S těhotenstvím přichází vlna radosti, ale někdy také nejistoty. Žena vstupuje do zcela nového a neznámého období, kdy se její tělo začíná měnit a reagovat jinak než doposud.

Co vás v prvním trimestru vlastně čeká? Co se děje s tělem a kdy jít poprvé k lékaři?


Těhotenství se dělí na tři trimestry. První z nich zahrnuje prvních 13. týdnů těhotenství. V tomto období se tělo snaží přizpůsobit velkým změnám, což pravděpodobně ihned poznáte.

V prvopočátku vás mohou překvapit ranní nevolnosti, těžké pocity v žaludku po smažených nebo kořeněných jídlech, ale také nadměrná únava. Během tohoto období je třeba mírně upravit stravování a začít se přizpůsobovat tomu, že ve vašem těle začíná růst nový život.

Kdy jít k lékaři

Přestože chcete, aby vám gynekolog tuto radostnou novinu potvrdil co nejdříve, nechoďte na prohlídku sotva vám vyjde první pozitivní těhotenský test. V prvopočátku nemusí být na ultrazvuku ještě nic vidět, proto se na prohlídku objednejte až cca 4 nebo 5 týdnů po vynechání menstruace. V tuto dobu vám nejspíše vyjde další pozitivní test a už budete mít jistotu, že miminko opravdu čekáte.

Během objednání se vám recepční nebo sestra v ordinaci pravděpodobně zeptá, kdy jste měla poslední menstruaci, proto si tento údaj někam zapište. Na kontrole provede lékař běžný vaginální ultrazvuk a potvrdí vám radostnou novinu. Zároveň odhadem určí, ve kterém týdnu těhotenství zrovna jste.

Nelekejte se, když vaše a jeho počty nebudou sedět. Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. Defacto tedy ještě předtím, než dojde ke skutečnému početí. V závislosti na týdnu těhotenství vypočítá lékař také přibližný termín porodu. Přesnější datum zjistí specialista podle rozsáhlejšího ultrazvukového vyšetření.

Jaká vyšetření vás čekají?

Pokud byla první prohlídka provedena příliš brzy, může vás lékař objednat na další hned za následující dva týdny, kde se na plod podívá podrobněji a na ultrazvuku už toho uvidí více.

Během prvního trimestru budete chodit na kontroly standardně jednou měsíčně. Během těchto návštěv vás čeká několik vyšetření:

  • Vyšetření krve – provádí se mezi 9. a 11. týdnem těhotenství (zkratka „tt“). Zjišťuje se krevní skupina a biochemické markery poukazující na míru rizika vývoje plodu. Provádí se v rámci prvotrimestrálního screeningu.

    Krev je odebírána z žíly v těhotenské poradně. Sleduje se také hladina cukru v krvi (glykémie). Pokud je vyšší, než by měla (nad 5,1 mmol/l), následuje kontrolní odběr.

  • Screening v I. trimestru – provádí se mezi 10. a 13. týdnem těhotenství. V rámci tohoto vyšetření lékař sleduje, jak se plod vyvíjí. Nejprve zjistí vaši anamnézu (vývojové vady v rodině atd.), poté následuje samotné vyšetření ultrazvukem (provádí se přes břicho).

    Lékař sleduje zejména přítomnost nosní kosti, tvar páteře, vývoj srdce a ostatních orgánů a končetin. Na základě vašich biochemických nálezů jsou vypočítána rizika vývojových vad.

    Toto vyšetření není hrazeno pojišťovnou a vyjde vás na cca 1 900 Kč. Možností bývá také dražší verze, která zahrnuje výpočet rizika preeklampsie a růstové restrikce plodu. Během screeningu je přesněji určeno stádium těhotenství a je vypočítán termín porodu.

  • Vyšetření moči a měření krevního tlaku – při každé kontrole následuje také návštěva těhotenské poradny. Zde vám sestra změří tlak a odevzdáte jí ranní vzorek moči (ta je následně odeslána za vyšetření bílkovin detekující těhotenskou cukrovku nebo preeklampsii, přítomnost bílých nebo červených krvinek zase poukazuje na infekci močových cest).

Úprava jídelníčku je nezbytná

Těhotenství je zcela novou životní etapou, kvůli které je třeba upravit životní styl. Zřejmě nemusíme připomínat, že byste měla zcela omezit alkohol. Jsou ale i jiné potraviny, jimž byste se v období těhotenství měla raději vyhnout. Jaké to jsou?

  • Syrové maso – sushi si bohužel budete muset odpustit. Stejně tak raději oželte krvavý steak a nechte si jej připravit well-done. Tepelně neupravené maso může obsahovat salmonelózu, v horším případě také parazity toxoplazmózy (pozor, tuto nemoc nepřenášejí jen kočky!).

    Kočky a toxoplazmóza: Dejte si pozor v těhotenství

    Dana Široká |5 minut čtení

    Tepelně upravené maso ale naopak na jídelníček zařaďte, obsahuje mnoho bílkovin. To stejné platí o rybách: jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a mají pozitivní vliv na vývoj plodu.

  • Nepasterizované výrobky – mléčné výrobky jsou v těhotenství velmi vítané, nicméně pouze ty pasterizované. Neošetřené mléko si můžete dopřát mimo toto období, ale čekáte-li potomka, raději konzumaci mléka přímo z farmy omezte. Může totiž obsahovat bakterie listerií, které by mohly plodu ublížit.

  • Plísňové sýry – jejich konzumaci byste také měla omezit. Přesto, že se jedná o ušlechtilou plíseň, stále je to plíseň.

  • Syrová vejce – zárodky nebezpečných bakterií a salmonely zničíte jedině tepelnou úpravou. Pak jsou vajíčka více než vhodná.

  • Kávu omezte – názory na účinky kávy se různí, většinou však převládá názor, že 1 až 2 šálky denně neublíží. Opatrnější buďte v prvním trimestru. V tomto období vám navíc jindy oblíbená káva ani nemusí vonět, takže její pití možná nebude těžké omezit.

    Doporučená dávka kofeinu je asi 200 mg za den. Pozor tak na nápoje obsahující kofein (typu cola) nebo taurin (např. energetické nápoje, které jsou zcela nevhodné).

    Káva je fajn, ale vždycky nesvědčí. Kdy její pití omezit?

    Lenka Bocková |7 minut čtení

  • Léčivé přípravky – většina léků na nachlazení nebo kašel, ale i kapky do nosu jsou během těhotenství nevhodné. Na příbalovém letáku si proto vždy přečtěte, zda je přípravek vhodný pro těhotné ženy.

Jaké další změny vás čekají?

V prvních týdnech těhotenství se mění hodně věcí. Upravit musíte zejména svůj jídelníček. Zařadit byste měla více zeleniny a ovoce, které obsahují mnoho vitamínů a minerálů.

Růst svého miminka můžete podpořit také vitamínovými doplňky stravy, důležitá je zejména kyselina listová, kterou lze užívat už před početím. Patří mezi vitamíny skupiny B a podílí se na tvorbě DNA, tudíž přispívá ke správnému vývoji plodu.

Mnoho otázek panuje okolo pohlavního styku. Pokud nepociťujete žádné bolesti, rozhodně nemusíte sex s partnerem omezovat. Některé ženy však mají nízko umístěnou placentu a po pohlavním styku mohou lehce krvácet. V takovém případě je lepší poradit se s lékařem.

Přestože se tělo zatím nijak nemění, svůj přístup k němu změnit musíte. Pozor byste si měla dát i na některé bylinky, a to nejen ve formě čajů.

S bylinnými koupelemi a masážemi opatrně. Stejně tak byste měla zcela vynechat návštěvu vířivky a odpustit si horkou vanu. Vysoká teplota vody rozšiřuje cévy, což může způsobit pokles krevního tlaku, krvácení nebo dokonce předčasný porod. Horká voda tedy není vhodná zejména v ranné fázi těhotenství.

Na bylinky pozor: některé nejsou v těhotenství vhodné, jiné (například zázvor) můžete s klidem užívat.

Velikost a vývoj miminka týden po týdnu

Na prvním ultrazvukovém vyšetření své miminko poprvé uvidíte. V prvních týdnech bude ještě tak malinké, že možná nedokážete rozeznat, kde je. Na screeningovém vyšetření už detailně uvidíte, jak miminko vypadá, přestože bude stále velmi malé.

Během tohoto vyšetření může lékař zkusit určit jeho pohlaví. Tento výsledek raději berte s rezervou – vše je zatím velmi malé, a i zkušeným okem může být pohlaví špatně rozpoznatelné. Během screeningu v druhém trimestru už by mělo být určení pohlaví jistější. A jak se vlastně vaše miminko v prvních týdnech těhotenství vyvíjí?

  • 0. týden – těhotenství je počítáno od prvního dne poslední menstruace, proto začínáme 0. týdnem. V tomto týdnu tedy dochází k běžné menstruaci.
  • 1. týden – tělo se postupně připravuje na ovulaci a vypuštění vajíčka.
  • 2. týden – tento týden již skutečně dochází k oplodnění. Po splynutí vajíčka se spermií se začne vytvářet specifická genetická sada plodu.
  • 3. týden – oplodněné vajíčko (nazývané zygota) roste a cestuje děložní trubicí do dělohy.
  • 4.týden – v této fázi je embryo velké asi jako zrnko máku a postupně se začíná zavrtávat do děložní sliznice.
  • 5.týden – embryo nyní dosahuje velikosti sezamového semínka, měří cca 2–3 mm. Rychle roste a začíná se vyvíjet mnoho struktur.
  • 6. týden – v šestém týdnu je embryo velké asi jako zrnko čočky, měří přibližně 5 mm a dosahuje tak dvojnásobné délky než v minulém týdnu. Přestože zatím stále připomíná malého pulce, postupně se mu začínají formovat obličejové rysy. Mění se také struktura srdce, které je nyní velké asi jako zrníčko máku. Další orgány jako plíce nebo ledviny se také začínají formovat.
  • 7. týden – embryo dosahuje velikosti borůvky, měří asi 1 cm. V této fázi se rychle vyvíjí mozek a roste i hlava. Embryo má stále malý ocas, který v následujících týdnech zmizí.
  • 8. týden – v tomto týdnu dosahuje embryo velikosti fazole, měří asi 1,6 cm. Postupně ztrácí zbytky ocasu a jeho orgány se dále vyvíjejí. V této fázi je embryo stále vyživováno ze žloutkového vaku. Placenta se prozatím formuje.
  • 9. týden – začíná třetí týden těhotenství. Embryo je nyní velké asi jako malá zelená oliva. Měří okolo 2,3 cm a váží cca 15 g. Placenta začíná pomalu fungovat, vytváří progesteron a poskytuje embryu veškerou potřebnou výživu.
  • 10. týden – nyní už nemluvíme o embryu, na řadu přichází termín fetus. Všechny životně důležité orgány jsou základně vyvinuté a začínají rychle růst. V této fázi může fetus polykat plodovou vodu a začíná hýbat rukama a nohama. Jeho kosti a svaly postupně sílí. V desátém týdnu je velký asi jako malá jahoda, měří cca 3 cm.
  • 11. týden – během této fáze dosahuje fetus velikosti fíku a měří okolo 4,1 cm. V tomto týdnu některé ženy teprve začínají pociťovat změny a registrovat těhotenství. Dostavit se mohou bolesti hlavy, nevolnost a vyčerpání.
  • 12. týden – vstupujete do závěrečné fáze prvního trimestru. Fetus je velký asi jako limetka, měří okolo 5,3 cm a váží cca 50 g. V tomto týdnu už je schopen reagovat na podněty, prozatím na tlak na břiše. Je velmi aktivní a dále se vyvíjí. Placenta je již plně formována.
  • 13. týden – v této fázi pokračuje růst a vývoj. Fetus je velký asi jako citron, měří tedy cca 6,4 cm a váží okolo 73 g. V tomto týdnu se tělíčko významně vyvíjí – vaječníky nebo varlata jsou vnitřně již formovány, vnější genitálie se teprve začínají vyvíjet. Během screeningového vyšetření už možná lékař dokáže pohlaví odhadnout, ne však stoprocentně.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
4
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF

Tyto webové stránky používají soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Více informací