Ženská menopauza je známým pojmem, ale víte, že existuje také andropauza? Ačkoli se mužská obdoba klimakteria těžko popisuje, je prokázaným faktem, který trápí nespočet mužů.
Období klimakteria u žen má jasný začátek. Projevuje se ztrátou menstruace a dochází také k redukci tvorby pohlavních hormonů. U mužů je to složitější. Tento stav se velmi těžko popisuje, a to z důvodu toho, že nelze jednoznačně určit kritéria, dle kterých by bylo možné andropauzu rozpoznat.
Nevyhnutelné biologické příčiny
U mužů začíná klesat hladina testosteronu už okolo 30. roku života. Postupný pokles hormonů se začíná projevovat obvykle okolo 50–55 let věku, může se však objevit i dříve, okolo 40. roku, tedy podobně jako ženská menopauza. Muži trpící andropauzou bývají často podráždění, emočně nestabilní, rozladění nebo vyčerpaní.
V důsledku poklesu testosteronu může docházet k vypadávání vlasů, případně k úbytku svalové hmoty. Nejvíce však muže trápí ztráta libida a problémy v intimním životě. Jedná se zejména o problémy s erekcí, v důsledku čehož se může prohlubovat psychická nepohoda. (zdroj: CPZP)
U mužů se podobně jako u žen objevují návaly horka, náhlé problémy s klouby a svaly, ale také nadměrná únava nebo potíže se spánkem. Hormonální změny mají vliv na celý organismus. I muže v období přechodu trápí nadměrné ukládání tuku, v důsledku čehož hrozí zvýšené riziko onemocnění srdce a cév. Všechny tyto příznaky mají vliv na mužské sebevědomí.
Nejčastější projevy andropauzy
- Podrážděnost nebo rozladěnost.
- Emoční nestabilita.
- Únava a vyčerpání.
- Problémy se spánkem.
- Snížené sebevědomí.
- Špatná nálada a nízká radost ze života.
- Ztráta sexuální touhy, erektilní dysfunkce.
- Problémy s prostatou.
- Vypadávání vlasů a řídnutí ochlupení.
- Ztráta svalové hmoty, řídnutí kostí.
- Bolestí kloubů a svalů.
- Zvýšený krevní tlak.
- Přibírání na váze.
- Nadměrné pocení.
- Návaly horka.
- Citlivost na chlad a zimu.
- Snížení fyzické výkonnosti.
Nesnadná diagnostika
U žen lze období přechodu obvykle snadno rozpoznat. Doprovází jej ztráta menstruace, která je prvním příznakem přicházejícího klimakteria. Zatímco některé ženy žádné další výrazné změny nezaznamenají, jiné se potýkají s náladovostí, návaly horka nebo nadměrným pocením. U mužů je příchod andropauzy méně nápadný.
Jaké příznaky se objeví (a zda vůbec nějaké), závisí na řadě faktorů. Stěžejní roli hraje genetická predispozice, stejnou měrou se však na andropauze podílí životní styl – způsob stravování a pohybové aktivity.
Zatímco u žen jde v období klimakteria o zánik možnosti reprodukce, u mužů jde pouze o jeho oslabení. Přesto může být andropauza nepříjemným obdobím ztěžujícím běžný život.
Diagnostika andropauzy není jednoduchá. Využívá se k ní tzv. Morleyho dotazníku.
ADAM – test, který odhalí problém
Při diagnostice andropauzy se pracuje hned s několika faktory: sleduje se stav hormonů, ale důraz je kladen také na biologické a psychofyzické faktory. Samotnou andropauzu lze předběžně diagnostikovat prostřednictvím tzv. Morleyho dotazníku.
V odborných kruzích se mluví o dotazníku s názvem Androgen Deficiency in Ageing Males (zkráceně ADAM), který byl prvně publikován J. E. Morleyem v roce 2000. Tento test byl původně navržen pro sledování příznaků nízké hladiny testosteronu u mužů ve věku pod 40 let.
Dotazník byl posléze validován pro obecnou populaci. Bylo zjištěno, že má 88% senzitivitu. (zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov)
ADAM zahrnuje 10 otázek, přičemž už tři kladné odpovědi, nebo kladná odpověď na otázky 1 či 7, jsou považovány za podezření na andropauzu. Test se skládá z těchto otázek:
- Pociťujete snížené libido (chuť na sex)?
- Pociťujete nedostatek energie?
- Zaznamenáváte pokles síly a/nebo vytrvalosti?
- Máte pocit, že jste se zmenšili (výškově)?
- Zaznamenali jste sníženou „radost ze života“?
- Cítíte se smutně a/nebo nevrle?
- Potýkáte se s problémy s erekcí?
- Zaznamenali jste v poslední době zhoršení schopnosti sportovat?
- Cítíte po večeři velkou únavu/usínáte?
- Došlo v poslední době ke zhoršení vašeho pracovního výkonu?
Přibírání na váze a řídnoucí vlasy
Pokles mužských hormonů může být urychlen nezdravým životním stylem, stresem i nízkou fyzickou aktivitou. Na vině jsou i další faktory jako je obezita, cukrovka, chronická onemocnění apod. Vlivem nízké hladiny testosteronu dochází k nedostatečné regeneraci svalů, v důsledku čehož není tvořena nová svalová hmota. Té může dokonce výrazně ubývat.
Naopak dochází ke zvýšenému ukládání tuků, což vede k přibírání na váze. Při poklesu testosteronu je třeba omezit energetický příjem, v opačném případě totiž hrozí tloustnutí. To je pro muže typické zejména v oblasti břicha.
V období andropauzy začínají v mužském těle převládat ženské hormony. Vlivem dominance estrogenu může docházet ke zvětšování prsních žláz (odborně se tento problém nazývá gynekomastie). Zvětšené prsní žlázy mohou negativně ovlivňovat mužské sebevědomí. Někteří muži si dokonce nechávají zvětšené žlázy odstranit chirurgicky.
Nízká hladina testosteronu může vést také ke ztrátě vlasů, vousů a ochlupení. Vlasy začínají řídnout a nerostou tak rychle, jako doposud.
Zatímco u žen je pokles hormonů náhlý, u mužů přichází pozvolna a může trvat i několik let.
Když muž chytne „druhý dech“
Andropauza vyvolává v některých mužích pocit, že by si měli začít užívat. Někdy se mluví o druhé míze, jindy o krizi středního věku. Muži mohou začít měnit svůj šatník, účes, ale také vozidla. Pořizují si moderní vychytávky, začínají se sporty, které nikdy předtím nezkoušeli, a zvláště je těší, když o ně projeví zájem mladší žena. V mnoha případech se muži tímto chováním vyrovnávají se stárnutím, které o sobě dává vědět právě andropauzou.
Na změně životního stylu není nic špatného, ba je dokonce vítaná. Muži ve středním věku by měli odlehčit jídelníček a začít jíst více zdravě. Svalová hmota již nespaluje tolik, co doposud a všechny tuky snědené navíc se ukládají v těle. Pomoci může také návštěva lékaře. Odborník zvolí vhodný postup pro potlačení příznaků andropauzy. V případě, že se o andropauzu jedná. Za změnami nálad a přibíráním na váze mohou být i jiné příčiny.
Pomůže změna životního stylu
Je-li na vině přeci jen andropauza, pomůže změna dosavadního životního stylu. Důležitá je také fyzická aktivita, která nejenže udržuje tělo v dobré kondici, ale je vhodná také pro psychickou pohodu. Během cvičení, sportu i rychlé chůzi se totiž do těla vyplavují endorfiny, tzv. hormony štěstí. Odlehčený jídelníček a pravidelný pohyb dokážou zmírnit příznaky andropauzy.
Do jídelníčku je vhodné zařadit hodně zeleniny a ovoce, zejména těch s vysokým obsahem vitamínu C. Potřebná je také kyselina listová (patří do skupiny vitamínů B). Tyto dvě složky pomáhají stabilizovat hladinu pohlavních hormonů. Správné stravování navíc pomůže udržet váhu pod kontrolou.
Možností je také konzultace s lékařem. Andropauza není ničím, za co by se muži měli stydět – jedná se o přirozený pokles hormonů přicházející v určitém období života. Lékaře by se proto neměli bát zeptat na vše, co je zajímá.
Pokud je hlavním problémem spíše emocionální nepohoda, lékem může být změna prostředí a více společenských aktivit: odpoledne s přáteli v kině nebo na bowlingu, výlet s partnerkou nebo věnování se vlastním zájmům. Všechny tyto aktivity pomohou udržet si dobrou náladu a zmírnit emocionální příznaky andropauzy.