14502778_s.jpg
i
Foto: 123RF

Mít svůj vlastní dům je snem mnoha z nás. Někdo se chce stěhovat rovnou do hotového a na nic nečekat. Jiný považuje stavbu za přirozenou součást života, kterou by si za nic nenechal ujít. Rozhodnete-li se pro to druhé, bude vás zajímat, kolik času uplyne, než vložíte do zámku klíč a vkročíte tam, kde bývaly jen hroudy hlíny, holé stěny a stavební prach. V našem harmonogramu stavebních prací najdete vše podstatné. Napoví vám, jak dlouho stavba potrvá a co vás čeká, než z ničeho vyroste dům vašemu srdci nejbližší.


Domy, stejně jako pozemky, nejsou totožné. A protože je každý jiný, i jejich výstavba zabere různý čas. Ovlivňuje ji tolik okolností a  nepředvídatelných událostí, že znát je před získáním stavebního povolení, jeden by se pořádně zamyslel. Ale konec dobrý, všechno dobré – vždyť mít svůj vlastní dům je pro „domo-mily“ jednou z nejbáječnějších věcí v životě!

Co ovlivňuje časovou náročnost stavby

Jen tak na okraj. Vlastníte stavební pozemek? Máte úřední souhlas? Stavíte na rovince nebo ve svahu? Vyžaduje podloží zvláštní způsob zakládání? Je pozemek zasíťovaný, či vás pokládka inženýrských sítí teprve čeká? Vede k budoucímu domu příjezdová cesta, nebo ještě ne? Plánujete menší nebo větší dům, podsklepený či ne? Bude přízemní, nebo na patro? Zděný, či dřevostavba? Bude členitý, se složitou střechou, anebo je jeho tvar jednoduchý a střecha též? Hodláte stavět svépomocí, subdodavatelsky, nebo poptáváte dům na klíč?

Jak vidíte, dotazů je tu víc než dost. Ale ať už na položené otázky odpovíte jakkoli, určité stavební činnosti vás tak jako tak neminou. Nejčastější novostavbou je v našich končinách zděný, nepodsklepený, jedno nebo dvoupodlažní rodinný dům. A právě s harmonogramem stavby toho druhého se dnes seznámíme.

Výstavba dřevostaveb a zděných bungalovů probíhá oproti patrovým zděným domům o něco rychleji.

Harmonogram stavby dvoupodlažního nepodsklepeného zděného RD

Dejme teď stranou obstarání stavebního pozemku, tvorbu stavebního projektu a zajištění ostatní stavební dokumentace. Na tuto etapu si vyhraďte zhruba jeden rok. My se přesuneme rovnou k výkopům. Pokud už máte inženýrské sítě na okraji pozemku a příjezdovou cestu vedoucí až ke stavbě, první dva body klidně přeskočte.

  1. Zasíťování pozemku

  2. Alias napojení budoucího domu na elektriku, vodu, kanalizaci, datové sítě, případně plyn. Bez nich by se žádná novostavba neobešla. A ani vy, protože bez tepen, které dům sytí, by vám stavební úřad vytoužený papír s nápisem „Stavba povolena“ dnes už nevydal.

  3. Vybudování příjezdové cesty

  4. Po ní se ke stavbě musí dostat veškerá potřebná technika. Bagr, nákladní auta s materiálem, jeřáb a spousta dalších. Spoléhat se na nezpevněnou polňačku, byť v osobním vlastnictví, nestačí.

  5. Základové pasy se „základovou“ deskou

  6. Nejčastější způsob zakládání staveb je na základové pasy, které jsou posléze překryty vrstvou podkladního betonu vyztuženého armaturou. Na rychlost výstavby má vliv roční období, počasí, složitost (resp. členitost) desky i sklon pozemku. Po zabetonování musí deska jeden měsíc tzv. zrát, než je možné ve stavbě pokračovat.

  7. Retenční nádrž

  8. Zatímco deska zraje, nastává příležitost k uložení retenční nádrže do země. Retenční nádrž je určena ke shromažďování dešťové vody, která pak nejčastěji slouží k zavlažování zahrady. Její zakopání může být otázka jednoho dne.

  9. Hydroizolace a protiradonová izolace

  10. Radon je radioaktivní plyn bez barvy a zápachu, běžně unikající z podloží. Jeho koncentrace v atmosféře je tak nízká, že je člověku bezpečná. Problém ale může způsobit v hůře větraných a uzavřených prostorách. Protiradonová ochrana plní současně i funkci hydroizolace. Ochranu základové desky 2v1 obstarává buď PVC folie nebo modifikované asfaltové pásy. Jejich položení zabere zhruba jeden den.

  11. Stavba zdí, věnec, strop

  12. Postavení prvního patra (zatím bez věnce a stropu), může trvat čtrnáct dnů, ale třeba taky několik měsíců. Záleží na velikosti a složitosti domu, na počtu stavebníků a hodláte-li stavět svépomocí, pak i na čase, který budete stavbě věnovat. Další neznámou je počasí, které může stavební plány značně pozměnit. Před pokládkou stropu je nutné udělat betonový věnec, který zdi domu zpevní. Doba jeho úplného vyzrání je jeden měsíc, byť je zatížitelný i dříve. Co se stropu týče, jeho položení může trvat jeden den (v případě předpjatých stropních panelů). U jiného typu stropu pak i několik týdnů.

  13. Zdění druhého nadzemního podlaží, věnec

  14. Druhé podlaží (často přímo podkroví) může být postaveno rychleji než přízemí. A to kvůli menšímu objemu stavebního materiálu a absenci stropu, který v další fázi výstavby nahradí střecha.

  15. Železobetonové schodiště

  16. Než přijdou tesaři, aby postavili střechu, je výhodné zbudovat schodiště. Tedy v případě, máte-li v projektu navrženo železobetonové. Vlhkost z betonu při absenci střechy alespoň dobře odejde a vy efektivně využijete čas při zrání věnce nebo čekání na novou várku tvárnic. Pokud jste nezvolili schodiště prefabrikované (předem zhotovené), které vám chlapci z betonárky usadí za jednu hodinu, počítejte na tvorbu bednění, betonování a zrání zhruba jeden měsíc.

  17. Komín a střešní plášť

  18. Chcete poslouchat praskot dřeva v krbu a za dlouhých zimních večerů posedávat u plápolajícího ohně? Nespoléhejte jen na venkovní ohniště. Chce to mít doma krb. V novostavbách tedy zřejmě krbovou vložku. Ale napřed potřebujete komín. Ten je výhodný postavit před zaklopením střechy, ideálně už v době tvorby krovu. Na tuto akci postačí den či dva. Naopak práce tesařů, klempířů a pokrývačů zaberou 3 týdny až měsíc.

  19. Zaměření oken a dveří, výroba, montáž

  20. Samotnou montáž zvládnou šikovní řemeslníci za jeden až dva dny. Ale na výrobu si počkáte 4-8 týdnů od zaměření otvorů, podpisu smlouvy a uhrazení zálohy. A kdy je možné dveřní a okenní otvory zaměřit? Až jsou všechny postavené, bednění sundané, případně střecha hotová (budete-li pořizovat střešní okna nebo vám okna zasahují do střešního pláště).

  21. Kanalizace a vodoinstalace

  22. Tady není co řešit – vedení vody a odpadů je součástí projektové dokumentace. Jak dlouho jejich uložení zabere velmi záleží na dispozičním řešení domu (a také na navrženém způsobu vytápění).

  23. Elektroinstalace

  24. Elektrické kabely se ve zdech a podlaze tahají až po kanalizaci a vodoinstalaci. Na tuto činnost si vyhraďte třeba i měsíc. Samozřejmě záleží, jak moc chytrou chcete svou domácnost mít a co vše budete chtít mít na rozvody elektřiny napojeno. U stavby rodinného domu nesmíte zapomenout ani na instalaci hromosvodu.

  25. Vnitřní omítky

  26. Před vylitím podlahy se připravují vnitřní omítky. Časová náročnost tu závisí na způsobu jejich provedení a pohybuje se od několika dnů po zhruba měsíc.

  27. Izolace podlah, lití podlah

  28. Pokud jste si mysleli, že na základovou desku přijde nějaká ta dlažba, není to tak. Na hydroizolaci s radonovou ochranou uložíte podlahový polystyren. Následně rozvody podlahového vytápění (jsou-li v projektu navrženy). Vše se pak zalije anhydritem nebo betonem. Teprve až z podlahy odejde většina přebytečné vlhkosti, je na ni možné položit finální podlahovou krytinu. Tato fáze bývá značně časově náročná. Na položení polystyrenu a zalití počítejte jeden měsíc. Na vyschnutí tři měsíce i déle.

  29. Izolace střechy, záklop

  30. Aby podlahy dobře vysychaly, je výhodné zaizolovat střechu až po jejich vylití a proschnutí. Trvání dokončovacích prací na střeše pak opět závisí na jejím tvaru a požadavcích majitelů.

  31. Krbová vložka, instalace a obestavba

  32. Nemůžete se dočkat svého vysněného krbu? Jeho chvíle právě přichází. Aby krbová vložka nezrezla, instaluje se až po „mokrých pracích“. Hlavně tedy po vyschnutí podlah. Následně se obestaví, načež je připravena na finální povrchovou úpravu (kamenné obložení, malba aj.).

  33. Zateplení pláště domu a venkovní omítky

  34. Mokré práce jsou za námi a vy se můžete pustit do zateplení domu. Máte-li je plánováno. Pak už vás budou čekat omítky. Celá akce může zabrat jeden měsíc.

  35. Střešní přístřešky

  36. Kdo by si myslel, že práce tesařů a pokrývačů skončila, mýlí se. Máte-li kolem domu navrženy dřevěné přístřešky kotvené do obvodového pláště (např. nad vchodem či zahradním posezením), právě přišel jejich čas. Instalací až po zateplení eliminujete vznik tepelných mostů.

  37. Stropy, podhledy

  38. Instalace sádrokartonových podhledů a jiných stropních řešení jsou časově jen těžko odhadnutelné. Opět tu záleží na velikosti užitné plochy a dalších aspektech. Hrát si se stropem můžete čtrnáct dnů, ale také dva měsíce.

  39. Výmalba

  40. Nastal čas vymalovat. Už to konečně začíná vypadat jako v domě! Najmete si řemeslníky nebo vše zvládnete po večerech sami?

  41. Finální podlahové krytiny

  42. Teprve po odvodu zbytkové vlhkosti z podlahy je na ni možné umístit finální krytinu: nejčastěji dlažbu, vinylovou či laminátovou podlahu, dřevěnou masivní nebo třívrstvou aj.

  43. Interiérové dveře

  44. Jejich instalace vč. zárubní zabere několik dnů.

  45. Kuchyně, koupelny

  46. Instalace kuchyňské linky a spotřebičů vezme zhruba dva dny. Dodělání koupelny třeba týden.

  47. Zbývající interiérové úpravy

  48. Jsme ve finále. Menší či větší dodělávky se na vás jen pohrnou. Ať pohlédnete kamkoli, tam objevíte něco, co si žádá vaši pozornost. Může se zdát, že je stavba domu nikdy nekončící kolotoč událostí, příčin a následků, oprav a nových realizací. Ale právě v tom (i když nejen v tom) má vlastní rodinný dům pro „domo-mily“ a všechny kutily zvláštní, krásné a velmi osobité kouzlo.

Podtrženo sečteno

Investujete-li do kvalitních řemeslníků a materiálů, zabere vám výstavba rodinného domu podstatně méně času, než její svépomocná „víkendová“ varianta. Na vyřízení projektové dokumentace a získání stavebního povolení počítejte jeden rok. Na postavení hrubé uzavřené stavby druhý rok. Třetí rok pak na finální dokončení interiérů.

Kolem sebe najdete stavebníky, kteří dokázali postavit a nastěhovat se do jednoho roku. Ale také ty, kterým vyřízení stavebního povolení vzalo několik let, stejně jako následná stavba.

My vám přejeme pevnou ruku, klid, trpělivost a hodně zdaru na vaší cestě za štěstím.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
10
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF

Tyto webové stránky používají soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Více informací