Možností, jak se seznámit, je v dnešní době nespočet. Zatímco někdo sází na osobní setkání, jiný raději pátrá ve vodách internetu.
Randění online je ale ošemetné a často nejednoznačné. Posílá vám spoustu emotikonů naznačujících zájem, ale k ničemu se nemá? Pozor na to, možná jste se chytili do sítě breadcrumbingu.
Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady
Kdybychom měli výraz breadcrumbing přeložit, řekli bychom, že je to něco jako „drobečkování“. Přesně tak totiž tento typ vztahu (pokud to tak lze nazvat) vypadá. Vaše zprávy jsou plné jisker, vypadá to slibně, ale on se pořád k ničemu nemá. Flirtuje s vámi o sto šest, ale skutečnou schůzku ještě nenavrhnul.
Podstatou jeho zájmu jsou lajky vašich příspěvků, sporadické komentáře, dvojsmyslné zprávy uprostřed noci, nebo nejednoznačná plánování rande, ke kterému stále nedošlo. Hází vám tyhle drobečky zájmu, aby vás udržel na udičce, ale ve skutečnosti nemá v nejmenším úmyslu posunout váš vztah dál.
Pokud se spokojíte jen s nezávazným povyražením, toto chování vám zřejmě vadit nebude, dokonce vám může vyhovovat. Jestli ovšem hledáte dlouhodobý vztah, je načase porozhlédnout se jinde.
Co je breadcrumbing?
S extrémním rozmachem moderních technologií a nejrůznějších seznamovacích aplikací berou lidé vztahy méně vážně a často si nechávají otevřená vrátka na více místech, nebo flirtují jen za účelem pobavení se. Jedním z modelů chování je i breadcrumbing. Jde o to, že vám dotyčný projevuje jen tolik pozornosti, abyste se zajímali o potenciální možnost vztahu, přestože nemá v úmyslu se nijak vázat. Americká sexuoložka Shannon Boodramová vysvětluje, že tento způsob flirtování vám dá jen tolik „drobků“, aby vás konverzace zaujala, ale nikdy vám nenabídne plnohodnotný vztah naplněný bezpečím a porozuměním.
Boodramová dále pro Woman’s Health uvedla, že i po týdnech, kdy jste nebyli v kontaktu, můžete mít stále pocit, že jste si blízcí. Je to způsobeno podstatou digitálních médií. Prostřednictvím jemných forem nepřímého kontaktu (např. lajkováním příspěvků, prohlížením stories, reagováním na ně, ale i občasnou odpovědí na soukromou zprávu) snadno nabydete dojmu, že se o vás nepřestal zajímat.
Breadcrumbing se zdá být poměrně neškodným, ale pokud hledáte dlouhodobý vztah a někdo vám dává jen plané naděje, plýtvá vaším časem. Ve vážnějších případech může „drobečkování“ přerůst v emoční manipulaci, nebo i vydírání.
Láska na internetu: Proč je tak snadné naletět podvodníkům?
|5 minut čtení
Jak poznat, že to nikam nepovede
Nemusíte nutně podezřívat každý svůj nový objev. Zkuste se zaměřit na signály, které by mohly naznačovat, že jste se zamotali do sítě breadcrumbingu.
- Konverzace je povrchní. Bavíte se o tom, co jste celý den dělali, co zrovna sledujete za seriál, nebo jak to šlo v práci. Nikdy se ale nedostanete k hlubším tématům, protože se jim zkrátka vyhýbá. Snaží se udržet konverzaci a zabavit vás, ale nikdy nemluví o budoucnosti nebo o dlouhodobých plánech.
- Flirtuje jenom online. Na digitální úrovni je to přeborník, vydrží s vámi konverzovat i několik hodin. Telefonátu nebo videohovoru se ovšem vyhýbá, nemluvě o osobním kontaktu. Předhazuje vám pouze tolik drobků, aby to udrželo vaši pozornost – umí vás zasypat chválou a lichotkami, abyste se cítila dobře, ale všechna slova pečlivě dávkuje. Pozornost si získává reakcemi na vaše příběhy nebo příspěvky, ale potom přichází útlum.
- Pravidelně ruší schůzky. Vždycky na poslední chvíli. Celý týden společně plánujete setkání, ale když k němu má dojít, najednou se objeví komplikace. Vždycky si najde nějakou výmluvu, proč to nejde.
- Na odpověď čekáte celou věčnost. Když už se náhodou nevyhýbá osobnímu setkání, v online světě je z něj skoro duch. Čekání na zprávy se zdá být nekonečné a trvat může i celé týdny. Nakonec se dočkáte jen strohé odpovědi.
- Ozve se, jen když hledá povyražení. Napíše jednou za čas a vždycky to má sexuální kontext. Zpráva přijde, jen když se to hodí jemu. Na vaše pocity se neohlíží, chce naplnit jen svoje osobní touhy.
Ghosting, lemming, cushioning
Digitální éra přinesla nespočet nových pojmů označujících různé typy vztahů. Setkat se tak lze s pojmy jako ghosting, lemmings, benching nebo cushioning. Seznamování se a hledání partnera online je sice jednoduché a pohodlné, ale má také svá úskalí. Pojďme si vysvětlit pojmy, se kterými se na internetu, a obzvlášť při randění, můžete setkat.
Ghosting
Výraz pochází z anglického ghost – duch. Po tom, co se sejdete, možná spolu i strávíte noc, se vám už neozve. A co hůř – vesele lajkuje vaše příspěvky, sleduje vaše stories, ale na zprávy neodpoví.
Lemmings
V tomto případě je lidské chování přirovnáváno k lumíkům (angl. lemmings) – malým hlodavcům, kteří jednají jako skupina. Konkrétně jde o to, že se jednotlivec řídí tím, jak přemýšlí a jak se rozhodují jeho kamarádi. Přátelé pro něj budou vždycky přednější, proto pokud některý z nich prochází bouřlivým obdobím s partnerkou, nebo se s ní dokonce rozejde, lumík bude jeho jednání kopírovat.
Benching
Už jste si někdy psali s někým, o koho jste ani neměli skutečný zájem, ale přece jen jste s ním chtěli zůstat v kontaktu? Tak to je benching. Necháváte ho tzv. na lavičce (angl. bench), dokud se neobjeví někdo lepší.
Cushioning
Další výraz z angličtiny: cushion – polštář. Navázal s vámi vztah, ale stále má aktivní profil na seznamce? Zřejmě si nechává otevřená zadní vrátka. Cushioning je jakési vrstvení – chodí s vámi, ale pro jistotu dál pokukuje po dalších možnostech.
Je vám některé ze zmíněného chování povědomé? Pokud váš nový objev projevuje znaky breadcrumbingu, cushioningu nebo snad ghostingu, je třeba si otevřeně promluvit. Zjistěte, jaké jsou jeho úmysly a zda se shodují s těmi vašimi.