Dnes mají ženy v očekávání stejně snadný přístup k informacím jako všichni ostatní – a to i v případě, že by celý den nevyklouzly zpod peřin. Dík za tuhle možnost patří samozřejmě rozvoji internetu. Jenže, je to v tomto, poměrně choulostivém životním období, ještě vůbec výhoda?
Dobrý sluha, ale špatný pán
Přesně takto by se dalo mluvit o internetu ve spojení s těhotenstvím. Pochopitelně existuje celá řada výhod, které tato technologie nastávajícím maminkám přináší. Stejně lehce je ovšem může ranit na citech, vystrašit je nebo jim způsobit špatné spaní. Jak to tedy vlastně je? Záleží pochopitelně na tom, jaké informace ženu zajímají.
Je zde celá škála poměrně neškodných témat, ve kterých se těhotná díky internetu mnohem snáze zorientuje. Může jít třeba o výběr kočárku, o průběh jednotlivých týdnů těhotenství či o tipy na dětskou kosmetiku. Za pomoci vyhledávače a několika článků si žena ujasní vlastní priority nebo rovnou utvoří vlastní názor. Ne každé téma je ovšem podobně bezproblémové.
Pozor na zdravotní rizika
Problém často nastává v momentu, kdy dosud bezproblémové těhotenství ohrozí zdravotní komplikace. Lékaři začnou mluvit odborně a na řadu tak přichází domácí dohledávání informací. Jak řešit těhotenskou cukrovku? Je vysoký tlak v těhotenství nebezpečný pro dítě? Dá se bojovat s tvrdnutím břicha? Přesně takové otázky není vůbec vhodné do vyhledávače psát.
Každé těhotenství je jiné, stejně jako i ženy rozdílné. Je proto nasnadě, že i v případě zdánlivě stejné diagnózy mohou lékaři postupovat odlišnými způsoby a volit jiné způsoby medikace. Maminky na různých diskusních fórech na tento fakt ovšem často zapomínají a horlivě vynášejí soudy, které mohou nejednu těhotnou pořádně vyděsit.
Jak se dostat k důležitým informacím?
V první řadě je nutné zdůraznit, že žádná těhotná by se neměla stydět zeptat svého ošetřujícího lékaře, co přesně její diagnóza znamená. Je jedno, jestli si v daný moment připadá hloupě, hlavní je, že bude domů odcházet s celistvými informacemi. Lékaři často zapomínají, že pro jejich pacienty nejsou diagnózy tak dobře známé, jako pro ně. Není tedy od věci jim čas od času připomenout, že to tak není.
Pokud se i přesto bude chtít těhotná žena poohlédnout po doplňujících informacích na internetu, měla by si vždy vybírat relevantní webové stránky, na kterých se k tématu vyjadřují odborníci. Další z možností je i vyhledání kontaktu na jiného lékaře, který třeba bude schopný vysvětlit budoucí mamince nastalou situaci lépe.
Panika? Raději ne
Není dobré podléhat panice na základě údajů, které v internetové diskusi šíří někdo úplně cizí. Na světě existují různě založení lidé – mohou tu být maminky, které chtějí v dobré vůli poradit, stejně tak může jít ale o člověka, který se na internetu baví šířením nepravdivé informace. Ke všem názorům získaným on-line je proto nutné přistupovat s krajní opatrností.
Nikdy nevíte, zda osoba, která komentář napsala, není internetový troll bažící po vypjatých emocionálních reakcích, které se záměrně snaží vyvolat.
Pokud jsou pro vás pojmy internetový troll, případně trolling velkou neznámou, měli byste je co nejdříve zařadit do svého slovníku. Je totiž pravděpodobné, že jste se s činy člověka, kterého je možné takto nazývat, v on-line světě již setkali. Ať už přímo či nepřímo. Jedná se o diskutéry, kteří vědomě píší znepokojující komentáře a cíleně se snaží o jejich formulaci tak, aby čtenáři způsobili emocionální újmu.
Trolling a internetoví trollové
Internetový troll své čtenáře rád znepokojuje, děsí, zesměšňuje, šíří nepravdivé nebo polo pravdivé informace a lidově řečeno „rýpe“ v tématech, která by pro druhého mohla být citlivá. Svým způsobem se jedná o zatím beztrestný druh internetové šikany, která se jen těžko odhaluje. Právě tato „zábava“, jak své chování trollové nazývají, bují v anonymním prostředí diskusních fór, chatů a blogů.
Pojem troll pochází ze skandinávské mytologie, kde označoval zlou démonickou bytost. Podle psychologů jsou dnešní internetoví trollové zdatní manipulátoři, kteří disponují vysokou mírou sadismu a zároveň i vysokou mírou kognitivní empatie – tedy schopnosti odhadnout citové rozpoložení jiného člověka. Rozhodně se proto nevyplatí, zvláště v období těhotenství, věřit všemu a všem.