Nádherné okamžiky v podobě příchodu dítěte na svět jsou často poznamenány celou řadou změn. Ty s sebou přináší mnohá nedorozumění a vzájemná nepochopení se.
Čím to je, že si životní partneři, kteří pro sebe měli doposud tolik pochopení, v tomto období náhle přestanou rozumět? A jak se dá vztahovým problémům, které dosud ještě nenastaly, předejít?
Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady
Období těhotenství a narození dítěte patří pro většinu párů k nejkrásnějším životním okamžikům. Zároveň je to ale také čas, kdy v životě muže i ženy dochází k zásadním změnám.
Pro většinu párů je proto toto období jedním z nejnáročnějších vůbec. Není proto divu, že se právě při narození dětí mnoho dlouholetých manželství a partnerství rozpadá. Rodiny tak zanikají na samém počátku svého vzniku.
Situace, na které je obtížné se připravit
Těhotenství se často nazývá „obdobím radostného očekávání“. Mnohé páry sní již dlouho dopředu o tom, jak bude jejich život vypadat, až do jejich domova přibude milovaný potomek. Představují si radostné okamžiky a už v období plánování pociťují ke svému dosud nenarozenému dítěti lásku. Jenže zatímco představit si krásné chvíle, které nás čekají, je snadné a příjemné, mnohem obtížnější už je dokázat se vžít také do starostí a problémů, které nová situace do našich životů přirozeně vnáší.
A tak se často stává, že ač si partneři myslí, že jsou na příchod dítěte do rodiny po všech stránkách maximálně připraveni, ve skutečnosti je řada situací zaskočí. O jaké situace konkrétně jde? To je na tom to nejzajímavější. Často jde totiž o situace zcela banální. Stávají se však ohniskem konfliktů a jejich nevhodná řešení s sebou nesou emocionální traumata, která provází partnerský vztah často i mnoho následujících let. V horších případech pak vedou až k rozpadu vztahu. A tak se paradoxně páry často dokážou mnohem snáz vyrovnat s náročnými problémy například v podobě narození postiženého dítěte než s banálními, ale neočekávanými konflikty.
Hormonální změny otočí váš život naruby
Na příchod dítěte se obvykle těší oba dva partneři. Na novou situaci se připravuje jak žena, tak muž. Nastávající maminka si mnohem více než kdy dříve dává pozor na to, co jí a jak se stará o své tělo, připravuje před očekávaným porodem vše potřebné a pečlivě dbá na to, aby přišlo její dítě do „dokonalých“ podmínek. Stejně tak budoucí tatínci začínají trávit mnohem více času se svou partnerkou, absolvují s ní všechna nezbytná vyšetření a předporodní kurzy a snaží se v mnoha věcech přizpůsobit novému rytmu, který příchod dítěte znamená.
Často ale oba partneři zapomínají na to, že tak jako se mění to, co je vidět zvenčí, tak dochází i k mnoha o to bouřlivějším změnám, které už na první pohled tolik vidět nejsou – totiž ke změnám hormonálním.
Žena je již od začátku těhotenství v „jiném stavu“. Najednou reaguje na celou řadu situací úplně jinak než dříve. Je citlivější a zranitelnější. Její nálady se rychle mění. Její život je zkrátka ovlivněn řadou hormonálních změn.Jenže pro muže se toho v tomto období zase tak moc nemění. Nadále si vede svůj běžný život, jako tomu bylo doposud. A tak není divu, že v těchto situacích nastávají první okamžiky, které vedou k oprávněným i méně oprávněným sporům.
Jak na to, aby se váš vztah nerozpadl?
Jste v obdobné situaci a chcete svůj vztah za každou cenu zachránit? Pak pro vás musí být váš partner prvořadý. Ač se nabízí, že dítě je v nově vzniklé rodině nejdůležitější, opak je pravdou. To samozřejmě neznamená, že své dítě nebudete milovat a že se nebudete snažit pro něj dělat to nejlepší. Aby se dítěti dobře vedlo, potřebuje k tomu ale především zdravě fungující zázemí a spokojené rodiče.
Bude-li fungovat váš vztah s partnerem či partnerkou, bude spokojené i vaše dítě.
Abyste u vás doma měli vše pod kontrolou, budete svému vztahu muset věnovat náležitou péči. To vás možná bude v některých chvílích stát mimořádné úsilí a spoustu času. Pokud ale do svého vztahu vnesete dostatek lásky, vzájemné úcty a pochopení, pak mnohonásobně zvýšíte svou šanci na úspěch.
10 tipů, jak si udržet manželství krátce po porodu
- Smiřte se s tím, že nová role rodičů vnese do vašeho života celou řadu změn.
- Dělte se spolu s partnerem o péči o dítě spravedlivě. Jste v tom přece spolu.
- Nezapomeňte, že byste oba měli mít určitý čas jen sami pro sebe.
- Snažte se spolu co nejvíce a co nejkvalitněji komunikovat.
- Když řešíte problémy, odložte emoce stranou.
Dbejte na to, abyste oba měli dostatek spánku.
Dítě nespavec: tipy a triky, jak naučit neklidné dítě spát
|8 minut čtení
- Nahlížejte na svého partnera či partnerku objektivně.
- Nenechte se strhnout pouze svými pocity.
- Dívejte se na starosti z nadhledu. Řešíte-li nějaký problém, zamyslete se, jak na něj budete pohlížet za pár let.
- Zaměřujte se na to, co na svém partnerovi milujete. Ne na to, čím vás dráždí.
Připravte se na změny předem
Bylo by ale samozřejmě bláhové si myslet, že po narození dítěte zůstane vše „při starém“. Příchod dítěte na svět znamená řadu nových povinností pro oba partnery. Dítě má v mnoha ohledech přednost, a tak už zřejmě nebudete mít dostatek času si spolu povídat, plánovat a užívat tolik co dřív. To ale ještě neznamená, že se spolu nemůžete cítit dobře.
Berte věci s nadhledem. Raději se společně zasmějte tomu, co se vám nepovedlo, než abyste se celé hodiny hádali kvůli maličkosti a přišli tak i o to málo cenného času, který můžete trávit společně. Uvědomte si, že příčina řady problémů pramení ve vaší únavě či rozrušení.
A především si nezapomeňte připomínat to, co na svém partnerovi milujete. Toho si totiž pravděpodobně všimnete mnohem méně než toho, co vás na něm neustále dráždí.