Účinků této vcelku nenápadné rostliny se v tradiční čínské a ajurvérdské medicíně využívá od nepaměti. Se stále více hektickým způsobem života se však zájem o ni začíná zvyšovat i v naší kultuře. Dovede totiž jako žádná jiná bylinka nastartovat libido, oddálit menopauzu nebo třeba zmírnit bolest.
Kotvičníku zemnímu (Tribulus terrestris) se nadarmo neříká „přírodní viagra“ nebo „přírodní afrodiziakum“. O jeho úžasném působení na pohlavní orgány dávno věděli již čínští a indičtí léčitelé, kteří ho s oblibou využívali k dodání životní energie. Jak se ale s moderními výzkumy ukázalo, tato jednoletá žlutě kvetoucí rostlinka toho umí daleko víc.
Kde roste kotvičník zemní a jak vypadá
Kotvičník zemní původem pochází z jihovýchodní části Asie. Jak se ale začali zvěsti o jeho účincích šířit, začal se pěstovat i v jiných koutech světa. Vypěstovat si ho lze dokonce i v našich podmínkách, avšak pravdou je, že u nás vypěstovaný kotvičník nevykazuje tak působivé účinky. Kotvičník totiž pro svůj růst vyžaduje zcela specifické prostředí.
Nejlépe se mu daří na suchých a písčitých místech, kde nehrozí jeho přemokření. Zajímavé je, že nejkvalitnější kotvičník pochází z Bulharska, nikoli ze své domoviny Číny.
Kotvičník bulharský obsahuje vysoký podíl biologicky aktivních látek. Dokonce více než kotvičník pěstovaný kdekoliv jinde na světě.
Kotvičník předchází vzniku civilizačních chorob
Pojem „civilizační choroby“ je spojován s vyspělými zeměmi. Blahobyt, moderní technologie a uspěchaný způsob života – to vše vyspělé státy spojuje a nutí jejich obyvatele prožívat život za běhu. Kvůli tomu se přestáváme věnovat sami sobě a svým potřebám (pohybu, spánku, pravidelné stravě atd.). Hektická doba se zkrátka podepisuje na našem zdraví a může způsobit řadu méně i více závažných chorob od zácpy přes vysoký krevní tlak až po infarkt myokardu.
Návrat k přírodě, bylinkám a v podstatě ke svým kořenům může představovat krok správným směrem, pokud se chcete civilizačním chorobám vyhnout. Celá řada bylinek proti nim působí, a to včetně kotvičníku. Jeho silné močopudné účinky pomáhají tělo očišťovat od toxinů a podporují správné fungování močové soustavy.
Velký obsah vitaminu C a rostlinných látek zvané saponiny zároveň posilují imunitní systém, podporují funkci srdečního svalu a regulují krevní tlak a cholesterol. Tím však výčet působení kotvičníku na organismus nekončí.
Kotvičník pro muže
Tribulus terrestris a muži, to je kapitola sama o sobě. Výzkumů dokazující vliv této jednoletky na hladinu mužských pohlavních hormonů je celý zástup. Všechny se však shodují na tom, že kotvičník zvyšuje hladinu testosteronu, čímž navrací chuť do života. Na základě toho je vhodný i u sportovců, kdy pomáhá lépe budovat svalovou hmotu.
Doporučován je zejména u starších mužů, neboť s rostoucím věkem v těle hladina testosteronu přirozeně klesá. A jak si je jistě každý muž dobře vědom, nízká hladina testosteronu vede k nízkému libidu, slabé erekci, ztrátě svalů a psychické nepohodě.
Kotvičník pro ženy
Ačkoliv je kotvičník více známý svým působením na muže, i u žen nelze jeho účinky opomenout. Zatímco látka zvaná protodioscin u mužů přes aktivaci luteinizačního hormonu sekundárně stimulovala tvorbu testosteronu ve varlatech, u žen prostřednictvím lutropinu podporuje produkci estrogenů a progesteronů, což jsou hormony nezbytné pro menstruační cyklus a početí.
Dále má kotvičník velký vliv na ovulaci, neboť napomáhá tvořit folikulostimulační hormon, který je zodpovědný za dozrávání folikulů ve vaječnících.
Podpora sexuálního apetitu, zlepšení nálady, zvýšení šance početí – to jsou hlavní účinky kotvičníku na muže a ženy.
Vyzdvihnout je také potřeba schopnost kotvičníku potlačovat nepříjemné bolesti při menstruaci nebo zmírňovat projevy menopauzy. Zároveň zlepšuje náladu, potlačuje pocit únavy a zvyšuje sexuální touhu.Kotvičník zemní a možné nežádoucí účinky
Tak jako u každé léčivé bylinky se to ani s kotvičníkem nesmí přehánět. Obzvlášť pokud ho zvolíte ve formě doplňků stravy. U kapslí je důležité dodržovat uvedené doporučené dávkování podle výrobce. Jestliže si ale kotvičník pěstuje sami doma, zakoupíte si kotvičníkový čaj nebo nasušené plody kotvičníku, zde byste si měli dát hlavně pozor na to, abyste kotvičník neužívali nalačno. Saponiny mohou podráždit žaludeční sliznici a způsobit nechutenství, nevolnost či zvracení.
Kotvičník se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem, osobám s nesnášenlivostí na lepek a jedincům, u nichž se po užití objeví alergická kožní reakce.
Připravte si léčivý odvar, tinkturu nebo čaj z kotvičníku
Kotvičník lze užívat nejen ve formě pevných doplňků stravy, ale také prostřednictvím čaje, tinktury nebo odvaru. Výsledný efekt může být sice o něco nižší, ale za to zase tělo nezaplavíte umělými přísadami a budete přesně vědět, z čeho máte domácí „medicínu“ připravenou.
- Odvar z kotvičníku – odvar připravíte z 3–8 gramů plodů kotvičníku, které přibližně půlhodiny necháte vařit. Odvar se pije vlažný.
- Čaj z kotvičníku – postačí vám tři lžičky drcené natě na půllitr vroucí vody.
- Tinktura z kotvičníku – do uzavíratelné nádoby napěchujte čerstvý nebo sušený kotvičník a zalijte 60% alkoholem. Nádobu ponechte v temné místnosti při pokojové teplotě přibližně 14 dnů, dokud tekutina nezíská zelenohnědý nádech. Poté sceďte do jiné nádobky a užívejte 2 lžičky denně.