V médiích se množí spekulace o dopadech izolace, obav z budoucnosti a nových pracovních návyků na životní styl. Vrátí se vše k normálu nebo pandemická zkušenost naše priority trvale pozmění? Zda vůbec, nebo jak významně, dnes nikdo netuší. Přesto existuje sféra, sdělovacími prostředky poněkud opomíjená, kterou myšlenkový přerod dost možná zasáhne. Bydlení. Jak zařídit, abyste se doma – ať už po celodenní šichtě v práci, při home office, anebo v domácí karanténě – cítili jako na dovolené?


V čem žijeme a kde žijeme má přímý vliv na to, jak se cítíme. Stačí si představit na jedné straně luxusní pětihvězdičkový resort v žádané lokalitě a na druhé straně brloh posetý zátkami od piva, nedopalky cigaret a zařízením jako po náletu z druhé světové. Kde by se většina z nás cítila lépe, je nasnadě. Naštěstí mezi takovými protiklady volí v běžném životě asi jen málokdo.

Poselství z času koronaviru

Pandemie virového onemocnění ukázala, jak jsou skutečnosti, které jsme dlouhé roky považovali za samozřejmé, v dnešním globalizovaném světě stále křehké. Uzavření hranic, zákaz vycestovat, konec hromadných akcí a sdružování. Osobní svobodu omezující, i když odůvodněná nařízení, dnes už nejspíš nikdo nečekal. Jenže právě tento zásah do běžného života naznačil, jak výhodné je budovat si domov. Nejen vytvářet a udržovat harmonické vztahy s nejbližšími, ale také stavět, rekonstruovat a obývat takové domy a byty, které uspokojí potřeby dosud spojované spíše s rekreací.

Na chvíli se zasněte. Jak si představujete ideální dovolenou?

Jste v borovém lese. Vdechujete vůni jehličí, vnímáte praskot spadaných větví pod nohama, rukama hladíte nadýchané kopečky sytě zeleného mechu a pohledem pátráte po sympatických kloboučcích oblíbených hub. Anebo cítíte jemný písek pod bříšky prstů, slanou chuť moře na rtech a hřejivé paprsky na opálené kůži? Plavete s vlnami o závod, slézáte skalní masivy, ležíte na dece v trávě s knihou před sebou nebo si vychutnáváte horký špekáček poctivě opečený nad táborovým ohněm? Kolik stačí ke štěstí… Třeba si v horské boudě hřát zkřehlé ruce o hrnek čaje, usazeni v křesle před krbem, s pohledem upřeným do mihotavé záře oranžových plamenů. A je dobře.

Promítněte dovolenková očekávání do výběru místa a vybavení svého obydlí. Utopie? Ale vůbec ne.

Teď honem zpátky do reality. Asi nikdo z nás by o tyto aktivity nechtěl přijít. Jsou přímo esencí pohody, klidu, naplněním podstaty dovolené. Vydechnout, relaxovat, utéct z kolotoče všedních dnů. Ale proč si dovolenou dopřát jen jednou dvakrát do roka? Proč se stresovat balením, riskovat život a zdraví na dlouhé cestě za cílem a nato se za několik dnů vracet zpět? Řešení je prosté. Není třeba dávat výpověď. Ani emigrovat. Stačí jen zvolit takovou lokalitu a typ bydlení, které vaše (nejen dovolenkové) představy alespoň z části naplní.

Dům nebo byt? Pro co se rozhodnout (a nelitovat)

Lucie Vařechová |6 minut čtení

Bydlení coby rekreace

Větší nemovitosti na rozlehlých pozemcích s odpovídajícím soukromím a arzenálem tenisových kurtů, bazénů, koupacích jezer a dalších „nezbytností“ byly odedávna výsadou movitějších jedinců. Ti méně zajištění na takové zkrátka nedosáhli. Ale omezení, která s sebou pandemie přinesla, jasně ukázala, že se investice do bydlení opravdu vyplatí.

Utrácet raději za tvorbu vlastního soukromého ráje, anebo za zábavu, restaurace a dovolené? I když se život vrátí do starých kolejí, odpověď na tuto otázku může zahýbat trhem s realitami.

Za situace, kdy není možné navštěvovat veřejné bazény, hodí se jeden vlastní. Když jsou fitcentra zavřená, domácí posilovna přijde vhod. Nejde-li bezpečně chodit po hřištích a kvůli zdraví je lepší zůstávat doma, i malá zahrada je darem největším. A tak dále. Pokud se masa lidí pod tlakem současných událostí a trvale se zhoršující bezpečnostní situace ve světě přikloní k názoru, že i přes pravidelnou docházku do práce je možné žít svou „dovolenou“ každý den, čeká trh s realitami řada změn:

  • Nárůst poptávky po stavebních pozemcích a domech se zahradou ze stran domácností, které dříve o změně bydlení neuvažovaly.
  • Preference větších stavebních pozemků i přes vyšší pořizovací cenu.
  • Pokles zájmu o bytové jednotky menších rozměrů, bez balkónu nebo terasy.
  • Upřednostnění bytů a domů obklopených zelení, s dostatečnými rozestupy od okolních staveb pro zajištění soukromí.
  • Menší ochota obývat skupiny těsně sousedících bytových domů v centrech měst s vysokou koncentrací osob a minimem prostoru pro osobní volnočasové vyžití.
  • Preference domů a nebytových prostor zastřešených pochozími zelenými střechami, využitelnými pro relaxační zóny.
  • Tlak na developery směrem ke stavbám prostornějších rodinných domů a bytových objektů s velkými terasami a prostornými balkóny.
  • Nárůst investic do interiérových úprav, zahradních úprav a doplňkové výbavy (bazény, zahradní jezera, vířivky, výbava pro venkovní sportovní aktivity v podobě horolezeckých stěn apod.).

Město, vesnice, samota? Kde zakořenit a neprohloupit

Lucie Vařechová |4 minuty čtení

Omezení, nejen finanční

K významným transformacím v oblasti bydlení nestačí jen změny preferencí domácností a jejich ochota vydávat finanční prostředky tímto směrem. Změny jsou ovlivněny aktuálně schvalovanými stavebními záměry a záměry ve fázi přípravy, jejichž úprava by už byla příliš finančně náročná. Nabídku nemovitostí a možnost výstavby pak omezují také stávající územní plány měst a obcí.

Většina domácností má ohraničený rozpočet a nemůže si dovolit enormní výdaje. Ke zkvalitnění bydlení ale přispějí i drobnější úpravy. Rekonstrukce nebo alespoň renovace bytového jádra, ozelenění balkonu, výměna starého gauče za nový, zbudování posezení na zahradě. I když se tyto nedají srovnávat s mnohamilionovými výdaji na stavby a úpravy větších objektů, jsou cestou, jak si zpříjemnit každý jeden den.

Finance, kreativita a úsilí vložené do tvorby a úprav osobního prostoru se mnohonásobně vrátí v podobě lepší psychické a fyzické kondice.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
33
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF