První jarní sluneční paprsky jsou příjemným pohlazením po mrazivé zimě. I když se na ně dychtivě těšíte, nezapomeňte dostatečně chránit svou pokožku.
Sluneční záření má na svědomí až 80 % předčasného stárnutí pleti. To je způsobeno UVB zářením, které poškozuje vrchní vrstvy kůže. UVA záření potom proniká mnohem hlouběji a narušuje strukturu a pevnost pleti. Pokud svou pokožku nebudete dostatečně chránit, vytvořit se mohou pigmentové skvrny, suchá kůže, ale i první vrásky. Přestože celou zimu čekáte na slunce jako na zázrak, nezapomeňte se na jeho příchod řádně připravit.
Na jaře je třeba zvýšená ochrana
I když se na sluníčko těšíte, vaše pokožka je po zimě, kdy si odvykla na UV záření, oslabená. První jarní paprsky není radno podceňovat. Může se sice zdát, že nejsou tak silné jako v létě, ale opak je pravdou. Pokud jste nebyla zvyklá používat ze začátku jara ochranné krémy, je načase to napravit. Intenzita slunečního záření bývá v dubnu a květnu velmi silná.
Jen si vzpomeňte, jak jste byli naposled lyžovat a domů jsme si přivezli vypálené brýle a červený nos. Sluneční paprsky jsou velmi silné, i když ještě zrovna dvakrát nehřejí. Nedostatečná ochrana pokožky může mít za následek nejen stárnutí kůže, ale zvyšuje také riziko vzniku rakoviny kůže.
Obzvláště by se měli chránit lidé s fototypem I, kteří mají světlou až bledou pokožku, světlé oči, pihy nebo nazrzlé vlasy. Tento typ pleti je velmi náchylný na spálení a je proto třeba mu věnovat větší péči.
Dva typy slunečního záření
Sluneční paprsky vyzařují dva typy záření – UVB a UVA. UVB záření proniká pouze do vrchní vrstvy kůže. Může způsobit zarudnutí pokožky a ovlivnit pigmentaci (která se později může projevit pigmentovými skvrnami).
Podílí se také na vzniku kožních nádorů. Druhý typ slunečního záření – UVA – proniká do hlubších vrstev kůže, kde způsobuje krátkodobé zbarvení kůže. Podílí se na stárnutí pokožky a může vyvolat kožní alergie projevující se kopřivkou a lokálním začervenáním.
Chraňte dobře své oči
Sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem a jejich nošení se rozhodně vyplatí, i když je pod mrakem. UV záření nepoškozuje jenom kůži, ale může se negativně podepsat také na zraku. Při pořizování slunečních brýlí se vyvarujte levnému nákupu ze stánku. V případě takovýchto brýlí si nemůžete být jistí, zda mají dostatečnou ochranu.
Pro řidiče jsou vhodné brýle s kvalitním odstíněním, které příliš nezkreslují obraz a nevytváří na vozovce „prohlubně“, jako to dělají některé levnější modely. Pokud si nemůžete dovolit nosit běžnou sluneční ochranu z důvodu nutnosti dioptrií, pořídit si můžete samozabarvovací skla reagující na intenzitu UV záření, nebo si nechat vyrobit speciální dioptrické sluneční brýle. Investice to bude sice dražší, ale zrak máte jenom jeden, proto je třeba se o něj řádně starat.
Na nožičce slunečních brýlí lze najít údaj o slunečním filtru. Čím vyšší kategorie, tím tmavší sklo a menší propustnost UV záření.
Používáte správně ochranné krémy?
Než vyrazíte ven, nezapomeňte použít pleťový krém s UV filtrem, který pokožku ochrání, aniž by bylo potřeba používat opalovací krém. Ochranu proti slunečnímu záření poskytují i některé BB či CC krémy nebo make-upy. Pokud plánujete delší pobyt na sluníčku, je lepší sáhnout přímo po přípravku na opalování. Jaké krémy jsou tedy vhodné a jak je aplikovat, aby byly co nejúčinnější?
- Používejte výživné a hydratační krémy. Pokožka obličeje je po zimě suchá a křehká, kvůli tomu může špatně odolávat změnám teplot.
- Přípravek naneste alespoň půl hodiny předtím, než vyrazíte ven. Bude mít dostatek času pleť hydratovat a poskytnout jí účinnou ochranu.
- Nezapomínejte ani na partie, které jsou často přehlíženy. Krém aplikujte i na uši, rty natřete balzámem. Tenkou vrstvu naneste i na ruce nebo části těla, která jsou odhalená.
- Pokud máte sklony k nadměrnému pocení, možná bude třeba aplikaci krému během dne zopakovat.
- Hlídejte si expiraci pleťových krémů a dekorativní kosmetiky s UV filtrem. Jejich ochranné účinky nemusí být po uplynutí garantované doby stoprocentní.
Jak omladit pleť a zachovat si mladistvý vzhled
|7 minut čtení
Krémy s UV filtrem si pořiďte už na jaře
Není pravda, že letní slunce je nebezpečnější než to jarní. Vlivem nepředvídatelného jarního (a zejména aprílového) počasí je pokožka vystavována různým vlivům. Proto je třeba ji chránit, a to nejen před sluncem, ale i větrem. V období dubna a května jsou sluneční paprsky silné, což může způsobit změny na kůži – v důsledku nahromadění melaninu (kožního barviva) se mohou objevit různě velké skvrny nebo nerovnoměrné zbarvení pokožky.
Vhodné je používat pleťové, tónovací a BB krémy alespoň s SFP 15. V dnešní době již mnoho produktů obsahuje alespoň základní ochranu před sluncem, takže se nemusíte vzdávat svého oblíbeného make-upu. Výhodou pleťových krémů s UV faktorem je to, že dokážou pokožku také vyživit, regenerovat a hydratovat. Díky tomu není přes den vysušována a dopad škodlivých vlivů a povětrnostních podmínek je minimalizován.
Ochranný krém nezapomeňte aplikovat také na krk. I ten je vystavován slunečním paprskům. Kůže na krku je totiž velmi jemná a sluneční paprsky by mohly způsobit její předčasné stárnutí.
Ochranu nepodceňujte ani když je zataženo
I když slunce zrovna nesvítí, jeho paprsky pronikají přes mraky. Chcete-li si udržet mladistvou pleť bez známek předčasného stárnutí, rozhodně vsaďte na vhodnou ochranu. Pleťové krémy s UV faktorem aplikujte i v případě, že je venku pod mrakem. Používat je můžete celoročně, čímž své pokožce zajistíte dostatečnou péči a ochranu před škodlivými vlivy.
Chraňte se před melanomy a alergiemi
Sluneční paprsky mohou na pokožce způsobit nejen popálení nebo pigmentové skvrny, ale mohou zanechat i dlouhodobé stopy. Každé spálení se sice po čase zhojí, ale pouze povrchově. Přestože se následky neprojeví hned, vaše pokožka si poškození pamatuje. I po několika letech se tak může objevit melanom, jehož příčinou bylo dávné spálení.
První jarní paprsky jsou sice lákavé, ale vystavujte se jim postupně. Způsobit byste si mohli alergii, jinak také solární ekzém. Ten se objevuje nejčastěji u dospívajících, ale postihnout může i dospělé, častěji ženy. Příčiny reakce kůže na první sluneční paprsky nejsou zcela zřejmé, nicméně nejsou ojedinělé. Svou pokožku proto chraňte vhodnými přípravky. Nebojte se je aplikovat i na ruce a paže.
Sluneční alergie se projevuje svěděním, zarudnutím, vyrážkou nebo drobnými vodnatými puchýřky.
Před pobytem na sluníčku vždy použijte pleťový krém s odpovídající UV ochranou. Na jaře postačí hydratační krémy s nižším UV faktorem. Stejnou ochranu poskytne také make-up nebo tónovací krém obsahující SPF. V letních měsících už se neobejdete bez opalovacích krémů.
Ochranný faktor vybírejte podle fototypu vaší pleti, ale také dle intenzity záření. Pokožka dětí a starších lidí vyžaduje vyšší SPF faktor, stejně tak jemná kůže obličeje a krku u dospělých. Abyste zamezili spálení, používejte ochranné krémy svědomitě. Pokud se venku vyskytujete po celý den, vezměte si krém s sebou a jeho aplikaci během dne opakujte. Stejně tak obnovte vrstvu po kontaktu s vodou.
Slunce je zdrojem vitamínů i dobré nálady
Přestože je třeba mít se před sluníčkem na pozoru, přiměřený pobyt na něm rozhodně neškodí. Prohřívá kosti, svaly i kůži, čímž zlepšuje krevní oběh. Působí také proti stresu a navozuje dobrou náladu. Je navíc zdrojem vitamínu D, kterého může mít vaše tělo po zimě nedostatek. Důležitost tohoto vitamínu je dána tím, že napomáhá vstřebávání vápníku, díky čemuž posiluje kosti.
Pobyt na slunci také významně posiluje imunitní systém. Aktivuje totiž bílé krvinky a zvyšuje produkci melatoninu, hormonu, který je důležitý pro kvalitní spánek a správný biorytmus.