97336774_l_normal_none.jpg
i
Foto: 123RF

Co je to chytrá domácnost? Jde o domácnost, která využívá prvky smart, tedy chytrých technologií. Nemusí se tak dít jenom v městských bytech či domech, ale i na chatách a chalupách. Co je cílem?

Zjednodušit si život. Chytré technologie vás zbaví celé řady starostí. Ušetří vám čas i peníze.


Získáte více času pro sebe

Díky chytrým technologiím se můžete soustředit na podstatné věci v životě a nemusíte řešit každodenní patálie. Chytré vychytávky v domácnosti, kterých je opravdu spousta, je ohlídají za vás.

Vy budete mít čas sami na sebe, svoji rodinu, přátele a koníčky. Výhodou chytrých zařízení je skutečnost, že se dají konfigurovat tak, aby svými funkcemi vyhověla všem členům domácnosti.

Kamera a video zvonek proti nenechavcům

Co chytrou domácností rozumíme? Spoustu rozmanitých prvků. Jedním z chytrých zařízení jsou například venkovní bezpečnostní kamery, které hlídají váš domov v době vaší nepřítomnosti před nenechavými zloději. Spouští se pohybem a vy můžete přes telefon sledovat, kdo se před vchodem do vašeho domu či bytu právě pohybuje.

Chcete-li vidět, kdo vám právě klepe na dveře, aniž byste museli vstát z křesla, je užitečný videozvonek. Umožní vám s dotyčnou osobou mluvit, aniž byste se přiblížili ke dveřím a zachycuje i snímky návštěvníků, kteří se u vašeho vstupu vyskytnou, když odejdete.

Chytrý zámek umožní zamykat a odemykat dveře hlasem a otiskem prstu, pomocí klávesnice, mobilní aplikace nebo klasického klíče.

„Tato zařízení, která jsou pravděpodobně nejdůležitější součástí skutečně propojené domácnosti, nabízejí bezpečnost i pohodlí, umožňují vám přicházet a odcházet, jak se vám zlíbí, a sledovat, kdo vstupuje do vašeho domova a opouští jej, když jste pryč,“ říká na webu PCmag o chytrém zámku Angela Moscaritolo.

Žárovky se přizpůsobí vám

Prima tipem jsou chytré žárovky. Jak se s nimi pracuje? Úplně jednoduše. Zašroubujete je do lustru úplně stejně jako ty klasické. Pak si prostudujete návod výrobce, podle kterého je zprovozníte pomocí mobilu. Můžete si pak vychutnat různé výhody, například spínání v určitý čas. Dají se třeba propojit s pohybovým senzorem, takže se světlo zapne, když vejdete do místnosti.

Užitečné jsou inteligentní zásuvky. Když do nich zapojíte spotřebiče, můžete je pak na dálku zapnout mobilem. Některé dražší modely dokonce dokážou i měřit spotřebu energie zapojeného spotřebiče, což je užitečná vlastnost.

„Starší zařízení lze integrovat do chytré domácnosti pomocí bezdrátové zásuvky,“ uvádí německý web Haus. To je užitečné vědět.

Všestranný displej

Chytrý reproduktor dovolí nejenom přehrávat hudbu, ale také ovládat různé prvky chytré domácnosti hlasem. Dále si můžete pořídit chytrý displej. Má stejné funkce jako chytrý reproduktor, ale navíc i dotykovou obrazovku, na které můžete sledovat třeba záznamy z bezpečnostních kamer nebo video zvonku.

Můžete s jeho pomocí uskutečnit videohovor, ale když nemá v záloze nic důležitějšího na práci, poslouží i jako rámeček na digitální fotografie.

Smart televize, pračka nebo sušička a další vymoženosti

Klasikou je dnes chytrá televize. Ta už neumožňuje jenom přehrání aktuálně vysílaných pořadů. Dostanete se s její pomocí k surfování po internetu, propojíte ji s chytrým mobilem, snadno se ovládá na dálku. Dražší a propracovanější modely toho zvládnou ještě více, třeba streamovací služby, přehrávání hudební produkce v nejvyšší kvalitě, ovládání pomocí hlasu.

Aby v chytré domácnosti všechno fungovalo, jak má, potřebujete samozřejmě přístup k internetu. Na dálku se dá ovládat například sušička nebo pračka, robotický vysavač, termostat nebo klimatizace, ale dokonce i rychlovarná konvice nebo kávovar. Tím ale výčet nekončí.

Chytrá čistička vzduchu sleduje jeho kvalitu v ložnici. Chytrá chůvička umožní sledovat, co se děje s miminkem v pokojíku, zatímco vy vaříte v kuchyni jídlo.

Vaši hmotnost může sledovat chytrá váha, která zaznamená vaše pokroky v hubnutí a různé tělesné parametry třeba včetně množství tělesného tuku. Dále můžeme pokračovat přes chytrou domácí posilovnu zachycující váš cvičební program a další předměty.

Integrace a intuitivní ovládání

Vyjmenovali jsme spoustu různých chytrých vychytávek, některé z nich možná už máte doma. Tím ale nic nekončí. Vývoj postupuje mílovými kroky dál. Jde o to, aby všechny tyhle zdánlivé chytré drobnosti vzájemně spolupracovaly a poslouchaly vás, tedy byly integrované do nějaké sítě. Pak můžete ovládat různé věci najednou z jednoho místa.

Není nutné se zabývat každým spotřebičem zvlášť, věci jsou propojené s řídícím centrem, takovým „mozkem“ celé domácnosti. Taková situace nastává, když chytrou domácnost můžete řídit pomocí aplikace v mobilním telefonu. Aplikace se obvykle ovládají intuitivně, což je velká výhoda. Poradí si s nimi malé dítě i dědeček s babičkou. Není k tomu třeba žádných zvláštních znalostí. To je také obrovské plus.

„Propojená síť zařízení znamená, že můžete ovládat aspekty svého domova hlasem nebo stisknutím tlačítka. Můžete dokonce sledovat nebo upravovat nastavení domácích spotřebičů nebo zařízení, když jste pryč. Můžete například na dálku odemknout dveře pro venčitele psů nebo vypnout zavlažovací systém, pokud venku začne pršet,“ objasňuje Erica Puisis na webu The Spruce.

Dvě odlišné věci: dálkové ovládání a vzdálený přístup

Je ale potřeba rozlišit dvě věci, a to dálkové ovládánívzdálený přístup. Většina spotřebičů zvládne dálkové ovládání, když jsou zapojeny do domácí sítě, ale už třeba nemusí zvládnout vzdálený přístup. Ten znamená, že svoji domácnost dejme tomu v Praze můžete klidně ovládat z chalupy v jižních Čechách a třeba si zapnout robotický vysavač, který vám uklidí obývák, než se vrátíte z víkendu domů.

Budete-li mít jenom dálkové ovládání, nic takového možné nebude. Jestliže chcete mít vzdálený přístup, neobejdete se bez řídící jednotky napojené na internet. Pokud ji budete vlastnit, některé spotřebiče se dovedou připojit na vzdálený server svého výrobce a dovolí vzdálený přístup k sobě na základě provedené registrace.

Vy si tak budete moci třeba s předstihem zapnout klimatizaci v horkém létě nebo naopak topení v kruté zimě a přijedete domů, kde už bude vytvořené prostředí přesně vám na míru.

Uvažujte perspektivně

Proto když pořizujete nový spotřebič a chcete si vybudovat chytrou domácnost, měli byste si vždy ověřit, jestli zvládne jenom dálkové ovládání pomocí chytrého telefonu v domácí síti, nebo se zdárně popasuje i se vzdáleným přístupem třeba z druhého konce republiky či planety.

Vyplatí se v tomto ohledu uvažovat s předstihem do budoucnosti. Přestože si třeba teď chytrou domácnost se vzdáleným přístupem ještě nevytváříte, je užitečné vědět, že spotřebiče a prvky domácnosti, které jste si koupili, propojení umožňují. Jde třeba o bezdrátové termostatické hlavice na ovládání topení. Kromě klasického kroucení knoflíkem se dají ovládat přes chytrý telefon nebo tablet. Některé jsou ale pak schopny se zapojit i do systému ovládaného vzdáleným přístupem. To je důležité.

„Systémy chytré domácnosti jsou k dispozici jako uzavřené nebo polootevřené systémy nebo otevřené systémy. Otevřené systémy lze dodatečně namontovat bez ohledu na výrobce,“ uvádí německý web Haus.

Výhody a nevýhody otevřených a uzavřených systémů

Právě otevřené systémy chytré domácnosti jsou nejvhodnějším řešením. Můžete do nich integrovat zařízení bez ohledu na to, od jaké firmy pochází. Uzavřené systémy vás nutí nakupovat vše od jedné firmy, přitom některé prvky byste raději pořídili jinde. Ovšem uzavřené nebo částečně otevřené systémy někdy mohou běžet plynuleji a stabilněji, protože má vše pod palcem a vyladěné jeden výrobce.

Otevřené systémy na druhé straně umožňují výběr produktů nezávislých na výrobci. Dodatečně se dají přidat další prvky. Může se ale stát, že zařízení nebude spolupracovat, protože používá jinou frekvenci nebo protokol, nebo nebude možné zprovoznit všechny jeho funkce. Záleží na vás, jakou možnost si vyberete.

Úspory až 30 % energií

Co vám chytré technologie v reálu přinesou? Úsporu nákladů. Výborně je to vidět například u ohřevu teplé vody a topení. Zdržíte se v práci o dvě hodiny? Potom si můžete vzdáleným přístupem posunout zapnutí topení právě o tento čas. To vám přinese reálnou úsporu. Teplotu v domě si přizpůsobíte aktuálním podmínkám.

Během dne se oteplilo a topení běželo zbytečně na příliš vysokou teplotu? Na dálku ho stáhnete na nižší hodnotu, a přitom se nemusíte ani dotknout knoflíku ovladače. Můžete si také předem nastavit plán vytápění, například nižší teploty během noci, zvýšení po vašem probuzení, abyste měli dost teplo na ranní hygienu a snídani. Po vašem odchodu do práce se topení opět ztlumí, aby se znovu probudilo, až dorazíte domů.

Podobné zásahy vám podle některých odborníků pomohou v dlouhodobém horizontu ušetřit až 30 % nákladů, které byste jinak investovali do vytápění. Samozřejmě je to případ od případu jiné, záleží na vašem životním stylu, pracovním režimu atd., ale úspory jsou prokazatelné.

Jaké nejdůležitější prvky by měla chytrá domácnost obsahovat?

  • Ovládání osvětlení pomocí Wi-Fi zásuvek či chytrých LED diod
  • Regulace vytápění pomocí chytrých radiátorových nebo nástěnných termostatů či podlahového vytápění
  • Stínění v podobě chytrého ovládání žaluzií a rolet
  • Zábavní multi-room systémy, Smart TV
  • Zabezpečení v podobě ochrany proti vloupání cizích osob, proti požáru, úniku vody atd.

Jde o vaše priority

Záleží samozřejmě na vás, co všechno budete chtít do chytré domácnosti zařadit. Každý z nás má různé priority, uvedená pětice je ale takovým základem. Pak záleží na vašem životním stylu a koníčcích, co je pro vás důležité.

Může tak nastat situace, že zatímco v jedné z oblastí budete mít všechno pod kontrolou, jiná bude upozaděná.

„Plně chytrá domácnost dokáže vycítit váš příchod, otevřít vám dveře, rozsvítit světla a vaši oblíbenou písničku a objednat další vajíčka, než vám dojdou – to vše, aniž byste museli cokoli dělat,“ vysvětluje Erica Puisis na webu The Spruce.

Náklady mohou být různé

Nabízí se samozřejmě také otázka, co to všechno bude stát. Je naprosto jasné, že náklady na chytrou domácnost se liší stejně jako možnosti chytrých spotřebičů.

Bezdrátové možnosti budou levnější, než když použijete kabely. Malé předměty, jako jsou například chytré žárovky nebo chytré zástrčky, budou ještě relativně levné. Vezmeme-li v úvahu jakýsi řekněme startovací balíček pro chytrou domácnost, který obsahuje věci jako hlasového asistenta (chytrý reproduktor) nebo rozbočovač, bezdrátový zvonek nebo chytrý zámek a bezpečnostní kameru, už jsou samozřejmě náklady mnohem vyšší.

A co teprve když jde o velké spotřebiče s možností vzdáleného přístupu, jako je lednička nebo pračka? Náklady na vaši chytrou domácnost jsou proto jasně otázkou vašich vlastních preferencí a cílů. Neexistuje žádné univerzální řešení chytré domácnosti, které by vyhovovalo všem. Díky tomu je ale program smart home dostupný všem a každý ho může uchopit podle svého.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
1
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF