Domácí kancelář se nečekaně může stát vstupní halou do světa nejrůznějších závislostí. Co mám dělat, když jsem ztratil kontrolu nad pitím alkoholu? Znamená to, že už jsem závislý? A co když nechci, aby na to někdo přišel!?


Návrat z povinné home office ke každodennímu chození do práce je pro mnoho lidí vysvobozením. Nejeden pracovník nebo pracovnice mají pro urychlený návrat „do normálu“ velmi specifický, pečlivě skrývaný důvod: Snad mi to pomůže zarazit pití.

Během home office jsem se strašně rozpil

Práce doma, pobyty v karanténě, nucená přestávka v podnikání... To vše přirozeně poskytuje prostor k domácímu popíjení. Drobná porušení pracovní kázně jsou bez přímé kontroly šéfů, kolegů nebo klientů prakticky nepostižitelná. Zaměstnanec ve svém vlastním bytě nemusí respektovat zákazy kouření a často si vychutná i ten kouzelný okamžik svobody, když si dá v pracovní době sklenku vína. Ovšem zdaleka ne každý takovou příležitost využije.

Abstinenta jednoduše myšlenka na alkohol ani nenapadne. Příležitostný konzument zase většinou citlivě vnímá, že „pod vlivem“ není schopen podat stoprocentní pracovní výkon. S alkoholem to rozhodně nepřehání, aby nedělal zbytečné chyby a byl s prací rychle hotov. Kdyby kolegové při online meetingu poznali, že se mu plete jazyk, cítil by se trapně.

Pokud se někdo po čase začíná potýkat s nadměrným pitím alkoholu, pouhá home office za to zkrátka nemůže. Příčiny bývají hlubší nežli samotné pokušení dělat zakázané věci.

Rizikové pití je časovaná nálož

Podle dosavadních zkušeností jsou vznikem závislosti ohroženi zejména ti, kteří alkohol už dříve pili tzv. rizikovým způsobem.

Co si pod pojmem rizikové pití máme představit? Třeba popíjení stabilního množství alkoholu, občas až do stavu opilosti, ale játra jsou zatím v pořádku a nikdo si prakticky na nic nestěžuje. Kvůli rizikovému pití nedochází k problémům zdravotním, pracovním ani vztahovým.

Za „bezpečnou“ (nerizikovou) dávku pro muže považujeme do 24 g alkoholu denně, což zhruba obnáší buďto jednu velkou dvanáctku, nebo dvě deci vína, nebo jeden velký panák.

Pro ženy je pití ještě rizikovější. Odpovídá to fyziologickým rozdílům, jako jsou např. menší játra. Za „bezpečnou“ dávku pro ženy a osoby starší 65 let lze považovat přibližně do 16 g alkoholu za den.

Bezpečná (?) dávka alkoholu na jeden den: jedno velké pivo, nebo dvě deci vína, nebo jeden velký panák.

Pokud se v pití pokračuje bez ohledu na škody, které alkohol prokazatelně působí, mluvíme o škodlivém užívání. Děje se to třeba tehdy, když bývá běžné fungování často narušováno opilostí či kocovinou nebo když alkohol nedoporučuje doktor kvůli zvýšeným jaterním testům a různým chorobám.

Dalším stupněm už je závislost, která někdy vznikne během let rizikového nebo škodlivého pití. Touha po alkoholu je zásadní. Návyk umožňuje snášet i velmi vysoké dávky, dokud ovšem tělo nepřestane chronickou otravu zvládat. Kdykoliv může přijít první delirium tremens s halucinacemi a v záloze už čekají selhání jater a alkoholická demence...

Co všechno se dá utápět v alkoholu

Obecně vzato byla řada opatření proti šíření onemocnění Covid-19 pro duševní zdraví škodlivá. Kromě nuceného přesunu z kanceláře do domácnosti působilo i drastické omezení běžné komunikace, pohybu mimo domov a jiných obvyklých činností, k tomu zátěž v podobě domácí školní výuky i výpadky příjmu. Leckdo si neuměl poradit lépe než zkusit utápět v alkoholu důsledky:

  • strach, stres, nespokojenost a pocity bezmoci
  • pracovní přetížení nebo naopak nevytíženost, rozpadlý denní režim
  • nuda, osamělost
  • stesk, vztahová nespokojenost i nedostupnost sexu
  • ponorková nemoc, napětí, hádky a rvačky v rodině
  • finanční problémy
  • nespavost
  • atd.

Euforizující účinek alkoholu každý zná. Intuitivně nebo záměrně se k němu lidé obracejí ve chvílích, kdy bojují s úzkostí nebo s jinými nepříjemnými emocemi.

Někdy je nemožné odlišit, jakou roli v „rozpití“ na home office sehrály setrvačnost (zvyk), zahánění obtížných emocí včetně nudy, a co případně způsobila samoléčba úzkosti.

Ztrácím nad pitím kontrolu. Jsem už závislý?

Vlastní znepokojení nastalým stavem je pro začátek tím správným impulsem. V tuto chvíli vůbec není nutné zdržovat se pátráním po příčinách a hledat omluvy nebo výmluvy.

Úplně postačí udělat si naprosto jednoduchý test: přestat pít alkohol. Abstinence spolehlivě odhalí hlavní příznak případné závislosti, kterým je neovladatelná touha po droze.

Jsem závislý? Nejlepší odpověď získáte, když načas přestanete pít.

Jak pití zastavit? Pomohou změny stereotypu

Je třeba zbavit se všech domácích zásob alkoholu, další nekupovat a počkat, co to udělá. Vydržíte? Zároveň je radno provést nějaké drobné změny ve stereotypech, aby bylo dosavadní popíjení alkoholu něčím nahrazeno:

  • Pijte hodně vody nebo cokoliv jiného, co vám chutná.
  • Dobře jezte.
  • Choďte co nejvíc na čerstvý vzduch (svižná chůze, běh)...
  • Zkuste doma jógu nebo začněte posilovat.
  • Uklízejte, opravujte, vyrábějte, tvořte, pomáhejte. Ať máte ze sebe radost.
  • Udržujte kontakt se svými blízkými.
  • Poslouchejte dobrou hudbu.
  • Často si uvědomujte, že všechno prožíváte s jasnou hlavou (bez alkoholu).

Pokud jste schopni vydržet bez alkoholu celý měsíc, je pravděpodobně všechno v pořádku. Pokud ne, je nejvyšší čas vyhledat si bližší informace o závislosti na alkoholu a začít to cílevědomě řešit.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
3
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF