Řešením je samozřejmě zvážení odkladu školní docházky. Ale vzhledem k tomu, že zápisy probíhají v měsíci květnu, je na tyto myšlenky času dost. Raději dobu předškolního „překotného zrání“ využijte co nejlépe. Jak?
Nebojte se ptát
Začněte od vyučujících v mateřské škole, kterou vaše robě navštěvuje. Osobní věci kolem jeho schopností nemusí být příjemné řešit s dalšími maminkami a tatínky za zády, navíc v časovém presu mezi odchody a příchody ostatních školkových dětiček. Neostýchejte se proto a domluvte si osobní schůzku s učitelkou mezi čtyřma očima. Nebo i vícero.
Působí-li ve třídě psycholog, či asistent, který s vaším lumpíkem přichází do styku, přizvěte jej též. Své dítě znáte nejlépe vy – oni mohou jeho chování a dovednosti posoudit zase v situacích, jež jsou od těch běžných, domácích, většinou diametrálně odlišné. Jak reaguje? Dokáže se soustředit? Respektuje učitele? A jak vychází s ostatními dětmi?
Zkuste některý z přípravných kurzů pro předškoláky
Třeba to bude právě on – impuls, který jej pomyslně „nakopne“ a přípravu před nástupem do školy zpříjemní. Kurzy bývají dostupné ve větších městech a jejich otevření závisí na individuálním zájmu rodičů (dítě do nich přihlašují sami). Anebo jsou součástí rozšiřující předškolní výuky v rámci mateřské školy a děti se jich účastní právě zde.
Příprava je otevřena všem předškolákům, kteří potřebují posílit sluchové a zrakové vnímání, prostorovou orientaci nebo logickou úvahu, jež jsou pro školní úspěch živnou esencí.
Některé výukové programy jsou více než jiné přizpůsobeny dětem s lehkou mozkovou dysfunkcí (dřívější označení používané pro syndromy omezené pozornosti ADD a ADHD), dětem s intelektem v pásu podprůměru nebo těm, jimž byla diagnostikována lehká mentální retardace. To však zdaleka neznamená, že by přípravné kurzy nenavštěvovaly běžně chytré děti.
Překonejte vlastní nedůvěru k moderním technologiím…
…a dejte šanci tabletu s výukovou hrou. Pokud se o elektroniku v rukou potomka skutečně zajímáte – což neznamená jen hlídat čas strávený nad obrazovkou – zpravidla není důvod k obavám. Mějte přehled o nainstalovaných aplikacích, herních příbězích, možnostech rozšíření, bonusech, aj. Uvidíte, že svému malému nezbedovi budete blíž.
Pod dohledem a se správným směrováním mohou být výdobytky moderní technologie pro předškoláky (a nejen pro ně) výhodou. Většinou je totiž velmi baví. A co se dělá s chutí, snáze se zapamatuje. Navštěvuje vaše dítě angličtinu? Zkuste mu nainstalovat hru s anglickými slovíčky – nebo rovnou hru v angličtině. Uvidíte, jak rychle se je naučí. Baví ho příroda? Zkuste Hravouku.
Výukové hry ale zdaleka nekončí jen u angličtiny. Je řada českých – placených i neplacených herních aplikací, zaměřeným na rozvoj schopností malých dětí. Dětská Mensa (pro děti 5-16 let vč.), odnož Mensy ČR, doporučuje na svých stránkách pro předškolní děti herní aplikaci Lipa Train a Kids’ Puzzles. Pro mladší školní věk namátkou Matemág, Rings, Busy Water nebo Inch Maker.
Zajímá vás víc? Dětským hrám na tabletu a počítači jsme věnovali zajímavý článek:
Ať si hrají! Bezpečné hry pro děti na Android zdarma
|6 minut čtení
Logická olympiáda je i pro předškoláky
Další možností, kterak podnítit zájem potomka o intelektuální zábavu, je přihlásit jej na Logickou olympiádu. Ta je otevřená i pro děti předškolního věku. Soutěž pořádá Mensa ČR a účast je pro soutěžící zdarma. Nejsou vyžadovány žádné speciální dovednosti – stačí jen kreativně a samostatně vyřešit několik zábavných úkolů. Letos sice registrace už skončila, k nahlédnutí však zůstávají ukázkové úlohy (zde).
Výsledky Logické olympiády mohou poukázat na netušené schopnosti malých řešitelů a odhalit jejich skrytý potenciál.
Čtěte mu!
I když možná říká (a vypadá), že o čtení nemá zájem, beztak to zkuste. Vezměte svého (ne)čtenáře do knihovny a společně vyberte zajímavou knihu. Nebaví ho pohádky? Sáhněte po dětské encyklopedii. Obávat se nemusíte ani náročnějšího čtiva – jedním příkladem za všechny je kniha od Stephena a Lucy Hawkingových: Jirkův tajný klíč k vesmíru. Tipneme si, že se u ní nebudete nudit ani vy!
Alternativou ke čtení je rozšiřování slovní zásoby, rozvíjení fantazie a abstrakce formou vyprávěných příběhů. Nejlépe těch, které s dítkem splétáte společně. Vy řeknete jednu větu, ono vymyslí další. Tak se střídáte až do konce příběhu.
Školní odklad
Povinná školní docházka začíná ve školním roce, následujícím po dni šestých narozenin dítěte. Přestože zamýšlíte požádat o odklad, máte coby zákonný zástupce povinnost dostavit se k zápisu do příslušné základní školy. Svého předškoláka můžete nechat doma, jeho příchod není nutný.
O odklad zažádáte písemně. Žádost doplníte vyjádřením školského poradenského zařízení a lékaře (případně klinického psychologa), a adresujete ji k rukám ředitele příslušné základní školy.
Odklad školní docházky může být povolen více než jednou. Povinností dítěte je nastoupit do základní školy nejpozději ve školním roce, ve kterém dovrší věk osmi let. A co když se výrazné projevy nezralosti ukáží až po nástupu? I to má řešení. Ředitel školy smí povolit ještě dodatečný odklad, a to v průběhu prvního pololetí po nástupu.
Více informací o zahájení školní docházky naleznete na webu MŠMT, v sekci Vzdělávání.