Reklamy dnes a denně upozorňují na možnosti výhodných nákupů, poštovní schránky přetékají akčními letáky a e-mailem proudí informace o rádoby brilantním zboží a vytříbených službách.
Umíte odolat marketingové mašinerii a udržet výdaje na uzdě? A jak postupovat, když s napnutým rozpočtem chcete ušetřit?
Možná to znáte. Chtěli byste mít na účtu pěkný zůstatek, místo toho ale měsíc co měsíc zápasíte, abyste vůbec vyšli. Uvažujete, co děláte špatně – a nic vás nenapadá.
Vyděláváte, nic až tak drahého nekupujete, přesto vám konto třicet dnů po výplatě zeje prázdnotou? Možná je to jednou z následujících chyb. Ty ostatně stojí za shlédnutí, i když s dosažením kladného zůstatku zrovna nebojujete. Jen si chcete ušetřit na něco většího a uspořené peníze lehkovážně „nerozpustit“ v meziprostoru. Máme pro vás tipy, jak na to.
Příjmy vs. výdaje. Znáte je?
Striktní sledování příjmů a výdajů, jejich porovnávání a sestavování tzv. vydání, je dnes doménou převážně starší generace. Dříve, obzvláště ve finančně gramotných rodinách, které pokolení za pokolením dědily, uchovávaly a rozmnožovaly majetek, bylo vedení domácího účetnictví běžnou záležitostí. Kdo měl rodinné finance na starosti pečlivě zapisoval, co se který den utratilo a zač to bylo. Jednotlivé položky také kategorizoval – zejména podle toho, nač byly vynaloženy: potraviny, domácí potřeby, ošacení, zábava…
Na konci měsíce se vše sečetlo a odečetlo od celkových příjmů. Výjimkou u některých poctivců nebylo ani vynášení příjmů a výdajů na milimetrový papír a tvorba vlastních grafů.
I dnes je samozřejmě řada z nás zvyklá sledovat svá vydání, akorát už většinou ne v té podobě, jakou známe od svých rodičů a prarodičů. Internetové bankovnictví vše zjednodušilo. Od grafu příjmů a výdajů nás často dělí jen pár kliků. Díky mobilním aplikacím máme vše po ruce. Informace o každé provedené platbě nebo příchozím příjmu nám chodí rovnou do e-mailové schránky. Stačí pohled, abychom viděli konečný zůstatek na svém účtu. Moderní doba šetří v mnohém čas. Na druhou stranu ale svádí k pohodlnosti.
Přehledy finančních toků vzdálených „jeden klik“ mohou člověka ukolébat. Časem jim přestane věnovat pozornost.
Rozděl a panuj – 3 typy hospodaření
Nakládání s financemi přímo ovlivňuje fakt, jak své příjmy v rodině dělíte.
1 účet: vše společné
Žádný z partnerů nemá navrch, ani si nepřihřívá vlastní „polívčičku“. Vše je transparentní a jde na jednu hromadu. Oba víte, kolik peněz tu je a co z nich potřebujete zaplatit.
Máte přístup ke všem transakcím a sami můžete jakoukoli učinit. Jeden bankovní účet, na který chodí obě vaše výplaty a veškeré další příjmy, máte-li nějaké, si žádá vyrovnaný vztah. Proto je tento způsob hospodaření vhodný pouze pro rozumné a finančně gramotné páry.
2 účty: jeden u kormidla, druhý má kapesné
Aneb varianta pro ty, u nichž jeden z partnerů dlouhodobě nevydělává nebo má svůj příjem jen pro sebe. Záleží na domluvě. Boss, tedy ten, který drží kasu, hradí všechny společné výdaje: na domácnost, jídlo i zábavu.
Druhý z páru se veze a se svými penězi může nakládat, jak se mu jen zlíbí. Nemívá ovšem přístup k hlavnímu účtu a je tak víceméně na své drahé polovičce závislý.
3 účty: jeden účet společný + soukromý účet pro každého z partnerů
Vyrovnané partnerství, podobající se modelu hospodaření s jedním účtem – oproti němu ale se zachovaným soukromím. Výplaty a případné další příjmy chodí na osobní bankovní účty každého z vás. Odtud putuje (nejčastěji trvalým příkazem) jistá výše prostředků na společný účet, určený zejména k úhradě výdajů na domácnost a potraviny.
Jakákoli jiná platba (nákup dárků, koupě bot či kosmetiky, návštěva fitcentra a další) jde na vrub příslušného soukromého konta.
Domluvte si s partnerem, kdo co kupuje a z jakého účtu, máte-li jich víc. Pak svou dohodu bezvýhradně dodržujte – anebo si po zvážení nevyhovujících okolností domluvte nový postup.
Víte, za co utrácíte?
Aby vám na kontu každý měsíc něco zbylo, nebo abyste dokázali našetřit větší částku, potřebujete vědět, zač platíte. A kolik. Možná vás to překvapí. Jsou to potraviny, alkohol, cigarety nebo něco jiného? A můžete to omezit? I relativně malé částky, které vydáváte pravidelně, se časem nastřádají a mohou přerůst v nezanedbatelnou položku. Řekněme, že si každý týden dopřejete 2 lahve vína za 95 Kč. Za měsíc je to už 760 Kč. A za rok, při této konzumaci, již 9.120 Kč.
S vínem do pohody, s vodkou více sexy
|4 minuty čtení
Pokud měsíčně vykouříte 20 a více krabiček cigaret, bude vaše celková roční útrata ještě větší. Se stále narůstající spotřební daní uvalenou na produkty tabákového průmyslu sáhnete do kapsy pro 20 a více tisíc korun. U silných kuřáků není překvapením ani 40 tisíc utracených korun ročně.
Za zlozvyky se platí. Nejlepší čas s nimi zatočit. Buďte ve svém rozhodnutí pevní, vytrvat se vám vyplatí. Nejen finančně.
Peníze z kapes netahají jen zlozvyky. Svůj díl nese i pohodlnost. Když si necháte každý týden vozit potraviny a drogerii, ušetříte sice čas, na druhou stranu vám nákupy, do kterých je promítnuta cena pohonných hmot, práce kurýra a další náklady prodejce, vyjdou v úhrnu dráž, než kdybyste se sami obsloužili v místním krcálku. Nebo si zajeli do nejbližšího super-hyper-marketu. Nakonec záleží na tom, čemu dáváte přednost. Je to čas pro vlastní aktivity, zábava a potěšení, anebo spoření? S dostatkem finančních prostředků nebo menšími nároky, si položky nutně neodporují.
Spoříš, spořím, spoříme
Šetření jde o poznání lépe, máte-li jasnou představu, zač chcete finance vydat a jaký obnos k tomu potřebujete mít. Stanovte si střízlivý cíl. Lépe se spoří na finančně dostupnější věci, protože je jejich dosažení reálnější.
Pokud např. víte, že šetříte na luxusní sedací soupravu v hodnotě 100.000 Kč, půjde vám odpírání poživatin a jiné omezování jistě snáz, než když je váš cíl značně vzdálenější. Třeba „uspořit na dům“ za nějakých 4.500.000 Kč. Do toho se samozřejmě promítá i velikost odkládané částky. Schraňujete-li peníze po několika tisícovkách měsíčně, spíš si zvládnete koupit onu sedačku než dům za několik milionů (odhlédneme-li od možnosti financování hypotékou).
Jakékoli spoření vztáhněte ke svým příjmům.
Check list – rizikové faktory
Chcete šetřit, ale nejde vám to? Možná děláte jednu nebo více z následujících chyb.
- Nakupujete ve slevách a akcích, bez ohledu na to, jestli dané zboží nakonec upotřebíte. Když se vám doma vrší předměty, sic za hubičku, ale pro vás defacto nepotřebné – a možná ani tolik nechtěné, je něco špatně.
- Utrácíte, abyste se vyrovnali ostatním. Jede kolegyně na jachtu do Chorvatska? Pak vy nejméně na zaoceánskou loď a plavbu kolem světa! … Skutečně vás to naplní?
- Kupujete, jen když je to levné. Pokud narazíte na levné a kvalitní, gratulujeme. Jestli ne, zaplatíte na opakovaných nákupech a opravách výrazně víc, než kdybyste si počkali na dražší a kvalitnější kus.
- Berete zboží na splátky. Spočítejte si, o kolik se vám na úrocích prodraží.
- Máte hradit tolik splátek, že už nevíte, co a kdy. Udělejte si pořádek v účtech a přestaňte nakupovat další. Nejdřív zaplaťte, co máte, a pak si na novou věc zkuste našetřit.
- Využíváte „šetřicí“ kreditní karty obchodních řetězců a občas zapomenete zaplatit. Právě na tom jsou tyto kreditky založeny. Sice s nimi při nákupech několik procent „ušetříte“, stačí ale, abyste je do X-tého data v měsíci neuhradili a problém je na světě.
- Milujete restaurace, kavárny, čajovny, posezení s přáteli a jiné zábavy. Všechno něco stojí – a tahle záliba nepatří k nejlevnějším.
- Nakupujete příliš mnoho jídla. Buď ho pak zbytečně vyhazujete nebo utrácíte za dietní přípravky a výživový koučink.
- Zlozvyky vám pouští žilou. Kouříte jako fabrika a vaše lednička je plná piv? Tady není o čem mluvit – vezměte tužku, papír, kalkulačku, anebo mrkněte na bankovní výpis, a utřiďte si priority.
Tip na závěr
Nechtějte se vyrovnat jiným. Proč byste měli žít jako herci, zpěváci, youtubeři nebo další, rádoby slavné, osobnosti? Nezapomeňte, že jejich obraz, tak jak jej znáte z médií, je maska nasazovaná před veřejností, dotvářená prací novinářů a pisálků. Uvnitř jsou i známé osobnosti jen lidé. Stejně jako vy.
Skromnost - Cesta ke spokojenému životu
|5 minut čtení
Tvořte si svůj vlastní styl. Nemusíte mít televizi jako vaši sousedé, chodit oblékaní à la kolegové z práce, nepotřebujete dokonce ani ukazovat ostatním kolik čeho máte. Všeho s mírou. Spořte od korun – tak jak to dělávaly naše babičky. A počkejte si na to nejlepší, zač své peníze nakonec utratit.