.

Překážky, které stojí za to překonávat

A jak že je to s tím „pro dobrotu na žebrotu“? Pomáhat druhým pro vás nemusí být vždycky snadné. Nejspíš se čas od času setkáte i s nepochopením a arogancí. Možná budete investovat svůj čas a energii do pomoci někomu, kdo vaši snahu neocení. Zvyknete-li si druhým dávat, nejspíš vás to bude stát i nějaké ty finanční prostředky.

Dlouhodobý efekt, který vám tyto oběti přinesou, je ale nevyčíslitelný. Čisté svědomí, radost, dobrou pověst, pohodové přátele a ochotu druhých vám kdykoliv pomoci si totiž za peníze nekoupíte.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
10
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF