Esenciální oleje jsou známé také pod názvem éterické. Jsou tím nejlepším, co nám může příroda nabídnout. V několika kapkách je ukrytá síla listů, květů i plodů rostlin, které lze využít k domácí aromaterapii, masážím i k provonění místností nebo šatní skříně.
Esenciální oleje jsou silné koncentráty, které se běžně používají k léčení, aromaterapii i provonění příbytku. Přírodní silice jsou velmi silné, díky čemuž dokážou naplnit vůní i velké prostory. Protože se však jedná o koncentráty, není vhodné používat oleje na holou kůži, mohly by vyvolat alergickou reakci. Nejčastěji se přidávají do aromalamp, je také možné je inhalovat. Vnitřní užití se příliš nedoporučuje, mnohé oleje totiž nelze konzumovat.
Provonění bytu aromalampou
Aromalampa představuje skvělý způsob, jak využít éterické oleje naplno a zároveň si provonět byt. Jedná se o jeden z nejvíce účinných způsobů aromaterapie. Do vrchní části lampy nalijte vodu a do ní přidejte několik kapek esenciálního oleje. Do otvoru vespod vložte svíčku. Teplo ze svíčky ohřeje vodu, díky čemuž se začnou uvolňovat silice. Ty se pak krásně rozvoní a celou místnost naplní jemnou vůní.
Tip: Pokud chcete mít krásně provoněný byt, ale raději byste využili způsob, který nezahrnuje použití ohně, zkuste přidat několik kapek oleje do zvlhčovací nádobky na radiátor nebo olej nakapejte na keramický talířek.
Přímá inhalace olejů
Přesto, že výše zmíněný způsob vlastně také zahrnuje inhalaci, vyzkoušet můžete i jinou variantu. Vdechování výparů z esenciálních olejů může pomoci zbavit se zdravotních obtíží jako jsou různá onemocnění respiračního systému (i chronická), například rýma nebo záněty nosních dutin. Přírodní oleje pomohou utišit bolesti hlavy, zmírnit stres a působí také proti nespavosti.
Éterické oleje lze inhalovat několika způsoby. Do misky s teplou vodou přidejte pár kapek, nakloňte se nad mísu, hlavu si překryjte ručníkem a vdechujte jemnou vůni. Tento způsob vám pomůže zbavit se respiračních problémů. Jiným způsobem je nakapat olej na kapesník a přičichávat k němu.
Tip: Někdy se doporučuje nakapat olej na polštáře a povlečení. Na tento způsob inhalace ovšem pozor. Je sice pravda, že některé oleje (především levandulový) se používají k navození spánku, avšak příliš intenzivní inhalace může způsobit bolest hlavy nebo i nevolnost.
Vlastní esenciální parfém
Také si nemůžete vybrat z vůní nabízených v obchodech? Ať už vám vadí jejich chemické příměsi, nebo vám jednoduše nevoní, máte možnost vyrobit si svůj vlastní parfém. Dávejte ale dobrý pozor, protože při přípravě musíte přesně dodržet postup. Podklad každé vůně vždy tvoří základní olej (vhodný je například jojobový), do něhož se následně přidávají voňavé esenciální oleje a alkohol, který slouží jako konzervant. Oleje přidávejte podle toho, jaká má být jejich role – každý parfém je totiž složen z hlavy, středních a výrazných tónů.
Při tvorbě vlastního parfému se meze nekladou. Můžete libovolně experimentovat, kombinovat různé složky a vůně. Vytvářet lze nejrůznější květinové (růže, levandule, jasmín), ovocné (grapefruit, citron), ale i dřevité parfémy (santalové dřevo, eukalyptus, skořice).
Voňavé koupele a obklady
Dalším ze způsobů, jak si užít relaxaci a zároveň maximálně využít sílu esenciálních olejů jsou koupele. Podle zvoleného oleje si můžete připravit regenerační, povzbuzující nebo zklidňující koupel. Několik kapek vybraného oleje přidejte do teplé vody a nechte se unášet omamnou vůní uvolňujících se vonných silic.
Tip: Oleje můžete různě kombinovat. Vybírejte podle vlastních preferencí a řiďte se také jejich účinky. Pořídit si můžete také již namíchané koupelové směsi, případně si sami do horké vany přidat několik dalších ingrediencí. Vyzkoušejte například koupel s medem a mlékem, nebo přidejte okvětní plátky růží.
Lokálně můžete použít také obklady. Do misky s teplou vodou přidejte několik kapek léčivého oleje (například šalvějového), směs rozmíchejte a namočte do ní kapesník nebo malý bavlněný ručník. Obklad přiložte na postižené místo a nechte působit.
Lunární cyklus: Co dělá měsíc s naším tělem
|6 minut čtení
Přehled esenciálních olejů
Květinové oleje
- Levandule – pomáhá proti nespavosti, zklidňuje mysl a zmírňuje bolesti hlavy. Může být užitečná také při dýchacích obtížích, působí dezinfekčně.
- Ylang-ylang – pomáhá odbourat stres, vhodná je také na zmírnění depresí a napětí. Používá se pro podpoření kvality spánku. Má mírně afrodiziakální účinky.
- Verbena (sporýš) – má jemně citrusovou vůni, působí proti nespavosti. Navozuje psychickou pohodu, díky čemuž také odbourává stres. Má hydratační a čisticí účinky.
- Tonka – zlepšuje soustředění a náladu. Velmi hezky voní. Často bývá komponentem luxusních parfémů.
- Růže – jemná a ženská vůně uvolňuje mysl a navozuje pocit klidu. Oblíbený komponent parfémů.
- Jasmín – nasládlá intenzivní vůně zklidňuje tělo i mysl, zároveň podporuje produktivitu.
- Mateřídouška – voňavá bylinka podporující psychickou pohodu a relaxaci. Vhodná do koupelí pro zklidnění těla a prokrvení končetin.
- Pačuli – podporuje koncentraci, má antidepresivní účinky.
- Akácie – má jemnou vůni, která uklidňuje a působí antidepresivně.
Dřevité a bylinné oleje
- Santalové dřevo – dřevitá kořenitá vůně používaná jako komponent parfémů. Působí antisepticky, podporuje trávení.
- Borovice – je známá pro své protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá při regeneraci svalů i při nachlazení.
- Máta – působí proti dýchacím problémům, podporuje činnost mozku a zmírňuje bolesti.
- Tea tree – má nezaměnitelnou štiplavou vůni, působí antibakteriálně, pomáhá s hojením ranek a nedokonalostí. Zklidňuje tělo i mysl.
- Šalvěj – známá je především pro své léčivé účinky. Tiší bolesti a napomáhá hojení.
- Eukalyptus – vyznačuje se antiseptickými účinky, dezinfikuje a pomáhá při respiračních obtížích.
- Oregano (dobromysl) – podporuje koncentraci a navozuje dobrou náladu.
- Tymián – regeneruje tělo po větší fyzické i psychické zátěži. Používá se také k léčbě kloubů a svalů.
- Estragon – pomáhá proti únavě, podporuje trávení a celý imunitní systém.
- Bazalka – tlumí bolesti, podporuje soustředění a dodává energii. Zároveň působí jako repelent proti hmyzu.
- Vetiver – extrakt z vousatky draslavé má neobvyklou citrusovo-dřevitou vůni. Pomáhá proti úzkostem a stresu, zmírňuje únavu.
- Citronová tráva – výrazná citrusová vůně jí dodává ovocný nádech. Lemongrass příjemně osvěží a provoní každou místnost, navíc ulevuje při bolestech svalů.
- Heřmánek – pomáhá při nachlazení, má hojivé účinky a působí proti bolesti. Zlepšuje celkovou imunitu.
- Fenykl – ulevuje od bolestí a napětí břicha, pomáhá při menstruačních bolestech a působí proti plynatosti.
- Zázvor – zmírňuje nachlazení, pomáhá při chřipce. Podporuje imunitu.
Ovocné esenciální oleje
- Citron – tlumí bolesti hlavy, osvěžuje vzduch a pozitivně působí na trávicí trakt.
- Mandarinka – příjemná lehká vůně vhodná do parfémů a pro osvěžení místnosti. Zmírňuje napětí a příznaky migrény.
- Pomeranč – pomáhá proti depresím a podporuje chuť k jídlu.
- Klementinka – tento druh mandarinky je díky své příjemné vůni oblíbený hlavně u dětí. Působí také proti bolestem hlavy.
- Grapefruit – kyselkavě osvěžující vůně pomáhá proti únavě.
- Limetka – má povzbudivé účinky, dodává tělu energii a dobrou náladu.