Stává se, že člověk přichází o schopnost ucítit jakoukoli vůni či zápach. Ne všechny příčiny jsou vyléčitelné, ale rýmy se určitě bát nemusíme, i když po ní může obnovení čichu nějaký čas trvat. Čich se dá nejen změřit, dokonce pro něj existuje i speciální rehabilitace.
Ztráta čichu při rýmě
Rýma s přechodnou ztrátou čichu je běžnou zkušeností. Čich při ní bývá postižen dvěma odlišnými způsoby:
- Smyslové buňky jsou schované pod zánětlivým otokem, takže k nim nepronikne ani vzduch s molekulami čichaných látek. Dočasně proto pomáhají kapky proti ucpanému nosu, po kterých sliznice okamžitě splaskne. Až infekce (nebo alergie) odezní, čich se vrátí definitivně.
- Všechny obvyklé viry, které vyvolávají rýmu, mohou navíc napadnout přímo čichová vlákna. Zánět sice dávno pominul podle známého pravidla „Léčená rýma trvá 7 dní, neléčená asi týden“, ale čich se ne a ne vrátit... Obnoví se teprve po zotavení postižených čichových vláken, což může trvat týdny až měsíce. Tento způsob ztráty čichu je v poslední době popisován jako typický příznak onemocnění COVID-19.
Smysly chuť a čich se vzájemně doplňují tak dokonale, až činí problémy oba vjemy odlišit. Ačkoliv jsou chuťové pohárky v naprostém pořádku, bez čichu nám jídlo stejně moc nechutná. K dokonalému rozpoznání chuti schází zadní čichový vjem, provázející průchod sousta hltanem.
Dlouhodobá ztráta čichu po rýmě je sice nepříjemným omezením, ale není třeba mít strach z trvalého postižení. Nervové buňky čichového ústrojí jsou jedinými neurony lidského těla, které jsou v přímém kontaktu s vnějším prostředím, a jako takové nutně mají vysokou schopnost regenerace.
Jak se zjišťuje postižení čichu
Objektivní vyšetření čichu se nazývá olfaktometrie. Vyšetřovaná osoba čichá ke standardním vzorkům pachů a má za úkol je alespoň přibližně pojmenovat nebo vzájemně odlišit. Odezvu mozkové činnosti na čichové signály lze také zaznamenat na EEG nebo moderními zobrazovacími metodami mozku.
Pro zajímavost uvádíme výčet různých poruch:
- Hyposmie – snížená citlivost čichu
- Hyperosmie – zvýšená citlivost čichu
- Anosmie – ztráta čichu (necítím nic)
- Parosmie – zkreslený vjem (cítím něco jiného)
- Kakosmie – nelibý vjem (namísto vůně cítím zápach)
- Fantosmie – čichová halucinace (cítím něco, co není)
Víte, že se čich dá naprosto seriózně změřit pomocí dětských parfémovaných fixů?
Vyšetření u lékaře i doma? Voňavé fixy
Jednoduchý, a přitom velmi spolehlivý test čichu začali lékaři provádět pomocí obyčejné sady parfémovaných fixů, jaká se dá koupit v papírnictví.
Před zavedením do praxe samozřejmě proběhl pečlivý výzkum. Byl vypracován jednotný postup, takže řada lidí se s tímto šikovným testem osobně setkala v rámci nedávné studie, která probíhala u pacientů s COVID-19. Fixy spolu s podrobným návodem byly účastníkům zasílány poštou.
Rehabilitace čichu
Cvičení se provádí každý den po dobu několika měsíců. Spočívá v pravidelném vdechování několika základních vůní, které se postupně obměňují. Využívají se např. vůně růže, vanilky, hřebíčku, citrónu, eukalyptu... Důležité je postupovat systematicky, nejlépe podle pokynů ORL lékaře.
Čichový trénink je považován za doposud jedinou prokázanou léčbu čichového postižení.
Výpadky nervových struktur je možné tréninkem obnovit nebo alespoň obejít, jinými slovy „vyšlapat nové cestičky“. Navíc, jak už bylo řečeno, čichové buňky jsou nadány schopností regenerace. Trpělivý trénink proces obnovy urychluje.
Další příčiny ztráty čichu
Ucpání (obstrukce)
Vedle rýmy mohou čichové senzory mechanicky zablokovat nosní polypy, cizí těleso či nepříznivý tvar nosní dutiny. Vzácně se v nosní dutině objeví i nádor. Pokud má někdo provedenou tracheostomii (vývod z hrtanu, lidově „slavík“), nosem vůbec nedýchá, takže také nic necítí.
Úrazy
Po nešťastném, tvrdém úderu do hlavy dochází ke ztrátě čichu nepěkným mechanismem: Čichová vlákna anatomicky vedou z nosní dutiny do mozku skrze drobné otvůrky v jedné z lebečních kostí.
Po nárazu se díky své hmotnosti mozek uvnitř lebky setrvačností sotva znatelně pohne (rychle tam a zpět), a vlákna se na průchodu kostí zpřetrhají... Těžkým úrazem hlavy mohou být poničena jak čichová vlákna, tak oblasti mozku, které čichové signály zpracovávají.
Jedy a choroby
Čich může utrpět vlivem toxických látek v chemických provozech nebo u hasičů. Čichové buňky ztrácí výkonnost věkem kvůli ateroskleróze, při cukrovce. Nervovou tkáň postihují též degenerativní onemocnění nebo nádory.
Když trvá porucha čichu déle než 1-2 měsíce, je vhodné obrátit se na lékaře.
Některé banální příčiny samy časem pominou, jiné jsou řešitelné léčbou. Vždy je ale dobré zjistit, zda není ztráta čichu příznakem jiné choroby