Druhý trimestr – kdo by řekl, že už jste skoro v polovině těhotenství? Čas utíká, bříško se zvětšuje a miminko o sobě pomalu začíná dávat vědět. Jaké změny vás během těchto měsíců čekají?
Po bouřlivém prvním trimestru přichází třináct týdnů relativního poklidu. Druhý trimestr trvá od 14. do 27. týdne těhotenství. Tělo maminky se mění větší rychlostí než doposud, zatímco veškeré těhotenské nevolnosti pomalu ustávají. Alespoň ve většině případů.
Jsou ženy, které souží pálení žáhy, nevolnosti a únava skoro po celé těhotenství, některé z nich naopak neznají ani jedno. Hormony se začínají stabilizovat, tělo má více energie a vy se tak můžete naplno vrhnout do těch nejkrásnějších týdnů těhotenství.
Pokračujte ve zdravé stravě
I v druhém trimestru platí, že nejdůležitější je vyvážená strava. Kvalitní potraviny dodají miminku všechny potřebné živiny, což významně ovlivňuje jeho vývoj i první chvíle života. V druhém trimestru prochází plod intenzivním růstem, to pro maminku znamená nárůst její hmotnosti.
Během následujících týdnů byste měla dopřát nejen sobě, ale také miminku dostatek vitamínů. Živiny, které plod potřebuje, odebírá vašemu tělu, proto pozor na to, abyste měla všeho dostatek. Kvůli nedostatku vápníku se můžete potýkat se zubním kazem, chybějící hořčík zase může způsobovat křeče ve svalech, které jsou pro druhý trimestr poměrně běžné.
Pokud živiny nezvládnete doplnit stravou, sáhněte po doplňcích stravy pro těhotné ženy. Obsahují vyvážený poměr vitamínů a minerálů (kyselina listová, vitamín D, C, vápník, hořčík, železo, jód nebo zinek), které jsou pro toto období důležité.
Pohyb svědčí, ale všeho s mírou
Toto období těhotenství je sice poměrně klidné, přesto se mohou vyskytnout komplikace, které dokážou potrápit. Kromě zmiňovaných svalových křečí vyskytujících se nejčastěji ve stehnech nebo lýtkách, se u některých žen objevují také bolesti zad, hemoroidy, zácpa nebo mírné krvácení z nosu.
Pokud lékař neurčí jinak, na pohyb nerezignujte. Choďte na pravidelné procházky a nenechte své tělo zlenivět. Vyvarujte se trhavým pohybům, skákání nebo i míčovým hrám. Pozor také na pohyb, u kterého hrozí pád.Vybírejte aktivity, které jsou bezpečné, pomohou vám uvolnit ztuhlé svaly a protáhnout se. Vhodné je plavání nebo cvičení ve vodě pro těhotné, vyzkoušet můžete také jógu pro těhotné ženy. Ta bývá zaměřena zejména na protažení svalů. Posílení těla a přiměřený pohyb jsou důležité nejen pro vaši fyzickou pohodu: pomohou ulevit od bolestí a připravit se na porod.
Druhý screening a vyšetření na diabetologii
V této fázi těhotenství vás mnoho vyšetření vás nečeká. Pravidelné prohlídky budou probíhat každý měsíc, přičemž byste se vždy měla zastavit v poradně a odevzdat vzorek moči. Sestra nebo lékař také zkontrolují vaši hmotnost a krevní tlak.
Ve 24.–28. týdnu vás čeká také vyšetření na těhotenskou cukrovku. Mapuje se tzv. glykemická křivka, která má za úkol ukázat, jak vaše tělo zpracovává krevní cukr. Vyšetření probíhá z odběru krve nalačno. Poté následuje podání zátěžové látky – roztoku glukózy. Sladký nápoj v množství asi 250 ml s obsahem 75 g glukózy byste měla vypít během několika minut. Po dobu vyšetření setrváváte v čekárně. Jednu hodinu po vypití nápoje následuje druhý odběr krve, další pak po druhé hodině. Krev je odeslána do laboratoře a výsledky vám sdělí váš lékař.
Těhotenská cukrovka: Je třeba se jí obávat?
|8 minut čtení
Druhý screening se provádí ve 20.–22. týdnu těhotenství (tt). Je zaměřen na podrobné hodnocení morfologie plodu při vyšetření ultrazvukem. Umožňuje diagnostikovat až 90 % závažných morfologických vad plodu a zároveň je schopen odhalit pravděpodobnost výskytu Downova syndromu. Při vyšetření se sleduje vývoj jednotlivých orgánů i kostí. Měřena je nosní kost, pozorovány jsou obličejové rysy, tvar a vývoj páteře, hrudníku, srdce atd.
Na druhém screeningu už by měl lékař s větší jistotou určit pohlaví vašeho miminka – budete-li si ho přát znát.
Miminko se začíná intenzivně hýbat
Maminka očekávající prvního potomka začíná cítit první pohyby asi ve 20. týdnu těhotenství. Pokud čekáte své druhé nebo další dítě, můžete pohyb rozpoznat o něco dříve. A jak vlastně pohyby miminka rozeznat od střevních pochodů? Většina žen se shoduje, že přicházejí jako jemné bublání v podbřišku. Mohou se projevovat mírným šimráním a pocitem, jako by se vám v břichu tvořily bublinky. Pohyby začnou postupně sílit. V následujících dnech a týdnech můžete cítit škubavé trhání, ale i kopání. S postupem těhotenství, větším miminkem a rostoucím bříškem už budete cítit silné kopance, a dokonce je na bříšku i uvidíte.
Zpočátku budete pohyby cítit jen vy, jsou totiž stále velmi jemné. Postupně ale může drobné kopání a dmutí bříška cítit i partner. Miminko se bude už neustále hýbat a otáčet. Ačkoli je pohyb z počátku zvláštním pocitem, po čase si na něj zvyknete. Díky němu totiž víte, že je vaše miminko v pořádku.
Pokud přestanete cítit pravidelné pohyby, pro jistotu navštivte svého lékaře.“
Vývoj miminka v 14.–27. týdnu
V druhém trimestru prochází miminko intenzivním a prudkým vývojem. To lze ostatně pozorovat i na zvětšujícím se bříšku. Zatímco doposud na vás možná ještě nebylo nic vidět, teď nastane změna. Bříško se zvětšuje poměrně rychle, proto nezapomeňte používat vyživující krémy a oleje, které zabraňují vzniku strií.
- 14. týden – v této fázi přecházíte do druhého trimestru těhotenství. Plod je velký asi jako broskev, měří 7,9 cm a váží okolo 93 gramů. Postupně začíná hýbat rukama a nohama a pokouší se uchopovat.
- 15. týden – miminko nyní měří asi 10,2 cm a váží okolo 116 gramů. V tomto týdnu se začíná osifikovat kostra, proto může dítě potřebovat více vápníku. Svaly začínají sílit a orgány se nadále vyvíjí.
- 16. týden – plod je nyní velký asi jako avokádo: měří cca 11,7 cm a váží okolo 147 g. V následujících třech týdnech dosáhne miminko až dvojnásobné velikosti, což znamená, že se značně zvětší i vaše bříško. V tomto týdnu už pravidelně hýbe rukama a nohama. Pohyby začínají být intenzivnější.
- 17. týden – nyní se fetus zvětšil na cca 13 cm a stále intenzivně roste. Společně s ním se zvětšuje také placenta, která mu musí poskytovat stále více živin. Na konci těhotenství může placenta vážit až 510 g.
- 18. týden – plod už dosahuje velikosti okurky: měří okolo 14,2 cm a váží asi 223 g. Většina orgánů je nyní základně zformovaných a dále se vyvíjí. V tomto týdnu je miminko velmi aktivní. Může se protahovat, mimicky se projevovat, smát se a zívat.
- 19. týden – pokračujeme ve vývinu: miminko měří cca 15,2 cm a váží okolo 272 gramů. V tomto období se kromě ostatních vnitřních orgánů vyvíjejí také ty pohlavní.
- 20. týden – hmotnost miminka dosahuje asi 332 g, délka činí cca 25 cm (od hlavy po paty). V následujícím měsíci vyroste každý týden asi o 1 cm. Děloha s placentou nyní sahají až k vašemu pupíku. Ve 20. týdnu už mnoho maminek pociťuje první pohyby.
- 21. týden – plod dosahuje velikosti zhruba banánu, což znamená, že měří asi 26,9 cm a váží okolo 400 g. V tomto týdnu spotřebovává hodně železa, protože utváří své vlastní červené krvinky. Kvůli nedostatku železa (které vám plod odebírá) se můžete cítit unavená.
- 22. týden – tento týden se miminko opět zvětšilo: dosahuje velikosti kukuřičného klasu, měří tedy asi 28,4 cm a váží skoro 500 gramů. Pomalu se začíná vyvíjet smyslové vnímání. Dítě si může třít obličej, nohy a bříško. Vyvíjí se také prstíky na rukou a nohou.
- 23. týden – nyní plod dosahuje velikosti okolo 30 cm a váží přibližně 544 g. Od této chvíle bude stále přibývat na váze a získávat více síly, jeho svaly totiž sílí a pohyby začínají být koordinovanější.
- 24. týden – miminko je nyní velké asi jako lilek. Měří okolo 31,7 cm a váží cca 680 g. V tomto období by měl váš lékař měřit velikost dělohy. Díky správnému obsahu plodové vody se může dítě normálně vyvíjet. V této fázi těhotenství byste už měla pravidelně cítit pohyby.
- 25. týden – děťátko už měří okolo 33,3 cm a váží cca 771 g. Kromě běžných pohybů můžete zaznamenávat také některé méně známé – škytavku. V 25. týdnu se začíná vyvíjet smysl pro rovnováhu: dítě si začíná uvědomovat, kde je nahoře a kde dole.
- 26. týden – v tomto týdnu se děje mnoho zajímavých změn. Jednou z nich je to, že zatímco doposud byla oční víčka zavřená, nyní se začínají otevírat. Plod váží okolo 900 g a měří cca 34,8 cm. Stále velmi intenzivně roste a potřebuje tak více prostoru. Protahování a kopání může způsobit mírný diskomfort.
- 27. týden – miminko pokračuje v rychlém růstu, měří už cca 36,1 cm. Váží dokonce okolo 1 kg! V této fázi je důležité dopřávat mu důležité živiny a dbát na pestrý jídelníček. Mozek plodu se stále vyvíjí a formuje. Už dokonce rozpoznává známé hlasy.