Procházíte-li prvním těhotenstvím, jistě jste zásobena mnoha radami a tipy od kamarádek s dětmi, z nichž každá apeluje na jinou nezbytnost, kterou si musíte pořídit.
Seznam potřebných věcí tak narůstá do gigantických rozměrů a vypadá to, že rozpočet rozhodně nebude stačit. Ne všechny věci jsou ale opravdu nutné. Co tedy skutečně musíte pořídit a bez čeho se obejdete?
Říká se, že každé těhotenství je jiné. Platí to obzvlášť, pokud čekáte prvního potomka. Vaše tělo se mění, roste ve vás nový človíček a emoce mohou být jako na houpačce. K tomu všemu se přidávají starosti s pořizováním výbavy.
Novopečené maminky často netuší, co všechno je třeba pořídit. Každé miminko je jiné a co budete skutečně potřebovat, zjistíte až přijde na svět. Základní výbavu však musíte pořídit. Z čeho by se tedy měla skládat?
Oblečení pro miminko
Obchody jsou plné roztomilého maličkého oblečení, jenomže jakou velikost na novorozence pořídit? Gynekolog vám přibližnou velikost dítěte sdělí až na poslední prohlídce, proto musíte nakupovat dopředu. Vybírat můžete z velikostí 50, 56 a 62.
Většina maminek potvrzuje, že miminka narozená v termínu oblečou velikosti 56 až 62. Velikost 50 je vhodná pro děti s nižší porodní váhou nebo předčasně narozené. Ideální je proto kupovat oblečení velikosti 56. To možná bude děťátku zpočátku trošku větší, ale nebojte, brzy do něj doroste. A právě kvůli tomu, jak rychle miminko roste, nekupujte oblečků příliš mnoho.
I když nakoupíte všechno oblečení ve větší velikosti a váš lékař vám nakonec sdělí menší porodní váhu, než jste očekávala, vždycky můžete dokoupit pár menších kousků a ty větší využít později.
Maminky obecně doporučují pořizovat oblečení s jednoduchým zapínáním mezi nožičkami, zavinovací body nebo zavazovací košilky.
Seznam potřebného oblečení:
- 5 body s krátkým rukávem
- 5 body s dlouhým rukávem
- 3–5 kalhoty (s uzavřenou špičkou nebo bez)
- 4–5 dupačky
- 4–5 kabátků nebo svetříků
- 3 overaly na spaní
- 2 bavlněné čepičky
- bavlněné rukavičky (zabraňují poškrábání obličeje)
- 5 ponožky
- pro zimní miminko:
- 1–2 teplé čepičky
- 1 kombinézu
- 2–3 teplé kabátky
- 2 punčocháče
- rukavičky
Pro nerušený spánek
Miminko zpočátku spí opravdu hodně, dokonce až 20 hodin denně. Postýlku a její výbavu je proto třeba pečlivě vybrat. Většina postýlek má tyčovou konstrukci, kterou je zpočátku dobré obložit měkkými mantinely. Ty zabraňují tomu, aby děťátko prostrčilo ven ruku nebo nohu.
Zároveň mu poskytují trošku soukromí. V prvních měsících nechte dítko spát bez polštáře pouze na matraci. Páteř se tak může lépe a přirozeně vyvíjet. Že polštář potřebuje poznáte časem sama: začne si pod hlavičku dávat ruku nebo peřinku.
Na trhu najdete mnoho typů matrací a je jen na vás, kterou z nich nakonec pořídíte. Vybírat můžete z čistě pěnových nebo vrstvených, např. kokos–pěna–kokos nebo kokos–pěna–pohanka. Kokos je vhodný pro novorozená miminka, pohankovou stranu otočte nahoru pro staršího potomka.
Novorozené miminko se musí cítit především bezpečně. Případnému skutálení zabrání hnízdečko, které mu poskytuje boční opory. Vhodné je pořídit také zavinovačku. Díky ní si bude děťátko připadat zase jako v děloze, kde bylo celou dobu skrčené. Usnadníte mu tak usínání. V zimě se bude hodit zateplený spací pytel.
Moderní výbavička možná zasahuje do rozpočtu více, než by se vám líbilo, některé věci však není radno podceňovat a vyplatí se do nich investovat. Řeč je zejména o monitoru dechu. Pokud nechcete kupovat nový, zkuste se zeptat ve vaší porodnici, zda vám jej nepůjčí.
Co budete potřebovat:
- dětská postýlka
- kvalitní matrace
- alespoň 2 prostěradla (1 nepromokavé)
- peřinka (později polštářek)
- 1–2 měkké deky
- 2 povlečení na peřinku
- hnízdečko
- zavinovačka
- na zimu spací pytel
- 3–4 dudlíky pro novorozence
- monitor dechu
- chůvička
- (mantinely do postýlky)
Přebalování miminka
Přebalování bude v počátcích stejně časté jako krmení. Co všechno budete potřebovat, aby bylo vaše děťátko v suchu a vy s tatínkem jste si ulehčili práci?
V první řadě se hodí přebalovací pult. Nejčastěji je to komoda se šuplíky, kam můžete uložit věci pro miminko. Na ni lze připevnit nástavec, do kterého se umístí pěnová přebalovací podložka. Dále potřebujete pleny – látkové nebo jednorázové.
Pokud si nejste jistá, které z nich chcete používat, vyzkoušejte si klidně oboje. Látkové pleny se vám navíc budou hodit i na jiné věci než jen na přebalování, například jako utěrka při kojení nebo ublinknutí. Jednorázové pleny pořizujte ve velikosti pro novorozence a s jejich zásobou to nepřehánějte. Vždycky je můžete dokoupit.
Některé maminky pořizují speciální koše na použité jednorázové pleny, ale nutnost to není. Stejně tak pravděpodobně nebudete potřebovat novorozeneckou váhu, miminko vám při kontrole vždy zváží pediatr.
Co je třeba k přebalování:
- přebalovací komoda s nástavcem nebo jiná plocha
- přebalovací podložka (na cestování jednorázová nebo nepromokavá)
- pro začátek alespoň 40 ks plen, ale spotřeba je individuální
- vlhčené ubrousky (někdo používá jemné ubrousky z lékárny, které pouze namočí)
- krém pro ošetření zadečku (např. Sudocrem)
- (koš na plenky)
Koupání – vanička, lehátko a nezbytná kosmetika
Během koupání vás čeká mnoho legrace. A někdy taky nervů. Ne všechny děti mají koupel rády a v prvních týdnech s ní bojují. Ke zpříjemnění koupání pořiďte miminku hezkou vaničku a hebkou žínku, jejíž doteky mu budou příjemné. Aby bylo koupání co nejpříjemnější, vždy hlídejte teplotu vody, která by se měla pohybovat mezi 36–37 °C. Zároveň dbejte na teplo v místnosti, ideální je teplota mezi 22–24 °C. (zdroj: ČPZP)
Pokud pořizujete výbavičku pro koupání, na výběr máte z více možností. Koupit můžete klasickou vaničku, jejíž cena se pohybuje v řádech několika stovek korun. Vaničky jsou různých velikostí, ale i na novorozence můžete pořídit větší model, jen si k němu nezapomeňte dokoupit lehátko. To miminku usnadní pobyt ve vodě a vám práci. Je přirozeně tvarované, takže děťátko leží, nesklouzne a vy jej nemusíte tolik přidržovat.
Sáhnout můžete také po koupacím kyblíku. Ten ale neposkytuje miminku oporu a je velmi malý, takže jej lze využívat jen prvních pár měsíců. Pro některé děti však může být tato varianta příjemnější. Kyblík napodobuje těsné prostředí dělohy, díky čemuž se děťátko při koupání cítí dobře.
Potřeby pro koupání
- vanička nebo kyblík
- lehátko do vaničky
- teploměr do vody
- 1–2 jemné žínky
- 2–3 bavlněné osušky
- dětský šampon a mýdlo
- po koupeli:
- (župánek)
- dětský olej nebo mléko
- dětský kartáč na vlásky s měkkými štětinami
- nůžky s kulatou špičkou na nehty
- vatové tyčinky pro děti
- silikonový nástavec na čištění zoubků (je potřeba až později)
- po narození líh na čištění pupíku
Krmení s láskou a péčí
Po porodu může přijít počáteční boj s kojením. Mějte na paměti, že není vaše vina, když se miminko nechce přisát. Některým to trvá déle, jindy je třeba zvolit jinou techniku, případně i pomůcky jako kloboučky na vpáčené bradavky.
Přestože je kojení nejlepší cestou, jak miminku předat potřebné živiny v prvních měsících života, někdy to zkrátka nejde.
Dětské lahvičky vybírejte nejen podle materiálu, ale také podle tvaru savičky. Existují takové, které připomínají bradavku a děti je snáze přijímají. Některé savičky mají také anti-kolikovou funkci, což znamená, že jsou uzpůsobeny tak, aby dítě polykalo co nejméně vzduchu a netrpělo plynatostí. Co se materiálu týče, zvolit můžete buď skleněnou, nebo plastovou lahvičku.
Internet často přináší těhotným strach a stres
|3 minuty čtení
Existují však i věci, bez nichž se obejdete. Sterilizátor na lahvičky je užitečná věc, která vám usnadní spoustu času s vyvařováním lahví v hrnci s vodou. Nicméně máte-li omezený rozpočet, obejdete se i bez něj. Podobně jsou na tom kojící korále – elegantní doplněk, který během krmení miminko zabaví, nutný ale není. Mnohé maminky jistě ocení kojící polštář, díky němuž bude snazší nejen kojení, ale také spánek.
A jak je to s odsávačkou mléka? Skutečně ji budete potřebovat? Tady je odpověď složitá, respektive individuální. Některé ženy ji využívají, jiné ji nepotřebují. Obecně maminky doporučují spíše elektrické odsávačky, protože odsávání mléka manuální odsávačkou může být náročné. Tohoto pomocníka nemusíte pořizovat dopředu, pro jeho koupi se můžete rozhodnout až po porodu, to už budete vědět, zda jej potřebujete, nebo ne.
Potřeby pro kojení a krmení:
- 2–3 podprsenky na kojení
- noční košilka na kojení
- vložky do podprsenky
- krém na bradavky (ideálně s kalciem)
- čaj pro podporu laktace
- kloboučky na bradavky, máte-li je vpáčené nebo ploché
- lahvičky s různým obsahem na mléko a čaj
- náhradní savičky
- ohřívač na lahvičky
- kojenecké mléko
- (odsávačka mléka)
- (kojící polštář)
- (kojící korále)
- (sterilizátor lahviček)
Procházky a cestování
Základem každé procházky je kočárek. Jeho výběr záleží na vlastnostech, které vy sami upřednostňujete. Vybírat můžete většinou z dvojkombinací (kočárek s korbičkou + sportovní provedení) nebo trojkombinací (kočárek s korbičkou + sporťák + vajíčko). Modely 3v1 disponují vajíčkem, které na kočárek pohodlně nacvaknete, ale umístíte jej také do auta. K modelům 2v1 lze dokoupit sedačku do auta zvlášť, ta možná ale nepůjde připevnit na kočárek, vždy záleží na konkrétním modelu.
U výběru autosedačky věnujte pozornost jejímu provedení. Někdy se vyplatí zainvestovat do sedačky, která nepatří ke kompletu. Na kočárek se dále bude hodit síť proti hmyzu a pláštěnka. Kočárek by měl být vybaven také přebalovací taškou a úložným prostorem ve spodní části konstrukce. Do kočárku budete potřebovat hřejivou deku, na zimu fusak. Pro snadné přenášení miminka lze využít také nosítek nebo šátků.
Pokud s miminkem cestujete, hodit se vám bude zejména kvalitní autosedačka a systém isofix k ukotvení ke konstrukci vozu. Pro miminko pak můžete koupit speciální deku, kterou lze díky otvorům snadno umístit do sedačky.
Potřeby pro cestování:
- kočárek
- na kratší vzdálenosti nosítko nebo šátek
- deku do kočárku i autosedačky
- na zimu fusak
- na delší cesty veškeré nezbytnosti pro přebalování, krmení a koupání
- cestovní postýlka, pokud plánujete přespání
- (pro uklidnění miminka v cizím prostředí lze využít houpací lehátko, některé děti jej ale nevyžadují)
Výbava lékárničky
Pro každý případ je vhodné mít doma i nezbytné krémy, teploměr a léky, kterými můžete miminku pomoci od bolesti nebo podrážděné pokožky. Při nachlazení budete potřebovat nosní odsávačku, k měření teploty zase rektální teploměr.
Začnou-li miminko trápit prdíky, pomoci vám může masáž bříška olejíčkem nebo fenyklový čaj.
Čím vybavit lékárničku:
- rektální teploměr
- nosní odsávačka
- mast na podrážděnou pokožku a popraskané bradavky
- olejíček na masírování bříška, případně fenyklový čaj nebo kapky proti nadýmání
- borová voda na ošetření očí
- buničitá vata a čtverečky na čištění
- dezinfekce, líh na ošetření pupíku
- další nezbytnosti, které pořídíte posléze