Toužit po lásce není hřích. Je to naší přirozeností, chtít být milován. Dávat lásku je krásné, ale nic se nevyrovná tomu pocitu, když vás někdo miluje. Lidé hledají lásku různými způsoby – ve svém okolí, na dovolené, ale i na internetu. Tou nejvíce zrádnou variantou je právě online seznamování.
Poslal vám jen několik fotek, ale je to vážně fešák. Je smutné, že se potýká s tolika těžkostmi. Jeho babička je vážně nemocná, zasekl se v cizí zemi, nebo nečekaně přišel o práci. Snaží se to hrdinně zvládat sám, ale přesto si nenápadně řekne o finanční pomoc. A vy jste natolik solidární, že mu těch pár tisícovek „půjčíte“. Z jednorázové materiální pomoci se po čase stane pravidlo, protože se objevují stále nové problémy. Pod příslibem brzkého shledání a vyřešení všech komplikací pokračujete v dotování svého vysněného muže.
Na druhé straně však obvykle sedí podvodník, jehož cílem je hezkými řečmi z vás vylákat co nejvíce peněz. Je vám tento příběh povědomý? Možná se stal právě vám.
Propracovaný plán
Podvodníci si jsou vědomi toho, že jim nepošlete peníze hned. Nestydí se proto nejprve s vámi navázat kontakt, postupně si budovat důvěru a až po čase si říct o peníze. Seznamování online je pro podvodníky (v moderním slangu „scamery“) jako ráj. V konverzaci se postupně objevují stále ta samá témata – nemoc, úmrtí, těžká životní situace.
Podvodníci hrají na city, snaží se vyvolat emoce a následně adekvátní reakci. Spoléhají na to, že lidé nejsou jeden k druhému lhostejní a pomohou, když můžou. Problém je v tom, že zamilovaný jedinec se často snaží pomoci na úkor sebe samého. Skoro všechny své peníze posílá „své lásce“ na druhé straně světa a sám si nechává jen nutné minimum. V horším případě jsou lidé natolik ochotní tomu druhému pomoct, že si vezmou půjčku nebo rovnou hypotéku na dům.
Není se za co stydět
Zjistit, že jste naletěli online podvodníkovi, do kterého jste se zamilovali, pro vás může být potupné. Najednou si připadáte využití, zklamaní, máte zlomené srdce, a hlavně se cítíte hloupě. Jak jste jenom mohli naletět?
Jakkoli je situace špatná, není za co se stydět. Láska je slepá a zamilovaný člověk jedná vždy s tím nejlepším úmyslem. Internetové podvody se nevyhýbají ani doktorům, právníků, velkým byznysmenům nebo slavným.
Internetoví podvodníci přesně vědí, co dělají a pravděpodobně to nedělají poprvé. Jediná věc, jak se můžete bránit je trochu nedůvěry v online komunikaci. Chovat se obezřetně, hledat potenciální vykřičníky a mít na paměti, že pokud vás někdo v podstatě cizí požádá o peníze, nejčastěji jde o podvod.
Jakkoli je odhalení podvodné situace potupné, není za co se stydět.
Mašinerie milostného podvodu
Vždycky to začíná kontaktem. Napíší vám zprávu v online seznamce, aplikaci, na email, nebo jinde. Rozhovor začne být velmi brzy zajímavý a vy se najednou nemůžete dočkat, až vám zase napíše. S každou kontrolou telefonu netrpělivě čekáte, až se objeví ikona zprávy. Netrvá to dlouho a píšete si každý den, někdy i dlouhé hodiny.
Velmi dobře si rozumíte a chcete se vidět osobně, ale je v tom problém: váš objev pracuje na ropné plošině, je pracovně v zahraničí, nebo jde o vojáka či lékaře na misi (to je jeden z nejčastějších scénářů). Přestože byste ho opravdu chtěla vidět, videohovoru se vyhýbá. Nejčastěji proto, že je mimo signál. Skutečným důvodem je nejčastěji falešný profil (setkat se lze s označením „catfish“)
Vaše konverzace je čím dál víc osobnější a intimnější. Podvodník se neštítí vnucovat vám svou vymyšlenou lásku a náklonnost. Nejčastěji větami typu:
- „Takhle jsem se ještě s nikým necítil.“
- „Vím, že se známe teprve chvíli, ale asi jsem se zamiloval.“
- „Doufám, že není příliš brzy, ale mám pocit, že jsi ta pravá.“
Netrvá to dlouho a začne nenápadný nátlak a hraní na city, jak uvádí Identity Theft Resource Center:
- „Uvízl jsem na ropné plošině a moje máma – která tě už teď zbožňuje – potřebuje léky. Peníze samozřejmě mám, jsou na mém účtu, ale banka mi ho zmrazila, protože jsem dlouho pryč. Musím to nějak vyřešit, protože jinak máma skončí znovu v nemocnici.“
- „Mému synovi ukradli počítač. Nemůžu to vyřešit, protože jsem pryč. Co teď bude dělat, zamešká výuku a přijde o stipendium.“
Akce vyvolává reakci
Podvodníci jsou vytrvalí a umí být přesvědčiví. Bohužel pouze za účelem získání více peněz. Jakmile pošlete první částku, vysloužíte si sladké řeči, příslib společné budoucnosti, nebo podvodník dokonce začne mluvit o manželství.
Stejné je to ovšem i naopak. Jakmile zaváháte a budete se zdráhat peníze poslat, vysloužíte si opak. Ve chvíli, kdy se podvolíte, pokračuje záplava sladkých slov a milostných řečí.
Šikovná manipulace podvodníků může člověka připravit o veškeré životní úspory.
Proč je tak snadné naletět?
Možná si říkáte, že vy byste se do této situace rozhodně nedostali. Podvody s láskou se nevyhýbají ženám ani mužům, mladým ani starším. Pokud toužíte po lásce, jste schopni pro ni udělat cokoliv. Zamilovat se do cizince na online seznamce? Zatímco dřív by vás to ani nenapadlo a považovali byste to za hloupý vtip, dneska v tom lítáte a ani nevíte, jak se to stalo.
Přestože je na milostné podvody stále více poukazováno, dějí se pořád. Podle statistiky z roku 2019 nahlásili Američané ztráty ve výši více než 201 milionů dolarů. Toto číslo je výsledkem pouze nahlášených podvodů. Ve skutečnosti je bilance mnohem vyšší.
Podpora pro podvedené
Jednou z podvedených žen byla i Barb Slupicková. Po tom, co v roce 2015 přišla o více než 35 tisíc dolarů a skončila skoro na mizině, založila web Romancescams.org, kde se snaží pomáhat obětem milostných podvodů a zároveň poskytovat informace ohledně tohoto nekalého byznysu. Zároveň se snaží předcházet tomu, aby lidé podvodníkům naletěli. Web pomohl už 50 tisícům uživatelů vyhnout se online podvodu.