Rodiče získáváme už při narození – jsou nezbytným základem, který pro život potřebujeme. Mít však fungující rodinu není samozřejmostí. Nefunkční nebo neúplné vztahy významně ovlivňují podobu našeho budoucího života. I když mají velký vliv, při zakládání vlastní rodiny hrají jen poměrně malou roli.
Ne každý má to štěstí, že může vyrůstat v harmonické a milující rodině. Špatné vztahy, kterými jsme svědky v dětství, nás však nijak nedeterminují. Neznamená to, že jsme také předurčeni budovat nefunkční vztahy. Vše závisí na našich prioritách a hodnotách. Pokud si uvědomujeme, co bylo špatně na rodině, z níž jsme vzešli, můžeme se z chyb poučit a svou vlastní rodinu vystavět na zcela jiném principu.
Chyby ostatních nám pomáhají vyvarovat se chyb vlastních.
Ovlivňují vztahy v původní rodině naši budoucnost?
Na člověka má vliv každá událost, která mu zasáhne do života. Během dětství a dospívání se můžeme setkat s nejrůznějším chováním, kterému nerozumíme a dokážeme jej interpretovat a pochopit až v dospělosti. Až tehdy si uvědomíme, co bylo špatně.
Vztahy v rodině, z níž pocházíme, jsou pro nás velmi důležité. Určují, kým jsme, jak se stavíme ke světu a jakým způsobem dokážeme navazovat sociální kontakt a budovat si vztahy.
Když zakládáme vlastní rodinu, mělo by být naší prioritou vytvořit bezpečný domov plný lásky, dát dětem jistoty a posílit jejich sebevědomí. Díky nastolené rovnováze můžeme vychovat z potomků silné osobnosti, které se nebojí prozkoumávat svět a nemají strach jít vstříc novým výzvám.
Pošramocené vztahy mezi členy rodiny mohou způsobovat stres, nízké sebevědomí nebo strach ze sociálního kontaktu. Tyto psychologické aspekty si s sebou neseme z dětství a výrazně nás ovlivňují i v dospělosti.
Co když spolu rodiny nevychází?
Někdy se může člověk snažit sebevíc, přesto původní rodina s tou novou nevychází. Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Nesnažte se proto vztahy mezi členy rodiny budovat násilím. Soustřeďte se na svou vlastní rodinu, která je vaší prioritou. Je pochopitelné, že toužíte po velké harmonické rodině, jenže ne vždy se setkáte s pochopením na všech stranách.
Občas se stane, že členové nefunkční rodiny (například vaši rodiče) nemají zájem navazovat vztah s vašimi potomky nebo s partnerem. Takové chvíle jsou velmi těžké, ale někdy nezbývá než to překousnout. Pokud víte, že jste s rodiči neměli příliš dobrý vztah, nesnažte se ho kompenzovat na jejich vztahu s vašimi dětmi. Když prarodiče nejeví zájem, jakýkoliv násilně strávený čas s vnoučaty nemusí být příjemný ani pro jednu stranu, především pak pro děti. Ty si totiž věci často interpretují po svém a mohly by snadno nabýt dojmu, že nejsou milovány.
5 důvodů, proč je rodina důležitá
Proč je vlastně rodina tolik důležitá? Dává nám zázemí a pocity jistoty, učí nás vytvářet si své vlastní vztahy a je tu pro nás vždy, když to potřebujeme. Pakliže rodinný model nefunguje, můžeme být ochuzeni o pocity bezpečí a podpory. To vše ale platí pro rodinu, z níž pocházíme. Svou vlastní rodinu si můžeme vybudovat podle svých vlastních představ, postojů a zásad.
Rodina nás učí budovat si vztahy
Úplně první vztahy, které v životě navážeme, jsou s matkou, otcem a sourozenci. Ať už jsou zdravé, nebo se zadrhávají, poskytují nám model pro to, jak budou vypadat naše budoucí vztahy. Lidé z neúplných nebo poškozených rodin mohou být v budoucnu ostražití nebo mohou mít problémy s navazováním nebo udržením vztahů. Může se stát, že si sami v sobě vytvoří bariéru a sociálnímu kontaktu se budou bránit úplně.
Poskytuje nám emocionální podporu
Ať už se nám daří navozovat nová přátelství, nebo ne, rodina je tu vždy pro nás. Poskytuje nám emocionální podporu, lásku a pochopení. Jakýkoli problém nás potká, nikdy na něj nejsme sami. Pokud má člověk silnou a soudržnou rodinu, bude vždy snadné najít u ní bezpečí a pomoc. Rodina je nám podporou už jen proto, že je. Její existence nám poskytuje bezpečný přístav, do něhož se můžeme vždy vrátit.
Pokud rodinný model nefunguje, může se člověk s absencí podpory blízkých cítit osamoceně nebo až beznadějně. Rodina v člověku podporuje příslušnost k něčemu většímu, než je on sám.
Mezi členy je speciální pouto – mnoho rodin si předává své tradice z generace na generaci, má svou vlastní historii, příběhy a zážitky. Člověk vyrůstající v takovémto prostředí snadno získá pocit, že někam patří a že je něčeho součástí.
Učí nás zvládat situace a vytvářet hodnoty
Domov je první místo, kde se učíme komunikovat, vyjadřovat své názory a vytvářet kompromisy. Děti se učí zvládat své emoce, poznávají důsledky špatných rozhodnutí, ale sklízí také ovoce svých úspěchů. Rodina nastoluje základní hodnoty, které potomci přejímají. Ty pomáhají utvářet identitu člověka a mají vliv na to, jakým způsobem se chová k ostatním.
Šťastná rodina = šťastné děti
Chování rodičů nejen k potomkům, ale i k sobě navzájem ukazuje dětem, jak mají vztahy fungovat. Vystupování a jednání dospělých je pro ně modelem, který následně aplikují na své vlastní vztahy. Pokud je v rodině dostatek vřelosti, lásky a pochopení, mohou z dětí vyrůst tolerantní a emočně vyzrálé osobnosti.
Vytváří vzory
Rodina vytváří vzory, které jsou pro vývoj dítěte důležité. Už Jan Amos Komenský říkal, že děti mají tendence všechno napodobovat. Toto tvrzení ostatně potvrzují i psychologické studie. Dítě se učí pozorováním – přejímá modely chování a bere je jako své vlastní, přičemž je pro něj snazší napodobovat vzory, které bychom mohli považovat za příkladné nebo vhodné.
Podle výsledků dlouhodobé studie akademického žurnálu Psychological Science jsou muži schopni vytvářet silnější a stabilnější vztahy, pokud vyrůstali v prostředí pečující rodiny.
Zbavit se okovů minulosti
Kvůli špatným vztahům v rodině máme často pocit, že v budoucnu sami nedovedeme vybudovat funkční a láskyplný domov. Prostředí, z něhož pocházíme, nás sice ovlivňuje a formuje, ale není určujícím prvkem pro náš život. Tím je naše svobodná vůle. Výchova rodičů nám má poskytnout základy potřebné pro cestu životem, zbytek už si ale vytváříme sami.
Vztahy se svými rodiči můžete použít jako vodítko pro to, jak vychovávat své vlastní děti. Některé aspekty lze využít jako inspiraci, jiné úplně vynechat. Vytvoření vlastní fungující rodiny nevychází z žádných předpokladů. Záleží jen na tom, jakým způsobem se ji rozhodnete budovat. Prioritou rodičů by měla být snaha vytvořit bezpečný domov plný lásky a pochopení. Jen tak může dítě získat pocit, že je přijímáno a milováno i navzdory svým chybám a nedokonalostem. Nezáleží na tom, odkud pocházíte, důležité je, jakým způsobem se rozhodnete vybudovat svůj vlastní domov.