V mládí a při počáteční zamilovanosti je milostný život nabitý vášní. Sex je pravidelný – někdy až moc – a všechno je skvělé a nespoutané. V určité fázi života však přijde chvíle, kdy si mnoho z nás položí otázku: Kolik sexu bychom vlastně měli mít?
Žádné tabulky vám neřeknou, co je správně, a co ne. Sexuální libido má každý člověk nastavené jinak, navíc všichni víme, že s postupem času není vztah jenom o tom, jak to klape v posteli. Co bylo v mládí neprozkoumaným dobrodružstvím, odsouvá se v pozdějších letech na druhou kolej.
Důležitějším se stává společné soužití, porozumění a podpora. Sex je příjemným zpestřením některých večerů, ale nemusí být pravidlem. I bez častého milování lze prožívat spokojený a naplněný vztah.
Sex napříč tabulkami
Mnohé průzkumy ukazují, kolik sexu by měl fungující pár mít, ale tyto poznatky nejsou zdaleka tak důležité, jak se to tabulky snaží párům vsugerovat. Problémem je především to, že pokud budete vycházet z generalizovaných dat, můžete snadno nabýt dojmu, že váš vztah nefunguje správně.
Mnohé páry mají z těchto statistik obavy – i když neoprávněně. Mají strach ze zjištění, že jejich vztah nefunguje tak, jak by měl. Kdo ale určuje zdravý a nezdravý vztah? Nebudeme popírat, že sex je pro vzájemné souznění důležitý, ale jeho frekvence musí vyhovovat oběma partnerům. Vždy záleží na páru samotném, jaká si nastaví pravidla.
Americká sexuoložka Shamyra Howard podotýká, že četnost pohlavního styku ještě není ukazatelem sexuálního uspokojení.
Tak kolik?
Přesto, že tabulky mohou být někdy zavádějící, odborníci mají v počtu sexuální aktů poměrně jasno – a nečekejte žádná vysoká čísla. Mnoho z nich se shodne na tom, že průměrně mají lidé sex jednou týdně až jednou měsíčně. Frekvence není sama o sobě důležitá. Mnohem více záleží na tom, jak se k situaci partneři staví. Pokud z manželství vymizí sex, vztah se může stát náchylnějších k hádkám, neshodám a vzájemnému odcizení, které může vyústit v nevěru následovanou rozvodem.
Sexuální život je ovlivňován mnoha faktory. Četnost aktů je velmi individuální, protože zahrnuje mnoho proměnných jako věk, životní styl, zdravotní stav, touhy i libido. Z toho tedy nakonec vyplývá, že nemusí existovat správná odpověď na otázku kolik sexu má průměrný pár.
Studie a výzkumy
Z výzkumu amerického párového a sexuálního terapeuta Davida Schnarcha zahrnujícího více než 20 000 párů vyplynulo, že pouze 26 % párů má sex jedenkrát týdně, přičemž většina dotazovaných uvedla, že má sex pouze jedenkrát nebo dvakrát měsíčně.
Studie otištěná v The University of Chicago Press před deseti lety uvádí podobné výsledky. Podle ní mají manželské páry sex průměrně o něco méně než dvakrát týdně.
Pro srovnání: jedna ze studií dotazovala mladší i starší ročníky. Zatímco z 16 000 dospělých měli starší respondenti sex průměrně dvakrát až třikrát za měsíc, mladší dotazovaní uvedli, že mají sex jednou týdně.
Sex v číslech
Obecný sociální průzkum (proveden v Americe) zjišťoval u 660 manželských párů, kolik sexu měli za minulý rok. Výsledky jsou tyto:
- 25 % párů mělo sex jednou týdně.
- 16 % párů mělo sex dvakrát až třikrát týdně.
- 5 % párů mělo sex čtyřikrát a víckrát týdně.
- 17 % párů mělo sex jednou měsíčně.
- 19 % párů mělo sex dvakrát až třikrát měsíčně.
- 7 % párů mělo v uplynulém roce sex jednou nebo dvakrát.
- 10 % dotazovaných párů nemělo v uplynulém roce žádný sex.
Podobná studie provedená v Británii v roce 2019 zjistila, že přibližně polovina lidí ve vážném vztahu nebo v manželství má sex méně než jednou týdně.
Je váš vztah zdravý?
Co páry skutečně zajímá však nejsou tabulky a hodnoty, ale to, zda je jejich vztah zdravý a funkční. Odborníci uvádí, že pokud není ve vztahu sex alespoň desetkrát ročně, není to dobře. Přesto nedostatek sexu neznamená, že je vztah nezdravý. Vzájemná láska a náklonnost totiž mohou být vyjadřovány různými způsoby, i když odborníci nezastírají, že problémy se sexem je třeba řešit. Ať chcete, nebo ne, na sexu záleží.
Párům slouží jako prostředek pro vzájemné sblížení a prohloubení intimity. Bez aktivního milostného života se v lepším případě stáváte dobrými přáteli, v horším případě pouze spolubydlícími sdílejícími jednu domácnost, uvádí americký psychoterapeut Ian Kerner.
Vzájemná intimita jako základ fungujícího vztahu
|5 minut čtení
Častý sex = pocit štěstí?
Výzkumy z roku 2015 přišly se zajímavým výsledkem: zkoumaly 2 400 párů a zjistily, že čím více sexu partneři měli, tím byli šťastnější. Pocit největšího štěstí se objevoval u párů, které měly sex jednou týdně. Takže ať už nám tabulky říkají cokoliv, vzájemná intimita nemusí být založena pouze na postelových hrátkách. Sex slouží jako pojítko obou partnerů, a proto je mu přikládána důležitost.
Na druhou stranu další výzkumy, které zkoumaly míru štěstí při častém sexu narazily na rozdílné výsledky. Páry, které měly za úkol zvýšit množství sexu, nebyly ve výsledku šťastnější. Uváděli také menší požitek ze sexu. Z toho vyplývá, že důležité není mít co nejvíce sexu, ale dokázat si ho užít a těšit se z něj. Studie dále říkají, že jsou lidé nejšťastnější, pokud mají sex přibližně jednou týdně. Výzkum ukázal, že štěstí obou partnerů se snižovalo v důsledku méně častého sexu, ale se zvýšením frekvence sexu se nezvyšovalo.
S věkem klesá touha
Z mnoha dalších provedených studií vyplývá, že četnost sexu klesá s věkem párů. To však neznamená, že starší lidé nemají sex! Toto téma bývá často tabuizováno. Pravdou však je, že věk je jenom číslo a milostné hrátky si mohou užívat i starší lidé. S přibývajícím věkem se však priority a preference mění, proto očekáváme, že lidí nad 70 let budou mít sex méně často, dokonce snad výjimečně.
Studie z roku 2015 publikovaná v časopisu Archives of Sexual Behavior zaznamenala 33 % sexuálně aktivních mužů nad 70 let a 36 % aktivních žen, které měly sex alespoň dvakrát měsíčně.
Jak najít rovnováhu
Sexuální touhy partnerů se mohou lišit. Klíčem k úspěchu je najít rovnováhu mezi tím, co oba partneři preferují. Důležité je také naučit se pracovat s nerovnoměrnými touhami, tedy zvládnout situaci, kdy jeden z partnerů sex iniciuje a druhý o akt nejeví zájem. Podobně jako u jiných partnerských problémů vyžaduje i tento určitou míru kompromisu.
Během dne zažívá člověk mnoho běžných starostí, které vyžadují plnou pozornost. Milostný život, i když je problémem, by se neměl stát starostí. Sex může být i zábavný. Nesnažte se jej brát jako problém, který je třeba hned vyřešit. Nechte věci plynout, uvolněte se nemyslete na starosti. Užívejte si jeden druhého, třeba ve vás zahoří jiskra a užijete si trochu spontánního dobrodružství. Na svém milostném životě můžete pracovat i aktivně: mluvte o svých touhách, mazlete se, buďte si blízko a pokuste se znovu zažehnout plamen touhy.
Přesný a správný počet aktů jednoznačně stanovit nelze. Neexistuje žádná míra, která by vyhovovala všem párům na světě. Potřeba milostného sblížení je motivována individuálními potřebami. Odborníci proto také neradi konstatují konkrétní čísla. Procházení statistik někdy může vztahu spíše ublížit. Na druhou stranu některé výsledky jsou více než uspokojivé.