O příznivých účincích kojení toho bylo napsáno hodně, je velkém je propagováno a doporučováno. Jenže i když se sebevíc snažíte, ne vždy to jde podle plánu.

Co dělat, pokud se i přes veškerou snahu nedaří? Než svůj boj s laktací definitivně vzdáte, vyzkoušejte jiné způsoby krmení, než jsou kojení z prsu nebo láhev.


Přestože je kojení přirozené, není vždy automatické. Některé maminky se potýkají s pozdějším nástupem laktace, nebo dokonce s nedostatečnou produkcí mléka. Kojení tak může být boj, a to pořádný: nevíte, jak na to, nejde vám to, nebo nemáte mléko. V takových chvílích je třeba obrnit se trpělivostí a udělat maximum pro to, aby se laktace nastartovala.

Zpočátku to nemusí jít hladce

Kojení je přirozená věc, ale podobně jako jiné dovednosti je třeba se jej nejprve naučit. Prvními neúspěchy se nenechte odradit, není to jednoduchá ani krátká cesta. Všechen ten nespočet pokusů o přisátí, střídání různých poloh i srdcervoucí chvíle s hladovým, plačícím miminkem ale mohou skončit úspěchem. Učit se totiž nemusíte jen vy, ale i vaše miminko. Přestože má proces sání zakódován, perfektně přisát se zpočátku neumí.

Neděste se, pokud hned po porodu nebudete mít mléko. V prvních několika dnech produkují mléčné žlázy čirou tekutinu, které vytéká pouze malé množství. Jedná se o mlezivo, jinak také zvané kolostrum, obsahující koktejl základních živin a obranných látek, které miminko potřebuje. Mateřské mléko se začíná tvořit mezi druhým a pátým dnem po porodu.

Při odchodu z porodnice byste už měla kojení zvládat bez větších problémů. A i přesto, že se laktace ještě naplno nerozjela, v domácím prostředí by se mělo vše ustálit.

Tipy pro kojící mámy

Univerzální rady, jak kojit neexistují. V prvních dnech vám ale může pomoci několik tipů:

  • Zpočátku kojte co nejčastěji, snižte intervaly mezi kojeními na 1,5 hodiny. Kojte také často v noci, kdy tělo produkuje nejvíce hormonu prolaktinu, který ovlivňuje tvorbu mléka.
  • Kojení by nemělo trvat příliš dlouho. Důležité je, aby se miminko najedlo, ale ne aby používalo prso jako uklidňující dudlík. Je-li neklidné, přiložením k prsu jej však zklidnit můžete. Krmení by mělo trvat do 30 minut, poté začne žaludek trávit přijaté mléko. Delší čas u prsu neznamená, že miminko vypije více. Po kojení můžete také odsávat a tím dál stimulovat tvorbu mléka.
  • Někdy se doporučuje vystřídat během jednoho kojení oba prsy. Pokud se ale vaše miminko dostatečně napije z jednoho prsu, druhé mu můžete nabídnout při dalším kojení. Žádná z variant není špatně, záleží na tom, co je vám oběma příjemnější.
  • Miminko lze krmit podle rozvrhu (cca každé 3 až 4 hodiny), nebo na požádání. Někteří mrňouskové chtějí jíst častěji, proto se spíše doporučuje druhý způsob krmení, tedy na požádání (on demand).
  • Pijte alespoň 3 litry denně, včetně kojících čajů.

Ještě o několik století zpátky bylo kojení považováno za potupné, a pro dítě dokonce nezdravé. Dnes hraje prim a je považováno za nejlepší způsob výživy miminka.

Když se stále nedaří…

Co když se usilovně snažíte, ale laktace stále nepřichází? Vězte, že v tom nejste sama. S tímto problémem se potýká mnoho žen. Nebojte se proto kontaktovat laktační poradkyni. Ukáže vám správnou kojící techniku a naučí vás, jak pomoci miminku správně se přisát.

Ani návštěva poradny však není spásná. Ne každá maminka má dostatek mléka, aby dosyta nakrmila své miminko. Někdy je tak třeba sáhnout po umělém mléku, nebo vyzkoušet alternativní či kombinované krmení. To není žádná ostuda! Miminko musí jíst a když mu nemůžete zajistit dostatek jídla vy, je třeba dodat mu živiny jinak.

Způsobů krmení existuje několik. V laktační poradně se seznámíte z různými metodami, a pokud vaše kojení nejde od začátku podle plánu, ukážou vám je už v porodnici.

Zkouším chovat na klokánka i na tygříka, ale miminko mi u toho pláče. Co se mu pořád nelíbí?

Ivana Cimbůrková |2 minuty čtení

Alternativní způsoby krmení miminka

Aby bylo kojení úspěšné, nedoporučuje se v prvních dnech, kdy se snažíte rozkojit, krmení z láhve. To je totiž jiné a dítě se tak najednou učí dva různé způsoby sání, což pro něj může být matoucí. Sání z prsu navíc vyžaduje více úsilí a podávání láhve může způsobit odmítání prsu. Podobně se nedoporučuje dávat dítěti příliš brzy šidítko, a to kvůli nedostatečně vyvinutému sacímu reflexu.

Mezi alternativní způsoby krmení patří krmení po prstu a krmení pomocí cévky u prsu.

  1. Krmení po prstu

    Provádí se pomocí stříkačky s mlékem (mateřským nebo umělým). Dítě je ve zvýšené poloze proti matce. Do úst dítěte se vsune malíček, bříškem k hornímu patru.

    Prst směřuje na sací bod na patře. Kónus stříkačky se vsune do koutku úst. Jak dítě saje, je zároveň krmeno ze stříkačky. Tento způsob lze modifikovat připojením kojenecké cévky.

  2. Krmení cévkou po prsu

    Krmení cévkou slouží ke stimulaci produkce mléka. Vyžaduje však zručnost a určitý cvik. Správné vložení kojenecké cévky do úst dítěte totiž není snadné a nemusí se povést hned na poprvé.

    Během krmení saje dítě matčin prs, přičemž je mu do koutku úst vložena cévka napojená na stříkačku s mlékem (opět mateřským nebo umělým). Miminko tak dostává mléko od matky a zároveň je dokrmováno ze stříkačky. Současně je stimulována produkce mléka.

Kdy je načase vyhledat pomoc?

Pokud se doma s kojením jenom trápíte, může vám být každé pomyšlení na krmení nepříjemné. Psychická pohoda je pro nastartování laktace velmi důležitá, ale pokud nezaznamenáváte žádné pokroky, těžko budete mít dobrou náladu.

Šestinedělí se nese na vlně rozhoupaných emocí – miminko se nechce přisát, vás trápí nedostatek mléka, a tak často jenom sedíte s dítětem v náručí a oba brečíte. Pomoci vám může právě návštěva laktační poradny. To, že maminka potřebuje pomoc, není ničím výjimečným.

I když je kojení považováno za přirozenou věc, některým ženám zkrátka nejde. Naopak je pro ně dlouhou cestou za nalezením vhodné techniky vyžadující hodně trpělivosti a pevných nervů.

Někdy to chce odborníka

Laktační sestra vám pomůže natrénovat správnou techniku kojení a naučí vás, jak miminko k prsu přisát. Ukáže vám alternativní způsoby krmení, mezi které patří zejména krmení cévkou u prsu a krmení po prstu. Pokud se i nadále budete potýkat se sníženou produkcí mléka, nezbyde vám než sáhnout po umělém mléce. Na tom není nic špatného.

Umělá výživa je zbytečně démonizována. Důležité je miminko dosyta nakrmit a když k tomu nestačí vaše mléko, musíte se zkrátka obrátit jinam. Zpočátku se krmení provádí stříkačkou, později lahvičkou pro novorozence.

O tom, že kojení není vždy snadné, ví své i paní Vendula: „Kojení pro mě od začátku nebylo jednoduché. V porodnici se mi laktace nerozjela, a tak jsem odcházela domů s umělou výživou a doufala, že brzo začnu kojit. Zpočátku jsem krmila stříkačkou po prstu, což bylo poměrně náročné, zejména v noci. Nemožnost kojit mě stála hodně nervů a nespočet proplakaných kapesníků. Nakonec jsem se rozhodla navštívit laktační poradnu, kde mi sestřička ukázala, jak správně miminko přisát. Po několika týdnech trénování kojení (včetně cévky u prsu) se moje mimčo konečně přisálo a začalo jíst. Teď částečně kojím a dokrmuji umělým mlékem – dcerka krásně prospívá a obě jsme spokojené.“

Rady ohledně krmení nehledejte na internetu a nenechte se zviklat nevyžádanými radami příbuzných a známých. Pokud potřebujete pomoct, vyhledejte laktační poradkyni. Její prací empaticky a shovívavě vám pomoci s kojením.

Během těhotenství se všechny ženy snaží připravit na porod, protože právě on je tím největším strašákem. Na to, co přijde po něm, už se většina nastávajících maminek nepřipraví. Problémy s kojením jsou přitom poměrně časté, a to i přesto, že je to přirozená věc.

Někdy ale i přesto, že se snažíte sebevíc, plně kojit prostě nedokážete, a tak je třeba uchýlit se k alternativnímu krmení. Pokud však miminko prospívá a přibírá na váze, děláte všechno správně.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
1
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF