137057651_m_normal_none.jpg
i
Foto: 123RF

Rozhodnout se, zda bydlet v nájmu nebo investovat do vlastní nemovitosti, nebývá jednoduché. Zvážit je vždy třeba hned několik faktorů jako dostupnost bydlení, zvyšující se ceny, vlastní úspory a v případě hypotéky také bonitu. Vybrali jsme pro vás kritéria, které vám mohou pomoci se rozhodnout.


Pokud jste někdy řešili otázku bydlení, určitě jste přemýšleli nad tím, která z možností se víc vyplatí. Obě varianty mají své pro i proti a je jen na vás, která je vám sympatičtější a je pro vás finančně schůdnější.

Jestli aktuálně čelíte tomuto rozhodnutí, přečtěte si, co všechno je třeba k vlastnímu bydlení a s čím počítat, když jdete do nájmu.

Co preferují Češi a jak je to v zahraničí

Lidé v Česku primárně upřednostňují být majitelem nemovitosti, v níž bydlí. Někteří to berou jako jistotu, jiní jako dlouhodobou investici. Lidé nejčastěji vyhledávají domy či byty, které jsou ke koupi, ale v posledních letech je výrazný trend v hledání pronájmu.

Hlavním rozdílem je zejména kapitál, který je třeba mít našetřený. Pokud chcete koupit nemovitost a máte v plánu ji financovat hypotékou, potřebujete alespoň 10 % její výše. Zatímco u pronájmu vám postačí několik měsíčních nájmu. Je tedy rozdíl, zda zpočátku potřebujete mít k dispozici například 50 tisíc, nebo půl milionu na byt ve velkém městě, nebo novostavbu či starší dům v dobré lokalitě.

To je hlavní důvod, proč lidé v poslední době zvažují spíše pronájem. Na vině je nejen vysoká inflace a tím i horentní úroky úvěrů, ale také rostoucí ceny nemovitostí.

Ve vlastním bydlí přibližně 80 % českých domácností.

V zahraničí, zejména v západoevropských zemích, jsou preference jiné. V nájmu tam bydlí 30–50 % lidí. V některých zemích je dokonce vlastní bydlení skoro tabu – například ve Švýcarsku jsou ceny nemovitostí natolik vysoké, že je jejich pořízení pro mnoho lidí zkrátka finančně nedostupné.

V Rakousku jsou také preferovány nájmy, ale z jiného důvodu. Byty tam staví developerské firmy, které vlastní obce. Ty zajišťují kvalitní bydlení za přijatelné ceny, proto místní nemají potřebu pouštět se do koupě vlastní nemovitosti.

Do pronájmu, nebo do vlastního?

V současné době je vlastní bydlení sice preferovanou a stále oblíbenou variantou, nicméně velmi nákladnou. Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí, stoupajícím úrokovým sazbám a podmínkách, které banka pro schválení hypotéky vyžaduje, se mnoho lidí nechá odradit. Lidé proto raději míří do pronájmu, který je jednodušším řešením, nicméně z dlouhodobého hlediska se jeví jako nevýhodný.

Nájemní bydlení vyhledávají nejen mladí lidé, kteří se prozatím neplánují usadit a budovat vlastní zázemí, ale také starší lidé, kteří si už nechtějí na bedra nakládat hypoteční úvěr. Pronájem je výhodný i z mnoha jiných důvodů: pokud potřebujete z různých důvodů změnit bydlení (stěhování za prací, partnerem či potomky), lze současné bydlení opustit poměrně rychle. Benefitem je zejména to, že k takovému bydlení vás nic neváže, tudíž máte při stěhování větší svobodu. Bydlení v pronájmu je vhodné také pro mladé lidi, kteří možnosti realizace trvalého bydlení teprve zvažují.

Nevýhodou pronájmu je určitá nejistota. Nastat může totiž situace, kdy pronajímatel neočekávaně ukončí nájem, nebo třeba neprodlouží smlouvu. Přesto nelze nájemníky vystěhovat jen tak, vždy je třeba řídit se občanským zákoníkem.

To byla pouze část rozdílů mezi pronájmem a vlastním bydlením. Teď se na každou z variant pojďme podívat zblízka.

S čím počítat, když jdete do pronájmu

Tento typ bydlení obvykle vyhledávají lidé, kteří nemají tolik našetřeno, nebo si nechtějí či nemohou vzít hypotéku. Bydlení v pronájmu nevyžaduje vysoké počáteční investice. Vystačíte si obvykle jen s několika tisíci na kauci. Jako nájemci se vám vyhnou i různé poplatky – neplatíte daň z nemovitosti nebo její pojištění. Řešit nemusíte ani větší investice do rekonstrukce nebo základního vybavení.

Pronajímatel má povinnost udržovat nemovitost v obyvatelném stavu, nájemník se zase musí starat o její údržbu i drobné opravy. Nevýhodou je zejména to, že v podstatě nejste svým vlastním pánem. Jakékoli změny v domě nebo v bytě musíte vždy probrat s pronajímatelem.

Přestože bydlení v pronájmu nepředstavuje nijak velký závazek, z dlouhodobého hlediska investujete do něčeho, co není vaše. V nejhorším případě se může stát, že vám majitel vypoví smlouvu, ale v nejlepším případě můžete v nemovitosti bydlet spokojeně řadu let a nemít žádné větší závazky, jaké přestavuje třeba hypoteční úvěr.

Kvůli rostoucím cenám si lidé raději pronajímají větší nemovitosti, než aby se stali vlastníky několika mála desítek metrů.

Co vás čeká, pokud se rozhodnete ke koupi

Vlastnit nemovitost, ať už je to byt, nebo dům, je snem řady lidí. Bohužel ne všichni si to mohou dovolit. Zatímco někteří preferují novostavby, jiní v rámci šetření koupí raději starší domek, který si svépomocí opraví. Tak jako tak, chcete-li něco vlastnit, musíte do toho investovat, a to hodně.

Zájem o to, vlastnit nemovitost, je stále velký, praktické provedení však pokulhává. Nejde jenom o vysoké ceny nemovitostí, ale také nutnost půjčky, s níž přichází vysoké splátky i úroky. S hypotékou se lidé musí často uskromnit, nebo si dokonce najít další práci, protože splátky nebývají malé (v závislosti na výši úvěru se mohou pohybovat klidně od 15 tisíc měsíčně výše).

Vlastní bydlení má však nesporné své plusy. Nemovitost pro vás mohou zdědit vaši potomci a úrok z hypotéky si můžete odepsat z daní. Koupě nemovitosti (i v případě, že je třeba vzít si úvěr) bývá výhodná i z toho důvodu, že po jejím splacení nemusíte platit nájem. V důchodu tak vlastně ušetříte.

Pronájem versus vlastní bydlení v kostce

Výhody pronájmu

  • Nepotřebujete vysoký vstupní kapitál, takže nemusíte mít tolik našetřeno.
  • Vyhnete se placení daně z nemovitosti i pojištění nemovitosti.
  • Nejste vázáni na jedno místo, což je vhodné v případě, kdy se často stěhujete za prací či z jiných důvodů.
  • Vyhnete se rizikům a povinnostem, která jsou spojena s vlastnictvím nemovitosti.

Nevýhody pronájmu

  • Investujete peníze do něčeho, co vám nikdy nebude patřit.
  • O jakýchkoli změnách či přestavbě se musíte poradit s majitelem.
  • Hrozí nečekané situace – například vypovězení nájmu, nepohodnutí se s majitelem.

Výhody vlastního bydlení

  • Nemovitost máte ve vlastnictví.
  • Získáte pocit domova, kde jste svým pánem.
  • Koupě nemovitosti může být vnímána jako investice do budoucna, případně jako dědictví pro potomky.
  • Větší ochrana před inflací než uložení peněz v bance.
  • Odečtení hypotéky z daní.

Nevýhody vlastního bydlení

  • Nutnost vzít si hypoteční úvěr.
  • Vysoké úroky a měsíční splátky.
  • Fixace na jedno místo.
  • Nutnost včas platit všechny poplatky, daň z nemovitosti nebo pojištění.
  • Pokud vlastníte nemovitost podílově, může se stát, že se s ostatními majiteli nepohodnete (o přestavbě, dostavě, odprodeji podílu apod.).

SDÍLEJTE ČLÁNEK
1
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF