Tukové zásoby jsou pro tělo nezbytné, protože slouží jako zásobárna energie. Jejich nadbytek je ale pro člověka škodlivý. Obezita vede k řadě zdravotních komplikací a může skončit i předčasným úmrtím.
Nemusíme složitě definovat, co je obezita. Mít nějaký ten tuk navíc není nebezpečné. V životě se však občas naskytnou situace, které mohou vést k rozvoji obezity. Patří mezi ně různé osobní i pracovní problémy a v důsledku toho zažívání častého stresu, ale také různé etapy života jako těhotenství a období po porodu nebo přechod, případně odchod do důchodu a omezení fyzických aktivit.
Obezita je civilizační onemocnění typické pro vyspělé země, které se projevuje nahromaděním tukových zásob v těle. Postihuje obě pohlaví nezávisle na věku nebo sociální úrovni.
Průzkumy uvádějí, že v České republice (zdroj: Vitalion):
- má nadváhu přes 73 % mužů a 57 % žen
- obezitou trpí 26 % žen a 24 % mužů.
Jak vzniká obezita
Obezita je způsobena nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie. Dochází-li k upřednostňování nezdravé a nevyvážené stravy, která je složena převážně z tuků a cukrů, případně alkoholu, dochází k ukládání tělesného tuku. Pokud není vyvíjena dostatečná fyzická aktivita, není tuk nijak redukován.
Na vzniku obezity se podílí několik faktorů. V první řadě jsou to stravovací návyky a životní prostředí. Ve výjimečných případech může být obezita způsobena onemocněním (v důsledku nevyvážené hladiny hormonů, např. při onemocnění štítné žlázy), užívanými léky nebo svou roli mohou sehrát také geny a dědičnost.
Obezita je nejčastěji způsobena nevhodným stravováním, nekontrolovanou konzumací jídla a nedostatečnou fyzickou aktivitou.
Diagnostika obezity
Pro určení obezity není směrodatná celková váha pacienta, ale procentuální rozložení tuku v těle. Tato hodnota se zjišťuje výpočtem BMI (Body Mass Index). BMI se vypočítává z výšky a váhy pacienta, přičemž je vždy třeba brát v potaz také pohlaví, věk a typ postavy.
BMI = hmotnost (v kg) / výška² (v m)
Výsledné hodnoty:
- podváha: méně než 18,5
- norma: 18,5-25
- nadváha: 25,1-30
- obezita: 30,1-40
- obezita 1. stupně: 30-34,9
- obezita 2. stupně: 35-39,9
- obezita 3. stupně: nad 40 = morbidní obezita
Neposuzujte se však příliš tvrdě. Pokud vám vyšlo vyšší číslo, než jste čekali, myslete na to, že kalkulačka má počítat tělesný tuk. Pokud má však vaše tělo minimum tuku a větší množství svalů, projeví se to na váze. Neznamená to, že máte tuk navíc a trpíte nadváhou. Pro určení nadváhy nebo obezity je třeba provést další vyšetření. Určení BMI je pouze orientační.
Nos není jen pro ozdobu tváře, nosem hlavně dýchej. Budeš silnější, rychlejší a chytřejší
|10 minut čtení
Vysoké hodnoty BMI a jejich rizika
Hodnoty okolo 18 indikují podváhu nebo i podvýživu. I toto je důvod, proč někteří lidé navštěvují dietologické poradny. Není to vždy kvůli shození váhy, ale také kvůli správnému stravování a nabraní svalové hmoty. Uvádí se, že od hodnoty 25, tedy začínající nadváhy, postupně vznikají zdravotní rizika. Nejčastěji je obezita doprovázena cukrovkou, jejíž riziko se zvyšuje od indexu 27. Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikuje obezitu od BMI 30. Hodnoty nad 40 označované jako morbidní obezita jsou už velmi nebezpečné, hrozí nejen zdravotní komplikace, ale také předčasné úmrtí pacienta. Dlouhodobá obezita vede k řadě zdravotních problémů, které mohou mít za následek trvalé poškození zdraví.
Obezita s sebou nese mnoho různých rizik. Není to jenom snížená pohyblivost a zhoršení kvality života. Těžká obezita neumožňuje podstoupit lékařské zákroky a operace, protože by mohly mít fatální následky. U obézních lidí se mohou objevit i psychické problémy. Nedostatek sociálního kontaktu a izolace mohou vést k depresím a vzniku fobií, velmi častá je například úzkostná porucha zvaná agorafobie.
Agorafobie je někdy mylně vykládána jako strach z otevřených prostranství. Jedná se ale o strach z toho, že se člověku nedostane pomoci v případě, že se něco stane. Osoby s touto fobií proto často neopouštějí svůj domov.
Zdravotní komplikace způsobené obezitou
Mezi nejčastější zdravotní problémy způsobené obezitou patří vznik cukrovky druhého typu. U obézních lidí může docházet k poruše tvorby inzulínu nebo jeho využití. V důsledku toho nedokáže tělo správně zpracovat krevní cukr. Metabolická onemocnění jsou nejčastějšími komplikacemi vznikajícími v důsledku vysoké tělesné hmotnosti. Objevit se mohou také problémy s vysokým cholesterolem nebo dna.
Obezita je velkou zátěží pro celý pohybový aparát. Nejvíce jsou namáhány klouby, které nezvládají unést tak velkou váhu. V souvislosti s tím se mohou objevit bolesti zad způsobené špatným držením těla, vzniknout mohou také záněty kloubů. Mezi další komplikace patří respirační problémy, trávicí problémy způsobené nepohyblivostí střev, zvyšuje se riziko vzniku karcinomu nebo kožní problémy jako infekce vznikající v důsledku tření kůže o sebe atd. U žen způsobuje obezita neplodnost nebo může mít za následek různá gynekologická onemocnění.
Rizika a onemocnění vznikající v důsledku obezity
- kožní onemocnění
- ekzém, vznik strií, nadměrné pocení, hrozí vznik proleženin
- obtíže spojené s trávicím traktem
- reflux, vznik žlučových kamenů, kýla, zánět slinivky
- problémy s pohybovým aparátem
- bolest kloubů, záněty kloubních pouzder, bolest páteře, špatné držení těla, artróza, dna (zánět kloubů)
- gynekologické a urologické problémy
- poruchy cyklu, úplná ztráta menstruace, záněty, neplodnost
- u mužů problémy s potencí
- kardiovaskulární onemocnění
- vysoký tlak, arytmie, infarkt, mrtvice
- nádorová onemocnění
- tlustého střeva, slinivky, jater, prostaty, žlučníku, dělohy a vaječníků, konečníku, ledvin
- komplikace psychologického charakteru
- deprese, úzkost, nízké sebevědomí, diskriminace
Léčba obezity
Základním krokem ke zdravému tělu je nasazení redukční diety, která musí být doplněna o pohybové aktivity. Zvolený druh diety a počet přijímaných kalorií stejně jako úroveň fyzické aktivity určí lékař v obezitologickém centru, případně diabetolog nebo internista. U morbidně obézních lidí bývá zapotřebí přistoupit také k bariatrické operaci (gastrický bypasse atd.). Léčba morbidně obézních lidí vyžaduje spolupráci různých odborníků, především nutričního specialisty, někdy také psychologa a dalších.
Cesta za zdravým tělem vyžaduje celkovou změnu životního stylu. Prevencí obezity je správná životospráva, konzumace jídla bohatého na živiny. Omezen by měl být příjem průmyslově zpracovaných potravin s vysokým obsahem tuků a cukrů. Rychlé občerstvení by měla nahradit zelenina, bílé maso a mléčné výrobky. Strava by měla být pestrá a vyvážená.
Existují obézní děti?
Tato civilizační choroba se nevyhýbá ani dětem, a ne vždy za to mohou geny. Na stravování dětí má vliv výchova rodičů a rodinné stravovací návyky. Pokud dítě naučíte chodit každou sobotu do fastfoodu, pravděpodobně si s sebou tento návyk ponese až do dospělosti a nevědomky si vybuduje špatné stravovací návyky. Obézním dětem nehrozí tolik zdravotních obtíží jako dospělým, nicméně i u dětí jsou značně zatěžovány klouby a vnitřní orgány, navíc hrozí riziko vzniku cukrovky.