Minimalists_Header-Bio-177.jpg
i
Foto: Joshua Weaver (The Minimalists)

Co se vám vybaví, když se řekne minimalismus? Bydlení ve skromném příbytku bez moderních vymožeností, zbavení se přebytku věcí, nebo moderní styl života? Minimalismus není jen póza, je cesta za kontrolou nad vlastním životem. Říkáte si, jak to myslíme? Tak čtěte dál.


Život může ubíhat různými směry. Většina z nás má nějaký cíl, kterého se snaží dosáhnout: pro některé je to velká rodina, pro jiného šestimístná částka na účtu a luxusní vozový park okolo moderní vily.

Po něčem podobném toužili i Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus, autoři projektu The Minimalists. Vstup do dospělého život jako většina dospělých zahájili prací, z níž se postupně stala úspěšná kariéra zajišťující tučné konto, drahá auta a až příliš velké domy. Měli vše, po čem toužili, žili americký sen, a přesto nebyli spokojení.

Dlouhé směny v práci jim sice přinášely krásné hmotné věci, ale zároveň prohlubovaly propast úzkosti, stresu a samoty. Jejich plytký a prchavý životní styl postupně došel do bodu, kdy si oba uvědomili, že luxusní věci nejsou zárukou spokojeného života. Všechna ta dřina v práci vedla akorát k nákupu dalších věcí a ke ztrátě kontroly nad vlastním životem.

Joshua s Ryanem se proto rozhodli, že je třeba radikálně změnit přístup k životu a v roce 2009 se vydali na cestu minimalismu.

Cesta k minimalismu

The Minimalists, jak si autoři projektu říkají, změnili od základů svůj život. Sami podotýkají, že minimalistický životní styl není o tom, zbavit se co nejvíce věcí, ponechat si jen málo a žít skromný život. Je pravda, že odstranění přebytku materiálna je základem, důležité je však soustředit se i na jiné věci.

Minimalisté se nesoustředí na to, aby měli co nejméně, ale naopak aby měli co nejvíce: hodně času, prostoru pro seberealizaci nebo pro své zájmy. Aby měli více spokojenosti, více svobody a zkušeností.

Joshua a Ryan se začali soustředit sami na sebe, pomáhají druhým, vystupují v médiích a ukazují lidem, jak snadné je žít vlastní život. Když se zbavíte nadbytečných věcí, zjistíte, že jste je ve skutečnosti nepotřebovali.

Během svého působení v projektu pomohli Ryan s Joshuou postavit dva sirotčince, pomáhali obětem hurikánů a jiných neštěstí. Výrazným zlomem pro ně bylo opuštění korporátního prostředí a vnímání světa okolo nich. Toho reálného.

Možná jsem žil americký sen, ale nebyl to můj sen.

– Joshua Fields Millburn, dokument The Minimalists: Méně je tady a teď

Tři knihy

Přesně tolik monografií Minimalisté vydali. Jejich debutem byla kniha s názvem Minimalism: Live a Meaningful Life, která se okamžitě stala úspěšnou. V českém překladu zatím není, ale přečíst si ji můžete ve slovenštině pod názvem Minimalizmus: Ako zmysluplne žiť (Pramedia, 2019). Najdete v ní mimo jiné pět nejdůležitějších zásad vedoucím ke šťastnému životu, na něž je třeba se soustředit. Jedná se o zdraví, vztahy, záliby, osobnostní rozvoj a přínos pro společnost. Autoři zároveň uvádějí, že důležitým krokem, jak tyto zásady naplnit, je přehodnotit svůj dosavadní život a vytvořit v něm místo pro důležité věci.

Druhou úspěšnou a kritiky uznávanou knihu vydali v roce 2014 pod názvem Everything that remains (v překladu Všechno, co zůstává). V ní rozkrývají peripetie svého života – rozpad vztahů, ztrátu matky jednoho z autorů a objevení minimalismu, který reprezentuje cestu za smyslem, snahu hledat něco podstatnějšího a důležitějšího než být pouhým spotřebitelem v mašinerii života. Kniha neříká jak na to, ale podává svědectví o tom, jak se dvěma mužům změnil život.

Třetí knihu vydali v roce 2015. Nese název Essential: Essays by The Minimalists. Tato publikace představuje minimalistický pohled na dvanáct oblastí života: od financí přes dávání dárků až po vztahy, lásku a zdraví.

Naučme se být vděční za to, co máme

Lenka Bocková |6 minut čtení

Žijeme šťastné životy?

Kvůli velkým korporacím máme pocit, že potřebujeme věci, které ve skutečnosti vlastně vůbec nepotřebujeme. Největším problémem dnešní společnosti je, že nemáme možnost svobodné volby, uvádí dokument The Minimalists: Méně je tady a teď. V současnosti jsou to velké korporátní firmy, které rozhodují o tom, co si pustíme v televizi, jakou hudbu budeme poslouchat, a dokonce rozhodují i o tom, co si koupíme na sebe.

Dochází tak k manipulaci našich zájmů i přirozeného vkusu, pokračuje dokument. Nabýváme dojmu, že to, co chceme a po čem prahneme, vlastně skutečně potřebujeme. A tak se ocitáme v začarovaném kruhu potřeb, které nejsou skutečné. Koupíme si drobné zbytečné věci, které nám na chvilku poskytnou pocit „štěstí“, ale po čase se dostaví výčitky a hanba z utrácení za zbytečnosti.

Každý z nás chce být v životě šťastný. Pro mnoho lidí to znamená dřít se až do úmoru, protože jakmile jednou vydělají dost peněž a koupí si všechno, po čem touží, budou šťastní. Život ale není o materiálních věcech a není ani o jejich získávání. Život je samotná cesta za štěstím. Někdy je trnitá, jindy hladká, ale vždy musí být smysluplná.

Nejhorší je žít v nekonečném řetězu tužeb.

– dokument The Minimalists: Méně je tady a teď

Trend, z kterého by si každý z nás mohl něco vzít

Minimalismus není jen o zbavování se věcí, ale o přehodnocení svých dosavadních priorit. Ryan Nicodemus na to šel vlastní cestou: v dokumentu popisuje, jak společně s Joshuo zabalili všechny jeho věci a on začal postupně vybalovat pouze ty, které opravdu potřeboval. Po třech týdnech zjistil, že 80 % všech jeho věcí je stále v krabicích. A v té chvíli si uvědomil, že v životě není důležité soustředit se na věci a jejich hromadění.

Hodnotné je soustředit se sám na sebe, na své zájmy a na to, jak být součástí komunity. Nejenom brát, ale taky dávat. Soustředit se na lidi, ne na věci.

Kdyby se lidé dokázali zbavit všeho, co jim z duše vysává život, v ten moment by objevili svoji vášeň.

– dokument The Minimalists: Méně je tady a teď

16 pravidel, jak žít minimalisticky

The Minimalists mimo jiné vydali také příručku s pravidly, jak žít jako minimalista. Jedná se o ucelený soubor pravidel, které považují za důležitá, nicméně žádná souhrnná pravidla pro to, jak začít žít jako minimalista neexistují. Inspirovat se však můžete těmito zásadami:

  1. 30 dní s minimalismem – ze začátku je třeba začít pozvolna. Pokud nedokážete naházet všechny své věci do krabic jako Ryan, zkuste začít postupně s nástupem nového měsíce. První den se zbavte jedné věci, druhý den dvou atd.
  2. Zběsilé skenování – Některé věci nejde jen tak zahodit, a to platí například o fotografiích. Chcete-li si všechny staré fotky uchovat, naskenujte je.
  3. Žádné zbytečné věci – všechno, co vlastníte, lze rozdělit do tří skupin: základní, nepodstatné a zbytečnosti.
  4. Sezónní pravidlo – pravidla mohou být libovolná, omezující i nudná, ale často jsou užitečná. Nevíte, kde začít? Na jaře vyhoďte svetr, který jste na sobě už půl roku neměli, na podzim se zbavte starých dekorací, které už nepoužíváte.
  5. Jednu věc koupit, deseti se zbavit – žít jako minimalista neznamená, že už si nebudete kupovat nové věci. Znamená to, že je budete kupovat záměrně, za konkrétním účelem.
  6. Jen pro případ – představte si, že se balíte na dovolenou: vezmete si troje plavky a dvě osušky. Proč? Prostě kdybyste je náhodou potřebovali. A tak zase hromadíte věci.
  7. Nouzové položky – ve svém domě jistě najdete předměty, které jsou nezbytné a je třeba je zachovat. Pro mnoho lidí jsou to léky, zásoba vody nebo třeba nářadí.
  8. Pro konkrétní užití – tyto věci lze snadno zaměnit s pravidlem Jen pro případ. S tím rozdílem, že tyto položky skutečně využijete. Obvykle se jedná o spotřební materiál jako je toaletní papír apod.
  9. Pravidlo čekání – aneb pravidlo 30/30. Pokud chcete něco, co stojí více než 30 $ (při současném kurzu je to asi 650 Kč), zeptejte se sami sebe, jestli se bez toho dokážete obejít dalších 30 hodin.
  10. Neaktualizujte – elektroniku, nejnovější vychytávky, zkrátka nic. Potřebujete skutečně nový model telefonu? Podle Minimalistů se nabízí tyto možnosti: opravit stávající věc, nebo být bez ní (což je pro mnoho lidí v dnešní společnosti nepředstavitelné). Krajní možností je vyměnit to.
  11. 10 nejcennějších „věcí“ – sepište si seznam deseti nejdůležitějších věcí, které jste za posledních 10 let vlastnili. Potom vytvořte seznam 10 nejlepších „věcí“, které dávají vašemu životu smysl (to, jak jste naučili děti plavat nebo jezdit na kole apod.). Uvidíte, že tyto dva seznamy budou mít pramálo společného.
  12. Stanovte si čas na prodej – kdykoliv se budete chtít něčeho zbavit, vyměřte si na to čas (např. 30 dní, během nichž se pokusíte věc prodat). Pokud se nezadaří, snižte cenu. Nebudete-li po 30 dnech úspěšní, věc darujte.
  13. Spontánní likvidace – o věcech nemusíte dlouze přemýšlet, než se jich zbavíte. Na tomto pravidlu je dobré i to, že jej lze aplikovat i na nemateriální věci. Jednoduše to vyhoďte, smažte, odstřihněte se od toho. Uleví se vám.
  14. Ochota odejít – Všechno, co do svého života vpustíte, do něj vstupuje záměrně. Kdyby ve vašem domě začalo hořet a vy byste se řídili předchozími pravidly, nebylo by v domě nic, co by nebylo možné nahradit. Materiálno ztrácí význam a všechny opravdu důležité věci jsou uchovány jiným způsobem. V dnešním světě všichni až moc lpíme na majetku a máme strach, že o to vše přijdeme.
  15. Dávejte minimalistické dárky – diamanty nejsou důkazem věčné oddanosti a dárky jsou často jen líné zkratky, které nemají takový dopad jako skutečný akt lásky, alespoň tak to vidí Minimalisté.
  16. Přijímání minimalistických dárků – místo toho, abyste vybraným dárkům říkali ne, povězte lidem, jaký dárek vám mají dát. Není lepší společně něco zažít než si navzájem dávat materiální věci, které skončí někde v šuplíku?

Toto je 16 pravidel, které Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus uvádějí ve svém ebooku Minimalist rulebook: 16 Rules for living with less, který je dostupný na jejich blogu. Zkuste se pro začátek řídit alespoň některým z nich a začněte žít svůj vlastní svobodný život.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
10
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF

Tyto webové stránky používají soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Více informací