Když se na povrch proderou emoce a převezmou nad vámi kontrolu, mohou napáchat nezměrné škody.
Emoční únos může negativně ovlivnit vaše osobní i pracovní vztahy a dokáže vmžiku zničit všechno, co jste tak pracně budovali.
Emoční únos je v psychologii poměrně novým termínem. Je však vysvětlením pro všechny ty podivné nálady a vyhrocené situace, které ovlivňují náš život a leckdy nad ním přebírají otěže. O co vlastně jde?
Jako emoční únos je označována situace, kdy nás zcela přemůžou všechny naše potlačované emoce nebo nepříjemné pocity. Ve vypjatém momentu převezmou kontrolu nad mozkem a nezřízeně se derou na povrch.
Příkladem může být moment, kdy zažíváme šok. Někdo nám oznámil zdrcující zprávu, právě jsme viděli něco, na co jsme nebyli připraveni – v šoku nejsme schopni racionálně uvažovat a o slovo se začnou hlásit emoce. V takovém případě zažíváme emoční nebo také amygdalový únos.
Co se děje v mozku
Pro pochopení toho, jak funguje emoční únos, je nutné porozumět procesům, které se odehrávají v mozku. Částí mozku, která generuje a ovládá emoce, je amygdala. Ta je zodpovědná za vnímání pocitů jako je hněv, vztek, strach či úzkost. Hraje navíc důležitou roli při uchovávání vzpomínek spojených s různými emocemi.
Pokud zažíváme nezvykle stresovou situaci nebo procházíme šokem, amygdala se aktivuje a převezme vládu nad mozkovou kůrou (neokortexem). V takové chvíli nedokážeme racionálně uvažovat a emoce nás mohou zcela ovládnout.
Když se přihlásí strachy z minulosti
Emoce umí být pořádně nevyzpytatelné. Hrají si s námi, ovlivňují nás a dělají nám v životě neplechu. Díky nim se ale také cítíme šťastní, dokážeme milovat, přát druhým i odpouštět.
Důležitou fází pro vývoj emocí je naše dětství. Právě v tomto období života se učíme je chápat a pracovat s nimi. Naše tělo si emoce prožívané v raném dětství pamatuje a v dospělosti nám je často připomíná. Dostaneme-li se do situace, kterou naše tělo vyhodnotí jako povědomou nebo známou a spojí ji s negativními pocity, může spustit obranný mechanismus.
Jak nepodléhat negativním myšlenkám
|7 minut čtení
Emoční únosy reflektují pocity nebezpečí v situacích, jimž jste byli vystaveni jako malí. Stresové nebo šokové situace, které mozek vnímá jako povědomé, automaticky spustí obrannou reakci a vlna emocí může snadno převálcovat naši racionalitu.
Prožitky z minulosti v nás pěstují přecitlivělost na určité podněty, které vlastní představivostí mnohdy sami přiživujeme a zhoršujeme. Dostaneme-li se do vypjaté situace, amygdala začne instinktivně reagovat a bránit se. Proto se stává, že v krizích zamrzneme, nejsme schopni slova, cítíme se ochromeni, nebo naopak vybuchneme jako tlakový hrnec.
Takto charakterizovaný emoční únos bývá popisován jako „okamžitá, neadekvátní reakce na podněty z okolí, jíž mozek reaguje na mnohem významnější emocionální hrozbu.“ (zdroj: Forbes.com)
Následný efekt emočního únosu (rozladěnost, neschopnost se vzpamatovat apod.) může trvat až čtyři hodiny.
Známky emočního únosu
- Náhlý nával emocí jako je strach, vztek, frustrace, smutek, úzkost nebo panika.
- Zrychlený tep, nadměrné pocení, rychlé mělké dýchání, zvýšený krevní tlak, případně také nevolnost.
- Zbrklé jednání.
- Ztráta racionality a zhoršená schopnost rozhodování.
- Tunelové vidění (redukované vnímání periferie zorného pole, pocit, jako bychom byli v tunelu).
- Potíže se souvislou komunikací.
- Neschopnost potlačit emoce.
Jak dostat emoce pod kontrolu
Nekontrolovatelné emocionální reakce mohou mít za následek pošramocení jak osobních vztahů, tak těch pracovních. Přestože se nám obvykle podaří danou situaci vysvětlit a uklidnit, sociální vazby mohou zůstat narušené. Někteří lidé nedokážou vlivem emočních únosů zpracovávat dané situace, nedovedou být produktivní, nebo mají problém dostat se do psychické pohody.
Pokud se problematika emočního únosu týká i vás, vyzkoušejte několik tipů, jak jej dostat pod kontrolu:
Dopřejte si čas na vyhodnocení situace
I když váš mozek křičí, že je třeba se okamžitě bránit a propuknout v gejzír emocí, zkuste jej zastavit. Zhluboka se nadechněte a zpracujte situaci. Primárním cílem není emoce potlačit, ale vytvořit si odstup a reakci si rozmyslet.
Pokud potřebujete čas, na chvíli se posaďte, přemýšlejte, nebo odejděte. Internetový portál Big Think uvádí, že práce s dechem zmírňuje intenzitu reakcí.
Zhluboka dýchejte
Dýchání do břicha a vědomá práce se svaly podporují tělo v produkování uklidňujících chemických látek. Dýcháním se zklidníte a vaše tělo se zbaví toxinů, což umožní mozku lépe pracovat.
Výzkum provedený na Yaleově univerzitě ukázal, že dechová cvičení pomáhají znovu se začít soustředit a racionálně uvažovat.
Naučte se rozeznávat, kdy jste náchylní k výbuchu emocí
Pokud jste unavení, máte špatnou náladu nebo cítíte úzkost, zpozorněte. Tyto pocity mohou předznamenávat emoční únos. Buďte proto v případě konfliktu nebo stresové situace připraveni na příval emocí a pokuste se mu zabránit.
Rozpoznávejte situace a vyhodnocujte
Naučte se vyhodnotit závažnost situace, v níž se ocitnete. Jsem skutečně v ohrožení? Musím neprodleně zareagovat, nebo se můžu na chvíli odmlčet? S odpovědí si klidně dejte na čas. Zamyslete se, co pro vás daná situace nebo zjištění vlastně znamenají, a nedovolte emocím převzít nad vámi úplnou kontrolu.
Prožité situace vyhodnocujte, přemýšlejte nad příčinami i důsledky a pokuste se zjistit, která technika na zvládání emocí je u vás nejefektivnější.
Pracujte na svých emocích dlouhodobě
Pochopit, co se vlastně děje, z čeho emoční únosy pramení a naučit se je zvládnout, chce cvik. Je třeba identifikovat stará traumata, která mohou být spouštěči emočních výlevů, nebo které prostřednictvím amygdaly spouští obrannou reakci.
I když podlehnete návalu emocí a jednáte impulzivně, vždycky je možnost, jak buď úplně, nebo alespoň částečně danou situaci napravit.