141193103_s.jpg
i
Foto: 123RF

Nejen v posledních týdnech před porodem, ale i pár měsíců předem se objevují stahy dělohy, které mohou nastávající maminku vyděsit. Zachovejte však klid, pokud je čípek v pořádku, nejedná se o začátek porodu, ale o tzv. poslíčky.


Poslíčky neboli děložní kontrakce lze obvykle zaznamenat ve třetím trimestru těhotenství, objevit se však mohou i dříve. Zpočátku je žena ani nemusí cítit, proto když o sobě poprvé dají vědět, mohou způsobit pozdvižení. Náhlé ztvrdnutí břicha vyděsí zejména prvorodičky, které tyto stavy neznají. Pokud si nejste jistá, co se děje, nebo máte jakékoli pochybnosti, neváhejte navštívit svého gynekologa. Vždy je lepší nechat se ujistit odborníkem než něco zanedbat.

Skutečné kontrakce signalizující porod jsou jiné. Často jim předchází odchod hlenové zátky, některým ženám začne odtékat plodová voda, nicméně není to pravidlem. Těhotenství provází různé stavy, které ne vždy znamenají začátek příchodu miminka na svět. Patří k nim i poslíčci či dráždivá děloha.

Poslíčci aneb Braxton-Hicksovy kontrakce

Falešné kontrakce, lidově zvané poslíčci, odborně Braxton-Hicksovy kontrakce, se mohou začít objevovat již od poloviny těhotenství. Ze začátku jsou velmi jemné, žena je tak někdy ani necítí. S postupem těhotenství nabírají na intenzitě, přičemž nejsilnější jsou ke konci těhotenství.

Mnoho žen je nezaznamená za celou dobu gravidity, proto když se v posledních týdnech před porodem nečekaně objeví, mohou je vystrašit. Panika není nutná. Jedná se o běžnou reakci dělohy, která se těmito nepravidelnými stahy připravuje na porod.

Jak je poznat?

Nejčastěji jsou doprovázeny tvrdnutím břicha (tonizací dělohy). To bývá nepravidelné a nebolestivé, i když mnohdy velmi nepříjemné. Přidat se mohou bolesti v křížové oblasti nebo tlak v tříslech. Poslíčci přichází v nepravidelných intervalech a brzy zase samy odeznívají. Nejčastěji se objevují po větší fyzické námaze.

Uvádí se, že se objevují několikrát za hodinu a trvají jen pár minut. U některých žen jsou však častější i delší. Máte-li pocit, že jsou kontrakce až příliš časté a bolestivé, neváhejte kontaktovat svého gynekologa. Na prohlídce lékař zkontroluje váš čípek a pokud je uzavřený, je vše v pořádku a jedná se o normální stav.

Braxton-Hicksovy kontrakce se objevují nepravidelně během dne, nejčastěji přichází po zvýšené fyzické námaze, při stresových situacích nebo po sexu. Projevují se ztvrdnutím břicha (děložních svalů). Po změně polohy, kratší procházce, teplé sprše nebo protáhnutí zase povolí. Někdy mohou být vnímány bolestivě, o začátek porodu se však nejedná. Na zmírnění obtíží může pomoci pravidelné užívání hořčíku.

Jak uvolnit děložní svaly

Poslíčci mohou ženu potrápit při zvedání těžkých věcí, nadměrné námaze, ale někdy přicházejí i v klidu. Jak si tedy od těchto nepříjemných pocitů pomoci?

  • Zvolněte. Na chvíli se posaďte nebo si lehněte a zůstaňte nějakou dobu v klidu. Po dlouhém ležení se zvedejte pomalu, náhlý pohyb může způsobit stahy dělohy.
  • Nepomáhá-li odpočinek, zkuste teplou sprchu. Ztuhlé děložní svaly by měla rozvolnit (na rozdíl od skutečných kontrakcí, které ani v teplé vodě neutuchají).
  • Vyprázdněte močový měchýř. Je-li plný, může tlačit na dělohu a způsobovat tonizaci.
  • Dodržujte pravidelný pitný režim. U těhotné ženy by měl být vyšší.
  • Snažte se omezit konzumaci kofeinových nápojů.
  • Ujistěte se, že máte dostatek hořčíku. Poraďte se se svým lékařem, ten vám může doporučit užívat jej ve zvýšeném množství.

Sex v těhotenství: Je třeba se ho obávat nebo jej omezovat?

Lenka Bocková |7 minut čtení

Obtíže zvané dráždivá děloha

Děloha je někdy natolik aktivní, že ji dráždí i samotný pohyb miminka. Braxton-Hicksovy kontrakce jsou někdy nazývány také jako dráždivá děloha. Jde opět o stahy děložní svaloviny, které jsou však o něco intenzivnější a pravidelnější. Pro zmírnění obtíží je důležitý dostatečný odpočinek, klidový režim a užívání vyšších dávek hořčíku. Díky vyrovnané hladině magnezia se zbavíte i křečí a ztuhlosti končetin, případně brnění prstů. Všechny tyto příznaky totiž značí jeho nedostatek.

Některé ženy zaznamenávají tvrdnutí břicha už okolo 20. týdne těhotenství. Pokud jsou stahy děložního svalstva časté, nebojte se obrátit na svého gynekologa. Je-li čípek v pořádku a nedochází-li k jeho zkracování, jedná se o běžný stav – děloha se pouze připravuje na porod. Pro zjištění stavu čípku lze provést cervikometrii.

Cervikometrie

Pro posouzení děložního čípku se provádí úkon zvaný cervikometrie. Jedná se o neinvazivní a bezbolestné vyšetření vaginálním ultrazvukem, kdy se pozoruje a hodnotí postavení čípku. Jeho délka by měla být mezi 3 a 5 centimetry.

Cervikometrie stanovuje, zda hrozí riziko předčasného porodu. Vyšetření je krátké a jeho výsledky jsou lékaři dostupné ihned.

Jak poznat skutečné kontrakce?

Jako těhotná si možná říkáte: Jak vlastně poznám, že začínám rodit? Načež vám okolí dává odpovědi typu: To prostě poznáš. Jsou porodní kontrakce skutečně tak jiné od těch falešných?

Blížící se porod se projevuje křečemi v oblasti pánve, které bývají rodičkami přirovnávány k silným menstruačním bolestem. Cítit je tlak a tupá bolest, zejména v dolní části zad. Křeče jsou někdy tak silné, že vyvolávají pocity na zvracení. Doprovázeny mohou být i nutkáním na velkou nebo průjmem. Porod často signalizuje odchod hlenové zátky, ta však může odejít i několik dní předem. Typický je výtok z pochvy, dojít může také ke krvácení.

Typickým znakem začínajícího porodu je to, že kontrakce nelze nijak utišit.

V případě poslíčků pomůže klid nebo teplá voda, u skutečných kontrakcí sprcha nepomůže. Dokáže zmírnit bolest, ale neuvolní křeč. Svalové kontrakce přicházejí čím dál častěji a jsou pravidelné.

Kdy vyrazit do porodnice?

Čas jet do porodnice nastává ve chvíli, kdy jsou kontrakce opravdu pravidelné a časté – přicházejí asi po pěti minutách.

Pokud si nejste jistá, zkuste zavolat do nemocnice a zeptejte se na radu. Vězte, že i když se jedná o planý poplach, je lepší vyrazit, než aby porod začal bez příprav doma.

  • Pravé kontrakce jsou intenzivní a postupně zesilují.
  • Odstupy mezi jednotlivými stahy se zkracují a jejich délka se prodlužuje.
  • Každý stah trvá zhruba 30 až 40 sekund, přičemž od bolestí neuleví klid ani teplo.
  • Doprovázeny jsou bolestmi v zádech, případně v tříslech nebo stehnech.
  • Mohou připomínat silné menstruační křeče.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
4
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF