Každý, kdo se chystá stavět nejspíš přemýšlí, jak se vyhnout chybám stavebníků před ním. I když jsou zkušenosti nepřenositelné a při sebelepším plánování se může něco pokazit, následujících 5 situací se nevyplatí podcenit. Obvykle vás totiž překvapí ve chvíli, kdy už toho s nimi moc nenaděláte.
Velké prosklené plochy naproti sousedům
Mít krásný a ničím nerušený výhled je snem mnoha rodin toužících po vlastním bydlení. Pryč jsou časy, kdy se kvůli úspoře výdajů za vytápění navrhovaly domy s okny velikosti větší krabice od bot. Rámy skel i způsob zasklení jsou dnes na úplně jiné tepelněizolační úrovni než dřív. A tak se přirozeně nabízí myšlenka, proč si svůj vysněný dům neopatřit podobnými skleněnými plochami, jaké strýček Google už dávno zná.
Ostatně, na stavebníky oblíbeném Pinterestu je inspirace také dost. Haciendy kdesi z kanadských hor s obřími prosklenými stěnami a rozměrnými HS portály jsou lahůdkou nejen pro oko. Peněženka si přijde na své též. Při plánování domu myslete realisticky. Jaká je kolem vás zástavba? A jaká tu v budoucnu může být? Pokud nestavíte na místě, kde lišky dávají dobrou noc a z okna vidíte jen kmeny stromů a maximálně nějakou tu srnku, promyslete, zda do obřích oken „jít“.
Pohled do talíře souseda si leckdo odpustí. V každodenním životě mohou velká okna a vstupy na terasu hned naproti sousedům vést k nejedné komplikaci.
Při plánování domu proto myslete na soukromí. Pokud to jde, vyhněte se vitrínám hned naproti těm sousedovým. Velikost i umístění oken navrhujte na míru parcele, světovým stranám i okolní zástavbě. Předem si také promyslete vhodný typ stínění.
Myslete na akustiku
Ať už promýšlíte, z čeho budou obvodové zdi, vnitřní příčky nebo jaké si pořídíte vybavení interiéru, nezapomínejte na akustiku. Nepříjemné ozvěny a obtěžující zvuky pronikající zdivem dokážou pěkně znepříjemnit den. Při výběru stavebních konstrukcí se proto zaměřte na jejich vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost, udávanou v dB:
- váženou stavební neprůzvučnost stěny nebo stropu R’w
- a váženou normovanou hladinu kročejového zvuku L’n,w
Volbu stavební konstrukce vzhledem k akustickým a dalším parametrům konzultujte s povolanějšími – projektantem nebo architektem.
Při navrhování interiéru mějte na paměti, že prázdné a hladké stěny, hladké podlahy a minimum nábytku vytváří v prostoru obtěžující ozvěnu. Tu potlačíte akustickými předstěnami, koberci a zařizovacími předměty, které tlumí a rozbíjejí zvuk.
Dědictví doby virové: investice do bydlení se vyplácí
|4 minuty čtení
Dům na míru parcele
Cena stavebních pozemků raketově roste. Zvlášť u velkých měst si velkou stavební parcelu může dovolit už jen málokdo. Trendem jsou proto stavební pozemky co nejmenší – běžně kolem 600 m2 i méně. Jejich výhoda je zřejmá. Kupující oproti většímu soustu něco ušetří a prodávající si přijde bohatě na své.
Dalším nesporným trendem je stavba bungalovů. Ze zahrady ale jednopodlažní domy ukousnou typicky více než ty na patro. A tak na malých parcelách rostou domky o maximální zastavěné ploše, které tak tak vyhovují minimálním odstupovým vzdálenostem stran sousedů a regulativu uliční čáry. Jsou-li úřady, stavebníci a jejich sousedé spokojeni, není co vytknout. Problém nastává, když majitel takového pozemku zatouží po přídavku.
Takový pěkný biotop – koupací jezírko nebo pořádný biobazén, zvětšená terasa (ať se nám venku příjemně sedí), záhony a nějaké ty stromy (které je nutné sázet v dostatečných odstupových vzdálenostech od sousedních pozemků a mimo ochranná pásma inženýrských sítí), trávník střižený po anglicku na nějaký ten fotbal (ať žije domácí klání syn proti otci) a podobné. To vše si žádá dostatek místa. Ale kde je na malém pozemku vzít?
Před vypracováním projektové dokumentace zapřemýšlejte, co všechno budete chtít na pozemku mít. Nezáleží na tom, jestli až za 10 let od prvního kopnutí. Vše je třeba naplánovat. Jak kvůli vedení inženýrských sítí, které by mohly váš budoucí sen zablokovat, tak pro výběr nejvhodnější podoby vašeho domu.
Výsadba stromů a keřů blízko sousedům
Už je to na světě zařízeno tak, že si na vlastním pozemku nemůžete dělat úplně vše, co se vám zlíbí. A je to v podstatě dobře, protože kdyby to dělal soused vám… Však víte, jak to někde bývá. O čem je řeč tentokrát? O výsadbě stromů a keřů u hranic pozemků. Minimální odstupové vzdálenosti a výjimky z nich stanoví Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb. v platném znění). Ten také upravuje, jak nakládat se spadaným listím, komu náleží spadlé plody a další sousedské zajímavosti.
Než si na zahradě zasadíte vzrostlý strom, rozmyslete si dobře, jak daleko od sousedů – ale také od inženýrských sítí – jej umístíte.
Je libo samostatnou místnost v přízemí?
Tu doporučujeme. Pokud to jen trochu jde, nevěnujte celý spodek domu obýváku s kuchyní, ale vyšetřete si tu místo alespoň na malý pokojík. I když si myslíte, že jej nevyužijete, čas může ukázat jinak. Teď vám poslouží třeba jako pracovna nebo příruční skladiště potřebných nezbytností. Postupem let jako pokoj pro hosty nebo návštěvy vašich dětí, které u vás doma zatoužily po přenocování. A konečně jako ložnice pro vaše rodiče – nebo, na stará kolena, pro vás samotné.
Jedna samostatná místnost v přízemí, ideálně s vlastním příslušenstvím, vám časem přijde vhod.