43275021_s.jpg
i
Foto: 123RF

Stres v posledních dnech provází více či méně každého z nás, ať už se jedná o situaci ve světě, či osobní problémy. Stres nepůsobí pouze na psychiku, ale může působit také psychosomaticky. Pomoci mohou různé bylinky, jenž mají blahodárné účinky nejen na mysl, ale i na tělo.


Příroda je mocný léčitel, který nabízí mnoho úžasných rostlin, jichž lze využít pro očistu těla i duše. Bylinky, které si níže představíme, jsou proslulé svými léčivými účinky již od nepaměti. Jejich léčivá síla byla známá nejen našim babičkám, ale i mnoha starověkým léčitelům.

V dnešní době jsou byliny alternativou ke klasické medicíně a jsou využívány především v homeopatii, která se nezaměřuje na jednotlivé symptomy a nemoci, ale léčí organismus jako celek.

K tomu se výborně hodí právě bylinky, jenž díky svým komplexním účinkům nabízí možnost všestranného využití.

Síla přírody

Příroda skýtá mnoho rostlin a bylin, které mají blahodárné účinky na lidský organismus. Mnoho z nich lze pěstovat doma na zahradě, jiné lze zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo třeba v prodejně sypaných čajů. Každá z bylinek má jedinečné vlastnosti. Spojením různých bylin však lze maximálně využít jejich potenciál. Bylinky se nejběžněji používají sušené – obvykle se z nich vaří výluhy a čaje. Některé z nich lze použít i čerstvé (například mátu) a jiné lze využít i jinými způsoby, např. do vonných relaxačních pytlíčků či polštářů (levandule).

Návyky, které vám pomohou zůstat ve formě i po čtyřicítce

Klára Kubáčková |6 minut čtení

Mučenka

Drobná, do fialova zbarvená rostlina byla původně pěstována v Americe, Asii a Austrálii, postupně se však rozšířila i do Evropy (najdeme ji ve Francii, Španělsku nebo Itálii). Jedním z druhů této rostliny je mučenka jedlá, jenž je známá především díky svému plodu, kterým je velmi chutné a oblíbené ovoce – maracuja.

Mučenka se obvykle používá při obtížích se spánkem a využít ji lze také pro zklidnění mysli například při nervozitě nebo stresu. Těhotné a kojící ženy, stejně jako děti, by měly užívání mučenky konzultovat.

94769336_s.jpg
i
Mučenka Foto: 123RF

Levandule

Původem bylina pěstovaná ve Středozemí, kterou lze dnes najít skoro na každé zahrádce. Levandule je nejčastěji používána jako okrasa do vázy, která nádherně voní, ale lze z ní vytvořit také různá mýdla, voňavé pytlíčky, polštáře, nebo dokonce sirup. Levandule se však vyznačuje také léčivými účinky. Mezi ty nejznámější patří tak jako u výše zmiňovaných bylin zklidnění těla a mysli. Levandule pomáhá proti emočnímu vypětí a je také výborným pomocníkem při poruchách spánku. Mimo jiné levandule působí proti trávicím obtížím – uvolňuje svalstvo, takže ve střevech nevznikají křeče.

Tip: Cítíte-li se unavení a vyčerpaní z každodenního shonu, napusťte si teplou vanu a přidejte do ní levanduli: použít můžete koupelovou pěnu, sůl s levandulovou příměsí a také olej (v tomto případě přidejte pár kapek do vody). Do vody můžete přidat také sušenou levanduli z vlastní zahrádky.

Pokud potřebujete podpořit spánek, vyzkoušejte uklidňující olej – jemně ho vmasírujte do horní části hrudníku, hned pod klíční kosti, nebo na spánky. Polštář a peřiny můžete postříkat zklidňujícím levandulovým sprejem nemastného složení, který navodí pocit klidu. Relaxovat můžete i v obýváku: levandulový olej přidejte do aromalampy a dovolte příjemné vůni zklidnit vaši mysl a zrelaxovat.

10069219_s.jpg
i
Levandule Foto: 123RF

Andělika lékařská

Tato rostlina dorůstá až dvou metrů a její chuť je poměrně hořká, přesto je však skvělým pomocníkem při mnoha zdravotních obtížích. Anděliku lze využít například v kuchyni – používá se na dochucení polévek i salátů (zejména její květy a kořen, semínka lze využít jako koření).

Pokud je andělika podávaná jako čaj, má velký vliv na nervovou soustavu. Díky tomu pomáhá navodit klidnou mysl a odbourává stres. Přináší dobrou náladu a dlouhodobě také působí proti hysterii či výkyvům nálad. Zvládnete díky ní navíc odolávat dlouhodobému psychickému vypětí. Rostlina anděliky také podporuje trávení, pomáhá proti nadýmání (podobně jako například fenykl) a používá se také při onemocnění dýchacích cest.

80081222_s.jpg
i
Andělika lékařská Foto: 123RF

Mateřídouška

Krásná vřesovitá bylina, kterou lze najít na mnoha skalkách, ale i divoce rostoucí. Mateřídouška kvete drobnými fialovými květy a tvoří rozložité stálezelené keře. Rostlina mateřídoušky obsahuje velké množství vonných silic, a proto se vyznačuje intenzivní, ale přesto jemnou vůní. Tato keřovitá rostlina patří mezi léčivé bylinky a má mnoho pozitivních účinků na lidské tělo – působí antibakteriálněantisepticky a má uklidňující účinky.

Pomůže vám od nervového vypětí a stresu, zároveň posiluje imunitní systém. Mateřídouška ve formě sirupu se používá také u respiračních onemocnění, pomáhá totiž s odkašláváním a zklidňuje krk. Uvařit si z ní ale můžete také čaj. Večerní popíjení hřejivé tekutiny zklidní vaše tělo i mysl a připraví vás na spánek.

87639478_s.jpg
i
Mateřídouška Foto: 123RF

Meduňka lékařská

Čeleď hluchavkovitých nabízí mnoho léčivých rostlin, mezi něž patří i meduňka. Její jemná a sladká chuť je velmi lahodná, proto se z této byliny obvykle připravují čaje. Rostlinku si můžete jednoduše vypěstovat na vlastní zahrádce nebo v truhlíku na balkóně. Pak už stačí jen několik čerstvých lístků zalít horkou vodou a případně přidat lžičku medu.

Meduňka má výrazné tlumivé účinky – používá se proti stresu i zklidnění těla a prospívá klidnému spánku. Zklidňující účinky jsou prospěšné také při astmatu. Meduňka působí na celou nervovou soustavu a má vliv na mnoho orgánů. Využít ji lze při srdečních onemocněníproti bolestem břicha.

100672830_s.jpg
i
Meduňka lékařská Foto: 123RF

Lékořice lysá

Kořen této rostliny je hojně využíván nejen v lidovém léčitelství. Velmi často také bývá součástí sypaných čajů, a to nejen kvůli jeho sladké chuti, která zjemňuje případnou hořkost ostatních bylinek. Lékořice byla využívána už ve starověkém Egyptě, kde z něj lidé připravovali nápoj, jenž měl údajně afrodisiakální účinky. Dnes se používá pro podporu zdraví, imunity i klidného spánku.

Lékořice prospívá celému organismu – má blahodárné účinky na kardiovaskulární systém, pomáhá zlepšovat paměť a soustředění, ale usnadňuje také usínání, navozuje duševní rovnováhu a pomáhá odbourávat stres.

114323392_s.jpg
i
Lékořice lysá Foto: 123RF

Pro klidnou mysl a dobrý spánek

Každá bylinka má své specifické účinky, ale některé z rostlin také perfektně fungují spolu s ostatními. Cítíte-li tlak, stres z přepracování nebo každodenních povinností, uvařte si uklidňující čaj a vypijte ho teplý, někde nerušeně a třeba i o samotě. Jednotlivé sušené bylinky snadno seženete v prodejnách sypaných čajů. Pokud si netroufáte na vlastní míchání bylinek, pořídit si můžete už namíchané směsi bylin podporující například klidný spánek a zmírňující stres.

Pro spánek

Máte-li pocit, že dnes je jedna z těch nocí, kdy nebudete moci usnout (ať už kvůli úplňku či starostem), uvařte si čaj z kozlíku, květů levandule a meduňky. Přidat můžete také trochu máty.

Kozlík lékařský je známý díky svým zklidňujícím vlastnostem, stejně tak i meduňka. Máta a levandule dodají specifickou ostrou chuť, ale mají také vliv na zažívání a imunitu. Jejich kombinace poskytne vašemu tělu dokonalé uvolnění, díky čemuž se vám podaří rychleji usnout.

Zklidnění mysli

Pro zklidnění mysli lze využít stejné byliny jako pro navození klidného spánku. Použít můžete kozlík a meduňku, přidat lze také třezalku tečkovanou, která se vyznačuje svými antidepresivními účinky. Zároveň dokáže organismus dostat do emoční rovnováhy a zabraňuje tak nechtěných výkyvům nálad.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
5
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF