Zakázat, nebo dovolit? Nalít, či nenalít? Dilema, které v souvislosti s alkoholem řeší dříve, či později každý rodič. Odborníci už roky bijí na poplach, že alkoholu propadají stále častěji mladí lidé. Jak najít na výchovu v oblasti konzumace alkoholu zdravý názor? A jak s dětmi o návykových látkách mluvit tak, abyste nenapáchali více škody než užitku?
První zkušenost s alkoholem jen v minimálním množství a teprve ve věku, kdy dokážou vyhodnotit všechna rizika, která jsou spojena s jeho nadměrnou konzumací. Tak by měl v ideálním případě vypadat svět dětí a mladých lidí. Pravdou však je, že situace je zcela opačná. Teenager, který stojí na prahu dospělosti a za svůj život se ani jednou neopil, je v dnešní populaci alespoň v rámci naší země světlou výjimkou.
Statistiky mluví jasně. Přestože se v posledních letech situace v České republice mírně zlepšuje, celková roční spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele se stále pohybuje nad celosvětovým průměrem. A pokud se zaměříme na mladistvé, zkušenost s alkoholem má podle výzkumů více než 90 % patnáctiletých.
Oblíbenost návykových látek mezi mladými je sice díky moderním technologiím pozvolna na ústupu, čísla jsou však stále alarmující. Děti totiž často konzumují alkohol už od velmi útlého věku. A ani zvyšující se obliba trávit svůj volný čas před monitory počítačů či hraním her na mobilních telefonech počty dětí závislých na návykových látkách nijak zvlášť nesnižuje.
Zodpovědnost za děti nesou rodiče
Nabízí se jednoduchá otázka: Kdo za to může? Jedním z dílčích problémů je jistě snadná dostupnost alkoholu. Rozhodující je ale nejčastěji přístup dospělých. Tolerance vůči konzumaci alkoholu ze strany rodičů je totiž často až zarážející. A mnohdy jsou to právě dospělí, kdo je dětem špatným vzorem již od jejich útlého mládí. Opíjení se je totiž běžnou součástí života nejen dospívajících, ale také mnoha dospělých lidí.
Žádná oslava se neobejde bez alkoholu a málokterá skončí dříve, než to s alkoholem někdo ze zúčastněných přežene. Děti se tak prakticky od narození stávají svědky nepříjemných situací, které se nesmazatelně vrývají do jejich podvědomí. Životní hodnoty dětí jsou tak již od samého začátku pokřivené. Konzumace alkoholu s přáteli je pro ně důkazem projevu sounáležitosti. Jakmile se začnou osamostatňovat, samy sáhnou po alkoholu jako po zdroji zábavy, ale také jako po způsobu, jak řešit nebo oddálit své problémy. O to horší pak je, pokud je k alkoholismu nevědomky nabádají sami rodiče – ať už tím, že se často opíjejí, nebo vybídkami, aby alkohol samy vyzkoušely.
S vínem do pohody, s vodkou více sexy
|4 minuty čtení
Ať už si to tedy rodiče připouští, nebo ne, největší podíl na tom, jak děti k alkoholu přistupují, mají právě oni. Do značné míry jsou jedinými lidmi, kteří mohou dlouhodobě pracovat na tom, aby vyvážili nezpochybnitelný vliv přátel, ale také televizních seriálů a reklam, které alkohol předkládají jako způsob, jak řešit jakékoliv nepříjemné životní situace a starosti.
Životní hodnoty dětí jsou často pokřivené v důsledku špatného vzoru rodičů a dalších dospělých v jejich okolí.
Bolestné důsledky bezbřehé tolerance
To, co se na začátku může zdát jako zpestření víkendového odpoledne, se během několika málo měsíců může proměnit ve skutečný problém. Věková hranice, kdy děti poprvé ochutnají alkohol, se nebezpečně snižuje. Nadměrné užívání alkoholu u dětí přitom může vést k zaostávání v psychickém, fyzickém i sociálním vývoji.
Jenže jedna věc je dovolit dítěti výjimečně ochutnat doušek vína, zatímco tolerance situací, kdy to teenager s konzumací přežene, je věc druhá. Všeobecně přijímaný názor, že vlastně o nic nejde, když dítě svou chuť na alkohol zkrátka neuřídí, je totiž prvním krůčkem k dalekosáhlejším společenským problémům. Ačkoliv se o tom příliš nemluví, závislost na alkoholu mezi mladistvými je v posledních letech stále palčivějším problémem. A často bohužel i jakousi vstupní branou do světa mnohem tíživějších problémů v podobě užívání tvrdých drog a dalších návykových látek.
Co hrozí dětem, které pravidelně konzumují alkohol
- Zhoršená schopnost se soustředit,
- problémy s učením,
- horší paměť,
- těžší pracovní uplatnění,
- zvýšení pravděpodobnosti onemocnění jater,
- poškození nervového systému,
- zhoršený fyzický a sociální vývoj,
- zaostávání v psychickém vývoji,
- zvýšení pravděpodobnosti závislosti na dalších návykových látkách.
První krok k úspěchu: změna přístupu
Máte i vy doma nebo ve svém blízkém okolí malé dítě či puberťáka? Pak jste se možná sami zalekli toho, jak dalekosáhlé důsledky může vaše jednání mít. Pokud jste i vy doposud přistupovali k dětem a jejich vztahu k alkoholu poněkud laxně, nic není ztraceno. Už jen to, že o tomto problému přemýšlíte, je důkazem toho, že vám na vašich dětech záleží. Než se ale pustíte do jakýchkoliv dalších kroků, možná bude nejprve nutné přehodnotit v prvé řadě právě váš přístup k alkoholu a dalším návykovým látkám.
Přemýšlejte: Opravdu je váš pohled na alkohol správný? Nestali jste se sami obětí vlastních tužeb nebo nátlaku okolí, že kdo nepije, jako by nebyl? Neutápíte v konzumaci alkoholu své problémy? Nenecháváte se ovládat reklamou? Ano. Pravda někdy bolí. Čím dříve si ale přiznáte vlastní nedostatky, tím dříve se svého nejspíš trochu pokřiveného názoru zbavíte. A tím mírnější dopad bude mít vaše chybné uvažování také na vaše děti. Jak tedy postupovat, abyste si v budoucnu nemuseli nic vyčítat?
S výchovou začněte brzy
Připadá vám, že rozhovor o alkoholu se šestiletým dítětem je předčasný? Do určité míry možná ano. Pravdou však je, že děti se v dnešním světě setkávají s alkoholem ve velmi brzkém věku. Vaše osvěta by tak měla začít ještě dříve, než se vaše dítě s nabídkou konzumace alkoholu poprvé setká. Proto čím dříve s rozhovorem o návykových látkách začnete, tím lépe.
Na rozhovor o alkoholu není nikdy příliš brzy. Děti si tvoří názor na alkohol mnohem dříve, než si většina rodičů připouští. Buďte důslední. Na to, jak přistupujete k alkoholu vy sami, myslete i během oslav, jichž je vaše dítě součástí, ale také při dalších příležitostech, kdy se alkohol veřejně konzumuje. Váš přístup totiž pravděpodobně bude mít hluboký dopad na to, jaký vztah k alkoholu si vybuduje v budoucnu přímo vaše dítě.
Proč děti nejčastěji konzumují alkohol
- Snaží se zahnat nudu nebo rozproudit zábavu.
- Chtějí být jako jejich rodiče.
- Nedokážou odolat nátlaku okolí.
- Láká je touha po zakázaném ovoci.
- Myslí si, že stoupnou v očích vrstevníků.
- Snaží se vyřešit své problémy či pocity.
Jak s dětmi mluvit o alkoholu
- Na rozhovor se předem připravte. Nenechte se zaskočit. Vyhledejte si dostatek informací o tom, jak alkohol působí na lidský organismus. Hodit se můžou i rady zkušených odborníků, jak postupovat v konkrétních situacích, do kterých se vaše dítě může v souvislosti s alkoholem dostat.
- Téma alkoholu neberte jako tabu. Buďte připravení na to, že dítě bude zvídavé a bude mít spoustu otázek. Nebojte se i hodně malému dítěti popsat, jak alkohol chutná.
- Buďte otevření. Vaše dítě to ocení. Čím více otázek mu o alkoholu zodpovíte, tím méně ho bude lákat ho zkoušet na vlastní kůži.
- Hledejte vhodnou příležitost, kdy o alkoholu mluvit. Nečekejte, až bude mít dítě s alkoholem první negativní zkušenost. Ani na to, až se situace vyhrotí. Raději si vyberte okamžik, kdy nikam nespěcháte a máte možnost s dítětem mluvit otevřeně. Pro vašeho potomka tak bude pravděpodobně snazší říct otevřeně a v klidu svůj názor.
- Nereagujte unáhleně. Pokud se dozvíte něco, co vás překvapí nebo dokonce šokuje, zdržte se vyčítavých poznámek. Berte to jako výzvu mluvit se svým dítětem na rovinu.
- Vyhněte se citovému vydírání. Věty typu „to mi nesmíš nikdy udělat“ možná mohou fungovat na malé dítě. Puberťáka už ale před zneužitím alkoholu pravděpodobně nezastaví.
- Povídejte si opakovaně. Téma alkoholu nepovažujte za uzavřené hned po prvním rozhovoru. Nebojte se k němu kdykoliv vrátit a vždy rozhovor přizpůsobte aktuálnímu věku dítěte. To, na co potřebuje znát odpověď v pěti letech, se pravděpodobně bude do značné míry lišit od otázek dospívajícího dítěte.
Všeobecně přijímaný názor, že o nic nejde, když to dítě s alkoholem přežene, je prvním krůčkem k dalekosáhlejším společenským problémům.
Na co se vás může dítě zeptat a jak mu odpovědět
Jednou z častých otázek malých dětí je, jak alkohol chutná. Přibližte mu chuť alkoholu k něčemu, co dítě zná. Víno mu například můžete popsat jako nakyslou ovocnou šťávu. Pivo popište jako hodně hořkou limonádu. Když nebudete otázku alkoholu tabuizovat a na jeho otázky mu podáte uspokojivou odpověď, pravděpodobně tím oddálíte touhu zkoušet alkohol na vlastní kůži.
Nevyhýbejte se ani odpovědi na otázku, co alkohol dělá s lidským organismem. Popište dítěti, proč není vhodné, aby alkohol konzumovalo příliš brzy. Vysvětlete mu, že se člověk po alkoholu může cítit příliš uvolněný, začne se mu točit hlava a může říkat věci, kterých později lituje.
Máte s alkoholem či jinými návykovými látkami vlastní negativní zkušenost? I takové otázky se od svých dětí můžete dočkat. Nenechte se jí zaskočit. Pokud v tomto směru nemáte čisté svědomí, využijte toho ve svůj prospěch. Nebojte se to přiznat. Svou autoritu tím nijak nesnížíte. Naopak si k vám dítě pravděpodobně vybuduje ještě bližší vztah. A projevíte-li nad svým dřívějším jednáním skutečnou lítost, může to být pro vaše dítě nejlepší škola. Ať už totiž navenek tváří jakkoliv, nejspíš vás i tak přijímá jako životní autoritu.
Se svým dítětem proberte i to, jak reagovat na nabídku konzumace alkoholu od spolužáků, kamarádů, ale i rodinných příslušníků. Pomozte mu si budovat zdravé sebevědomí. Ukažte svému synovi či dceři, že odmítnout alkohol a ustát i jakkoliv silný tlak ze strany druhého člověka je projevem zralosti, nikoliv slabosti.
Více o tom, jak předejít závislosti na návykových látkách u dětí, jsme psali v článku:
Devatero zásad prevence proti drogové závislosti dětí
|3 minuty čtení
Buďte dětem dobrým vzorem
Máte ve zvyku sáhnout po skleničce, kdykoliv vás něco rozčílí nebo trápí? Nezapomeňte, že děti vše vnímají. Učí se tím od vás, že alkohol řeší problémy. Buďte proto zodpovědní a vždy přemýšlejte o tom, jak váš postoj, jednání a to, co říkáte, působí na vaše okolí.
Znamená to, že se musíte alkoholu striktně vyhýbat nebo že byste měli pít jen tajně? Vůbec ne. Přehnaný strach o děti neprospívá ani jedné straně. Dětem informace a zdravý náhled na alkohol neodpírejte. Je lepší, když se o něm dozví co nejvíce od vás, než aby mu přicházely na chuť až s kamarády. Ukažte mu ale i stinnou stránku alkoholu. Je to stejné, jako když své dítě učíte jezdit na kole. Nestačí mu ukázat, že jezdit na kole je skvělé. Ani to, že mu vysvětlíte, jak držet rovnováhu. Je důležité ho upozornit i na všechna nebezpečí, které mu na silnici hrozí, a učit ho při pohybu na vozovce opatrnosti. I v případě alkoholu dítěti ukažte, že existují určitá pravidla, která by se měla dodržovat. A pak se jich sami držte.
Vytvořte zdravá rodinná pravidla
Chcete-li, aby z vašeho dítěte vyrostlo sebevědomé a zdravě smýšlející dítě, které se dokáže správně rozhodovat i v oblasti konzumace alkoholu, pak se v rodině neobejdete bez nastavení určitých morálních pravidel. Dítě by mělo mít jasno v tom, co si může dovolit a co už je přes čáru. Rovněž by si mělo být vědomo i důsledků, které jeho jednání přinese. Bude-li si dítě uvědomovat, že je pro něj výhodnější, když se bude chovat tak, jak si to přejí jeho rodiče, nebude ho cesta za nadměrnou konzumací alkoholu lákat tolik, jako když v rodině jasná pravidla nejsou stanovena a sami rodiče jinak mluví a jinak jednají.
Za úvahu jistě stojí i to, proč děti v mnoha rodinách alkoholu propadají. Za prvotními zkušenostmi s alkoholem často stojí zvědavost, k pravidelnému popíjení ale často vede nuda, špatný životní styl nebo snaha řešit nízké sebevědomí, úzkost či depresi.
Prostředí, ve kterém bude dítě šťastné
Nejlepší prevencí proti závislosti dětí na alkoholu je zdravé rodinné prostředí. Se svým dítětem si povídejte – často a o čemkoliv. Za jeho názory ho neodsuzujte. Buďte připraveni mu naslouchat. Pokud si s něčím neví rady, nabídněte mu svou pomocnou ruku. Buďte mu vždy nablízku. Zkrátka si s ním vytvořte hezký vztah ještě dlouho předtím, než budete nuceni řešit jakékoliv negativní důsledky toho, že se vaše dítě doma necítí tak, jak by mělo.