Káva, voda, aspirin nebo ibalgin. Také jste zvyklí zahánět kocovinu léky a rychlými vyprošťováky? Zkuste tentokrát vsadit na polévku, dostatek tekutin a vitamíny.
Kocovina je nežádoucím vedlejším účinkem, který přichází po veselém večeru s přáteli a spoustě alkoholu. Rána mohou být velmi perná a někdy jim může předcházet také divoká noc strávená na záchodě. Kocoviny samotné se tak rychle nezbavíte, ale rozhodně se můžete pokusit zmírnit její průběh.
Existují univerzální rady?
Co jednomu pomáhá, druhému nemusí. To potvrzuje také fakt, že ještě nebyl vynalezen univerzální lék na kocovinu. Mnoho lidí obvykle vsází na aspirin, který však pomůže spíše s bolestmi hlavy. Univerzální rady ale přece jen existují – důležité je především hodně pít, vydatně se najíst a doplnit vitamíny a minerály.
Jak kocovině předejít
Než začneme, je důležité si říct, co se vlastně s tělem děje, když to přeženete s alkoholem. Přemíra alkoholu má velký vliv na celý metabolismus. V první řadě působí močopudně, což znamená, že s každou návštěvou toalety odplavujete z těla nejen tekutiny, ale také vitamíny, minerály, a dokonce i cukry. Nedostatek vody navíc způsobuje stahování cév, které může mít za následek malátnost. Protože je organismus zbaven vody, začne vás trápit žízeň.
Před konzumací alkoholu se vždy raději najezte a vyhněte se pití na lačno. Pokud máte možnost, dejte si něco tučnějšího. Díky obsahu tuku v žaludku se nebude alkohol tolik vstřebávat. Zamezíte také pálení žáhy při překyselení. Alkohol sám o sobě dráždí žaludek i trávicí trakt, tím spíš, když celou noc prozvracíte.Kocovině můžete předejít volbou alkoholických nápojů. Po víně vám rozhodně nebude tak zle jako po „tvrdém“ alkoholu. Pokuste se také vyhnout míchání různých druhů lihovin.
Tekutinami proti kocovině
Ráno po bujaré noci nemusíte mít chuť na jídlo, zvláště, pokud máte žaludek jako na vodě a do rána vám v něm nic nezbylo. S bolestmi žaludku a pocity nevolnosti pomůže polévka. Bolavý žaludek zklidní jak kuřecí vývar, tak česnečka se sádlem. Polévky dodají tělu tekutiny a doplní soli. Tuky na sebe navážou zbytky alkoholu a pomohou s trávením.
Kocovinu lze zmírnit už při pití alkoholu. Panáky zkuste prokládat doušky vody. Nejenže alkohol naředíte, ale nebude vám další den tak špatně. Alkohol dehydratuje a vede k vyšší ztrátě tekutin, které jsou důležité pro správné fungování těla. Pokud to přeženete a strávíte noc zvracením, opět se připravujete o cenné tekutiny. Během večera tedy nezapomínejte ani na čistou vodu. Doplnit ji můžete také ráno po probuzení. Pít byste měli obyčejnou neslazenou a neperlivou vodu. Perlivé nápoje mohou dráždit žaludek a způsobovat pálení žáhy.
Žaludek zklidní neperlivá a neslazená voda. Vyhněte se kávě nebo kofeinovým nápojům. Ty sice dodají energii a cukry, ale žaludek mohou podráždit.
Některé léky ano, jiné ne
Mnoho lidí spoléhá na vyprošťováky v podobě léků, jakými je acylpyrin nebo ibuprofen. Léky s obsahem ibuprofenu (např. Ibalgin) jsou ale další zátěží pro už tak oslabený zažívací trakt. Ibuprofen používají lidé především na bolesti hlavy, které kocovinu často doprovází.
Pokud jste někdy tento stav zažili, víte, že bolesti mohou být velmi silné a každý zvuk, vyšší než šeptání, je nepříjemný. V takových případech se stává, že si člověk vezme více než jednu pilulku 400 mg růžové tabletky, což je pro tělo hodně. Nutno však podotknout, že bolestí hlavy, svalů a kloubů se opravdu zbavíte. Při velké nevolnosti nebo pálení žáhy vám však mohou farmaceutika přitížit. Mnohem účinnější je zvýšit příjem tekutin. Tělu dodáte potřebné elektrolyty a zbavíte se i bolestí hlavy.
Co opravdu pomůže, jsou vitamíny. Šumivé multivitaminy vám uleví v případě, pokud nemáte překyselený žaludek. Pokud vás pálí žáha, příliš si nepomůžete, protože mnoho rozpustných tablet je kyselejší podstaty.
Bylinné čaje pro zklidnění žaludku
Čaje z bylinek sice neodstraní všechny ty podivné pocity a divné chutě, které zrovna cítíte, ale pomohou vám zmírnit a zkrátit celodenní následky minulé noci. Po propité noci trpí všechny vaše orgány. Na žaludek pomůže především mátový čaj. Nejlepší je z čerstvé máty – není tak silný a má jemnou mentolovou chuť. Žlučník a játra zklidní žebříčkový čaj.
- máta peprná – pozitivně ovlivňuje metabolismus, urychluje trávení a zklidňuje žaludek. Snižuje překyselení žaludku a má pozitivní vliv na sliznice.
- meduňka lékařská – zklidňuje rozbouřený žaludek a má uklidňující účinky také na vaši hlavu. Nejen, že navozuje klidnou mysl, ale pomáhá také s bolestmi hlavy.
- heřmánek pravý – pomáhá od bolestí žaludku a pálení žáhy. Výborný je s medem, který má konejšivé účinky.
- kopřiva – přispívá k rychlejšímu vyplavení alkoholu z těla.
- zelený čaj – přírodní antioxidant, který zbavuje tělo škodlivých látek. Zrychluje regeneraci těla.
Univerzální lék pro všechny – česnečka
Česneková polévka je snad jedinou vzpruhou, která dokáže postavit na nohy úplně každého. Její příprava je velmi jednoduchá a rychlá, takže si ji zvládnete uvařit, i když vám zrovna není hej.
Potřebovat budete dva brambory, vývar nebo vodu s bujonem, majoránku, kmín a několik stroužků česneku. Žaludku ulevíte také přidáním lžičky sádla. Tuk totiž potáhne stěny žaludku tenkou vrstvou a zamezí tak alkoholu se dále vstřebávat.
S čím opatrně
Univerzálních rad najdete nepřeberné množství, na některé z nich si však dejte pozor. Mohly by vám spíše přitížit než pomoci vrátit tělo do původního stavu.
- káva – říká se, že káva pomůže i s kocovinou. Pokud jste na ni zvyklí, dát si ji určitě můžete, ale po alkoholové noci se obecně příliš nedoporučuje. Kofein může zesilovat účinky alkoholu a zásaditost tohoto nápoje vám na rozbolavělý žaludek příliš nepomůže.
- Coca-cola a jí podobné – obsahují kofein a říká se, že pomáhají zklidňovat žaludek. Coca-cola je však také poměrně agresivní, takže s ní opatrně. Když už ale jinak nepomůže, alespoň dodá tělu ztracené cukry.
- pohyb – fyzické aktivity vám nepomohou cítit se lépe. Způsobují ale roztáhnutí cév, ty totiž mohou být po bujaré pijatice smrštěné. Pohybem zlepšíte cirkulaci krve, ale nejspíše se vám o moc lépe neudělá.
- kouření – cigarety obsahují acetaldehyd. Jedná se o látku, která metabolizuje ethanol. Ranní cigárko vám od těžkostí rozhodně neuleví.
- léky – pokud užíváte nějaké léky, většímu množství alkoholu byste se raději měli vyhnout. Alkohol může snižovat účinek léčiv a vzájemná kombinace může být velmi škodlivá.
Tablety proti kocovině
Pilulky na kocovinu skutečně existují, ale nejsou zdaleka tak účinné, jak se tváří. Podle některých výzkumů jsou tyto tablety pouze placebo a ve skutečnosti moc nepomohou. V lékárně však můžete sehnat přípravky, které vám přeci jen uleví.
Patří mezi ně například Samaritán, který obsahuje vybrané minerály a pomáhá tělu nastolit rovnováhu. Jedná se o prášek, z něhož vykouzlíte perlivý nápoj. Tělu dodá ztracené látky a vzpruží vás.
Sáhnout můžete také po šumivých tabletách s názvem Vyprošťovák. Obsahují hydrogenuhličitan sodný, který zmírňuje překyselení žaludku. Hodí se, pokud to přeženete s alkoholem, těžkým jídlem nebo kávou. Užít můžete také tablety na překyselení žaludku (jiným názvem antacida) jako je Rennie, Gaviscon nebo Anacid.
Pokud nemáte po ruce žádný zázrak z lékárny, zkuste alespoň doplnit hořčík. Vhodné jsou tablety nebo sáčky s vitamínem B6. Pro zdravá játra lze užívat Silymarin s obsahem výtažku z ostropestřce mariánského a vitamínem B. Přispívá k normální funkci jater a pomůže odbourat příznaky kocoviny.