Už je to skoro tady. Pomalu se blíží ta dlouho očekávaná chvíle, kdy konečně pochováte své miminko. Vstupujete do závěrečné fáze těhotenství, která se nese na vlně nedočkavosti i obav z příchodu nového člena rodiny. Nastal čas dochystat výbavičku a připravit všechno potřebné.


Třetí trimestr, tedy období od 28. do 40. týdne, je doprovázen posledními fyzickými změnami. Miminko výrazně zvyšuje svou váhu a přibývají mu poslední centimetry. Je také velmi aktivní – často můžete zaznamenat silné kopání, nebo dokonce škytavku.

Problémy mohou nastat zejména se spánkem, protože žádná poloha už neposkytuje dostatečné pohodlí. Objevuje se čím dál častější pálení žáhy a potrápit vás mohou také nateklé končetiny. To všechno jsou znaky konečné fáze těhotenství. Než však veškeré fyzické martyrium skončí a vy na svět přivítáte svoje děťátko, čeká vás ještě několik posledních prohlídek u lékaře a samozřejmě také příprava výbavičky.

Poslední sada vyšetření a registrace v porodnici

V tomto období se můžete objednat na třetí screening, který však lze na rozdíl od prvních dvou vynechat. Na tomto vyšetření se sleduje stav placenty, množství plodové vody a vývoj orgánů miminka. Máte také poslední možnost požádat svého lékaře o vytvoření 3D snímku, pokud jste to dříve nestihla (3D nebo 4D ultrazvuk se zpravidla provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství). Později už bude miminko otočené a moc velké na to, aby jej bylo možné vyfotit.

Čeká vás také registrace v porodnici, v níž budete rodit. Do porodnice si nejdříve zavolejte a domluvte si termín návštěvy. Nenechávejte nic na poslední chvílí – ve velkých městech může nastat problém s kapacitou. Registraci se doporučuje provést okolo 35. týdne. Na první vyšetření si nachystejte těhotenskou průkazku a dokumenty, které vám vystaví váš gynekolog. Lékař podle nich vyplní vaši kartu a poté provede vyšetření (pohmatem zkontroluje čípek, provede ultrazvuk plodu a CTG.)

Kardiotokografie (zkratkou CTG) je monitorování srdeční činnosti plodu. Výsledky jsou zaznamenávány do grafu, podle něhož porodní asistentka nebo lékař spolehlivě poznají, jak se miminku daří. Tato metoda je používána i u porodu, kdy je sledována jak činnost srdce miminka, tak síla a frekvence děložních kontrakcí.

Prenatální screening streptokoků

Na jedné z posledních gynekologických prohlídek je prováděn stěr z pochvy pro vyloučení přítomnosti streptokoků skupiny B. Streptokok je bakterie, která se v lidském těle vyskytuje poměrně běžně, přítomna je zejména v trávicím traktu. U těhotných žen se streptokok může objevit i v pochvě, prokázán je až u 20 % případů. Odebrání kultivací je prováděno okolo 36. týdne těhotenství.

Streptokok skupiny B bývá označován zkratkou GBS (Group B Streptococcus) nebo SAG (Streptococcus aglactiae).

Co když je nález pozitivní?

Pozitivní GBS znamená, že v porodních cestách je přítomna bakterie. Rodičce proto musí být alespoň tři hodiny před porodem podána antibiotika, aby stihla proniknout placentou až k plodu. Bakterie totiž pro novorozence představuje velké riziko.

Při průchodu porodními cestami by se mohl nakazit závažným infekčním onemocněním způsobujícím zápal plic nebo zánět mozkových blan. V nejhorším případě může dojít i k otravě krve a exitu.

Zdravotní obtíže třetího trimestru

Vaše tělo prošlo od začátku těhotenství mnoha změnami a některé další ho ještě čekají. V posledním trimestru plod pomalu sestupuje níže, takže tolik neutiskuje vaše plíce. Naopak můžete cítit napětí okolo stydké spony. Trápit vás mohou i kyčle, a to v důsledku rozvolňování vazů. Vlivem vyšší hmotnosti miminka se mění i zakřivení vaší páteře.

Potýkat se můžete s bolestmi zad, pálením žáhy, plynatostí, hemoroidy nebo otoky (zejména rukou a nohou). Mimoto se může čím dál častěji objevovat tvrdnutí bříška. Jedná se o stahy, jimiž se děloha připravuje na porod.

Tipy, jak zmírnit obtíže:

  • Pokuste se co nejvíce si zpříjemnit spánek – používejte těhotenský nebo jiný polštář pro podepření nohou i bříška.
  • Nezapomínejte na pitný režim, pijte 2–3 litry denně. Večer zkuste večer vypít šálek bylinkového čaje (vhodného pro těhotné ženy).
  • Pokud vás pálí žáha, bezprostředně po jídle se neohýbejte, ideálně si ani nelehejte. Vyhněte se kořeněným a ostrým pokrmům.
  • Ztuhlá záda zkuste rozpohybovat jednoduchými cviky.

Nepřestávejte být aktivní

Pokud tomu nic nebrání, i nadále můžete pokračovat v lehčích fyzických aktivitách. Vhodné je cvičení ve vodě, procházky i domácí cvičení na protažení ztuhlých svalů. Některé cviky vám dokonce mohou pomoci připravit tělo na porod. Doporučuje se také například masáž hráze nebo příprava porodních cest za použití různých pomůcek snižujících riziko porodního poranění.

S blížícím se porodem byste však měla zpomalit a více odpočívat. Fyzická aktivita proto vždy musí být přiměřená vašemu zdravotnímu stavu. Pokud se předčasně otevíráte, zkracuje se vám čípek nebo hrozí předčasný porod, raději se už do ničeho nepouštějte a nebojte se lenošit. Na samotný porod budete potřebovat hodně sil.

Poslíčci, nebo kontrakce? Jak je od sebe rozeznat?

Lenka Bocková |5 minut čtení

Připravte si výbavičku

Několik týdnů před očekávaným příchodem nového člena rodiny nezapomeňte dochystat vše potřebné – vyperte lůžkoviny, mantinely a všechny polštářky, které bude mít miminko v postýlce. Doplňte si lékárničku a dokupte, co vám ještě chybí. Miminko toho bude potřebovat opravdu hodně a některé věci nejsou nejlevnější. Mnoho z nich však můžete pořídit z druhé ruky (jako kočárek, autosedačku, postýlku či nábytek do pokojíčku) nebo zapůjčit (např. monitor dechu, který za poplatek půjčují porodnice).

Nezapomeňte se dopředu zásobit kosmetikou pro děti, zejména krémů na zadeček spotřebujete velké množství. Kromě běžných lůžkovin, dek a polštářků se bude hodit také zavinovačka, která v prvních týdnech dokáže miminko spolehlivě uklidnit.

Balíme tašku do porodnice

Seznam věcí, které byste si měla vzít s sebou pravděpodobně dostanete ve své porodnici, nebo jej naleznete na jejích webových stránkách. Na internetu si také můžete vyhledat nejrůznější soupisy věcí, které byste si měla zabalit. Je ale možné, že některé z nich vůbec nevyužijete. Základní kousky jako hygienické potřeby a věci pro miminko však figurují na všech seznamech.

Tip: Neberte s sebou příliš mnoho věcí a sbalte jen to nejnutnější. Věci můžete rozdělit do dvou tašek – jednu s sebou vezměte na porodní sál (do té dejte pití, něco malého k zakousnutím případně masážní olejíčky, nahřívací polštářek nebo mp3 přehrávač), druhou si přichystejte na oddělení šestinedělí.

Co si vzít s sebou:

  • Hygienické potřeby (sprchový gel, mycí gel pro intimní hygienu, např. s dubovou kůrou, hřeben, krém, kartáček na zuby, porodnické vložky, jednorázové kalhotky, vložky do podprsenky atd.).
  • 2 kojící noční košile (lze použít i erární).
  • 2 kojící podprsenky (ty v porodnici možná nevyužijete, ale pokud budete potřebovat např. hydrogelové náplasti na bradavky, budou se hodit).
  • Spodní prádlo a oblečení na cestu domů.
  • 2 ručníky a kvalitnější toaletní papír.
  • Přezůvky a teplé ponožky (přezůvky zabalte i vašemu doprovodu k porodu).
  • Léky, které užíváte a zdravotní pomůcky (např. brýle).
  • Telefon a nabíječku.
  • Knihu, časopis nebo mp3 přehrávač.
  • Něco malého k jídlu (třeba sušenky nebo oplatky) a pití.
  • Pro miminko:
    • Jednorázové plenky (v některých porodnicích je dostanete).
    • Vlhčené ubrousky a krém na zadeček.
    • Oblečení na cestu domů.

Nezapomeňte si přibalit také občanský průkaz, průkazku pojištěnce, těhotenskou průkazku a doklady nutné k vyřízení rodného listu dítěte.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
1
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF