Plánujete svůj vysněný dům nebo jej zrovna stavíte? Chystáte se rekonstruovat? Možná už teď víte, že nový domov nebudete sdílet jen s partnerem a dětmi, ale také s rodiči. I když by k tomu mělo dojít až za delší čas, na tento scénář se vyplatí připravit. Ať se pro společnou domácnost rozhodnete z jakéhokoli důvodu, našich 6 stavebních úprav vám dopomůže ke spokojenějšímu soužití.


Dvakrát měř a jednou řež. Kdo někdy stavěl nebo rekonstruoval zřejmě ví, že při stavbě a výběru zařizovacích předmětů platí tohle pořekadlo dvojnásob. Některé věci s odstupem času už nezměníte, anebo si za změnu pěkně připlatíte. Navíc by vás dost možná neminul ani velký nepořádek. Tomu se každý z nás asi raději vyhne. Pokud jste proto v rozhodovací fázi, zvažte raději následující:

Vše v přízemí

Kdo si vyhlédl bungalov, má v tomto ohledu po starosti. Je-li zamýšlené bydlení patrové, zaměřte se na dispozici přízemí. Pokud umístíte část vyhrazenou rodičům právě sem, ušetříte jim sportovní disciplínu zvanou výstup do schodů. Ono to totiž není jen ráno sejít dolů a večer šupky hupky nahoru.

Vezměte si, kolikrát vy sami chodíte pro své věci tam, kde je běžně odkládáte. Mobil, notebook, tablet, knížka, kabelka, kapesníky… Další si doplňte sami. Navíc v klasickém konceptu rodinného domu se společnými prostorami v přízemí mají ti, kteří tu trvale pobývají, další výhodu. Mohou volně přecházet mezi vlastním pokojem či dokonce bytem a zahradou.

Bezbariérové prostředí

Ve vyšším věku člověk více než kdy jindy ocení pohyb bez nástrah. Těmi mohou být víceúrovňové terasy, ale také různé úrovně podlah v rámci jednoho patra. Například tam, kde se „schodkem“ odděluje a vyvyšuje kuchyňská část od obývací, nebo kde výškový odskok v rámci přízemí do jisté míry kompenzuje svažitost podloží.

Výškové rozdíly o jeden či dva schody působí sice esteticky (zejména ve velkých prostorách, které chcete vizuálně rozbít a oddělit), mohou být ale příčinou nejednoho zranění. Vymstít se nemusí jen seniorům. Stačí chvíle nepozornosti rozjíveného dítěte prchajícího z dosahu rodiče či sourozence a je vymalováno.

Případné výškové rozdíly v rámci jednoho podlaží zvýrazněte osvětlením v podobě zafrézovaného LED pásku (u dřevěných a vícevrstvých podlah) nebo vhodně umístěným nástěnným svítidlem.

Další místo, které se z pohledu vyššího věku vyplatí řešit bezbariérově, je vstup do sprchového koutu. Zapomeňte na sprchové boxy a kouty s dříve nepostradatelnými „vaničkami“, vystupujícími několik centimetrů nad úroveň podlahy zbytku koupelny. Dopředu naplánovaný sprchový kout může být doslova jedinečný – na míru danému prostoru i vám samým.

Rozměr bezbariérového sprchového koutu je limitován jen velikostí plochy, kterou si na něj můžete vyčlenit. Podlaha před ním a v něm je v jedné rovině, technicky se odtok vody řeší mírným vyspádováním směrem k odtokovému žlabu nebo zabudováním ploché vaničky přímo do podlahy. Při vstupu do prostoru sprchy tak už o nic nezakopnete.

Bezbariérové sprchové kouty v jedné rovině s podlahou ocení zejména handicapovaní, lidé po úrazech pohybového aparátu, s berlemi, chodítkem aj. Nejen, že jsou praktické, působí také luxusním dojmem.

Bezbariérový může být též přechod z vnitřních prostor na terasu či balkon. Rozmýšlíte-li, jaké dveře v tomto případě zvolit, zaměřte se kromě materiálu a počtu skel také na výšku prahu. Posuvně-sklopné terasové (a balkonové) dveře, zkráceně PSK, jsou sice cenově dostupnější než zdvižně-posuvné HS portály, nejsou ale bezbariérové. Luxusní, dražší a v dnešní době stále více žádanější HS portály jsou naopak bezprahové.

Samostatný vstup do zahrady či na terasu

Pokud to dispozice domu umožňuje, zvažte, zda rodičům neponechat vlastní vstup na zahradu z prostor, které budou obývat. Nejen, že jim tím zajistíte větší soukromí, ale více si budete chránit i to své. Vy můžete v klidu pracovat, dívat se na televizi, hrát hry… a vaši rodiče si nerušeně chodit ven a zase zpět, jak budou chtít. Tuto „maličkost“ jistě časem oceníte, a to i v případě, že terasa a zahrada bude pro vás a vaše rodiče společná a ničím nedělená.

Dědictví doby virové: investice do bydlení se vyplácí

Lucie Vařechová |4 minuty čtení

Protiskluzové povrchy

V koupelnách, ale také na terase, volte raději protiskluzové povrchy než ty hladké. Před jejich nákupem se o míře protiskluzovosti a vhodnosti do vámi zamýšlených prostor informujte u prodejce. Zvýšenou pozornost si zaslouží také pochozí plochy v exteriéru. Terasa, oblast kolem bazénu, venkovní schody na zahradě. Pozor si dejte zejména na použití masivního dřeva. Je sice krásné, přírodní a do zahrady přirozeně patří, ale jakmile zmokne, je pořádně kluzké.

Pokoj rodičů s vlastním příslušenstvím

Nezvažujete-li dvougenerační bydlení v plném slova smyslu, ale přesto chcete mít své rodiče kde ubytovat, když k vám přijedou strávit pár týdnů nebo měsíců v roce a na stáří se tu o ně postarat, zainvestujte do pokoje s vlastním příslušenstvím. Sice vás bude stát výdaje navíc, ale v budoucnu přijde vhod.

Odhlučnění místnosti

Doba velí k použití co nejhladších povrchů a minimu zařizovacích předmětů. Místnost má být hlavně vzdušná, nábytkem nezahlcená a aby se dobře udržovala… Známe to. Jenže málokdo si uvědomí, že život v tomto prostředí může být život s ozvěnou. Vzpomeňte, jak zní slova pronesená v místnosti připravené na vymalování. Nábytek pryč, podlahy překryté igelity. Zvuk se tu šíří jinak, než když je prostor zaplněn. Pokud jste k tomu při výstavbě sáhli po akusticky méně vhodném zdivu, máte zaděláno na budoucí nepohodlí. Byť třeba designové.

Norma ČSN 73 0532 udává pro konstrukce, oddělující dva byty, vzduchovou neprůzvučnost (váženou stavební neprůzvučnost stropu nebo stěny) R’w = 53 dB a kročejovou neprůzvučnost (váženou normovanou hladinu kročejového zvuku) L’n,w = 55 dB.

Z hlediska akustiky je zkrátka výhodnější nemít jen prázdné hladké stěny a na podlaze dlažbu. Pokud jste už na problém s nepříjemným dozvukem narazili, lze jej zmírnit předměty tlumícími zvuk: koberci, závěsy, strukturovanými tapetami, ale také akustickými předstěnami.

Dům nebo byt? Pro co se rozhodnout (a nelitovat)

Lucie Vařechová |6 minut čtení


SDÍLEJTE ČLÁNEK
15
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF