Počítačové hry jsou oblíbené zejména mezi mladými, ale zkušení a zapálení hráči se najdou i v řadách dospělých, a rozhodně nejde o žádné výjimky. Mezi nejhranější koncepty patří multiplayerové hry, do nichž spadá i Dota 2. Dlouhé hodiny strávené hraním mají na člověka jisté účinky. Jak ovlivňují jeho psychiku?
Odhaduje se, že celosvětově tráví svůj čas u videoher asi 2,5 miliardy lidí. Rostoucí obliba online her vzbudila zájem vědců o to, jaké účinky mají hry na hráče: zda jsou kladné, záporné, či od každého trochu.
Obecně lze říci, že do pozitiv lze zařadit zejména kognitivní trénink – trénování paměti, schopnosti rychle se rozhodovat, soustředit se a myslet strategicky. Mezi největší záporný vliv patří bezesporu možnost vzniku závislosti.
Co je Dota 2
Dota 2 je online hra pro více hráčů, kde se tým pěti hráčů utkává v aréně s protihráči. Vyhrává tým, který jako první zničí základnu protihráčů. Před samotným začátkem hry si hráč vybírá ze 117 hratelných postav, přičemž každá postava má alespoň 4 různé schopnosti. V průběhu hry může hráč nakupovat a vybírat z 224 různých předmětů. Spolu s velkým množstvím interakcí lze významným způsobem ovlivnit průběh celé hry.
V jazyku počítačových nadšenců se jedná o typ MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) nebo jinak řečeno ARTS (Action Real-Time Strategy). Dalšími hrami spadajícími do této kategorie jsou například populární League of Legends od Riot Games nebo Heroes of the Storm z dílny Blizzardu.
Esporty (soutěžní klání hráčů PC her) jsou celosvětově oblíbené, nicméně poměrně časově náročné. Hráčům slouží nejen k pobavení, ale také jako únik od každodenního života a starostí. Hraní Doty 2, stejně jako každé jiné počítačové hry, může člověka ovlivnit jak pozitivně, tak i negativně.
Dotu 2 hraje více než 7,5 milionu hráčů po celém světe.
Když nejsi dost rychlý, nevyhraješ
Rychlost, schopnost se okamžitě rozhodnout a zareagovat na nečekaně vzniklé situace – to jsou dovednosti, které v MOBA hrách vedou k vítězství. V průběhu hraní je totiž hráč vystavován nečekaným situacím, které jej nutí rychle se zorientovat, vyhodnotit stav hry a bleskurychle učinit rozhodnutí o dalším postupu.
Hráč se tak musí neustále plně soustředit. Jedno malé rozptýlení a je konec. K vítězství je však nutná zejména kooperace celého týmu. Hraní Doty 2 a podobných videoher zvyšuje příjemným způsobem hladinu adrenalinu, což může vést k uvolnění, odpočinku a zbavení se frustrace.
Zlepšíte si postřeh a zrychlíte rozhodování
Studie obvykle mluví o účincích na kognitivní funkce – zlepšování reakční doby, mentální trénink, zlepšení postřehu, soustředěnosti. Většina studií zabývajících se videohrami je pouze průřezových, kvůli čemuž nelze získané výsledky považovat za směrodatné. Studie také uvádějí, že vysoká kognitivní schopnost člověka má vliv na úspěšnost v těchto hrách.
Poznatky studií mohou mít využití zejména v esportech, které se čím dál častěji soustředí na profesionální hráče. Výsledky kognitivních testů mohou být teoreticky využity pro rozpoznání budoucích špičkových hráčů.
Dota prospívá duševnímu zdraví, ale může ho i poškodit.
Co způsobuje hraní MOBA her?
Hry pro více hráčů – League of Legends (LoL), Heroes of the Storm, Arena of Valor, Smite, ale i Dota 2 – často slouží jako únik z reálného světa, uklidnění i rozptýlení. Jaká pozitiva a negativa však opravdu přinášejí?
Pozitivní účinky hraní Doty 2
- Jedním z pozitiv je sociální kontakt. Jedná se o dobrý způsob sociální interakce, z níž může vzniknout i skutečné přátelství. Výhodou je kontrola komunikace. Hráč může do velké míry ovlivnit to, jakým způsobem a jak dlouho chce se spoluhráči komunikovat. Má tedy nad komunikací naprostou kontrolu.
- Strategické hry v reálném čase (Real-time strategy game, RTS) mohou podle výzkumu vědců z Queen Mary University od London a University College London zlepšovat strategické myšlení, umožňují myslet v širších kruzích a kreativně řešit problémy. Mohou také zlepšit schopnost rychle uvažovat v nečekaných situacích a učit se z chyb.
Hraní videoher může mimo jiné přispívat ke zmírnění depresivních a úzkostných stavů. Důležité je však podotknout, že tento vliv mají zejména umírněnější odpočinkové hry jako třeba Candy Crush a další logické hry nevyžadující rychlé rozhodování. Dota 2 naopak může být zdrojem špatné nálady a pocitů marnosti.
Syndrom FOMO aneb Musím být stále online!
|5 minut čtení
Negativní účinky
- Dota 2 není žádnou poklidnou nebo odpočinkovou hrou. Hráč se musí během souboje soustředit a rychle reagovat na své okolí. Někteří z hráčů se navíc nechají natolik pohltit adrenalinem a touhou po vítězství, že zapomenou, že se jedná pouze o hru. Odmítají tolerovat chyby ostatních hráčů a jsou invektivní. V důsledku toho mohou hry pro více hráčů zhoršovat náladu a vytvářet toxické prostředí.
- Kooperace s hráči, kteří nejsou přátelé, je obtížnější a kvůli rozdílenému pohledu na použité strategie může dojít k rozkolu a opět k vytvoření nepřátelského prostředí.
- Nenávistné projevy spoluhráčů mohou vést k pocitům marnosti nebo vlastní neschopnosti.
- Hry jako Dota se snadno stanou návykovými. Hráči někdy do virtuálního světa unikají tak často, že zanedbávají skutečné povinnosti a ignorují reálné problémy místo toho, aby se soustředili na jejich řešení.
- Existuje také vysoké riziko vzniku závislosti. Hraní her by mělo být vždy krátkodobým východiskem, formou odpočinku a rozptýlení, nikoli dlouhodobým řešením problémů.
Aplikace výsledků studií na reálný život
Ze studií vyplývá, že zřejmě existuje souvislost s hraním MOBA her a kognitivními schopnostmi hráče. Nicméně pro vyvození jednoznačných výsledků by bylo třeba toto téma dále zkoumat. Studie naznačují, že hraní strategických videoher může přispívat ke zlepšení rozhodovacích schopností a že hypoteticky existuje možnost využití těchto her ke zlepšení zmiňovaných schopností.
Reálné využití je však v nedohlednu. Je ovšem možné, že úroveň rozhodovacích schopností hráče může do určité míry předvídat jeho výkon, což by mohlo být prospěšné pro komunitu esportu.