K romantickým večerům neodmyslitelně patří voňavé svíčky, které uvolní smysly a navodí tu správnou atmosféru. Pozor ale na to, jaké svíčky doma zapalujete. Některé z nich totiž mohou škodit vašemu zdraví.
Vonné svíčky se staly oblíbeným doplňkem mnoha domácností, protože dokáží navodit nejen příjemnou atmosféru, ale také pocit klidu a pohody. Patří navíc mezi oblíbené dárky. Není ovšem svíčka jako svíčka.
Pozornost byste měli věnovat zejména jejímu složení, ne všechny vosky jsou totiž bezpečné. Na co se při výběru zaměřit?
Pozor na škodlivý parafín
Mezi nejběžněji dostupné svíčky patří ty parafínové. Jedná se o poměrně levný materiál, proto ani cena výsledného produktu nebývá příliš vysoká. Problém je ale v tom, že parafín vzniká jako vedlejší produkt při zpracování ropy.
Výzkumy ukazují, že hoření parafínu uvolňuje do vzduchu potenciálně nebezpečné chemikálie, zejména těkavé organické látky (VOC) a ftaláty.
Nejčastěji jde o aceton, toluen nebo benzen. Poslední zmiňovaná sloučenina je navíc karcinogenní, což znamená, že se může podílet na rakovinném bujení. Přesto ani svíčky vyrobené z tohoto materiálu nepředstavují velká zdravotní rizika.
Potíže s dýcháním, kašel nebo bolest hlavy
Koncentrace škodlivých látek je v parafínových svíčkách poměrně nízká, proto největšími obtížemi, s nimiž se můžete potenciálně setkat, jsou bolest hlavy, potíže s dýcháním, kašel, zrychlený tep nebo únava.
Jedinci trpící astmatem nebo alergiemi jsou obvykle citlivější a snáze se u nich mohou rozvinout respirační či kožní potíže. Rizikovou skupinou jsou také děti.
Podle docentky veřejného zdraví na New York Medical College Amy Brownové mají děti jedinečnou respirační fyziologii, kvůli čemuž mohou být citlivější k vnějšímu prostředí a mohou tak vdechovat více škodlivých látek. (zdroj: Health.com)
Přestože parafínové svíčky potenciálně představují určitá rizika, neznamená to, že se jich musíte hned zbavovat. Podle jedné starší studie není množství toxických látek tak markantní, aby mělo vliv na lidské zdraví.
Množství částic uvolňované při hoření parafínových svíček není dostatečné k tomu, aby způsobovalo zdravotní problémy.
Nebezpečí, které nevidíte
Kromě toxických chemikálií mohou parafínové svíčky uvolňovat do ovzduší i další nebezpečné látky. Jedná se o saze a další drobné částice, které nejsou pro lidské oko viditelné. Pocítit je však může vaše tělo.
Tyto částečky zůstávají ve vzduchu celé hodiny a mohou se dostat i hluboko do plic. Spojovány pak bývají se vznikem alergií, s respiračními chorobami, ale i závažnějšími onemocněními.
Hořící vonné svíčky sice mohou uvolňovat těkavé organické sloučeniny, ovšem uvolňují jich méně než polovinu povoleného množství stanoveného Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Mezi nejčastější reakce na zapálené vonné svíčky jsou alergické projevy jako kýchání, rýma nebo porucha srdečního rytmu.
Vůně vybírejte pečlivě
Důležitým parametrem při výběru svíček není jenom vosk, z něhož jsou vyrobeny, ale také přísady používané k jeho provonění. Pozor je třeba si dát zejména na produkty obsahující citrusovou vůni limonen. Jedná se totiž o látku, která při hoření spolu s parafínem uvolňuje do ovzduší toxický formaldehyd.
Problematické není použití pouze této konkrétní vůně, ale většiny syntetických aromat a barviv. Kromě formaldehydu mnohdy obsahují také ropné destiláty, alkoholy a estery, které mohou být příčinou bolestí hlavy, závratí, alergií nebo potíží s dýcháním. Jsou také potenciálně rakovinotvorné.
Ne všechny syntetické vůně jsou ovšem toxické. Před nákupem produktů si vždy pečlivě přečtěte etiketu a hledejte certifikaci netoxicity syntetických vůní.
Tím nejlepším způsobem, jak se vyhnout potenciálně jedovatým svíčkám, je nekupovat takové, které obsahují ftaláty a pořizovat jen ty, k jejichž navonění byly použity pouze přírodní esenciální oleje. Ty jsou z hlediska zdraví tou nejlepší možnou volbou. Jsou bohatým zdrojem vonných silic, které se přirozeně vyskytují v rostlinách. Často mají vysokou koncentraci, a proto jich stačí přidávat jen malé množství.
Ztratit čich je jako ztratit přítele
|4 minuty čtení
Bavlněný, dřevěný nebo konopný knot?
V současnosti se lze setkat s několika druhy knotů, které se liší nejen použitým materiálem, ale také délkou hoření. Nejběžněji používané jsou ty ze 100% bavlny, velmi oblíbené jsou také dřevěné knoty, které při zapálení vydávají specifický zvuk praskajícího dřeva. Narazit můžete i na knoty z nebělené bavlny, na knoty potažené voskem nebo konopné knoty.
Ať už si vyberete jakýkoli typ knotu, pozornost věnujte i jeho uchycení. Většina knotů je pro lepší usazení na dně svíčky zasazena do kovové svorky. Knoty vybírejte opravdu pečlivě. Některé z nich mohou být s příměsí zinku nebo cínu, v důsledku čehož se během hoření mohou do ovzduší uvolňovat stopová množství těžkých kovů.
Pozor si dejte zejména na starší svíčky – v nich se totiž používalo olovo. Jeho použití však legislativa zakázala v roce 2003.
Sáhnete-li po knotu z bavlny či jiných přírodních materiálů, nikdy nešlápnete vedle. Přestože jsou bavlněné knoty bezpečné, i tak se někdy může stát, že vám svíčka začne „čoudit“. V takovém případě se nejedná o závadu, ale o nesprávnou délku knotu. Pokud máte pocit, že svíčka nehoří, ale kolem knotu se objevuje černý dým, svíčku zhasněte a knot zkraťte jen na 1–1,5 cm.
Které svíčky si bez obav přinést domů?
Alternativami ke zdraví škodlivému parafínu jsou svíčky z přírodního vosku. Ty by měly obsahovat vždy 100 % přírodní složky a neměly by do nich být přidávány žádné chemické látky. Nejčastěji vyhledávaným je bezesporu sójový vosk. Ten se vyznačuje se dlouhým a čistým hořením, které do ovzduší uvolňuje minimum škodlivých látek. Zároveň jej lze velmi dobře provonět přírodními esenciálními oleji. Setkat se lze také se svíčkami z kokosového nebo konopného vosku. Nezaměnitelnou vůni i strukturu pak mají svíčky z včelího vosku.
Mezi spotřebiteli jsou taktéž oblíbené svíčky z palmového vosku, a to zejména díky jeho vlastnostem, kterým dominuje dlouhé hoření a netoxicita. Problematika palmového vosku ovšem spočívá v tom, že jeho získávání ničí naši planetu – dochází při něm totiž k masivnímu kácení pralesů. Co se zdraví týče, je i tento vosk vhodný k provonění domova, z hlediska ekologie už to tak růžové není.
Svíčky dokážou vmžiku vytvořit útulnou atmosféru a díky svým vůním mohou mít také aromaterapeutické účinky. Vždy je však třeba věnovat pozornost jejich složení a volit jen takové svíčky, které do ovzduší neuvolňují toxiny, nebo jiným způsobem nezatěžují prostředí a lidské zdraví.