Nejen konec roku mohou doprovázet pocity přeplněnosti a nepříjemné křeče v žaludku. Každému se občas stane, že to přežene s jídlem. Jak si v takovém případě ulevit a vrátit zažívání zase do normálu?
Když odpoledne ležíte na pohovce a držíte se za břicho, vyčítáte si, proč jste toho tolik snědli. Žaludek se ze všech sil snaží zpracovat husu s pěti knedlíky a zelím, zatímco vy sledujete hodiny a doufáte, že bolest brzy odezní.
Žaludek ovšem zpracovává jídlo 4 až 5 hodin, což není zrovna krátká doba. Po těžkém a sytém jídle mohou být bolesti opravdu nepříjemné, ale není to nic, co by se nedalo vyřešit – klidně i jednoduchými (ale osvědčenými) babskými radami.
Jak si pomoci při pálení žáhy
Pyróza se objevuje po konzumaci těžkých, mastných nebo kyselých jídel. Častá je také u těhotných žen. Někdy se dokonce objeví, aniž byste snědli něco nezdravého. Jak se tedy zbavit nepříjemného pálení v hltanu a krku?
Pokud nemáte po ruce žádný doplněk stravy z lékárny, nebo chcete léky vynechat, vyzkoušejte babské rady, které fungují.
Mnoho lidí si po obědě dává šlofíka. Jestli ale nechcete, aby vás pálila žáha, tak jej raději vynechte. Ležení ve vodorovné poloze umožňuje žaludečním šťávám pronikat do jícnu, kde způsobují ono známé pálení. Chcete-li si odpočinout, lehněte si alespoň na levý bok s hlavou mírně vyvýšenou.
Proti vzniklé pyróze pomůže jedlá soda, která pH žaludku vrátí do rovnováhy. Lžičku sody rozmíchejte ve vodě a vypijte. Dobře působí také mandle, které mají podobný účinek.
Babičky by jistě poradily sníst oloupané jablko, vypít hrnek mléka nebo čaj z bylinek. Nejvíce účinná je máta, meduňka nebo pampeliška. Pomoci může také fenykl nebo kmín, ty zároveň působí také proti nadýmání a křečím ve střevech.
Co je pyróza aneb Jak se zbavit pálení žáhy
|6 minut čtení
Křeče v žaludku a bolest žlučníku
Konzumaci nevhodných potravin jako první pozná žlučník. Spolu s žaludkem se snaží co nejrychleji zpracovat všechno snědené jídlo, ale čím je těžší, tím déle celý proces trvá. Proti bolestem břicha způsobené přejedením pomohou osvědčené bylinky a lehká dieta – omezte uzeniny, smažená jídla a nezdravé tuky.
Pokud jste se na oběd přejedli až tak, že ani večer nemáte chuť na žádné jídlo, uvařte si odvar z heřmánku. Přidat můžete také pár kapek citronu. Na zklidnění žaludku a podporu trávení pomáhá mátový čaj. Při obtížích v těhotenství také pomohou některé bylinky. Zejména měsíček, máta nebo ostropestřec.
Podráždění žlučníku se projevuje intenzivním tlakem v pravém podžebří, objevit se mohou i pocity na zvracení.
Máte-li žaludek jako na vodě, pomoci vám mohou bylinné čaje. Rozbouřený žaludek zkuste zklidnit meduňkovým čajem. Pomoci může také máta, ale pozor, pokud je žaludek prázdný, mohl by vás začít ještě více bolet, tato bylina je díky svému nezaměnitelnému aroma velmi silná.
Někomu pomáhá také Cola, s tou ale opatrně. Je v ní spousta cukru a na lačný žaludek vám nemusí udělat dobře.
Pokud vás trápí nechutenství a při představě jídla se vám dělá špatně, doplňujte alespoň tekutiny. Poctivý kuřecí vývar vám dodá potřebné soli, navíc je lehký a snadno stravitelný.
Jak bojovat s nadýmáním
Nadýmání může být velmi obtěžující, nejenže nikdy nevíte, kdy přijde, ale často jej také provází bolesti a napnuté tvrdé břicho. Nejčastěji se objevuje po požití luštěnin, zelí nebo nadměrného množství cibule. Objevuje se však také po konzumaci sycených nápojů.
Plynatost se může objevit i během menstruace a nevyhýbá se ani ženám v těhotenství, zejména v prvních měsících.
Nejlepším pomocníkem jsou opět bylinné směsi. Stačí smíchat pár lžiček, kmínu, máty a fenyklu, přidat můžete i heřmánek. Směs zalijte horkou vodou a nechte alespoň 5 minut luhovat. Takto připravený čaj můžete po douškách popíjet klidně celý den.
Vhodná je také úprava jídelníčku – světlý chleba vyměňte za tmavý, má v sobě hodně vlákniny a podporuje trávení, jezte banány a mléčné výrobky, zejména ty zakysané. Obsahují probiotika, která usnadňují trávení.
Přírodní projímadla na zácpu
Problémy s vyprazdňováním jsou nejčastěji způsobeny nevhodným stravováním, nedostatečným příjmem tekutin a vlákniny a omezením pohybu. Konzumace hutných jídel, absence zeleniny nebo ovoce obsahujících vlákninu zapříčiňují nedostatečnou peristaltiku střev v důsledku čehož dochází k zácpě.
S těmito problémy pomůže úprava jídelníčku. Zařaďte do něj mléčné výrobky obsahující živé kultury a jezte více potravin jako jsou švestky, nebo si dejte ovocný kompot. V ochodech seženete také minerální vody s názvy Šaratice či Zaječice, které mají taktéž projímavé účinky.
Se zácpou pomůže také dostatek tekutin a pravidelný pohyb. Pokud máte sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu je u vás nejspíše zcela běžný. Nemusíte nutně dělat dřepy, abyste rozhýbali střeva, postačí lehká procházka cestou z práce.
Káva je fajn, ale vždycky nesvědčí. Kdy její pití omezit?
|7 minut čtení
Trápí-li vás tento problém ojediněle, ulevit vám může také silná káva. Její pití by však měly omezit těhotné ženy. Ty si mohou od zácpy pomoci konzumací zeleniny, ovesných vloček, lněného semínka, ořechů a neloupané rýže.
Průjem zastavíte dietou
Řídká stolice je reakcí těla na nevhodné potraviny. Umožňuje rychle se zbavit toxických látek. Tyto potíže však mohou být způsobeny také bakteriální infekcí. V takovém případě už je obvykle třeba užít léky na zastavení průjmu.
Pokud však vaše střeva úpí po špatném jídle, nasaďte dietu. Rozbouřený žaludek uklidní neslazený černý čaj, dostatek tekutin je u průjmu důležitý. Alespoň na den nebo dva byste měli jíst pouze suché pečivo a nechat organismus, ať se sám vyčistí. Vhodné jsou rohlíky nebo piškoty zapíjené čajem.
Při průjmu je důležité nasadit na pár dní dietu. Pijte hodně tekutin a jezte pouze suchá jídla.
S dezinfekcí střevní sliznice pomůže heřmánek, který má protizánětlivé účinky. Zmírňuje křeče v břichu i v žaludku a pomáhá proti nadýmání.
Odpoledne si na svačinu můžete dát hrst borůvek, které jsou bohaté na antioxidanty a mají dezinfekční účinky. Sušené borůvky lze přidat i do čaje.
K běžné stravě se vracejte pomalu: rohlíky vyměňte nejprve za rýži s trochou kuřecího masa vařeného v páře, nepoužívejte příliš mnoho soli a omezte jakékoliv jiné koření.
Na kocovinu se musí chytře
Alkohol silně dráždí žaludek, takže po prohýřené noci zřejmě pocítíte těžkosti v žaludku, nevolnost nebo křeče. V takovém případě pomohou babské rady více než cokoliv jiného.
Léky proti bolesti obvykle ještě více podráždí už tak namáhanou sliznici žaludku. Důležité je zejména doplnit tekutiny. Nejvhodnější je neslazená voda.
Nejlepší osvědčené léky na kocovinu
|6 minut čtení
Vyhněte se naopak kávě, ta nejenže žaludek nezklidní, ale navíc odvodňuje. Ideální jsou minerální vody a pomůže také poctivý vývar. Na kocovinu se často doporučuje česneková polévka, která podobně jako kuřecí vývar doplní minerály, soli, a hlavně ztracené tekutiny.
Na nevolnost a těžkosti v žaludku pomůže roztok vody s jedlou sodou.
Po velmi bujaré noci se může stát, že ani na vývar nebudete mít chuť. Nevolnost a těžkosti v žaludku zklidní jak jinak než mátový čaj s heřmánkem. Podpořit jej můžete obkladem z vinného octa.
K jídlu si pro tentokrát vezměte pouze suchý rohlík a zkuste se vyhnout sýrům a salámům. Suché pečivo zaplní žaludek a zmírní tak nevolnosti.
Na kocovinu pomůže také procházka na čerstvém vzduchu. Do těla napumpujete endorfiny, díky čemuž si zlepšíte náladu.