S těhotenstvím přichází mnohé změny, které mohou zasáhnout i do milostného života. Sexuální touhy se mění a postelové hrátky už nemusí být stejné. Může se ale stát, že milování bude o dost příjemnější než dříve a vy si ho budete chtít užívat plnými doušky.

V tom případě směle do toho – sex v těhotenství není ve většině případů nebezpečný.

Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady

Mnoho žen, ale i mužů, po zjištění těhotenství okamžitě přehodnocuje svůj přístup k sexu. U některých párů oslabuje erotický náboj, jiné mají strach z toho, že by mohli miminko ohrozit.

Přestože je normální, že se fyzická touha po partnerovi během těhotenství mění, sex není pro dítě nebezpečný. Pokud lékař neurčí jinak, omezovat jej nemusíte.

Dnes ne, miláčku

Těhotné ženy provází výkyvy hormonů, s nimiž se mění nejen nálady, ale také touha oddávat se něžnostem. Není výjimkou, že ženy na sex prostě „nemají chuť“, a to z mnoha důvodů – jsou unavené, nafouknuté, bolí je břicho, nebo si nepřipadají atraktivně. Všechny tyto pocity k požehnanému stavu patří.

Ať už vás trápí cokoli, nebojte se promluvit si o tom s partnerem. Nejenže se stane větší součástí vašeho těhotenství, ale dokáže také lépe porozumět tomu, proč milování odmítáte.

Pokles sexuální touhy je typický zejména pro první trimestr. V tom druhém se vše ustaluje a bříško ještě není tak velké, aby vám překáželo. To, že jste těhotná, ještě neznamená, že si sex nemůžete dopřát.

Pociťovat můžete různé nálady od neutuchající touhy po fyzickém sblížení až po urputné odmítání kontaktu. Pravdou je, že sex bude jiný než doposud.

Sex v těhotenství je jiný, ale přesto může být příjemný.

Poddejte se intenzivním prožitkům

S pokročilým těhotenstvím možná nejste tak štíhlá jako jste bývala, vaše tělo ale přináší jiné výhody. Je to zejména zvýšený objem krve, který během sexu proudí do pohlavních orgánů a způsobuje jejich větší citlivost.

Ovlivňuje také dělohu a všechny dolní partie, díky čemuž máte šanci zažívat tak silné orgasmy, jako nikdy předtím. Pokud jste navíc dříve měla s vyvrcholením problém, teď se karty obrací: šanci na orgasmus mají i ty ženy, které jej doposud zažívaly jen zřídka, nebo dokonce vůbec.

Autor knihy Hot Mamas (2004) Lou Paget uvádí, že sex je dobrý nejen pro celý organismus, ale procvičuje také srdeční rytmus a zlepšuje vztahy s partnerem.

Podle Aleece Fosnight, poradkyně a lékařské asistentky v urologii a sexuální medicíně, je průtok krve v genitální oblasti (vulvě, vagíně, klitorisu i pánvi) zvýšen až o 50 %. V souvislosti s tím může být milování buď intenzivní a příjemné, nepříjemné, nebo někde mezi, uvedla Fosnight pro časopis Healthline. Citlivé jsou nejen intimní partie, ale také prsa, která se mohou v rámci přípravy na tvorbu mléka zvětšit o jednu nebo dvě velikosti.

Je milování v těhotenství bezpečné?

Sex je bezpečný za předpokladu, že žena prochází běžným fyziologickým těhotenstvím. To znamená, že nehrozí žádné riziko nebo komplikace jako jsou potrat nebo předčasný porod. (zdroj: Kidshealth.org)

Pokud si nejste jistá, zda spadáte do této kategorie, promluvte si se svým lékařem. Nestyďte se mu sdělit žádné obavy nebo pocity, které při sexu zažíváte.

Sex lze považovat za bezpečný ve všech fázích normálně probíhajícího těhotenství.

To, že je sex ve většině případů bezpečný, nutně neznamená, že jej budete chtít mít. V prvním trimestru prochází mnoho nastávajících maminek nevolnostmi, únavou a nepříjemnými pocity, což může mít za následek odmítání intimností.

Ve třetím trimestru už zase velké bříško způsobuje diskomfort. Ženy mají často problém najít příjemnou polohu na spaní, natož najít vhodnou polohu pro sex. Ideální se proto zdá druhý trimestr. Mnoho maminek v tomto období zaznamenává zvýšené libido a také intenzivnější prožitky z milování.

Kdy sex představuje riziko?

Při vyvrcholení dochází ke stahům dělohy, což může být nepříjemné. Děloha se sevře a jakoby ztuhne. Tento pocit může pokazit celý prožitek ze sexu, a proto také může být některými ženami odmítán.

Pokud těhotné ženě hrozí předčasný porod, krvácení z placenty nebo se potýká s jinými problémy jako je krvácení během těhotenství, lékař může doporučit milostné hrátky omezitSex totiž může způsobit riziko dalšího krvácení, je-li placenta umístěna příliš nízko. (zdroj: nhs.uk)

Svého lékaře raději kontaktujte vždy, když budete mít o bezpečnosti pohlavního styku pochybnosti, např. když se objeví krvácení, neobvyklý výtok nebo stahy dělohy, které nepřestávají ani po sexu.

Omezení sexu vám může být doporučeno, pokud:

  • se čípek začíná předčasně zkracovat a otevírat – můžete se zbytečně vystavovat riziku předčasného porodu nebo potratu.
  • čekáte dvojčata či vícerčata, nebo jste dříve prodělala předčasný porod.
  • vám odtéká plodová voda – v takovém případě se zvyšuje riziko infekce.
  • vaše placenta částečně nebo úplně zakrývá cervikální otvor.
  • máte v anamnéze předčasný porod nebo vám hrozí.
  • se potýkáte s vaginálním krvácením nejasného původu, výtoky nebo křečemi.

Jak často mít sex ve zdravém vztahu?

Lenka Bocková |6 minut čtení

Na co si dát pozor

Při sexu v těhotenství můžete prožívat nejrůznější pocity od bouřlivého orgasmu až po křeče v děloze. Některé z projevů mohou být děsivé, ale většinou vás vyděsí hlavně to, že tyto pocity neznáte.

Pohlavní styk ani orgasmus nemohou způsobit potrat nebo kontrakce, ale může se objevit sevření děložních svalů projevující se ztvrdnutím břicha. Máte-li jakékoli obavy, neváhejte se svěřit svému lékaři.

Samostatnou kapitolou je sex v posledních týdnech těhotenství. Často je doporučován, pokud žena přenáší, protože sperma obsahuje chemikálie, které mohou stimulovat kontrakce. To je však nežádoucí, pokud je na porod ještě brzy. (zdroj: Kidshealth.org)

Pokud během těhotenství nesdílíte lože pouze s jedním partnerem (nebo má on více sexuálních partnerek), dbejte na dostatečnou ochranu a vždy používejte bariérovou antikoncepci. V těhotenství jste náchylnější na přenos infekcí, které navíc mohou napáchat mnohem více škod než jindy.

Otázky, na které se budoucí rodiče nejčastěji ptají

Magazín Healthline sestavil seznam nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se sexu, na něž se těhotné ženy a jejich partneři obvykle ptají.

  1. Může penetrace ublížit dítěti?

    Během milování můžete registrovat zvláštní pocity v břiše, ty jsou způsobeny tím, že se děloha pohybuje. Nejedná se o nic neobvyklého. Aleece Fosnight poznamenává, že dítě je chráněno několika obaly, proto mu sex nemůže ublížit. Pokud jste od lékaře nedostala pokyny k sexuální zdrženlivosti, není se čeho obávat. Odpověď na otázku je tedy NE.

  2. Může sex zapříčinit potrat?

    Nemůže. Potraty bývají způsobeny tím, že se plod nevyvíjí dobře. Studie z roku 2011 dospěla k závěru, že sex během normálně probíhajících těhotenství nemůže způsobit potrat. Podle psycholožky a sexuální terapeutky Stephanie Buehler může milování dokonce pomoci s porodem.

  3. Je krvácení po sexu problém?

    Svým způsobem. V důsledku změn, kterými tělo v těhotenství prochází může být děložní čípek citlivý. Během sexu může snadno dojít k podráždění, což v některých případech způsobuje špinění nebo mírné krvácení.

    Ke špinění by však nemělo docházet příliš často. Pokud máte pochybnosti, poraďte se raději se svým lékařem.

  4. Existuje něco, co by mělo být v sexu s těhotnou tabu?

    Běžný sex je v pořádku, ať už střídáte, kolik poloh chcete. Jste-li vyznavači něčeho tvrdšího, musíte být obezřetní. Vyhýbejte se oblasti břicha a snažte se být něžnější než jindy. Rozhodně si stanovte hranice toho, co je příjemné a co je už přes čáru. Vyhněte se také foukání vzduchu do pochvy, vzácně by mohlo způsobit embolii.

  5. Kdy se po porodu vrátit k sexu?

    Období šestinedělí je doba, kdy se žena zotavuje po porodu a zvyká si na svou novou roli. Po uplynutí těchto několika týdnů se můžete k sexu vrátit, pokud ovšem chcete. Některé ženy se na intimnosti necítí ani po uplynutí této doby.