Obecná zásada – bezpečí
Samotný pohled na vlastní krev nebo krví potřísněné ruce a oděv může vyvolat nevolnost, mdloby a pád. Přihodí se to lehce i člověku, u kterého byste to nečekali! Při masivním krvácení se navíc přidává kolaps z poklesu krevního tlaku. Ať bylo původní krvácení vážné nebo ne, dochází ve výsledku ke zbytečným, a bohužel i vážným úrazům.
Pomozte ihned postiženému zaujmout bezpečnou polohu, aby se v případě náhlé mdloby nezranil pádem na zem.
Ani při poskytování neodkladné první pomoci nesmí pomáhající zapomínat na vlastní bezpečí. Proto se snažte nedostat do přímého styku s cizí krví, a používejte ochranné rukavice. Koupíte je za pár korun v každé drogerii nebo lékárně.
Několik párů chirurgických rukavic by mělo mít své místo v každé příruční lékárničce.
První pomoc je stejná při poskytování sobě i druhé osobě
- Posaďte se.
- Nejdříve se vysmrkejte, aby se z nosu dostalo všechno, co tam nepatří (včetně sražené krve).
- Pak hned, přiměřenou silou, stiskněte nos ze stran.
- Hlavu ponechte v předklonu.
- Pokud se krev dostane do úst, vyplivněte ji.
- Vyčkejte tak v klidu 3-5 minut a teprve poté stisk opatrně uvolněte.
Po zastavení krvácení už nesmrkejte a ani si do nosu nesahejte, aby se krev nespustila znovu. Ze stejného důvodu se dočasně vyhněte tělesné námaze.
Pokud je krvácení silné (krev se řine z nosu proudem), volejte záchranku (155)!
Pokud je krvácení sice slabé, ale nepodaří se ho zastavit do 20-30 minut, obraťte se také na lékařskou pomoc. Nejlépe je dostavit se přímo na některé pracoviště ORL (oddělení ušní-nosní-krční).
Nejčastější chyba: zaklánět hlavu
Ve snaze zabránit vytékání krve z nosu postižený automaticky zakloní hlavu. Krev pak ale začne nevyhnutelně zatékat do krku.
Při zaklonění hlavy hrozí vdechnutí krve a dušení!
V lepším případě stéká krev do jícnu a postižený ji polyká. Chuť krve může vzápětí vyvolat nevolnost a zvracení, což je nepříjemná komplikace navíc.
Ke zvracení spolykané krve však dochází i později, např. v noci. Opět se tedy dostáváme k riziku vdechnutí (aspirace), tentokráte zvratků. V následujících dnech se může objevit černá stolice (meléna). Sama o sobě nebezpečná není. V tomto případě jen ukazuje, že krev prošla celým trávicím ústrojím.
Další chyba: netrpělivost
Nespěchejte s uvolněním stlačeného nosu. Dejte poškozené sliznici čas, aby mohl proběhnout proces srážení krve a defekt se dostatečně uzavřel. Jinak budete nuceni opakovat stavění krvácení vícekrát po sobě.
Ostatní svépomocné možnosti
- Přiložte studený obklad na zátylek a na kořen nosu. Jeho účinnost sice nemá dokonalé vědecké vysvětlení, ale praxí je dobře ověřena.
- Vložte do nosní dírky smotaný kousek gázy nebo kapesníku. Buďte ale trpěliví a ponechte ho na místě alespoň čtvrt hodiny.
- Na smotek lze kápnout některý z přípravků, které se volně prodávají v lékárně proti rýmě a ucpanému nosu. Obsahuje látku, která působí stažení krevních vlásečnic.
- Jako alternativu k podomácku vyrobenému tampónu z gázy lze v lékárně zakoupit speciální pórovité houbičky, napuštěné protisrážlivou látkou (GelitaSpon). Jsou k ošetření epistaxe přímo určené.
- Účelně vybavenou domácí lékárničku oceníte zejména, pokud někdo z rodiny trpí na krvácení z nosu často.
Kdy svépomoc nestačí
- Masivní krvácení. Volejte záchranku (155).
- Prodloužené krvácení. Vyhledejte ošetření na ORL ambulanci.
- Opakované krvácení. Navštivte praktického lékaře, který případně doporučí další vyšetření k odhalení příčiny.