Ženšen pravý je známý především pro svůj věhlasný efekt na libido a mužskou potenci. Umí toho ale mnohem víc. Vždyť ne nadarmo se mu v odborných botanických publikacích také říká Všehoj ženšenový. Byla by proto škoda nevyužít jeho potenciálu, který jistě ocení jak pánové, tak dámy.
Ženšen pravý neboli Panax ginseng má dlouholetou tradici ve východní medicíně. Především v Číně a Koreji ho po tisíciletí využívali tamní lékaři při nejrůznějších nemocech. Ze všeho nejčastěji se používal na zklidnění podrážděných nervů nebo pro zlepšení zraku. Ženšen ale pozitivně působí při celé řadě zdravotních potíží, což z něj dělalo a stále dělá všestranný přírodní lék.
Čím více se povědomí o skvělých účincích ženšenu rozšiřovalo, tím se zvyšovala jeho poptávka. Mezi čínskými léčiteli se tak ženšen pravý stal velice cennou komoditou, kterou si mohli dovolit jen zámožní lidé či panovníci. Celkové situaci příliš neprospěl také fakt, že pěstování ženšenu pravého není právě jednoduché. Není proto divu, že se cena ženšenu v minulosti vyšplhala až na cenu zlata.
Odkud ženšen pochází a jak ho poznat
Dnes ženšen pravý patří mezi ohrožené a jen ojediněle ve volné přírodě rostoucí rostliny. Pro účely sběru a zpracování se navíc musí pěstovat pouze ve vyhraněných pěstírnách, které přesně splňují všechny podmínky pro jeho optimální růst. Ženšen je totiž velice náchylný na klimatické změny a výkyvy teplot, což jak se ukazuje, má velký vliv na obsah aktivních látek.
Ženšen se pěstuje v mnoha zemích po celém světě. Nejkvalitnější ženšen s vysokým obsahem účinných látek však pochází z jeho domoviny – Číny, Koreje a Japonska.
Ženšenu se dále přezdívá „kořen života“, protože nejdůležitější částí samotné rostliny je právě kořen. Ten svým tvarem připomíná siluetu člověka a žlutohnědou barvou zázvor. A jak to tak bývá i u jiných rostlin, také u ženšenu se lze setkat s různými druhy. Kromě ženšenu pravého je neméně známý ženšen sibiřský nebo americký. Tyto druhy se však od původního ženšenu pravého liší nižším poměrem aktivních látek.
Životabudič jménem kotvičník zemní prospívá mužům i ženám
|4 minuty čtení
Ženšen jako silný přírodní adaptogen
Ženšen patří díky obsaženým látkám mezi velice silné přírodní adaptogeny. Co to znamená? Jak již sám název napovídá, adaptogeny mají za úkol usnadňovat organismu proces adaptace na vnější a vnitřní změny. Tyto změny totiž obvykle způsobují zvýšenou zátěž, s níž se naše tělo musí vypořádat. Zvýšená zátěž se projevuje stresem, který pokud trvá dlouhou dobu, organismus vyčerpává a může podnítit vznik chorob. Tomu všemu se adaptogeny snaží předejít. Jinými slovy, adaptogeny posilují naši přirozenou odolnost, upevňují zdraví a pomáhají nám překonat těžká období.
V neposlední řadě adaptogeny zlepšují náš imunitní systém a působí preventivně proti vzniku civilizačních chorob, mezi které například patří vysoký krevní tlak, cukrovka nebo zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Ženšen jako adaptogen má však nejen velký vliv na fyzický stav, ale také na naši psychiku. Složitým působením na tkáň nadledvinek a hormonální systém totiž potlačuje projevy únavy, dodává chuť do života, zmírňuje úzkosti, a dokonce hraje obranou roli při syndromu vyhoření. Ženšen tak ocení jak starší, tak mladší jedinci.
Složení, které tělo osvobodí od toxinů a radikálů
Pro správné porozumění účinkům ženšenu pravého je ze všeho nejdříve důležité představit si jeho aktivní látky. Vzhledem k tomu, že tato víceletá rostlinka působí na celé tělo, a tedy se pyšní širokospektrálním účinkem, lze očekávat, že obsahuje rozmanité biologicky aktivní látky. K nim patří například:
- Saponiny – v kořenu ženšenu bylo zjištěno na více než 70 různých saponinů, které jsou souhrnně označovány jako ginsenosidy. Právě tyto zcela přírodní látky jsou zodpovědné za věhlasný adaptogenní účinek ženšenu. Proto čím více jich daný produkt s ženšenem obsahuje, tím lepší účinky lze očekávat.
- Antioxidanty – jedná se především o kyselinu salicylovou, maltol a vitamin A. Úlohou antioxidantů v těle je chránit buňky před oxidativním stresem způsobeným škodlivými volnými kyslíkovými radikály. Jejich vznik v těle zapříčiňuje znečištěné životní prostředí, nevhodná strava, kouření, alkohol a mnoho dalších faktorů, se kterými se naše tělo běžně setkává a které mohou stát za nekontrolovatelným bujením. A ačkoliv jsme schopni v menší míře jejich působení odolávat, bohužel s věkem naše přirozená odolnost klesá. Proto je doplňování antioxidantů tolik významné.
- Vitaminy a minerály – kromě již zmíněného vitaminu A, který funguje jako antioxidant, je v kořenu ženšenu obsaženo také velké množství vitaminů skupiny B a vitaminu C. Z minerálů a stopových prvků obsahuje zejména vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, mangan a měď.
- Aminokyseliny – ani na plnohodnotné aminokyseliny není panax ginseng ošizen. Najdeme v něm hlavně leucin, izoleucin, alanin, treonin, prolin a cystein. Všechny tyto látky jsou stavebními kameny proteinů v těle, které jsou součástí buněk.
- Polysacharidy – každá rostlina obsahuje sacharidy, které jsou nezbytné pro zajištění základních životních pochodů. A ženšen je jimi přímo nabitý! Bohatý je především na panaxan a ginsan.
- Flavonoidy – další zajímavou skupinou, kterou můžeme v kořenu ženšenu objevit, jsou flavonoidy. Ty plní obdobnou roli antioxidantů, avšak hlavně se snaží zbavovat tělo nahromaděných toxinů.
- Terpeny, fenolové sloučeniny a polyacetyleny – všechny zmíněné látky mají příznivý vliv na lidské zdraví. Pozitivně ovlivňují jak nervovou soustavu, tak sexuální funkce.
Účinky extraktu z kořene ženšenu ocení muži i ženy
Potřebujete „vlít“ do žil novou energii, zlepšit imunitu, podpořit plodnost, nebo snad posílit svoji paměť? Zní to až takřka zázračně, ale s tím vším může panax ginseng pomoci. Mnoho vědeckých studií potvrdilo jeho efekt na duševní i tělesné funkce, takže se nejedná pouze o subjektivní názor, ale o spolehlivě ověřená data.
Z nich mimo jiné jasně vyplývá, že ženšen má regenerační schopnosti, jež napomáhají při fyzickém i psychickém vyčerpání, únavě a slabosti. Oceňovaný je ale především pro svůj jeden účinek, díky kterému tvoří hlavní složku v mnoha produktech na podporu erekce. A tím účinkem je…
Přírodní alternativa všemi známé modré pilulky
Afrodiziakální účinek – to je ta zajímavá schopnost, pro kterou ženšen patří mezi nejvyhledávanější bylinu. Poruchy erekce totiž stoupají s věkem a ve starší věkové skupině dokonce až polovina mužů občasně selhává při pohlavním styku. Velký podíl na tom má stres a obecně psychická nepohoda. A právě s touto oblastí si ženšen umí poradit. Očekávat samozřejmě nelze žádné zázraky, avšak není žádným tajemstvím, že ženšen dovede navozovat duševní klid, snižovat dopad stresu a dodávat životní vitalitu. Tím druhotně napomáhá mužské potenci a libidu.
Každý druhý muž nad 50 let trpí občasným selháváním při sexu. Kromě zdravé životosprávy mohou být vhodným řešením také doplňky stravy s ženšenem, který podporuje sexuální apetit a výkonnost.
Kdo by se měl mít na pozoru?
Ženšen se nejčastěji užívá ve formě pevných kapslí nebo sypkého prášku. Obě varianty jsou pokládány za doplňky stravy, u nichž je samozřejmě zapotřebí dodržovat předepsané dávkování dle výrobce. Zároveň se doporučuje ženšen užívat spíše v dopoledních hodinách a s dostatečným množstvím tekutin. Při dodržení těchto obecných doporučení nehrozí žádné závažné potíže, nebo alespoň nebyly vědecky prokázány.
Přesto by se však před ženšenem měli mít na pozoru jedinci užívající léky na ředění krve, těhotné a kojící ženy a malé děti. Doporučeno také není kombinovat panax ginseng s alkoholem nebo větším množstvím kofeinu, neboť hrozí vznik hypertenze, nespavosti, zvracení, bolesti hlavy a srdečních potíží. K ženšenu je zkrátka jako ke každé léčivé bylince potřeba přistupovat opatrně, protože jak již před dávnou dobou řekl slavný zakladatel lékařské chemie Paracelsus: „Rozdíl mezi lékem a jedem tvoří dávka“.