facebook pixel
Internet často přináší těhotným strach a stres
Pro rodiče

Internet často přináší těhotným strach a stres

Nepřináší moderní technologie těhotným ženám, spíše než úlevu, jen větší dávku strachu a stresu?

2 min na čtení, 

Těhotné ženy dnes mají díky internetu stejně snadný přístup k informacím, jako všichni ostatní. Je to ale v tomto, poměrně choulostivém životním období, ještě vůbec výhoda?

Dobrý sluha, ale špatný pán

Přesně takto by se dalo mluvit o internetu ve spojení s těhotenstvím. Existuje totiž pochopitelně celá řada výhod, které tato technologie nastávajícím maminkám přináší, stejně tak je ale může lehce ranit na citech, vystrašit je, nebo jim způsobit špatné spaní. Jak to tedy vlastně je?

Záleží pochopitelně na tom, jaké informace ženu zajímají. Je zde celá škála poměrně neškodných témat, ve kterých se těhotná díky internetu mnohem snáze zorientuje. Může jít třeba o výběr kočárku, o průběh jednotlivých týdnů těhotenství, nebo o tipy na dětskou kosmetiku. Za pomoci vyhledávače a několika článků si žena ujasní vlastní priority, nebo rovnou utvoří vlastní názor. Ne každé téma je ovšem podobně bezproblémové.

Pozor na zdravotní rizika!

Problém často nastává v momentu, kdy dosud bezproblémové těhotenství ohrozí zdravotní komplikace. Lékaři začnou mluvit odborně a na řadu tak přichází domácí dohledávání informací. Jak řešit těhotenskou cukrovku? Je vysoký tlak v těhotenství nebezpečný pro dítě? Dá se bojovat s tvrdnutím břicha? Přesně takové otázky není vůbec vhodné do vyhledávače psát.

Každá těhotná žena je jiná, je proto nasnadě, že i v případě zdánlivě stejné diagnózy mohou lékaři postupovat odlišnými způsoby a volit jiné způsoby medikace. Maminky na různých diskusních fórech na to ale často zapomínají a horlivě vynášejí soudy, které mohou nejednu těhotnou ženu pořádně vyděsit!

Jak se tedy dostat k důležitým informacím?

V první řadě je důležité zdůraznit, že žádná těhotná by se neměla stydět zeptat svého ošetřujícího lékaře, co přesně její diagnóza znamená. Je jedno, že si v ten moment bude připadat hloupě, důležité je, že bude domů odcházet s celistvými informacemi. Lékaři často zapomínají, že pro jejich pacienty nejsou diagnózy tak dobře známé, jako pro ně, není tedy od věci jim čas od času připomenout, že to tak není!

Pokud se i přesto bude chtít těhotná žena poohlédnout po doplňujících informacích na internetu, měla by si vždy vybírat relevantní webové stránky, na kterých se k tématu vyjadřují odborníci. Další z možností je i vyhledání kontaktu na jiného lékaře, který třeba bude schopný vysvětlit budoucí mamince nastalou situaci lépe.

Nikdy naopak není dobré podléhat panice na základě informací, které v internetové diskusi šíří někdo úplně cizí. Všichni, nejen těhotné ženy, by si měli uvědomit, že na světě existují různě založení lidé – mohou tu být maminky, které chtějí v dobré vůli poradit, stejně tak se ale může jednat o člověka, který se na internetu baví šířením nepravdivé informace. Ke všem názorům získaným na internetu je proto nutné přistupovat s krajní opatrností!

Mohlo by se hodit

Aktuální cena Online závislosti - Blinka Lukas a kolektiv v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )
12

Líbí se vám tento článek?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už Vám nic neunikne!

Newsletter

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku