Užívání léků se v posledních letech neustále zvyšuje. Stále více lidí trpí lehkými zdravotními problémy, úzkostmi a depresemi. A to bez ohledu na věk. Přitom všichni lidé mají na dosah univerzální lék, který mohou denně využívat. V čem může slunce pomoct i vám? A proč je pro lidské zdraví tak důležité?
Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Úsloví, které většina z nás slýchává již od útlého dětství. Nejspíš vám přijde naprosto samozřejmé, že pobyt na čerstvém vzduchu je pro zdraví člověka prospěšný. Jak moc ale sluneční paprsky ve skutečnosti potřebujeme, mnohým z nás dojde až teprve ve chvíli, kdy nám někdo nebo něco tuto samozřejmost vezme.
Síla slunce v minulosti versus dnes
Lidé byli již od pradávna zvyklí využívat přírodu pro léčbu svých neduhů. Na každý zdravotní problém existovala nějaká bylinka. S každou bolestí si příroda věděla rady. Zdravotní problémy zcela vyřešila, nebo alespoň maximálně eliminovala.
Nejinak tomu bylo i v případě slunečních paprsků. Jejich léčebné účinky si lidé v minulosti silně uvědomovali. Na rozdíl od většiny lidí v dnešní moderní době ale žili takovým způsobem života, že pro ně bylo sluneční světlo naprosto přirozenou součástí každého dne.
Dnes je situace o poznání jiná. Čím dál více lidí pracuje v kancelářích, v uzavřených skladech, továrnách či jiných prostorech bez přístupu k přirozenému dennímu světlu. Oproti minulosti se navíc zvýšil i počet hodin, které lidé v práci tráví. A kromě toho se velká část populace věnuje nejrůznějším činnostem uvnitř budov i ve svém volném čase. A tak bylo jen otázkou času, kdy se tato změna postupně projeví na lidském zdraví.
Objevy dávno objeveného
V nedávné historii tak nastala paradoxní situace. Lidstvo začalo objevovat a popisovat něco, co bylo našim předkům naprosto jasné. Totiž že sluneční světlo a čerstvý vzduch má na lidské zdraví nezanedbatelný vliv.
Například v roce 1840 si chirurg George Bodington všiml, že zemědělci a další lidé, kteří se věnují práci ve venkovním prostředí, jsou méně náchylní k nákaze tuberkulózy než lidé, kteří tráví většinu pracovního času v uzavřených prostorách.
Během posledních desetiletí se podobné závěry potvrzovaly stále častěji. A nejinak je tomu i v případě nejnovějších výzkumů. Vědci například zjistili, že čerstvý vzduch obsahuje určitou sloučeninu, která funguje jako přírodní desinfekční prostředek proti bakteriím. Stejně tak i sluneční světlo zabíjí mnohé vzduchem přenášené infekce. Tyto objevy vedly k tomu, že i Světová zdravotnická organizace vydala v nedávné době doporučení, aby se ve zdravotnických zařízeních co nejvíce větralo.
Sluneční paprsky v kombinaci s čerstvým vzduchem a pohybem mají na lidské zdraví nezanedbatelný vliv.
Nenahraditelný vitamin D
Sluneční paprsky dopadající na vaši kůži kromě toho znamenají pro vaše tělo dostatek vitaminu D. V případě, že se slunci příliš nevystavujete, pro vaše tělo to může znamenat malou pohromu. Nedostatek vitaminu D totiž značně oslabuje lidskou imunitu, může ale zapříčinit i vadný vývoj kostí či vyšší kazivost zubů.
Slunce má kromě toho také nepřímý vliv na lidské zdraví. Hladina vitaminu D je v závislosti na ročním období proměnlivá. Se snižující se hladinou vitaminu D se například zvyšuje hladina cholesterolu. A tak pokud se slunečnímu svitu raději vyhýbáte, zvyšujete tím také pravděpodobnost srdečních onemocnění či třeba vzniku cukrovky. Nedostatek slunečního záření ale může vést i k nervovým poruchám, zapříčinit svalovou slabost, poruchy spánku či dokonce rakovinu nebo Crohnovu chorobu.
Co to znamená v praxi
Zdá se tedy, že slunce v našich životech hraje podstatnou roli. Funguje totiž jako přírodní antibiotikum. A nejen to. Blahodárné účinky slunce se projevují i na stavu naší psychiky. Pro důkazy nemusíme chodit daleko. Stačí, když nás jakékoliv okolnosti přinutí zůstat několik dní zavření doma a na naší psychice se to brzy podepíše. Pravidelný pobyt na slunci a na čerstvém vzduchu je tedy nezbytný i proto, abychom se dobře cítili.
Slunce léčí psychiku
Stává se vám, že vás čas od času přepadne úzkost, nepříjemný pocit či dokonce deprese? Pak je mnohdy nejrychlejším, nejúčinnějším a nejjednodušším řešením všeho nechat a jít si vyvětrat hlavu. Bez ohledu na to, jaké činnosti se venku věnujete, slunce a čerstvý vzduch vám pravděpodobně ve většině případů vaši náladu zlepší. Sluneční světlo totiž zvyšuje hladinu serotoninu, tzv. hormonu štěstí, který vás nabije energií a pocitem spokojenosti. Pravidelný pobyt na slunci vás tak dokáže zbavit dokonce i mírných depresí.
Jen málokterý lék je dostupný všem právě tak jako slunce. Nepovažujte ho za samozřejmost a využívejte pravidelně jeho léčivou sílu.
Pokud tato přírodní antibiotika navíc nakombinujete s pohybem, vašemu tělu se dostaví i potřebné endorfiny. Zdravou kombinací slunce – čerstvý vzduch – pohyb dopřejete svému tělu jistě mnohem více než užíváním nejrůznějších léků určeným k prevenci před nejrůznějšími nákazami či úzkostmi.
Zajímá vás, jak pomocí několika jednoduchých kroků zlepšit své duševní zdraví? Přečtěte si článek:
Každodenní rituály, díky kterým budete v pohodě
|6 minut čtení
Slunění se s rozumem
Výzkumy dlouhodobě ukazují, že slunce ke svému životu zkrátka potřebujeme. Pomáhá nám v oblastech, na které nejspíš běžně ani nepomyslíme. Kromě všech výše zmíněných účinků má totiž slunce i další druhotné efekty. Pomáhá při hubnutí, protože vyšší hladina serotoninu potlačuje chuť k jídlu. Dostatečná dávka vitaminu D také způsobuje pomalejší stárnutí pleti. Mimoto také urychluje léčbu kožních problémů. A tak bychom mohli pokračovat dále a dále.
Na jedno však nikdy nezapomeňte – žádný extrém nepřináší dobré výsledky. Ani se sluněním se to proto není radno přehánět. Pokud se totiž pravidelně sluníte na ostrém slunci bez ochranných opalovacích prostředků, můžete si naopak zdravotní problémy přivodit. A tak, jak už to tak v životě bývá, i v případě slunce je potřeba dbát na rozumnost. Slunci se nadměrně nevyhýbat, ani se mu uprostřed parného léta nevystavovat více, než je zdrávo.
Když to nejde jinak, zkuste horské sluníčko
Vlivem slunečního záření na lidské tělo se ale kromě vědců nechávají inspirovat i nejrůznější vynálezci. A tak si dnes můžete koupit například tzv. chytré osvětlení, které po ránu stimuluje vaši mysl a připraví vás na nadcházející den, zatímco k večeru připravuje váš mozek na spánek pomocí barev zapadajícího slunce. Pozadu ale nezůstávají ani výrobci, kteří se snaží slunce plně nahradit. A tak už před desítkami let bylo hitem tzv. horské sluníčko. To může skvěle posloužit i dnes – obzvláště v situacích, kdy vám vážné okolnosti nedovolí se dostat na čerstvý vzduch tak často, jak byste si přáli.
Lék pro všechny
Jen málokterá zdravotní péče je spravedlivě dostupná všem obyvatelům Země právě tak, jako je tomu v případě slunce. Někdy vás možná stojí trochu úsilí se přemoct a na čerstvý vzduch se vypravit. Určitě ale znáte ten pocit, že jakmile to uděláte, nikdy toho nelitujete. Slunce totiž ke svému životu potřebujeme. Ač ho mnohdy bereme jako samozřejmost, život bez něj bychom si nedovedli představit. I proto je skvělé, že je plně a bezplatně k dispozici nám všem. Síly slunce proto využívejte, kdykoliv k tomu máte příležitost. Je totiž nejlepší prevencí před mnoha neduhy. A pokud si zvyknete pravidelně trávit čas na sluníčku, vaše tělo se vám za to jistě odvděčí.